برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۷۲۱۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
وزیر بهداشت با اشاره به آغاز اجرای طرح تحول در نظام سلامت کشور، اظهارداشت: از امروز، سهم پرداختی مردم برای بستری در بیمارستانهای دولتی، 27 درصد کمتر از سال گذشته خواهد بود.
مهر: دکتر سیدحسن هاشمی شب گذشته و در آستانه اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، گفت: همه کمک کردند که به تدریج بخش عمده ای از مشکلات مردم در بیمارستانهای دولتی کاهش یابد.

وزیر بهداشت با تاکید بر حمایت طلبی برای بخش بهداشت و درمان در جهت اینکه بیشتر از 10 درصد هزینه های بستری در بیمارستانهای دولتی را مردم پرداخت نکنند، گفت: پرداختی مردم در مناطق روستایی و عشایری و همچنین افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی فقط 5 درصد خواهد بود.

وی با اعلام اینکه در گذشته مردم به هنگام مراجعه به بیمارستانهای دولتی می بایست 10 درصد فرانشیز بیمه پرداخت می کردند، اظهار داشت: خارج از این هزینه نیز می بایست سایر ملزومات مورد نیاز بیمار از جیب او و بیرون از بیمارستان تهیه می شد به طوری که آزمایشگاههای متعددی در اطراف بیمارستانها ایجاد شده بود که همین وضعیت باعث می شد که سیر درمان بیماران با مشکل مواجه شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح تحول در نظام سلامت که از صبح امروز در بیمارستان های دولتی آغاز می شود، گفت: با اجرای این طرح هیچ بیماری برای تامین نیازهای درمانی و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان ارجاع نمی شود.

هاشمی با بیان این مطلب که اجرای چنین طرحی به مرور زمان انجام خواهد شد، تاکید کرد: سختی کار ما همین دو سه ماه ابتدایی است که می بایست با مشکلات کنار بیاییم.

وی در ارتباط با انجام زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان های دولتی نیز گفت: برای تشویق مردم به انجام زایمان طبیعی به جای سزارین می بایست اقداماتی را انجام داد که باعث شود شیوع سزارین از 54 درصد حداقل 10 درصد کاهش یابد.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه بیمارستانها هنوز آمادگی لازم برای حجم زیاد مراجعات بیماران را ندارند، تصریح کرد: برای ارائه این خدمت درمانی به مردم می بایست اتاق های زایمان و همچنین ماماهای بیشتری به کار گرفته شوند.

هاشمی با تاکید بر اینکه با حمایت های دولت در قالب پرداختهای مضاعف حداقل 1800 پزشک را در مناطق محروم جذب کرده ایم از کمک دولت به بیماران صعب العلاج خبر داد و گفت: بیماران صعب العلاج، سرطانی و بیماران خاص در طرح تحول نظام سلامت از حمایت جدی دولت برخوردار خواهند شد.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که وضع درمان خوب نیست، اظهار داشت: با توجه به اینکه ما نتوانسته ایم در بحث پیشگیری موفق باشیم بنابراین در حال حاضر کار اصلی ما در فاز اول این خواهد بود که کسی بیمار نشود.

وی با اشاره به گران بودن درمان عنوان داشت: اگر نتوانیم در بخش بهداشت و درمان درست عمل کنیم قطعا با مشکلات زیادی در نظام سلامت مواجه خواهیم شد.

هاشمی با اعلام اینکه در شهرهای زیر 20 هزار نفر پوشش خدمات درمانی و بهداشتی ما کامل خواهد بود، از نبود امکانات بهداشتی در حاشیه شهرها خبر داد و گفت: در حال حاضر 8.5میلیون نفر جمعیت حاشیه شهرها از هیچ گونه امکانات بهداشتی برخوردار نیستند که می بایست برای آنها اقدامات جدی را تدبیر کرد.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که با اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های دولتی حداقل پرداختی بیمار در مقایسه با سال 92 ، 27 درصد کمتر خواهد بود، اظهار داشت: قرار نیست از امروز اتفاق فوق العاده ای بیفتد بلکه این برنامه به تدریج اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشکلات در حوزه سلامت جدی است، تاکید کرد: دولت بایستی قدم های موثری بردارد تا آن نظام مطلوب در حوزه سلامت شکل بگیرد.

هاشمی در ادامه از وجود بسته های تعریف شده در بحث طرح تحول در نظام سلامت خبر داد و گفت: بر اساس یکی از همین بسته های نظام سلامت 90 درصد هزینه دارویی بیماران صعب العلاج تامین خواهد شد و داروی بیماران خاص نیز رایگان خواهد بود.

وزیر بهداشت از تشکیل دومین جلسه کارگروه سیاستهای ابلاغی رهبری در حوزه سلامت خبر داد و گفت: در جلسه ای که خواهیم داشت برای هر کدام از بندهای سیاست های ابلاغی بیش از 50 ماموریت می بایست تعریف شود.

وی از سیاستهای کلی سلامت به عنوان مترقی ترین مفاد در حوزه بهداشت و درمان کشور یاد کرد و گفت: پیش بینی می کنیم ظرف 3 تا 6 ماه آینده همه برنامه ها را تدوین کنیم.

هاشمی در ادامه به نقش رسانه ها در ارتقای حوزه سلامت و موفقیت در اجرای طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: رسانه ها می بایست صبوری به خرج دهند البته ما نمی خواهیم که فقط مدح و خوبی را بگویند اما می بایست انتقادها نیز با یکدیگر تناسب داشته باشد و مردم امیدوار باشند به تصمیمی که نظام برای ارتقای حوزه سلامت گرفته است و می خواهد در عمل موفق شود.

وزیر بهداشت از سیستم نظارتی ویژه بر کار روسای دانشگاهها و بیمارستانها بر نحوه اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد و گفت: از امروز با فرستادن بیمار مجازی می خواهیم نحوه ارائه خدمات در بیمارستان های دولتی را رصد کنیم تا معلوم شود اشکال کار کجاست.

هاشمی از تعریف 10 قطب در کشور برای نظارت و سرکشی معاونین وزارت بهداشت بر نحوه اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد و گفت: کار ما بعد از این سرکشی به نقاط مختلف کشور خواهد بود.
روی خط سایتها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
icuqhgyt
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
0
0
20
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: