برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۰۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۲
بلومبرگ طی گزارشی در آستانه آغاز فصل پرمصرف تابستان که سفرهای جاده‌ای رونق می‌گیرد، به بررسی متوسط قیمت بنزین در 60 کشور جهان پرداخته است و اعلام کرد که ایران پنجمین بنزین ارزان دنیا را عرضه می‌کند.
 بلومبرگ طی گزارشی در آستانه آغاز فصل پرمصرف تابستان که سفرهای جاده‌ای رونق می‌گیرد، به بررسی متوسط قیمت بنزین در 60 کشور جهان پرداخته است.

* گران‌ترین بنزین‌های جهان

بر اساس این گزارش، نروژ با در اختیار داشتن رتبه دوم بیشترین سطح درآمدی در جهان، بالاترین قیمت بنزین را به خود اختصاص داده است. همچنین قیمت هر گالن بنزین در این کشور که بیشترین سهم از نظر استفاده از خودروهای الکترونیک را دارد 9.79 دلار عنوان شده است.

دومین کشور دارای گران‌ترین بنزین در جهان، هلند با قیمت 9.46 دلار در هر گالن است. مردم این کشور بیشترین مالیات بر سوخت را در کل اتحادیه اروپا می‌پردازند و سرانه استفاده از دوچرخه در این کشور از تمامی کشورهای جهان بیشتر است. متوسط درآمد مردم این کشور 136 دلار در روز است یعنی هلندی‌ها 6.9 درصد حقوق روزانه خود را صرف خرید بنزین می‌کنند.

ایتالیا با سطح درآمدی روزانه 99 دلار، در بررسی بلومبرگ، در رتبه سوم قرار گرفته است. قیمت سوخت در این کشور از ماه جولای 8.5 درصد افزایش یافته است. قیمت بالای بنزین و بی‌ثباتی اقتصادی، شوکی برای دو شرکت‌ بزرگ خودروساز این کشور یعنی «فراری» و «فیات» بوده است. هر گالن بنزین در این کشور 9.34 دلار عنوان شده است از اینرو هر ایتالیایی 9.4 درصد درآمد روزانه خود برای بنزین خرج می‌کند.

بر اساس برآورد این گزارش، دانمارک با قیمت بنزین 9.14 دلار، یونان با 8.81 دلار، بلژیک با 8.68 دلار، پرتغال با 8.56 دلار، آلمان با 8.50 ،  ترکیه با 8.47 دلار و فنلاند با 8.44 دلار در رتبه‌های چهارم تا دهم کشورهای با بالاترین قیمت بنزین در جهان قرار گرفته‌اند.

به نوشته این گزارش، انگلیس با سطح درآمدی 120 دلار در روز در رتبه سیزدهم این گزارش قرار گرفته است که به این ترتیب مردم این کشور باید 6.9 درصد حقوق روزانه خود را برای خرید بنزین مصرف کنند. هر گالن بنزین در این کشور  8.25 دلار فروخته می‌شود.

فرانسه به عنوان دومین اقتصاد بزرگ اروپا در جایگاه پانزدهم به لحاظ گرانی بنزین قرار گرفته است. هر گالن بنزین در این کشور 7.90 دلار قیمت دارد از اینرو فرانسوی‌ها برای خرید هر گالن بنزین باید 6.4 درصد حقوق روزانه خود را بپردازند. متوسط درآمد روزانه فرانسوی‌ها 124 دلار است.

کره جنوبی در جایگاه 35 و ژاپن 2 پله پایین‌تر در رتبه 37 قرار گرفته‌اند. قیمت بنزین در این دو کشور به ترتیب 6.65 و 5.84 دلار در هر گالن است.

چین دومین مصرف‌کننده نفت جهان در رتبه 44 قرار گرفته است. هر گالن بنزین در این کشور 4.73 دلار قیمت دارد و با احتساب متوسط درآمد مردم این کشور برابر با 20 دلار در روز، چینی‌ها یک چهارم حقوق روزانه خود را صرف بنزین می‌کنند.

آمریکا، کشوری که در مقام مصرف بنزین، هیچ کشور توان رقابت با آن را ندارد، از این لحاظ در رتبه 51 قرار گرفته است. هر آمریکایی روزانه 1.2 گالن بنزین مصرف می‌کند که با در نظر گرفتن سرانه درآمدی 151 دلاری این کشور،  2.5 درصد حقوق روزانه خود را صرف بنزین می‌کند. هر گالن بنزین در این کشور 3.69 دلار فروخته می شود.

روسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان با قیمت بنزین 3.19 دلاری، در جایگاه 53 قرار گرفته است. روس‌ها 8 درصد درآمد روزانه خود را صرف بنزین می‌کنند. سرانه درآمدی این کشور 40 دلار در روز است.

* ارزان‌ترین بنزین‌های جهان

ارزان‌ترین بنزین را ونزوئلا عرضه می‌کند. قیمت بنزین در این کشور 0.04 دلار است. پس از این کشور عربستان و کویت ارزان‌ترین قیمت بنزین در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. قیمت بنزین در این کشورها به ترتیب 0.45 و 0.81 دلار است. ایران پس از نیجریه در رتبه پنجم از این لحاظ قرار دارد.

به نوشته این گزارش، ایران با قیمت 1.52 دلار برای هر گالن بنزین در جایگاه 57 جهان قرار گرفته است. این کشور که بالاترین یارانه سوخت در جهان را به خود اختصاص داده بود با اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، این رقم را کاهش داده است.

* ایران بالاتر از آمریکا از لحاظ توانایی مردم برای خرید بنزین

این گزارش رتبه کشورها به لحاظ توانایی مردم آن کشور برای خرید یک گالن بنزین با توجه به متوسط سرانه درآمدی‌شان را نیز مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این گزارش، ایران از این لحاظ با رتبه 31 بالاتر از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و 3 کشور نخست این فهرست قرار گرفته است.

رتبه برخی از کشورها از این لحاظ به این ترتیب است، نروژ 52، هلند 39، ایتالیا 32، انگلیس 40، فرانسه 43، چین 44، کره جنوبی 33، روسیه 36 و آمریکا 56، ژاپن 47.

کشورهای پاکستان، هند و فیلیپین به لحاظ توانایی مردم برای خرید بنزین در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. ترکیه و چین نیز از این لحاظ در جایگاه‌های 7 و 11 قرار گرفته‌اند.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: