برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۹۳
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۸
روزهای تشکیل کابینه شاید از مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین دوران زندگی سیاسی حسن روحانی باشد؛ روزهایی که افراد زیادی تلاش می‌کنند با رئیس جمهور منتخب و نزدیکان وی دیدار داشته باشند اما هر یک نیتی در ذهن دارند.
هشت صبح: دولت روحانی در حالی خود را آماده آغاز فعالیت می‌کند که "روزهای تشکیل کابینه" باعث شده تا تحرکاتی شروع شود و چهره‌ها و گروه های مختلف، رفتاری متفاوت را از خود به نمایش بگذارند که باید گفت آنها به سه دسته تقسیم می‌شوند. گروهی که خیرخواهانه و با هدف مشورت دادن به دولت یازدهم تلاش می‌کنند. دسته ای که گمان می‌کنند باید سهمی در کابینه بعدی داشته باشند و همچنین طیفی که خارج از چاچوب منطق حرکت و به خود اجازه می‌دهند تا برای رییس جمهور منتخب تکلیف تعیین کنند.

اولین گروه را باید گروهی دانست که با اولویت دادن به منافع عمومی و پیشرفت کشور، دغدغه اصلی شان این است که نیروهای کارآمد در راس کار قرار بیگرند و دقیقا به همین دلیل است که آن‌ها بدون اینکه سهم خواهی کنند و یا دنبال این باشند که رییس جمهور منتخب تحت تاثیرشان همکاران خود را انتخاب کندف فقط به این فکر می‌کنند که نظرات و دیدگاه های خود را در اختیار دولت بعدی قرار بدهد. شخص رییس دولت و گروهی که ماموریت تشکیل کابینه را دارد، باید با جان و دل نظراتشان را بشنوند و بدانند که توجه به آنجه می‌گویند، نه تنها هزینه ساز نیست، بلکه حتما در تشکیل دولتی کارآمد تاثیرات مثبتی می‌گذارد.

دومین دسته ای که این روزها شدیدا فعال دیده می‌شوند، آنهایی هستند که قدرت طلبی را اصل می‌دانند و به همین دلیل تلاش می‌کنند تا با حسن روحانی و نزدیکانش ارتباط بگیرند تا بلکه سهمی در ساختار قدرت آینده اجرایی داشته باشند که باید گفت این روند، تحت هر شرایطی مزموم و عیرقابل توجیه است. تکلیف دولت در قبال چنین تحرکی این است که آن‌ها فقط خود را وامدار مردم بدانند و همچنین بدانند که به هیج گروه یا دسته ای بدهکار نیستند.

سومین طیفی که مشاهده می‌شوند، آنهایی هستند که بدون در نظر گرفتن بایدها و نبایدهای رفتاری و در اقدامی کاملا نابخردانه و غیر منطقی به خود اجاره می‌دهند که برای رییس جمهوری که بیش از 18 میلیون رای از آرای مردم را به خود اختصاص بدهند، تکلیف تعیین کنند. به طوریکه مشاهده می‌شود حتی چهره‌هایی را با اسم شایسته حضور در دولت نمی‌دانند و از روحانی می‌خواهند تا از نفرات موردنظرشان برای دولتی شدن دعوت به عمل نیاورد تا این سئوال به وجود آید که چطور به خود اجازه نادیده گرفتن استقلال رییس قوه مجریه را می‌دهند. سکوت در قابل چنین رفتاری مشی غلطی است که باعث می‌شود تا بدخواهان همچنان به رفتارهای اینچنینی خود ادامه بدهند، به همین دلیل تاکید می‌شود که حتما باید به طور جدی با این روند مقابله شود.

این سه حالت در شرایطی پیش روی حسن روحانی است که او به عنوان رییس جمهوری منتخب روزهای بسیار حساس و مهمی را پیش روی خود می‌بیند، به همین دلیل از وی و اطرافیانش این انتظار وجود دارد که با هوشیاری شرایط موجود را مدیریت کنند تا بلکه دولت یازدهم در فضایی آرام و منطقی شروع به کار کند.
منبع: هشت صبح
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: