برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۲۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۵
گزارش تحلیلی-خبری هشت صبح
حمایت کشورهای غربی و عربی منطقه از داعش را نیز می توان ازعواملی دانست که موجب رشد و نمو این گروه تروریستی در عراق و سوریه شده، ضمن اینکه خبرها حاکی از آن است که عربستان ...
هشت صبح: زمانی که گروه تروریستی داعش به سامراحمله کرد و ارتش عراق در مقابل حملات این گروه ایستادگی کرده و اعضای داعش مجبور به عقب نشینی شدند کمترکسی گمان می کرد که درروزهای آتی این گروهک تروریستی بتواند به شهرهای موصل، تکریت و ... یورش برده و بر بخش هایی ازاین شهرها مسلط شود.

داعش درروزسه شنبه هفته جاری قصد حمله به حرمین عسگریین راداشت که پس از مقاومت نظامیان عراقی به موصل حمله برد، تکریت سومین هدف این گروه تروریستی بود، اما آن چه بیش از همه توانست به پیشروی اعضای این گروه کمک کند نشانگر قدرت آنها نبود بلکه عواملی چند درآن دخالت داشت.

بحران داخلی عراق و کنارکشیدن کشورهای مدعی حقوق بشر

پس از برگزاری انتخابات عراق و به قدرت رسیدن مجدد نوری المالکی و شیعیان درعراق، گروه داعش و حامیان آن در منطقه و خارج از آن احساس خطر کرده و تمام توان خود رابه کاربستند تا با گسترده کردن دامنه حملات به شهرهای مختلف عراق،‌ مالکی و حزب قانون را ناکارآمد جلوه دهند.

اما دراین میان نمی توان اشتباهات مالکی را در قدرت گرفتن داعش درعراق نادیده گرفت ، مالکی در سال های اخیر نیروهای بسیاری را از میان فرمانده های بعثی به کارگمارده بود که نبود تحقیق و بررسی کافی و بازرسی های مناسب و به موقع در بدنه ارتش، حضور نظامیانی را سبب شد که به ملت و دولت این کشور خیانت کرده و با نیروهای داعش همراه شدند، زیرا براساس اخبارمنتشر شده یکی ازعوامل سقوط شهرتکریت و ... حضوربعثی های خائن درارتش و فرارکردن فرمانده های عالی رتبه کشوری پس ازشروع درگیری هاست.

حمایت کشورهای غربی و عربی منطقه از داعش را نیز می توان ازعواملی دانست که موجب رشد و نمو این گروه تروریستی در عراق و سوریه شده، ضمن اینکه خبرها حاکی ازآن است که عربستان برای انجام حملات اخیر داعش حدود سه میلیون دلار به آنها کمک مالی کرده ، ضمن اینکه کمک کشورهای غربی و عملکرد متناقض ودوگانه این کشورها در قبال بحران داخلی عراق نیزنشانگر حمایت غیرمستقیم آنها از حملات داعش در شهرهای مختلف عراق است.


ازهمان ابتدای درگیری ها میان داعش و ارتش عراق، مالکی از آمریکا درخواست کرد که حملاتی هوایی علیه مواضع این گروه تروریستی ترتیب دهد که سه روز بعد این خواسته مالکی از سوی زیباری، وزیرامورخارجه عراق تکذیب شد اما جدا ازاین مباحث،آمریکا موضع گیری قابل تاملی را نسبت به درگیری های عراق اعمال کرد، کاخ سفید دربیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن علاقه‌ای به «مداخله هوایی» در خاک عراق ندارد و ترجیح می‌دهد به جای حمله هوایی، در قوی کردن نیروهای نظامی و ارتش به عراق کمک کند.

انگلیس نیز به حملات داعش درعراق واکنش نشان داد،"ویلیام هیگ" وزیر امور خارجه این کشور که پیش ازاین به همراه ارتش آمریکامسئول حفظ امنیت کشوربودند،دراظهاراتی اعلام کرد که دولت عراق مسئولیت برخوردبا خشونت دراین کشور رادارد وانگلیس هرگز در عراق مداخله نظامی نخواهد کرد.

راسموسن آندره فوگ راسموسن نیز که درحال حاضر دبیر کل ائتلاف ناتو است به راحتی از ارسال کمک به کشوربحران زده عراق شانه خالی کرده و باصراحت اعلام کرد که این ائتلاف نقشی در تحولات عراق نخواهد داشت. 

این اظهارات و موضع گیری های مقامات غربی نشان ازآن دارد که این کشورها باوجود آنکه ازگسترش تروریسم درمنطقه ابراز نگرانی می کنند اما برخوردی دوگانه با نمادهای تروریسم درجهان دارد که این رویکرد متناقض غرب از نگاه مقامات روسیه دورنمانده و وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای غرب را از برخورد دوگانه با داعش برحذر داشت.

درپایان گفتنی است که علت پیشروی داعش در شهرهای عراق هرچه باشد و این گروهک تروریستی ازسوی هرکشوری حمایت مالی شود نباید ازاین نکته غافل ماند که چرا مردم این کشور باید تاوان اشتباهات مسئولان سیاسی  و قدرتمندان را پس دهند و جامعه بین الملل دراین زمینه وارد عمل شده و اقداماتی را انجام دهد.
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: