برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۲۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۳
یادداشت اختصاصی صادق زیباکلام، استاددانشگاه برای هشت صبح
در یکسال گذشته، موفق ترین جنبه تحرک دولت در بخش تنش زدایی در سیاست خارجه بوده است که دراین زمینه می توان بالاترین نمره را به دولت تدبیر و امید داد زیرا پس از یک دهه...
هشت صبح: سال گذشته درهمین روزهای گرم خرداد ماه بود که بحث انتخابات و اعلام نتایج درمیان مردم و احزاب سیاسی شورو هیجان خاصی به پا کرده بود،24 خرداد سال 92 مردم باحضور پرشور خود پای صندوق های رای حاضر شده و دکترحسن روحانی را به عنوان یازدهمین رییس جمهورکشورشان انتخاب کردند،باروی کارآمدن دولت تدبیر و امید و در یکسال گذشته، اظهارات متفاوتی از طیف مخالف و موافق دولت شنیده  و کارنامه های بسیاری برای دولت صادر شد.

اما دراین میان آنچه دریکسال گذشته دولت یازدهم را آماج سوالات و انتقادات مخالفین کرده، توافقنامه ژنو 3 و روند پرونده هسته ای ایران درشورای امنیت و هم چنین نابسامانی در حوزه فرهنگی است که بانگاه ازدریچه ای دیگر می توان امضای موقت توافقنامه ژنو 3 را موفقیتی بزرگ برای جمهوری اسلامی دانست که می تواند جان تازه ای به اقتصاد کشوربخشیده ضمن اینکه قضاوت در حوزه فرهنگی نیاز به گذشت زمان دارد و انتقاد از عملکرد فرهنگی دراین زمینه عجولانه است.

  دولت یازدهم درپرونده هسته ای بالاترین نمره را می گیرد / درمطبوعات روح امیدواری دمیده شد

باید دونکته مهم و اساسی درخصوص ارزیابی عملکرد دولت یازدهم درنظر گرفته شود، درابتدااین نکته مطرح می شود که دکترحسن روحانی در چه شرایطی دولت راتحویل گرفتند؟ حسن روحانی درشرایط بدی، اداره کشور را به عهده گرفت، میزان تورم بالا بود، بدهی دولت به بانک ها سربه فلک می کشید و رشد اقتصادی منفی بود،حدود 6 میلیون بیکار در کشور وجود داشت و شرایط دروضعیت بحرانی بود، ضمن اینکه درعرصه بین المللی نیزایران درجایگاه خوبی نبود.

دومین نکته این که پیروزی دکتر روحانی، غیرمترقبه بود و پیش بینی نمی شد که ایشان برنده انتخابات باشند، درواقع سه، چهارروز مانده به 24 خرداد ماه، موجی در کشور شکل گرفت که پیروزی دکترروحانی را در انتخابات رقم زد، درواقع برنامه ریزی چندساله ای دراین زمینه صورت نگرفته بود و مشخص نبود که چه گزینه هایی برای تصدی  وزارتخانه ها وجود دارد.

اما باآغازبه کاردولت یازدهم، روحانی اینگونه تشخیص داد که اگرنتواند کشور را ازباتلاق هسته ای خارج کند درحوزه های دیگر نیز نمی توان موفق عمل کنند، به تعبیر دیگر وی همه تخم مرغ ها را دریک سبد یعنی سبد هسته ای گذاشت که کاملامنطقی و درست است زیرا درصورتی که پرونده هسته ای ایران بسته نشود موفقیت درعرصه های دیگرسخت و گاه غیرممکن می شود پس دولت یازدهم تمرکز خود را به حل این پرونده و کاهش تحریم های فلج کننده علیه ایران اختصاص داد.

درزمینه اقتصادی دولت توانست ازافزایش تورم جلوگیری کند و درمقابل سیرصعودی آن بایستدو حتی یک تا دودرصد نیز میزان آن را کاهش دهد اما مشکلات اساسی اقتصاد هنوز باقی مانده است که دولت باید سعی کند در سه سال آینده برنامه ای برای 6 میلیون بیکار درکشور تدوین کند.

 اما دریکسال گذشته، موفق ترین جنبه تحرک دولت دربخش تنش زدایی درسیاست خارجه بوده است که دراین زمینه می توان بالاترین نمره را به دولت تدبیرو امید داد زیرا پس ازیک دهه تنش توانست با طرف مقابل توافقنامه ای موقت راامضا کند و مانع ازتشدید تحریم ها علیه ایران شود.

درزمینه سیاست داخلی هم اگرچه آزادی زندانیان سیاسی، جلوگیری از بسته شدن روزنامه ها درحوزه اختیارات دولت و قوه مجریه نیست اما درزمینه آزادی احزاب، تشکل ها و اجتماعات دولت عملکرد خوبی داشته و فضای حاکم برکشوربهبودیافته است وفضا ازحالت امنیتی 4 سال دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد خارج شده است و انتظار می رود که رییس جمهور با سران دوقوه دیگر رایزنی های خوبی دراین حوزه داشته باشد.

البته دردانشگاه ها و فضای مطبوعات روح امیدواری دمیده شد و اهالی رسانه با تلاش بیشتری فعالیت خود را ادامه دادند و مشکلات بی شمار کشوردرحوزه نشر سامان یافت، اما برای گسترش آزادی بیان باید تلاش بیشتری شود ضمن اینکه آزادی بیان و رسانه یک شبه ایجاد نمی شود و باید سایر قوا نیز وارد عمل شوند، در بخش های دیگر حوزه فرهنگ نیز نیاز به گذشت زمان برای قضاوت کردن دراین حوزه است، نمی توان نظر دقیقی دراین زمینه ارائه کرد.  
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: