برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۴۰۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۵
وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد در شهر الجزیره پایتخت الجزایر، وزرای خارجه اسپانیا، لبنان، مصر، ونزوئلا و اتیوپی در حاشیه هفدهمین اجلاس با وزیر خارجه کشورمان دیدار کردند.
همچنین عصر روز چهارشنبه اخضر ابراهیمی نماینده دبیر کل سازمان ملل نیز با محمد جواد ظریف در حاشیه این اجلاس ملاقات کرد.

در این دیدار دو طرف ضمن مرور تحولات و اوضاع و مسائل انسانی، راه‌های کمک در سوریه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

وزرای خارجه ایران و اسپانیا که کشورش عضو ناظر در جنبش عدم تعهد می باشد، در دیدار عصر روز چهارشنبه در خصوص روند روابط دوجانبه گفت‌وگو کرده و ضمن ارزیابی مثبت از تماس‌ها و تحرکات ماه‌های اخیر میان تهران و مادرید، استمرار و تداوم روند جاری را مورد تاکید قرار دادند.

وزیران خارجه ایران و اسپانیا همچنین پیرامون آخرین تحولات اوضاع اوکراین و برخی مسائل مورد علاقه دو طرف تبادل نظر کردند.

ظریف و همتای لبنانی نیز طی دیدار در حاشیه اجلاس الجزیره ابعاد مختلف همکاری‌ها میان تهران و بیروت و راههای افزایش مناسبات در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد گفتگو قرار دادند. دو طرف ضمن تاکید بر لزوم پیشبرد روابط خوب و نزدیک ایران و لبنان، لزوم ایفای نقش موثر و کمک به افزایش همکاریهای منطقه‌ای و تقویت ثبات و امنیت منطقه را ضروری توصیف کردند.

وزرای خارجه دو کشور همچنین همکاری جمعی برای مقابله با پدیده‌های فرقه گرائی و افراط گری را ضروری دانسته و حرکت جمعی را همسو با منافع و مصالح منطقه ارزیابی کردند.

نبیل فهمی وزیر خارجه مصر نیز با ظریف دیدار کرد. در این دیدار دو طرف پیرامون خطرات ناشی از پدیده افراط گرائی و خشونت در سطح منطقه و گسترش افراط گرائی و بویژه آثار آن در جهان اسلام گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزرای خارجه ایران و ونزوئلا نیز در حاشیه اجلاس وزرای خارجه عدم تعهد دیدار کردند.

دو طرف در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط تهران و کاراکاس در مسیر خوب به پیش می‌رود، ابعاد مختلف همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین تقویت همکاری ها در مجامع بین المللی را مورد بررسی و توافق قرار دادند.

ظریف در این دیدار تاکید کرد: رهبران ونزوئلا دوستان ایران هستند و مانعی برای پیشبرد فعالانه روابط وجود ندارد.

وزیر خارجه ونزوئلا نیز با تاکید بر نقش ایران در سطح منطقه و جهان تصریح کرد: ما بسیار خرسندیم که دیپلماسی ایران در مسیر صحیح و با تدبیر کامل به پیش می رود.

افزایش تماسهای سیاسی، برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و گسترش همکاری‌های پارلمانی و از جمله سفر رئیس جمهور اتیوپی به تهران در دیدار وزرای خارجه ایران و اتیوپی در حاشیه اجلاس جنبش عدم تعهد در الجزیره مورد توافق و تاکید دو طرف قرار گرفت.

در این دیدار همچنین دو طرف پیرامون تحولات مختلف منطقه ای از جمله آخرین تحولات در شمال آفریقا تبادل نظر کردند.

ظریف و یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجی عمان در حاشیه هفدهمین نشست میان دوره ای وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد در الجزایر دیدار و در خصوص مسائل و موضوعات مورد علاقه و اهتمام مشترک تبادل نظر کردند.

طرفین در این دیدار با مرور نتایج سفر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران به مسقط و توافقات حاصله آخرین روند پیگیری‌ها و اجرایی شدن توافقات را بررسی کردند.

دو طرف همچنین بر تقویت نقش و جایگاه جنبش عدم تعهد با همکاری کشورهای موثر و مستقل برای استقرار صلح و امنیت بین المللی تاکید کردند.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: