برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۲۰۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۳
کارشناس مسائل بین المللی اظهار داشت:‌ با توجه به سابقه ای که برنز دارد شاید این بار هم برای حل مشکلات کمک کند و آمریکایی‌ها با حضور وی دست از زیاده خواهی بردارند و حضورش از این جهت در حل مشکلاتی که در مذاکرات وجود دارد مثبت باشد.
در آستانه مذاكرات حساس، دشوار و سرنوشت‌ساز هسته‌اي در شهر وين اتريش، مقامات بلند‌پايه ايران و آمريكا، در شهر ژنو سوئيس با يكديگر ديدار و گفت‌و‌گو مي‌كنند؛ گفت‌وگوهايي كه به گفته عباس عراقچي، عضو بلندپايه تيم مذاكرات هسته‌اي با محوريت لغو تحريم‌ها‌ عليه ايران برگزار می‌شود و خانم هلگا اشميد، معاون كاترين اشتون، مسوول سياست‌خارجي اتحاديه اروپا نيز در آن حضور دارند. اما در این میان حضور « ویلیام جی برنز » ، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی در مذاکرات در کانون توجه رسانه ها قرار گرفته است و رسانه ها که به وی لقب مرد مخفی مذاکرات و مرد نامرئی تحریم‌ها را داده‌اند از حضور وی به عنوان نشانه‌ای برای عزم جدی کاخ سفید در به نتیجه رسیدن مذاکرات خبر داده‌اند. با حسن بهشتی‌پور،‌ تحلیل‌گر مسائل بین الملل در این باره به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌توانید خواننده این گفتگو باشید.

حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار «فردا» درباره دیدار مقامات ایرانی و آمریکایی در آستانه مذاکرات هسته‌ای وین گفت:‌ این دیدار و گفتگو‌ها قرار است روند مذاکرات آینده را که از 6 تا 30 خرداد در وین انجام می شود را تسریع کند زیرا تا 29 تیرماه  و پایان زمان توافقنامه ژنو فرصت زیادی باقی نمانده و باید دو طرف مذاکراه کنند نسبت به مسائل  لاینحلی که هنوز باقی مانده است، چاره جویی کنند و راه حلی برای آنها بیابند که مورد توافق دو طرف باشد.

وی درباره محوریت بحث تحریم‌ها در این مذاکرات افزود:‌ این مذاکرات فقط راجع به تحریم‌ها نیست اما محور مهم آن تحریم‌هاست و بسیار مهم است. با توجه به اینکه آمریکا برداشت غلطی در مورد اینکه می تواند با تحریم‌ها بر روی ایران فشار بیارود و آن را به عنوان اهرمی برای گرفتن امتیاز بیشتر به کار بگیرد، دارد؛ این مذاکرات با مشکلاتی روبروست.

این کارشناس مسائل بین‌الملل استراتژی آمریکایی‌ها در قبال مساله‌ تحریم‌ها و برنامه هسته‌ای ایران را غلط دانست و اظهار داشت: سیاست آمریکایی‌ها غلط است و به هیچ نتیجه‌ای هم نمی انجامد، جز اینکه مذاکرات را طولانی تر و گره آن را کورتر کند. آمریکا اگر می‌خواهد که مذاکرات به نتیجه برسد باید دست از این سیاست و برداشت غلط بردارد و به این نتیجه برسد که به جای سیاست فشار و مذاکره، سیاست همکاری و مذاکره را در پیش بگیرد. زیرا با این روش مذاکره به هیچ نتیجه خاصی نمی انجامد و پیش از این هم این موضوع اثبات شده است.

بهشتی پور درباره نگرش غلط آمریکایی‌ها به مساله هسته ای ایران افزود:  طی 10سال گذشته آنها انتظار داشتند که توان هسته‌ای ایران کاهش یابد در حالی که علی رغم همه تحریم‌ها نه تنها توان هسته‌ای ایران کاهش پیدا نکرد؛ بلکه افزایش یافت و 164 سانتی‌فیوژ به 19 هزار سانتی‌فیوژ رسید و تعدادی از این سانتی‌فیوژها از درجه p1 به p2 ارتقاء پیدا کرد که کارایی آن چندین برابر نوع اولیه است و ذخایر اورانیوم ایران نیز به همین صورت افزایش پیدا کرد.

وی تصریح کرد:‌ به همین سبب آمریکا اگر می خواهد این مذاکرات به نتیجه برسد باید دست از زیاده خواهی بردارد و به ویژه بحث تحریم‌ها را به عنوان یک استراتژی کنار بگذارد و استراتژی همکاری و مذاکره را در پیش بگیرد.

بهشتی‌پور درباره حضور ویلیام برنز،‌ سیاستمدار کهنه کار آمریکایی که از وی به عنوان مردم مخفی مذاکرات یاد می‌شود، گفت: آقای ویلیام برنز پیش از این هم در مذاکرات حضور داشته است، به طور مثال در مذاکرات ژنو 3 که آقای جلیلی مسئول مذاکرات بود مستقیما با وی دیدار داشت که البته این مذاکرات در حاشیه نشست ایران و قدرتهای جهانی انجام شد.وی افزود:‌ اینکه گفته می‌شود وی فرد پشت صحنه است، بیشتر کارهای رسانه‌هایی و تبلیغاتی است وگرنه آقای برنز هم مانند خانم شرمن یکی از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکاست ولی به هر حال اینکه تیمی را گسیل کردند که به نتیجه ای برسند این موضوع قابل تامل است، چون به هر صورت آقای برنز در مذاکراتی که در آذرماه گذشته منجر به توافقنامه ژنو شد نقش کلیدی داشت و به این منظور می‌تواند در زمینه دستیابی به توافق نهایی مفید باشد.

این کارشناس مسائل بین المللی ادامه داد:‌ با توجه به سابقه ای که برنز دارد شاید این بار هم برای حل مشکلات کمک کند و آمریکایی‌ها با حضور وی دست از زیاده خواهی بردارند و حضورش از این جهت در حل مشکلاتی که در مذاکرات وجود دارد مثبت باشد.

وی درخصوص تبلیغاتی که در باره حضور ویلیام برنز در مذاکرات می شود، اظهار داشت: ‌آقای برنز آنطور که رسانه‌ها می گویند مرد مخفی مذاکرات نیست بلکه وی در بطن مذاکرات قرار داشته و در سمت قائم مقام وزیر خارجه آمریکا فعالیت می‌کند وفعالیت آشکاری دارد و چند بار هم در مذاکرات علنی و غیرعلنی شرکت کرده است.

بهشتی پور در پایان بیان کرد:‌ این مذاکرات نیز در راستای ادامه مذاکرات گذشته است و برنز قبلا در حاشیه مذاکرات بوده‌ است ولی با توجه به سوابقی که وی دارد می توان امیدوار بود که در دستیابی به یک راه حل مشترک مورد توافق دو طرف کمک کند. سیاستمداران غربی، برنز را به عنوان یک مذاکره کننده کار بلد می‌‌شناسند که از سوی آمریکایی‌ها به این مذاکرات اعزام شده است.  
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی