برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۱۹۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶
روحانی پیش از عزیمت به ترکیه خبر داد
روحانی هم صبح امروز (دوشنبه) پیش از عزیمت به ترکیه در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران، تشکیل جلسه مشترک هیات وزیران را به معنای اراده دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه عنوان کرد.
هشت صبح: پس از سفر دو جانبه هاشمی رفسنجانی رییس‌جمهور وقت ایران به دعوت سلیمان دمیرل در سال 1996، برای اولین بار حسن روحانی در پاسخ به دعوت عبدالله گل رییس‌جمهور ترکیه امروز صبح عازم آنکارا شد.

در بیانیه مشترک مطبوعاتی که در تهران و آنکارا و در آستانه این سفر دو روزه منتشر شد، عنوان شده که «در جریان گفت‌وگوهای رسمی دکتر روحانی با عبدالله گل رییس‌ جمهوری و رجب طیب اردوغان نخست وزیر جمهوری ترکیه، توسعه و تقویت مناسبات دو جانبه ایران و ترکیه در کلیه زمینه‌ها مورد تأکید خواهد بود و در این راستا برگزاری اولین نشست شورای عالی همکاری‌های دو کشور نشانگر ظرفیت‌های پویا در تحکیم مناسبات و علائق دوستانه میان دو ملت می‌باشد.»

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی هم صبح امروز (دوشنبه) پیش از عزیمت به ترکیه در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران، تشکیل جلسه مشترک هیات وزیران را به معنای اراده دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه عنوان کرد.

تشکیل نخستین جلسه مشترک هیات وزیران ایران و ترکیه

وی افزود: قرار است در سفرهای مهم دوجانبه، کمیسیون عالی یا همان جلسه مشترک هیات دولت دو کشور تشکیل تا مسایل مهم ایران و ترکیه توسط وزیران بررسی شود.

رییس جمهوری اضافه کرد: ترکیه یکی از کشورهای بسیار مهم منطقه و همسایه غربی ایران است و خوشبختانه دو کشور در سال های گذشته روابط بسیار خوب سیاسی و اقتصادی داشتند.

روحانی ادامه داد: در دولت جدید نیز یکی از برنامه های دولت، استحکام روابط با همسایگان است.

وی با اشاره به سفر مقامات عالی ترکیه از جمله نخست وزیر این کشور به ایران گفت: در این سفر اسناد همکاری بین طرفین امضا شد و قرار است ادامه آن مباحث در سفری که به ترکیه داریم انجام شود.

رییس دولت یازدهم توضیح داد: در این سفر راجع به روابط دو جانبه و مسایل اقتصادی به ویژه انرژی، نفت، گاز، برق و راه بررسی می شود.

به گفته وی، اسنادی در زمینه مسایل گمرکی، فرهنگی، توریستی و همچنین همکاری های امنیتی و سیاسی بین دو کشور امضا می شود.

رییس جمهوری ادامه داد: مردم مطلع هستند که ایران و ترکیه در یک موقعیت ژئوپلتیک مهم در منطقه قرار دارند و هنگامی که دو کشور کنار هم باشند به معنای آن است که خلیج فارس و دریای عمان را به دریای سیاه و مدیترانه وصل می کنیم و در واقع اقیانوس هند به اقیانوس اطلس متصل می شود.

روحانی گفت: بنابراین روابط ایران و ترکیه نه تنها برای دو کشور بلکه برای کل منطقه و توسعه آن اهمیت بسزایی دارد.

رییس جمهوری با بیان اینکه مسایل منطقه ای فراوانی وجود دارد اظهار داشت: هر دو کشور، همسایه عراق و سوریه هستیم و مسایل بسیار مهمی در منطقه ما در حال وقوع است.


رییس جمهوری ادامه داد: خوشبختانه در ماه های اخیر شاهد تحولات مثبتی در منطقه هم در عراق هم در سوریه هستیم که لازم است در همه این زمینه ها با ترکیه بحث و گفت وگو کنیم.

روحانی افزود: همکاری هایی که باید بین دو کشور در زمینه مسایل شمال آفریقا، کل بحث خاورمیانه و مسایل فلسطین انجام شود موضوعاتی هستند که همواره بین ایران و ترکیه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد که در این سفر هم مسایل منطقه ای و بین المللی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رییس جمهوری مبارزه با خشونت، افراطی گری و تروریسم را یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان ذکر کرد و گفت: این موضوع یکی از اهداف بسیار مهم ما در منطقه و جهان است که با همه کشورهای دوست خود در این زمینه بحث و گفت و گو خواهیم کرد تا بتوانیم همکاری های عملیاتی و هماهنگی لازم داشته باشیم.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: در این سفر نیز برای مبارزه با خشونت، تروریسم، فرقه گرایی و افراط گرایی با مقامات ترکیه بحث و گفت و گو خواهیم کرد.

در این میان بسیاری از تحلیلگران این سفر را در راستای ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور به سطح 30 میلیارد دلار موثر می‌دانند و معتقدند که ممکن است در جریان این سفر شاهد چانه‌زنی‌هایی در مورد قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه از سوی مقامات ترک باشیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: