برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۸۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۹
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: تخلفات دولت در اجرای قانون هدفمندی مثل گذشته است یعنی در تامین مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی از سایر منابع برداشت می‌شود. یعنی از همان منابع غیرقانونی قبلی برداشت می‌شود.
تسنیم: علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی درباره تحلیل عملکرد دولت یازدهم اظهار داشت: گرچه قضاوت در مورد عملکرد دولت زود است، اما شرایط کشور نشان می‌دهد که یک فضای آرامشی به وجود آمده و تورم به نحوی در حوزه اقتصاد متوقف شده است.البته این کاهش قیمت بیشتر در مسکن است ولی سایر اقلام نه تنها کاهش نیافته بلکه مواد خوراکی و مصرفی افزایش قیمت هم داشته است.

** عملکرد فرهنگی دولت نقص دارد

وی ادامه داد: قانون‌مداری دولت خصوصا در ارائه به موقع لایحه بودجه سال 93 و قبول هر آن چیزی که مجلس به عنوان قانون تصویب می‌کند، حتی اگر برخلاف نظر دولت باشد، از وجوه مثبت کارکردهای دولت است. البته در حوزه‌های دیگر مقداری نقص وجود دارد، مثلا در فعالیت‌های فرهنگی و نظارت بر این بخش ضعف وجود دارد، خصوصا در بعضی از رسانه‌ها یا روزنامه‌ها و اشخاصی که در دوران پس از اصلاحات نمود قدرت نداشتند، فکر می‌کنند که مجددا فضای امروز همان سال‌های دوره اصلاحات است و در حال برهم زدن فضا هستند.

 رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: پیش از عید که وزیر ارشاد و معاونین وی در کمیسیون اصل 90 حاضر شدند، بنده صراحتا گفتم توقع این است که اجازه ندهید این اتفاقات تکرار شود و وزارت ارشاد باید در این حوزه خواست عموم و اکثریت مردم را مورد توجه قرار دهد، والا اگر یک عده قلیل به دنبال زیر سوال بردن اعتقادات، ارزش‌ها و مبانی اسلام باشند، برخلاف خواست اکثریت مردم حرکت کرده‌اند و هیچ کشوری هم اجازه نمی‌دهد که به این شکل عمل شود. آنها هم تاکید کردند که به این موضوعات مقید هستند؛ انشالله در عمل هم این اتفاق بیفتد البته ما نظارت و رصد خود را داریم.

** دولت در مذاکرات هسته‌ای بر مدار خواست ملت ایران و منویات رهبری حرکت کند

" در مسائل سیاسی بزرگترین اتفاق در این دولت بحث مذاکرات بود و از آن هم به طور گسترده‌ نقدها و حمایت‌هایی صورت گرفت و امیدواریم دولت در این زمینه بر مدار خواسته‌های ملت ایران و آن چیزی که مقام معظم رهبری ترسیم کرده‌اند، به نتیجه مثبت برسد. در این حوزه مقداری تنش وجود دارد، مخصوصا بین مجلس و دولت؛ تاکنون بنای مجلس بر حمایت از دولت بوده و آن هم در پاسخ به خواست رهبر معظم که فرمودند که رقابت تمام شده و الان فصل همدلی و رفاقت است. براین اساس مجلس با رای بالایی که به تعدادی از وزرا داد، با دولت همراهی کرد و تا امروز هم همراهی کرده است. گرچه بعضی حواشی وجود دارد که نباید آنها را دلیلی بر ناهماهنگی گذاشت."

** ارتباط وزرا و معاونین پارلمانی با مجلس بسیار ضعیف است

پورمختار افزود: یکی از اشکالات دولت این است که ارتباط اکثر وزرا و معاونین پارلمانی آنها با مجلس در طول این مدت بسیار ضعیف بوده است و این موضوع یکی از دلایلی است که نمایندگان نسبت به آن موضع دارند، چون به خواسته آنها بی‌توجهی می‌شود. طبیعتا نمایندگان، منعکس کننده خواسته‌های موکلین خود یعنی مردم هستند، اما متاسفانه تعداد ملاقات‌ها بسیار اندک است و حضور وزرا حتی معاونین امور مجلس آنها در مجلس کم است.

وی با تاکید براینکه این حضورها نسبت به دولت قبل به طور محسوسی کاهش پیدا یافته است، گفت: در هر جلسه علنی مجلس تنها در حد یک یا دو معاون می‌آیند که آن هم به خاطر طرح یا لایحه‌ای است که در دستورکار قرار دارد. وگرنه در حالت عادی این معاونین اصلا نمی‌آیند و همین موجب قطع ارتباط بین دولت و نمایندگان و اعتراض و بعضا سوال و نطق‌های این‌چنینی شده است.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: از وقتی آقای انصاری به عنوان معاون پارلمانی رئیس جمهور منصوب شد، تعاملش با خود نمایندگان خوب است. حتی وی بیشتر از معاونان پارلمانی وزارتخانه‌ها در مجلس حضور دارند. اما نمایندگان با انصاری خیلی کار ندارند، چون وی با رئیس جمهور کار می‌کند. تقاضای نمایندگان این است که خود وزرا یا معاونین شان حضور داشته باشند.

** دولت در اجرای قانون هدفمندی تخلفاتی داشته است

پورمختار درباره تخلفات دولت تصریح کرد: در این مدت از بعد نظارت تخلفاتی را شاهد بودیم و شکایت‌هایی هم از عملکرد دولت رسیده؛ منتها در بعد تخلفات باید گفت که تخلفات دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مثل گذشته است. یعنی در تامین مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی که چیزی حدود 14000 میلیارد است، از سایر منابع برداشت می‌شود. یعنی از همان منابع غیرقانونی قبلی برداشت می‌شود.

وی تخلف دیگر دولت یازدهم را توقف اجرای اصل 44 قانون اساسی دانست و گفت: متاسفانه بعد از جابجایی مسئول بخش مربوط به واگذاری‌ها، اجرای اصل 44 متوقف شده است. همچنین تخلف دیگر مربوط به زمین‌خواری‌ها است که هنوز به همان روال قبل ادامه دارد. گرچه در جلسه کمیسیون اصل 90 با وزرای ذیربط و نشست خودم با معاون اول مشخص شد که انگیزه آنها بر جلوگیری از زمین‌خواری است ولی تا این موضوع اجرایی و ابلاغ شود و جلوی آن را بگیرند، کار از کار گذشته ولی خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی راجع به برخی پروژه‌های غیرقانونی خوب ورود کرد و بلافاصله دستور توقف این پروژه‌ها و رسیدگی به پرونده‌ آنها را اعلام کرد.

** شکایت اشخاص حقوقی از عملکرد بانک‌ها به کمیسیون اصل 90 مجلس

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در خصوص شکایت‌های انجام شده از دولت خاطرنشان کرد: این شکایت‌ها نوعا از سوی اشخاص حقیقی است، ولی در خصوص بانک‌ها و عملکردشان بیشتر از سوی اشخاص حقوقی شکایات صورت گرفته مثل شرکت‌هایی که چه در قالب ارز و چه در قالب ریال، وام گرفته‌اند.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: