برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۱۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹
در پی پیروزی قاطع بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه برخی کشورهای عربی در موضعی انفعالی تر از گذشته، سکوت اختیار کرده و هیچ واکنشی نسبت به این تحول بزرگ سیاسی در سوریه نشان نداده اند.
 سوریه چند روز پیش شاهد یکی از نقاط عطف تاریخی خود بود که در سطح منطقه عربی نیز به ندرت شاهد وقوع آن هستیم. مردم سوریه با مشارکت در یک آزمون بزرگ سیاسی به جامعه بین المللی نشان دادند که در یک دوران گذار سیاسی بسیار مهم قرار دارند.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با حضور گزینه های مختلف و مشارکت گسترده مردم در آن تجربه نوینی در سوریه بود که این کشور را به طور جدی وارد فضای دموکراسی مردم سالارانه کرده است.

مردم سوریه در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه به خبرنگار اعزامی مهر تاکید می کردند که ناآرامی های سوریه طی سه سال اخیر و گسیل شمار زیادی از تروریستهای خارجی به این کشور نه تنها از محبوبیت بشار اسد نکاسته بلکه باعث ارتقای بیشتر جایگاه وی در بین مردم شده است.

جوانان سوری تاکید می کردند که در این انتخابات گزینه ای غیر از اسد ندارند و قاطعانه به وی رای خواهند داد. البته از لابلای سخنان آنها نیز مشخص بود که با پیگیری تحولات سیاسی ایران به ایجاد فضای مشابه ایران در عرصه سیاسی سوریه نیز علاقه مند هستند.

 

 

گفتگو با مردم سوریه این مسئله را برای ما نمایان کرد که مردم این کشور به دوران چند صدایی سیاسی وارد شده اند و حتی این موضوع که شاید در انتخابات بعدی به گزینه ای غیر از اسد رای دهند،در ذهن خود دارند. ملت سوریه در جریان بحران سه ساله اخیر به پختگی سیاسی رسیده اند که شاید هیچ تحول دیگری نمی توانست به این میزان آنها را در زمان نه چندان طولانی به این مرحله از فهم و شعور سیاسی برساند.

اما سوال اینجاست؛ اعراب منطقه چه واکنشی به این تحول بزرگ سیاسی در سوریه داشتند؟ طبیعتا نمی توان انتظار داشت از مقاماتی که سالهاست برگزاری انتخابات را در کشورهای خود ممنوع کرده اند به وقوع چنین تحول بزرگ سیاسی واکنش نشان دهند. تجربه برگزاری این چنین انتخاباتی به جز در کشورهای عربی نظیر سوریه و عراق تاکنون دیده نشده است.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه نیز"سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب الله لبنان تنها مقام عربی بود که پیروزی انتخابات در ریاست جمهوری را به بشار اسد تبریک گفت. دیگر مقاماتی هم که به اسد تبریک گفتند از جمهوری اسلامی ایران، روسیه، کره شمالی و کشورهای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا و نیکاراگوئه هستند که باید به شرافت آنها در مقایسه با با سران سرسپرده عرب درود فرستاد.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: