برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۶۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۱:۰۰
یک متخصص پوست با اشاره به اهمیت خود مراقبتی پوست، به عنوان یکی از اعضاء مهم بدن، سیگار کشیدن و دود ناشی از اگزوز خودروها را در پیری پوست موثر عنوان کرد و از زنان خواست، از کاشت ناخن به دلیل ابتلا به عفونت‌های قارچی بپرهیزند.
پرویز طوسی با بیان اهمیت پوست به عنوان یکی از اعضای مهم بدن اظهار داشت:‌ پوست به دلیل ارتباط بدن با محیط وظایف مهمی دارد یکی از نکاتی که به ویژه این روزها در جهت سلامت پوست باید رعایت شود استفاده از ضد آفتاب است. آفتاب شدید و آفتاب سوختگی در ایجاد سرطان‌های پوست نقش دارد.

وی افزود: رژیم متعادل در سلامت پوست مهم است. همچنین در بزرگسالان سیگار کشیدن موجب پیری پوست می‌شود. آلودگی هوا و آلاینده‌هایی که از اگزوز خودروها خارج می‌شود هم موجب پیری پوست و تشدید بیماری‌‌های پوستی می‌شوند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: اکثر افراد پوست‌شان بعد از بلوغ جمع می‌شود بنابراین باید پوست خود را بیشتر شستشو دهند.

وی چرب بودن را مبنای در نظر گرفتن برای تعداد دفعات شستشو عنوان و افزود: تمام اعضای بدن به طور یکسان چرب نیستند در نتیجه همه بدن را نباید به یک اندازه صابون و شامپو زد سر و صورت نقاط چرب‌تری نسبت به سایر قسمت‌های بدن هستند.

طوسی افزود: اگر پوست کسی خشک است باید دفعات شستشو کمتر و با صابون ملایم باشد و از مرطوب‌کننده‌ها نیز استفاده کند.

وی رژیم متعادل را در افراد سالم موجب عدم نیاز بدن به مکمل‌های غذایی دانست و افزود:‌ اگر کسی رژیم متعادل داشته باشد نیاز به داروی خوراکی و مولتی‌ ویتامین ندارد مگر در افرادی که بیماری خاصی دارند.

این متخصص پوست درباره خود مراقبتی در زمینه ناخن‌ها گفت: کاشت ناخن و مانیکور بر ریشه‌ ناخن اثر می‌گذارد و موجب عفونت‌های قارچی می‌شود. بنابراین باید تا حد امکان از انجام این کار پرهیز کرد.

وی گفت: ناخن شست پا اگر از ته و گرد چیده شود چرک می‌کند بهتر است زاویه‌ ناخن از شصت بیرون بیاید و ناخن‌ها با زاویه قائمه چیده شوند.

طوسی استفاده از کفش‌های چرمی و جوراب‌های نخی را یکی از الزامات خود مراقبتی در زمینه بهداشت پا عنوان کرد و گفت: استفاده مدام از کفش موجب عفونت‌های قارچی می‌شود بهتر است افراد چند ساعتی در طول روز کفش‌ها را در‌ آورند تا پاهای‌شان هوا بخورد.

وی افزود: اگر کسی استخر می‌‌رود باید از وسایل شخصی‌اش استفاده کند. زگیل و عفونت‌های ویروسی در افرادی که این موارد را رعایت نمی‌کنند بسیار شایع است.

این متخصص پوست در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان درباره علل جوش‌های زیرپوستی تصریح کرد: جوش‌های زیرپوستی آکنه هستند و نیاز به درمان دارند کسانی که پوست چرب دارند نباید از کرم‌پودر و مرطوب‌کننده استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: پوست یکی از اعضای است که نیاز به مراقبت دارد زیرا علاوه بر ارتباط بدن با محیط در زیبایی فرد نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.
 
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: