برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۲۶۹
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۷
«حسین دهدشتی»، عضو کمیسیون انرژی هم پیگیر پرونده «سعید مرتضوی» و فساد در تامین‌اجتماعی است و هم پیگیر پرونده «بابک زنجانی».
روزنامه شرق: «حسین دهدشتی»، عضو کمیسیون انرژی هم پیگیر پرونده «سعید مرتضوی» و فساد در تامین‌اجتماعی است و هم پیگیر پرونده «بابک زنجانی».

وی از عدم پیگیری دستگاه‌های مرتبط گله دارد و صریحا از مسئولان خواستار تعیین‌تکلیف پرونده مرتضوی و زنجانی می‌شود.

‌بالاخره اموال زنجانی به مزایده گذاشته شد. کمیسیون انرژی در جریان انجام این مزایده بود؟


البته این اقدام خیلی با تاخیر صورت گرفت، ماه‌هاست که انتظار می‌رود برای مزایده اموال او کاری شود. تنها تحقیق و تفحصی که در سال گذشته نتیجه‌بخش بوده، مربوط به همین تفحص از تامین‌اجتماعی بوده و گزارش آن هم به قوه‌قضاییه رفته و حالا انتظار ما این است که هرچه‌سریع‌تر پرونده پیش رود.
چندماه است که نتایج گزارش تفحص از تامین‌اجتماعی راهی قوه‌قضاییه شده اما درواقع حرف جدیدی از دستگاه‌های ذی‌ربط نشنیده‌ایم و حرف‌ها عملا همان حرف‌هایی بوده که سال گذشته در کمیسیون انرژی مطرح شده بود. انتظار داریم که در این مورد برخورد جدی شود.

‌قرار بود با مسوولان قوه‌قضاییه و کمیسیون اصل 90 جلسه داشته باشید؟


هنوز نشست مشترکی برگزار نشده و ما به‌عنوان نمایندگان مردم گله داریم. مردم انتظار دارند که با جدیت با این موضوع برخورد شده و تعیین‌تکلیف شود، چرا که کندی در روند امور هم به فراموشی منجر شده و هم پیگیری‌ها اثر واقعی خودش را از دست خواهد داد.

‌بازداشت یکی از افراد مرتبط با بابک زنجانی در امارات چه تاثیری می‌تواند بر روند پرونده زنجانی داشته باشد، برخی می‌گویند این بازداشت سرنخ بزرگی در پرونده است، موضع کمیسیون انرژی در این زمینه چیست؟

نمی‌توانم قضاوت کنم، اخبار مشابه در این زمینه زیاد است اما بنا داریم در جلسه با قوه‌قضاییه ماجرای آقای «ش» و دستگیری او و تاثیر بر روند پرونده را بررسی کنیم.

‌خبر آلوده‌بودن محموله‌های نفتی که زنجانی آن را جابه‌جا کرده هم به‌تازگی به گوش رسیده، آیا کمیسیون انرژی اطلاعی در این زمینه دارد؟

 زنجانی نفت‌هایی که فروخته بود را خوب نگهداری نکرده و در بازگشت این محموله کیفیت قبل را نداشته و آلوده شده بود و موجب ضرروزیان وزارت نفت شده است.

‌اینکه می‌فرمایید نفت را خوب نگهداری نکرده یعنی چه؟ دیگران به آلودگی نفت‌ها اشاره می‌کنند.


زنجانی میعانات را در کشور چین ذخیره کرده بود و زمینه فروش محموله مهیا نبوده و به‌همین‌خاطر محموله را در جایی ذخیره کرده یا به امانت گذاشته بود و بابت نگهداری محموله هم هزینه می‌داده اما کیفیت نگهداری محموله در مخازن چینی خوب نبوده و به‌همین‌خاطر نزدیک به 800‌میلیون‌دلار ضرر متوجه وزارت نفت شده چرا که زنجانی بعدتر همین محموله را به وزارت نفت بازگرداند در حالی‌که نفت به‌فروش‌نرسیده، کیفیت پیشین را نداشت.

‌یعنی این اتفاق تازه‏‌ای در پرونده زنجانی است؟


بله؛ علاوه بر این گزارش رسیده که او در برهه‌ای هم نفت تحویل‌گرفته را با پول پایین فروخته و این کار هم به اعتبار وزارت نفت آسیب زده و هم به صادرات نفتی. به‌هرحال اطلاعات موردنظر در این زمینه فرستاده شده و انتظار داریم که قوه‌قضاییه با سرعت و دقت در این زمینه وارد شود.

‌آقای دهدشتی، نقد شما به عدم رسیدگی بیشتر در مورد پرونده مرتضوی وارد است یا زنجانی؟

هر دو، این گله را داریم با اینکه در موضوع سازمان تامین‌اجتماعی و مرتضوی خیلی از موارد و مدارک مشخص است اما برخورد قاطعی ندیدیم. مردم منتظرند تا ببینند نتیجه بررسی چه می‌شود.

‌در مورد مرتضوی پیگیری‌ها به کجا رسیده؟

خبر خاصی نداریم. ما به شدت نسبت به نمایش چهره سعید مرتضوی در صداوسیما گله داریم. از یک طرف افرادی که هنوز اتهامی علیه‌شان وارد نشده را ممنوع‌التصویر کرده‌اند و از این سو افرادی چون مرتضوی که پرونده‌های قطور در اختیار دارند، در صداوسیما دیده می‌شوند.

خب تحلیلتان از این اقدام صداوسیما چیست؟

صداوسیما یا غفلت می‌کند که جای تذکر جدی دارد یا به عمد دارد چهره‌هایی را ترویج می‌کند که این اقدام صداوسیما افکار عمومی را جریحه‌دار می‌کند. مردم به هر سه قوه اعتماد دارند و ما باید این اعتماد را با عملکرد خودمان ارتقا دهیم. ببینید مجلس تا اینجای کار هم در مورد زنجانی و هم مرتضوی وظیفه‌اش را انجام داد و تداوم کار با قوه‌قضاییه است. اگر ابهامی وجود دارد و برخی قایل به بی‌گناهی اینها هستند، باید رفع اتهام شود. صادقانه و شفاف برخورد کردن حق مردم است.

‌ارزیابی مجلس از پرونده سعید مرتضوی و نقش او در تامین‌اجتماعی چه بوده؟

جمع‌بندی مجلس این بود که این آقا هم تخلف میلیاردی داشته و هم جریان فکری خاصی در دوره مدیریتش حاکم بوده و به نفع یک جریان سیاسی خاص عمل کرده است. مجلس وظیفه خودش را به خوبی انجام داده و قوه‌قضاییه باید پاسخگو باشد. انتظار داریم قوه‌قضاییه با استقلال خودش در میان مردم اعتماد‌سازی را بیشتر کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: