برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۸۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۰
با حضور معاون نخست‌وزیر عراق و وزیر امور اقتصاد و دارایی در تهران دو توافق‌نامه گمرکی و بانکی میان این دو کشور منعقد شد.
  شب گذشته توافق‌نامه همکاری اقتصادی میان دو کشور ایران و عراق با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور و رژنو ریشاویز معاون نخست‌وزیر عراق منعقد شد.

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به افزایش سطح همکاری‌ میان دو کشور مسلمان و همسایه ایران و عراق اظهار داشت: در حال حاضر حجم تجارت خارجی میان دو کشور ۶ میلیارد دلار بوده و در مجموع با احتساب صدور خدمات فنی و مهندسی و دیگر مباحث نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار فعالیت‌های اقتصادی فیمابین است که در این راستا برای آینده هدف‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در نظر گرفتید.

طیب‌نیا افزود: برخی مشکلات و محدودیت‌ها از جمله ضوابط بانکی، استاندارد و گمرکی وجود داشته که اکنون در مذاکرات بررسی شده و در این راستا توافقات خوبی در جهت حل و فصل آن برداشته شده است و همچنین دو توافقنامه در زمینه گمرکی و نیز صورتجلسه پایانی توافقات در رابطه با مالیات و امور بانکی نهایی شده و بقیه توافقنامه‌ها در آینده نزدیک نهایی می‌شود.

همچنین در نشست این مذاکرات معاون نخست‌وزیر عراق با ابراز خرسندی از گسترش روابط میان دو کشور بر ارتقاء همکاری اقتصادی در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

به گزارش فارس اهم توافقات حاصله سفر هیئت عراقی به کشور در خصوص تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری، همکاری‌های گمرکی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، همکاری استاندارد (همکاری‌ آموزشی و معرفی فهرستی از کالاهای ایرانی که دارای نشان استاندارد که دارای ارائه مجوز ورود کالاهای مذکور به عراق هستند و نیز تاسیس کمیته‌ای برای حل و فصل مشکلات) همکاری‌ بانکی در زمینه رفع مشکلات و موانع بانکی میان دو کشور انجام شد.

مذاکرات مسئولان دو کشور ایران و عراق در محل وزارت اقتصاد و دارایی با حضور خبرنگاران بیش از ۳ ساعت و نیم به طول انجامید، با این حال وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان توافق‌نامه حاضر به پاسخگویی سوالات خبرنگاران نشد.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: