برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۶۶۳۶
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۴
یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در خصوص سفر مدیرکل سیاسی این کشور به تهران گفت که «سایمون گس» و مقامات ایرانی در بین دیگر موضوعات، در خصوص بازگشایی سفارتخانه‌ها در هر دو کشور بحث و گفت‌وگو کردند.
  یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در خصوص سفر مدیرکل سیاسی این کشور به تهران گفت که «سایمون گس» و مقامات ایرانی در بین دیگر موضوعات، در خصوص بازگشایی سفارتخانه‌ها در هر دو کشور بحث و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف، «سایمون گس»، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس بامداد روز گذشته وارد تهران شد تا در خصوص بهبود روابط و ازسرگیری مأموریت‌های دیپلماتیک با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.

دیلی‌تلگراف به نقل از یکی از سخنگویان اعلام کرد که در میان موضوعات مورد بحث میان سایمون گس و مقامات ایرانی، احتمال بازگشایی سفارتخانه در هر دو کشور مطرح شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که گس در طول سفر خود به تهران، با «مجید تخت روانچی»، معاون اروپا و آمریکا، و «سید عباس عراقچی» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران دیدار کرد و در خصوص موضوعات بین‌المللی از جمله مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 که وی نیز مسئولیت کشورش در این گروه را بر عهده دارد، تبادل نظر کرد.

روابط میان ایران و انگلیس با تعطیل شدن سفارتخانه انگلیس در تهران و خروج کارکنان این سفارتخانه در نوامبر 2011 به طرز چشمگیری کاهش داشته است.

سفارت ایران در لندن نیز در همان تاریخ مذکور بعد از آن تعطیل شد که «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس، دیپلمات‌های ایرانی را اخراج کرد و به آنها یک فرصت 48 ساعته داد تا انگلیس را ترک کنند.

در دیدار سایمون گس با مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه، طرفین در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه شامل وضعیت فعلی سفارتخانه‌ها، کارکنان، خدمات رسانی کنسولی به ایرانیان مقیم بریتانیا و تسهیل کارکرد روان سفارتخانه‌ها مذاکره و روند بهبود تدریجی مناسبات دو کشور را مرور کردند.

طبق گزارش دیلی‌تلگراف، دو کشور انگلیس و ایران بعد از شروع دوران ریاست‌جمهوری «حسن روحانی» تصمیم به از سرگیری روابط گرفتند و هر دو کشور در نوامبر سال گذشته میلادی، کاردارهای غیرمقیمی را برای برقراری روابط دوجانبه منصوب کردند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: