برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۰۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۱
اجلاس دوستان سوریه که با حضور نمایندگان پارلمانی 31 کشور در تهران برگزار شد با صدور بیانیه ای به کار خود پایان خواهد داد.
  متن پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس دوستان سوریه که با حضور نمایندگان پارلمانی 31 کشور در تهران برگزار شد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشنویس بیانیه پایانی دومین نشست

روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه

تهران 11 خرداد 1393- 1 ژوئن 2014

بدنبال برگزاری اولین نشست روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه در تهران در تاریخ 21 اسفند 1392 (12 مارس 2014) با حضور کشورهای جمهوری خلقی اشتراکی الجزایر، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری فدراتیو روسیه، جمهوری عربی سوریه، جمهوری عراق، جمهوری لبنان، کوبا و ونزوئلا و تصمیم متخذه در آن نشست مبنی بر استمرار این چارچوب همکاری، دومین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه در تاریخ 1391.3.11 (1 ژوئن 2014) با مشارکت 31 کشور (فهرست ضمیمه) در تهران و به ریاست جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران برگزار گردید.

شرکت کنندگان در این نشست از تداوم درگیری و اقدامات تروریستی در سوریه، اشکال نوظهور آن در برخی کشورها از جمله مالی، نیجریه، آفریقای مرکزی، عراق و افغانستان عمیقا ابراز تاسف نموده، گسترش و رشد این پدیده شوم در سوریه و پیامدهای منطقه ای و جهانی آن را که با حمایت برخی کشورها صورت می گیرد شدیدا محکوم و اهتمام خویش را به منظور کاهش درد و رنج مردم سوریه و احقاق اساسی آنان مورد تاکید قرار دادند. شرکت کنندگان در این نشست بر موارد زیر توافق کردند:

1- حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را به عنوان اقدام متقابل و مبتنی بر اصول حقوق بین الملل محترم شمرده و حقوق اساسی مردم سوریه را بر پایه قانون اساسی از طریق برگزاری انتخابات و محترم شمردن رای مردم مورد تاکید قرار دادند.

2- بر ضرورت حمایت از راه حل سیاسی به عنوان تنها راهکار حل بحران سوریه تاکید کردند. در این چارچوب در نظر داشتن واقعیت های صحنه سوریه به خصوص موضوع تروریسم و افراط گرایی، لازمه تحقق هرگونه راه حل سیاسی است. بدون تردید استمرار ارسال هرگونه سلاح و کمک های مالی و آموزشی به گروه های مسلح تروریستی حرکتی متناقض با تلاش های صلح طلبانه تلقی می شود.

3- ضمن استقبال از همه راه حل های سیاسی سازنده و موثر برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه، کمک به شکل گیری گفتگوی ملی سوری- بدور از مداخله خارجی با مشارکت حداکثری مردم سوریه و از همه طیف ها را مورد تاکید قرار داده و حمایت خود را از اصلاحات صورت گرفته توسط حکومت سوریه اعلام کردند. همچنین با اعلام حمایت از روند آشتی داخلی در سوریه میان مسلحین و ارتش سوریه، از گروه های مسلح خواستند تا با کنارگذاشتن سلاح به روند مشارکت سیاسی بپیوندند.

4- با محکوم کردن اقدامات تروریستی در سوریه که مورد حمایت برخی کشورهای خارجی است بر ضرورت توقف حمایت از تروریست ها تاکید نمودند و در این رابطه همکاری جمعی برای کمک به پایان دادن به خشونت و تروریسم در سوریه را ضروری دانستند. در این رابطه توجه کشورها را به ضرورت التزام کشورهای همسایه سوریه به کنترل مرزها که در قطعنامه شماره 2118 اشاره شده معطوف نمودند.

5- تاکید کردند که کشتارهای صورت گرفته در سوریه باید حقیقت یابی شود. همه کشورهایی که سلاح و عناصر مسلح به سوریه اعزام کرده اند در این کشتارها مسئولند. تلاش برخی کشورها برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین المللی ICC بر خلاف واقعیتهای صحنه سوریه و اقدامی انحرافی و وارونه جلوه دادن حقایق صحنه این کشور و با هدف تخریب فضای انتخابات و روند حل و فصل سیاسی است. در این رابطه از دو کشور دوست روسیه و چین به خاطر اقدام ارزنده آنهادر مخالفت با تصویب پیش نویس قطعنامه مزبور تقدیر نمودند.

6- با ابراز تاسف از وخامت اوضاع انسانی در سوریه، ریشه این بحران انسانی را در محاصره اقتصادی و تشدید تحریمها علیه مردم سوریه و همچنین اقدامات تروریستی دانسته و بر ضرورت حل مشکلات مردم سوریه و ارسال کمکهای انسان دوستانه برای آنان طی هماهنگی با دولت و هلال احمر این کشور تاکید کردند. در موضوع کمکهای انسان دوستانه باید اصل عدم سیاسی کاری و برخورد غیر فنی مورد توجه قرار گیرد. تلاش برخی کشورها برای کشاندن این پرونده به شورای امنیت اقدامی سیاسی بوده و وضعیت را دشوارتر می کند. در این رابطه شکل گیری یک گروه فنی و تخصصی بین المللی که حاکمیت ملی سوریه را محترم بشمارد راهکار صحیح دل بحران انسانی در سوریه می باشد.

7- با تقدیر از همکای مسئولانه و سازنده دولت جمهوری عربی سوریه با نماینده مشترک سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی (OPCW)  و سازمان ملل متحد UN در التزام به تعهدات خود در موضوع توافق برای انتقال مواد شیمیایی به خارج به منظور امحای آن، اقدامات تخریبی گروههای مسلح تروریستی در جهت ایجاد خلل در این روند را محکوم و کاربرد مواد شیمیایی به دست گروههای مسلح تروریستی در تعرض به هیات تحقیق سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی را تقبیح و بر ضرورت کشف حقایق مربوط به این حوادث اصرار ورزیدند.

8- روند سیاسی جاری در سوریه و انتخابات ریاست جمهوری در این کشور یک تصمیم داخلی و حق مندرج در قانون اساسی و مربوط به حقوق اساسی مردم سوریه می باشد و نباید در این روند مداخله و اخلال خارجی صورت گیرد. در این چارچوب اقدام برخی کشورها در ممنوعیت مشارکت شهروندان سوری مقیم در خارج در انتخابات ریاست جمهوری را تضمین آشکار مقررات و قوانین بین المللی و توافقنامه وین مداخله در امور داخلی کشورها دانسته و آن را حرکتی مذموم مخالف با مردم سالاری بر شمردند.

9- مردم سوریه بر اساس اصول مندرج در منشور مال متحد حق تعیین سرنوشت خویش را دارند و باید در یک روند دموکراتیک و از طریق سازوکار انتخابات، آینده سیاسی خود را ترسیم کنند.

10- شکل گیری یک گفتگوی گسترده ملی بعد از انتخابات زیر نظر رئیس جمهور منتخب به منظور مشارکت حداکثری و به مشارکت گرفتن معارضه سالم سیاسی که مکمل روند سیاسی جاری و کمک کننده به پایان بحران در این کشور باشد را مفید دانستند.

11- بر اساس دعوت به عمل آمده از سوی رئیس محترم مجلس خلق سوریه و کمیته عالی قضایی انتخابات این کشور از روسای پارلمانهای کشورهای دوست، آمادگی خود را برای عزیمت به جمهوری عربی سوریه جهت همراهی و حضور در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند.

12- با تسلیت سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و تجلیل از اندیشه های والا و ژرف معظم له در اعتلای نقش جایگاه مردم در حاکمیت ها و تقدیر از حمایتهای حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در استمرار خط استکبارستیزی و پشتیبانی از مستضعفین جهان، از تلاشهای مجلس شورای اسلامی ایران در جهت کمک به حل و فصل سیاسی خارجی بحران سوریه به ویژه برگزاری دو دور نشست روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه در تهران تقدیر و تشکر کرده و با عنایت به پیشنهادات سازنده و موثر جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در جهت حل و فصل بحران سوریه، نسبت به ثبت و ضبط و انتشار آن توسط دبیرخانه اجلاس به عنوان سند نشست دوم تاکید ورزیدند. در همین راستا بر لزوم تقویت تلاشهای پارلمانی با توجه به جایگاه برتر این نهاد نزد ملتها در راستای حل و فصل بحرانهای منطقه ای و بین المللی تاکید کردند.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: