برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۱۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۵
ˈحلیمه یعقوبˈ رییس مجلس سنگاپور و هیات همراه برای گفت وگو و رایزنی با مقامات بلندپایه ایران بامداد شنبه وارد فرودگاه تهران می شود.
ˈجواد انصاریˈ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور اعلام کرد رییس مجلس سنگاپور و هیات همراه جمعه شب به وقت سنگاپور عازم تهران می شوند و قرار است حلیمه یعقوب با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و گروه دوستی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کند.

وی گفت چهار نماینده مجلس سنگاپور و هیاتی از وزارت امور خارجه این کشور رییس مجلس سنگاپور را در سفر به ایران همراهی می کنند.

بخشی از هیات همراه حلیمه یعقوب اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران – سنگاپور هستند.

سفیر ایران گفت گفت که رییس مجلس سنگاپور در سفر چهار روزه به ایران با آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز دیدار و گفت وگو می کند.

وی اعلام کرد رییس پارلمان سنگاپور روزهای دوشنبه و سه شنبه به اصفهان سفر خواهد کرد.

حلیمه یعقوب به دعوت علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به تهران سفر می کند.

حلیمه یعقوب نخستین بانوی مسلمان سنگاپوری است که به سمت ریاست مجلس این کشور برگزیده شده است و دیدار وی از تهران نیز اولین دیدار رییس مجلس سنگاپور از ایران به شمار می رود.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز خرداد ماه سال 1390 در صدر یک هیات هفت نفره از سنگاپور دیدن کرد.

لاریجانی در این سفر با نخست وزیر، رییس جمهور، رییس مجلس، وزیر کشور، وزیر ارتباطات، وزیر اطلاع رسانی، وزیر حمل و نقل و وزیر صنعت و تجارت این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

شان مو گام وزیر امور خارجه و قانون سنگاپور نیز اسفند ماه سال گذشته با سفر به ایران و دیدار با مقامات بلندپایه کشورمان بر گسترش مناسبات دو جانبه در تمام زمینه ها تاکید کرد.

مجلس سنگاپور دارای 87 کرسی است که نمایندگان از احزاب مختلف در آن حضور دارند. حلیمه یعقوب از حزب اقدام خلق نیز 14 ژانویه سال 2013 به عنوان رییس مجلس سنگاپور انتخاب شد.

مناسبات سنگاپور و ایران طی ماه های اخیر رو به توسعه گذاشته است و طی هفته های اخیر با حضور سه هیات از ایران در سنگاپور و سفر رییس مجلس سنگاپور به تهران رایزنی مقامات دو کشور برای گسترش مناسبات دوجانبه افزایش یافته است.

سنگاپور جزیره ای با برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی در جنوب مالزی و گذرگاه استراتژیک اقیانوس هند و خلیج بنگال به دریای جنوبی چین، شاهراه تردد بیشتر ناوگان های دریایی و کشتی های تجاری و کریدور عبور و ترانزیت اکثر خطوط هوایی در آسیای جنوب شرقی است.

انضباط و مدیریت امنیتی حاکم براین شهر- کشور 712 کیلومتر مربعی و مرکزیت بزرگترین بانک های آمریکایی ، اروپایی و آسیایی و جریان سیال سرمایه و ثروت در این کشور، نقشی خطیر برای سنگاپور رقم زده و این جزیره کوچک رابه بازیگری تاثیرگذار در عرصه اقتصاد آسیا تبدیل کرده است.

سنگاپور در سال 2013 رشد تولید ناخالص داخلی 3.7 درصدی را ثبت کرد در حالی که اقتصاد سنگاپور سه ماهه چهارم سال 2013 را با نرخ رشد 4.4 درصد به نسبت سال قبل از آن به پایان برد.

نرخ تورم سنگاپور در سال گذشته میلادی 1.5 درصد، نرخ بیکاری 1.8 درصد، نرخ مالیات 14.2 درصد و در آمدسرانه این کشور در سال گذشته میلادی 54 هزار و 776 دلار آمریکا بوده است.

حجم کل تجارت سنگاپور در سال گذشته میلادی 777 میلیارد و 899 میلیون دلار آمریکا بوده که از این میزان 407 میلیارد و 453 میلیون دلار سهم صادارات و بیش از 376 میلیارد و 441 میلیون دلار سهم واردات بوده است.

براین اساس حجم تجارت محصولات داخلی 219 میلیارد و 363 میلیون دلار ، صادرات غیرنفتی 134 میلیارد و 172 میلیون دلار و صادرات لوازم الکترونیکی 14 میلیارد و 96 میلیون دلار بوده است.
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: