برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۳۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۱
استاندار فارس با اشاره به مشکلات ناشی از کم‌آبی و افت سطح آب‌های زیرزمینی در این استان، گفت: 18 حلقه چاه آهکی تامین کننده آب شرب شیراز خشک شده و با توجه به این مشکل، امسال برای تامین آب شرب هم با مشکل مواجه هستیم.
دکترسیدمحمد احمدی دوشنبه 26 خرداد در مراسم تجلیل از برترین‌های بخش کشاورزی استان فارس، افزود: با توجه به مشکلات کم‌آبی و بی‌آبی، باید تلاش هدف‌مند و برنامه‌ریزی شده‌ای را در جهت بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی صرف کنیم.

وی با تصریح اینکه فارس به لحاظ تولید محصولات در عرصه‌های دامی، زراعی و باغی سربلند بوده و هست، گفت: در استان فارس کشاورزی به عنوان هسته‌ای پر رونق، از نظر اشتغال‌سازی، عرصه‌ای قابل توجه است، اما باید بهره‌برداری از آن به‌شکلی مطلوب و متناسب باشد.

استاندار فارس از سیاه چادر عشایر به عنوان کارخانه‌های تولیدی یاد و تصریح کرد: با متعهد کردن عشایر به اسکان و بازنگشتن به قشلاق، معیشت آنان را از بین خواهیم برد، حال آنکه در اینگونه زیست، اشتغال و اشتغالزایی به بهترین شکل ممکن وجود دارد و جاری است.

احمدی با اشاره به بدهکار کردن عشایر با پرداخت تسهیلاتی تحت عنوان تسهیلات اشتغالزا به آنان، گفت: امروز با صدهزار میلیارد تومان وام معوق در خصوص ایجاد اشتغال مواجه‌ایم در حالیکه عشایر بدون دریافت وام و توقع تسهیلات هم فعالیت معیشتی داشته و دارد.

استاندار فارس با ابراز تاسف از واردات علوفه و خوراک دام، خاطرنشان کرد: با تشکیل اتاق فکر در بخش کشاورزی و استفاده از تجارب بهره‌برداران نمونه در بخش‌های کشاورزی، باغداری و دامداری، مشکلات به صورت عملی برطرف می‌شود.

وی کشت صفی‌جات را در استان فارس طی سال زراعی گذشته، بی‌رویه توصیف و اضافه کرد: اگر عملکرد کشاورزان در خصوص مصرف آب نسنجیده باشد ضمن صدمه زدن به زمین زراعی، بحران بی‌آبی را تشدید خواهند کرد.

احمدی اصلاح الگوی مصرف آب را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: 18حلقه چاه آهکی در شیراز خشک شده و در سال جاری برای آب شرب نیز با مشکل مواجه خواهیم شد.

استاندار فارس بر اهمیت استفاده از توان بخش خصوصی تاکید و خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی در تغییر روش الگوی مصرف آب و کشت ناتوان بوده و کشاورزان نمونه باید سعی در ترویج تجربیات موفق خود داشته باشند.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز خواستار تسری روش‌های موفق بهره برداران نمونه به دیگر کشاورزان شد و گفت: کشاورزان نمونه می‌توانند به عنوان کانون یادگیری در ترویج روش های علمی و تجربی موفق، سودمند باشند.

دکتر محمدمهدی قاسمی، از خود اتکایی به عنوان مهمترین رکن شعار سال یاد و اضافه کرد: کشاورزی به عنوان یکی از بنیان های اقتصادی کشور مطرح است که علیرغم تحریم ها می تواند ما را با همین منابع در اختیار، بی نیاز سازد.

وی افزود: کشاورزان با رشد متوسط 2 تا 10 برابر خود ثابت کردند که با امکانات موجود نیز می‌توان تولید و بهره برداری بیشتری داشت.

نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی فارس نیز نوع سیاستگذاری و اقدامات دستگاه‌های دولتی را در رونق کشاورزی ثمربخش توصیف و اضافه کرد: باید دولت با برنامه‌ریزی صحیح امور را به بخش خصوصی بسپارد تا موجب ضرر رسانی نشود.

آیت‌الله شیخ علی موحد اهمیت تحیقیقات علمی و اصولی در خصوص مباحث کشاورزی را یادآور و متذکر شد: کشاورزی صنعتی باید با بروز رسانی مباحث علمی جایگزین کشاورزی سنتی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این مراسم از 117 کشاورز نمونه فارس که در به تحقق رساندن معیارهای صحیح کشاورزی موفق عمل کرده‌اند قدردانی شد.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: