برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۷۷۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۹
شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی دستور تشکیل مجدد شورای اداری سازمان انرژی هسته‌ای امارات را صادر کرد.
فارس: ولی‌ عهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی دستور تشکیل شورای اداری سازمان انرژی هسته‌ای این شیخ نشین را به ریاست خلدون خلیفة المبارک صادر کرد.

خالد بن سلطان القاسمی، محمد ساحوه السویدی، سعید بن فاضل المزروعی، مهندس عویضة مرشد المرر، و محمد حمدان الفلاحی و دیوید ویرلین اسکات، از اعضای این شورا هستند.

ولیعهد ابوظبی همچنین دستور تشکیل کمیته اجرایی شورای اجرایی ابوظبی را به ریاست أحمد مبارک المزروعی و عضویت سعید عید الغفلی، أمل عبدالله القبیسی، علی ماجد المنصوری،  اللواء محمد خلفان الرمیثی را صادر کرد.

کشورهای عربی از سال‌ها قبل برنامه‌هایی برای به کار‌گیری انرژی هسته‌ای تدوین کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین برنامه استفاده از انرژی هسته‌ای در میان این کشورها به عربستان سعودی تعلق دارد که درصدد است تا حدود 20سال آینده به بزرگ‌ترین تولیدکننده برق هسته‌ای خاورمیانه تبدیل شود. در این چارچوب قرار است تا سال 2032، 16نیروگاه هسته‌ای با ظرفیت تولید 6.17 گیگاوات با بودجه حدود 100میلیارد دلار احداث شود. عربستان موافقتنامه‌هایی در این زمینه با چندین کشور ازجمله ژاپن و فرانسه منعقد کرده و در حال مذاکره با روسیه، جمهوری چک، انگلیس و آمریکاست.

امارات متحده عربی نیز برنامه گسترده‌ای برای استفاده از انرژی هسته‌ای دارد. این کشور قصد دارد تا سال 2020، حدود 25درصد از برق تولیدی خود را از نیروگاه‌های هسته‌ای بگیرد.ابوظبی ساخت نخستین رآکتور هسته‌ای خود را به نام برکه 1در‌ماه جولای سال 2012آغاز کرد. از آن زمان ساخت 3رآکتور دیگر نیز در این شیخ‌نشین آغاز شده است. شرکت انرژی هسته‌ای امارات که مسئول این طرح‌هاست، در بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد این طرح‌ها به میزان 35درصد پیشرفت کرده‌اند. قرار است برکه 1در سال 2017وارد مدار شود و واحد 2آن یک سال بعد به بهره‌برداری برسد. براساس برنامه، واحدهای سوم و چهارم آن به‌ترتیب در سال‌های 2019و 2020فعال می‌شوند.

 

امارات در سال 2012قراردادی را با استرالیا برای تأمین اورانیوم مورد نیاز این رآکتورها بست که براساس آن سالانه 800تن اورانیوم از استرالیا وارد خواهد کرد. کویت دیگر شیخ‌نشین حوزه خلیج‌فارس درنظر داشت تا سال 2022، 4رآکتور هسته‌ای بسازد، اما وقوع سونامی در ژاپن که باعث نشت هسته‌ای در نیروگاه دائیچی در شهر فوکویاما شد، نظر حاکمان این کشور را برگرداند و آنان کلاً از طرح استفاده از انرژی هسته‌ای دست کشیدند.

مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد در گزارشی که در دسامبر سال 2012منتشر کرد، تصریح کرد که تولید برق هسته‌ای گزینه‌ پرهزینه‌ای برای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس است. نویسندگان این گزارش تأکید کردند هزینه‌های چشمگیر سرمایه‌گذاری اولیه به همراه میزان بالای هزینه‌های مختلف در دراز مدت باعث می‌شود که نیروی هسته‌ای در مقایسه با نیروگاه‌های متعارف نفتی و گازی در منطقه‌، مقرون به صرفه نباشد. طبیعتاً‌ هزینه دفع زباله‌های هسته‌ای و نگرانی‌های امنیتی منطقه‌ای هم بر این هزینه‌ها می‌افزاید.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها