برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۵۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
آخرین روز بررسی وزرای‌پیشنهادی-این خبر در حال تکمیل است
حسن روحانی سخنرانی پیش از رای‌گیری را آغاز نمود و در ابتدای آن از نمایندگان مجلس به دلیل بررسی صلاحیت وزرا تشکر کرد و سپس به دفاع از وزرای پیشنهادی پرداخت. وی تاکید کرد که بعضی لحن‌های انتقادی می‌توانست بهتر باشد.
هشت صبح: چهارمین روز و هفتمین نشست علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.

به گزارش "هشت صبح" صبح امروز هنگام شروع جلسه 233 نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور داشتند که بر این اساس صندلی 56 نماینده مجلس خالی است.

مجلس از روز دوشنبه تاکنون طی سه روز کاری در دو نوبت صبح و عصر، برنامه‌های 12 وزیر پیشنهادی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نمایندگان ملت تاکنون برنامه‌های نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات، طیب‌نیا وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه، قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، پورمحمدی وزیر پیشنهادی دادگستری، دهقان وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را بررسی کردند.

قرار است در جلسات صبح و عصر امروز پارلمان برنامه‌های میلی‌منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، جنتی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، رحمانی‌فضلی وزیر پیشنهادی کشور، زنگنه وزیر پیشنهادی نفت، چیت‌چیان وزیر پیشنهادی نیرو، سلطانی‌فرد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

پس از پایان بررسی برنامه‌ها و صلاحیت‌ها، رأی‌گیری درباره همه وزرای پیشنهادی در صحن علنی به طور جداگانه انجام خواهد شد.


بررسی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

بررسی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت از عصر چهارشنبه آغاز شد و امروز 15 دقیقه موافقان و سپس وزیر پشت تریبون مجلس قرار گرفتند.

انصاری: انتخاب نعمت‌زاده آثار تخریبی تحریم‌ها را کم می‌کند

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر خود واجب می‌دانم که امروز از دولتی که فردی شجاع در رأس آن قرار دارد حمایت کنم گفت: به جرأت می‌توانم بگویم یکی از بهترین دولت‌ها بر سر کار آمده و رئیس جمهور بر اساس واقعیت‌ها کار را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به تعهد و تخصص مورد تحسین اعضای کابینه تصریح کرد: از دوستان می‌خواهم مسائل حاشیه‌ای را مطرح نکنند و به وزرا رأی مثبت بدهند.

انصاری با اشاره به سابقه نمایندگی خود در زمان انتقال دولت‌ها و گرفتن رأی اعتماد برای کابینه‌های مختلف ادامه داد: من شهادت می‌دهم که شناخت برخی از دوستان نسبت به آقای نعمت‌زاده از بیرون مجلس و تحت فشار دیگران بوده است.

وی نعمت‌زاده را پدر پتروشیمی ایران خواند و تصریح کرد: در سالی که حماسه سیاسی با حضور مردم در انتخابات انجام می‌شد، اکنون نوبت نمایندگان مردم و دولت است که نقش خود را ایفا کند.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نقش مهم این وزارتخانه را در ایجاد اشتغال یادآور شد و افزود: در جامعه ما اعتیاد و فساد جوانان را تهدید کرده و حفظ و ایجاد اشتغال بسیار مهم است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی فرصت آزمون و خطا نداریم اظهار داشت: هم اکنون باید با بکارگیری فردی امتحان پس داده و متعهد آثار تخریب تحریم‌ها را کم کنیم.

وی تسلط نعمت‌زاده بر امور این وزارتخانه را مورد تأکید قرار داده و تصریح کرد: با توجه به عملکرد آقای نعمت‌زاده در دیگر وزارتخانه‌ها باید بگوییم وی بهترین گزینه برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری خدمات نعمت‌زاده در بخشهای مختلف ادامه داد: البته نباید این نکته را فراموش کرد که یک وزارتخانه تنها با یک وزیر اداره نمی‌شود و این فرد باید کسی باشد که در میان بخش خصوصی و دیگر نهادهای صنعتی دارای مقبولیت باشد.

انصاری ضمن اشاره به اعلام آمادگی بخش صنعت برای همکاری با نعمت‌زاده اضافه کرد: برنامه غنی ارائه شده به مجلس از سوی نعمت‌زاده و تسلط به این بخش بیانگر داشتن تیمی مجرب برای اداره امور است و این برنامه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز روز انسجام و تدبیر برای مقابله با تحریم‌هاست پس باید به وزیر پیشنهادی و کل کابینه رأی مثبت بدهیم.


حسینی: نیاز به لودر نداریم، به لیدر نیاز داریم

سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: صحبت‌هایی که نمایندگان مخالف در رابطه با نعمت‌زاده مطرح کردند حتی برای برخی دستگاه‌های نظام نیز مشکل‌ساز می‌شود زیرا اگر این صحبت‌ها صحت داشته باشد چطور دستگاه قضا نمی‌تواند این همه مشکل را حل کند.

وی افزود: مطالبی که مخالفان مطرح کردند به طور قوی تکذیب کرده و مسئولیت آن را نیز بر عهده می‌گیرم.

حسینی ادامه داد: نمایندگان مخالف از ارتباط سرمایه گذار کویتی با نعمت‌زاده سخن گفتند در حالی که هیچ ارتباطی وجود نداشته و حتی نعمت‌زاده در برابر سرمایه‌گذار کویتی مقاومت کرده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بحث پتروشیمی نیز برخی مخالفان گفتند در زمان نعمت‌زاده مبلغ سوددهی کم شده است در حالی که مطرح نکردند که قراردادها نیز کاهش یافته است و این صحبت‌های مخالفان تنها در حد سفسطه بود.

وی با بیان اینکه صحبت‌های برخی نمایندگان مخالف در مجلس شورای اسلامی سبب شاد کردن دشمنان کشور می‌شود، گفت: صحبت‌ها و اطلاعاتی که دشمنان ندارند در مجلس مطرح می‌شود و خودمان برخی اطلاعات را به دشمنان می‌دهیم که این کار درست نیست.

وی اظهار داشت: مردم امید دارند که تدبیر و امید مانند صبر و ظفر به آنها کمک کند و دولتمردان روحانی نیز برای اقتصاد شکوفاتر، مدیریت عادلانه‌تر و فرهنگ قوی‌تر تلاش می‌کنند تا حماسه اقتصادی را محقق کنند.

حسینی عنوان کرد: آنچه مهم است بازگرداندن اعتماد عمومی به مردم و آرامش بر جامعه است که آشفتگی آن فقط به سودجویان بهره می‌رساند.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای نیل به اهداف مدیریت و برنامه نیاز است، افزود: هیچ مدیری بدون برنامه نمی‌تواند کار کند و هیچ برنامه‌ای بدون مدیر کارآمد به موفقیت نمی‌رسد و نعمت‌زاده با سوابق خوب نشان داده است که بهترین گزینه برای ساختار آسیب‌دیده نظام صنعتی کشور است.

حسینی با بیان اینکه نعمت‌زاده برند صنعت کشور ایران است، گفت: وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت از چهره‌های شاخص انقلاب است و می‌تواند به نظام صنعتی کشور کمک کند.

وی افزود: امروز دیگر زمان تجربه‌اندوزی و آزمون نیست. ما در حال حرکتیم و هر خطایی حتی کوچک تاوان سنگینی دارد. ما دیگر نیاز به لودر نداریم بلکه لیدر می‌خواهیم.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز گلایه از روحانی به دلیل عدم استفاده از نیروهای خوزستانی در کابینه گفت: استان خوزستان استان شهیدپروری است که نیروهای توانمندی دارد و این نیروها می‌توانند به دولت و کشور کمک کنند.

نعمت زاده: تا به حال سکته قلبی نداشتم / ما قرار نیست در وزارت صنعت کارگری کنیم

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس، گفت: نقش صنعت، معدن و تجارت دارای نوسانی حدود 37 تا40 است و نکته دیگر این است که بخش مهمی از اقتصاد کشور در این حوزه قرار دارد و برای ما مهم است که هم با این نقش آشنا شویم و هم به حل مسائل و مشکلات آن کمک کنیم.

وی افزود: بعضی از دوستان سن یا ناتوانی من مطالبی را مطرح کردند و به عنوان نمونه دیروز فردی از من می‌پرسید شما چند بار سکته قلبی داشته‌اید، من گفتم تاکنون اتفاق رخ نداده  و اگر این چنین بود به صورت شفاف در صحن مجلس آن را مطرح می‌کردم و باید بگویم آن چه که در مورد من بوده، کم‌ لطفی بوده است.

وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت صنعت اظهار داشت: من در سن 33 سالگی بنا به انتخاب شورای انقلاب وقت به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی منصوب شدم از آن زمان تاکنون حدود 35 سال می‌گذرد در این 35 سال سن همه از جمله من زیادتر شده اما خوشبختانه در طول انقلاب تجاربی را آموخته‌ایم که دانش ما بیشتر شده و شناخت ما نسبت به مسائل و حل و فصل آنها افزایش پیدا کرده است و توانایی راهبری و رهبری را در صنعت حاصل شده است. ما قرار نیست در وزارت صنعت کارگری انجام دهیم، البته در این زمینه هم حاضریم با مخالفین مسابقه بدهیم و ببینیم که چه کسی توانمندتر است

نعمت‌زاده اضافه کرد: بعضی از مخالفین گفته‌اند که در خصوص صنعت خودرو و صنعت نساجی نکته‌ای در برنامه‌های این جانب ذکر نشده من خطاب به این عزیزان می‌گویم تنوع صنعت و معدن بسیار زیاد است. ما اگر می‌خواستیم اینگونه مسائل را در برنامه ذکر کنیم حداقل برنامه‌هایمان را در حدود 200 صفحه به شما ارائه می‌کردیم. البته ما 100 صفحه آن را آماده کرده بودم و بنا به توصیه مسئولین مربوطه که گفتند حجم برنامه‌ها از 20 صفحه نباید بیشتر شود، برای همین آن  را به صورت فشرده تقدیم کردم.

وزیر پیشنهادی برای وزارت صنعت با بیان اینکه برنامه برای وزارت صنعت شاید تنها برنامه‌ای باشد که اهداف کمیّ در آن ذکر شده، اظهار داشت: برخی از دوستان گفتند که آیا این برنامه کمی در برنامه پنجم نیز هست، من گفتم نه. این‌ها برنامه‌های ریز صنعت است و برنامه پنجم با این جزئیات به مقوله صنعت نپرداخته است. ما حتی سعی کردیم اهداف کمی را با توجه به مشکلاتی که شما به آن واقفید و علی‌رغم مسائلی که در کنترل و در اختیار ما نیست در برنامه ذکر کنیم و انشاءالله پیگیر خواهیم بود تا آنها عملیاتی شود.

نعمت‌زاده در ادامه گفت: وظیفه اول بنده و همکارانم چاره‌اندیشی برای برطرف کردن مشکلات موجود صنعت و معدن کشور است و مهمترین هدف بنده استفاده از سرمایه‌های موجود برای برطرف کردن مسائل مالی، ارزی و مدیریتی این عرصه است.

وی افزود: وظیفه دوم، تأمین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی کشور است و انشاءالله تا آخر سال هیچ افزایش قیمتی از محصولات نهایی و واسطه‌ای نخواهیم داشت و در این زمینه همکاری اصناف را نیاز داریم.

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه توجه به معادن و صنایع معدنی اولویت بعدی این وزارتخانه است، گفت: ما از نظر پتانسیل معادن رتبه 10 جهان را داریم اما از نظر تولیدات معدنی بسیار عقب هستیم که باید با انجام مطالعات در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم.

نعمت‌زاده با بیان اینکه قوانین و مقررات دست و پا گیر عرصه صنعت یکی از مشکلات برای سرمایه‌گذاری است، خاطرنشان کرد: باید به امر تحقیق و توسعه و فناوری نیز توجه داشته باشیم درحالی که صنعت ما از لحاظ فنی رشد خوبی کرده اما باید با مراکز تحقیقاتی داخل و خارج ارتباط بیشتری برقرار کنیم.

وی افزود: بحث بعدی توجه به صنایع دستی و بخصوص فرش ایرانی است که ما در این زمینه پتانسیل‌های خوبی داریم که زمینه ایجاد اشتغال و انتقال فرهنگ ایرانی بسیار مؤثر است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه نکته دیگر حمایت از کلیه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، گفت: در این زمینه در حال حاضر موانع قانونی نداریم اما موانع فرهنگی وجود دارد که باید آنها را حل و فصل نماییم.

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از شعارهای عملی این دولت توجه به امانت و درستی کاری است، گفت: وظیفه بعدی این وزارتخانه تلاش در جهت کاهش تحریم‌های موجود با کمک وزارتخانه‌های مربوطه است.

نعمت‌زاده در پاسخ به یکی از مخالفین، گفت: در زمان ما برای توسعه صنعت بازیافت کشور برنامه‌های بسیار خوبی اجرا شد و از سرمایه‌گذاران صنعت بازیافت حمایت کردیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از نمایندگان مخالف درباره عدم سرمایه‌گذاری کافی در شمال کشور در زمان مدیریتی آقای نعمت‌زاده، خاطرنشان کرد: در اوایل دهه 60 دولت وقت مصوبه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن هرگونه سرمایه‌گذاری صنعتی به استثناء صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در استان‌های شمالی کشور ممنوع شد که این امر متاسفانه باعث عدم توسعه صنعتی این مناطق شد. ما در دوره سازندگی تلاش کردیم و مجوز ایجاد شهرک‌های صنعتی را در شمال کشور گرفتیم، اما متاسفانه در سال‌های بعد از مسئولیت بنده این امر مغفول واقع شد و انشاءالله در سال‌های آینده این مسئله جبران خواهد شد و همچنین گردشگری می‌تواند مکمل خوبی برای صنعت استان‌های شمالی باشد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر عدم کافی بودن سرمایه‌گذاری در مناطق محروم در زمان مدیریتی نعمت‌زاده، گفت: همه باید تلاش کنیم زیرساخت‌های لازم را در این مناطق ایجاد کنیم تا صنعت هم بتواند رشد کند. امروز سرمایه‌گذاری دولتی نداریم و سرمایه‌گذاری‌ها خصوصی است که آن هم انتخابی است اما باید دولت سرمایه‌گذاری‌های خصوصی را با حمایت به سمت مناطق محروم هدایت کند.

وی در پایان با اشاره به دلایل پذیرفتن این سمت، گفت: من این توانمندی را در خود می‌بینم تا بتوانم با کمک شما مشکلات عرصه صنعت، معدن و تجارت را برطرف کنم و اگر توفیق شد تمام تلاشم را در این جهت انجام خواهم داد.


بررسی وزیر پیشنهادی علوم


کارخانه‌ای: برنامه‌های میلی‌منفرد متن علمی-توصیفی است

یک نماینده مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برنامه وزیر پیشنهادی بیشتر به یک متن علمی – توصیفی شبیه است تا یک برنامه برنامه پیشنهادی وزیر علوم یک برنامه کلی است.

ابراهیم کارخانه‌ای، خاطر نشان کرد: در رابطه با وزارتخانه‌ای صحبت می‌کنیم که نرم‌افزار نظام جمهوری اسلامی ایران است. اگر وزارتخانه راه، نفت و جهاد با آب و خاک و سرزمین سر و کار دارند، این وزارتخانه با قلب‌های تپنده و نخبه و بالنده هزاران جوان سر و کار دارد. این وزارتخانه، یک وزارتخانه مادر تخصصی است که نیروهای مورد نیاز همه وزارتخانه‌ها در آن تربیت می‌شوند.

او ادامه داد: به همین دلیل است که چشم دشمنان نظام بیش از همه متوجه این وزارتخانه است. علت مخالفت استکبار جهانی با جمهوری اسلامی ایران نیز شتاب پر افتخار علمی کشور ماست که در دانشگاه‌ها پرچم اقتدار و عزت علمی جمهوری اسلامی به اهتزاز در می‌آید.

او تاکید کرد: در رابطه با این وزارتخانه کمال دقت و بصیرت صورت گیرد، اما اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به برنامه دکتر میلی منفرد داشته باشیم، می بینیم برنامه ایشان بیشتر به یک متن توصیفی – علمی شبیه است تا یک برنامه. متن پیشنهادی بسیار کلی و فاقد چارچوبهای راهبردی و عملیاتی است.

کارخانه‌ای، مثالی از صفحه هفت برنامه پیشنهاد وزیر علوم زد و گفت: این برنامه، یک برنامه عملیاتی نیست. من خط به خط آن را مطالعه کرده‌ام. برنامه باید دارای راهکارها و راهبردهای شفاف عملیاتی باشد و نقشه راه وزارتخانه علوم باشد. در صورتی که این طور نیست.

این نماینده مخالف، تصریح کرد: مساله دیگری که در این برنامه وجود دارد این است که علی‌رغم تاکیدات رهبری درباره جایگاه علوم انسانی و این که یک ماده از پنج ماده سیاست‌های کلی برنامه توسعه به تحول در علوم انسانی اختصاص داده شده است، هیچ اشاره قابل توجهی در برنامه ایشان به علوم انسانی نشده است.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در حالیکه هیچ بندی به علوم انسانی اختصاص داده نشده که مسائلی که ربطی به برنامه پنجم توسعه نداشته‌اند در این برنامه آمده است. مثلا در اولین بند به مدیریت دانشگاه‌ها اشاره شده است.

او ادامه داد: این برنامه نقاط ضعف بسیار زیادی دارد و عملیاتی نیست. به علاوه مسائل زیادی وجود دارد که در این برنامه به آنها اشاره نشده است. مثل ارتباط دانش و نوآوری، دانش و صنعت، ارتباط نیروی کار با دانشگاه‌ها و صدها موارد دیگر.

این نماینده مخالف وزیر علوم در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: در ابتدای این برنامه اشاره شده که آقای دکتر میلی منفرد دارای 87 مقاله است، در حالی که در خلاصه آخر آن گفته شده است که ایشان 15- مقاله دارد. کدام یک از آنها درست است؟ همچنین اشاره شده ایشان 36 مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد دارد و بعد در جای دیگری این موارد یکصد مورد ذکر شده است و مشخص نیست که کدام یک درست است.

بشیری: میلی منفرد در انتخابات 88 نقش محوری در تحصن دانشگاه داشت

یک نماینده اصولگرای مجلس اظهار کرد: میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم در انتخابات 88 نقش محوری در تحصن دانشگاه داشت.

فرهاد بشیری نماینده پاکدشت که در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری سخن می‌گفت،افزود: تدوین و توسعه ارتقای کیفی رشته‌های علوم انسانی، حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور و تامین هزینه ثبت اختراعات برخی از مواردی است که در برنامه میلی منفرد به آن توجه نشده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر رتبه شانزدهم علمی دنیا را داریم، گفت: طی هشت سال آینده باید به رتبه چهارم دنیا برسیم و امروز نیازمند فردی کارآمد هستیم که بتواند تولیت و مدیریت عظیم علمی کشور را به پیش ببرد.

وی همچنین با انتقاد از عدم تحقق بیمه نوآوران علمی و خانواده‌هایشان گفت: با توجه به اینکه حماسه سیاسی را پشت سر گذاشتیم و مقام معظم رهبری نیز بر توسعه علمی و اقتصادی کشور تاکید دارند باید بگوییم که اقتصاد ما علم می‌خواهد و این علم نیازمند به دانشگا‌ه‌ها و مراکز علمی است.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس همچنین بر توسعه کرسی‌های آزاداندیشی تاکید کرد و افزود: متاسفانه برای بهره‌مندی از این پتانسیل وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری برنامه‌ای ارائه نکرده است.

بشیری افزود: اکنون مشاهده می‌کنیم که سرویس‌های جاسوسی فعال هستند و حتی مشاهده کردیم که ترکیه سالیان سال است که کاسه گدایی‌شان به سمت ناتو بوده که عضو شوند اما مورد پذیرش واقع نشدند و حتی نخست‌وزیر این کشور اعتراض هم کرده است اما ما نباید به آنها توجه کنیم.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس با اشاره به برنامه میلی منفرد در مورد اهداف انجمن‌های سیاسی آزاد گفت: دانشگاه‌ها اتاق جذب نیستند، زمانی را به یاد داریم که دانشگاه تهران اتاق جنگ شده بود، جلوی دانشگاه چادر نصب کرده و کمک مالی جمع می‌کردند و به ضدانقلاب می‌رساندند و همان‌ها جوان‌های ما را سر می‌بریدند.

این نماینده اصولگرای مجلس به کارنامه شخصی میلی منفرد اشاره کرد و گفت: میلی‌منفرد در انتخابات 88 برنامه‌ها و مسایلی دارد گرچه نسبت به فتنه آمریکایی اسرائیلی موضع گرفت اما وزیر پیشنهادی علوم در سال 88 خود نقش محوری در تحصن دانشگاه داشته و از موافقان لغو امتحانات در دانشگاه امیرکبیر بوده و حتی در تحصن اساتید برای ایجاد التهاب در دانشگاه نقش داشت که فیلم آن هم موجود است.

بشیری خاطرنشان کرد: میلی منفرد در آن زمان بازداشت شده اما آقای مطهری می‌گوید بازداشت نشده، بنده عرض می‌کنم که میلی منفرد در زمان فتنه کوچکترین موضعی نگرفته و درزمان بازداشت نیز به وساطت محمدیان نماینده ولی فقیه در دانشگاه آزاد شده است.

پس از اینکه بشیری به این بخش‌ از صحبت‌های خود رسید فایل‌ صوتی‌ای پخش شد که بر اساس آن گویا میلی‌منفرد در جریان مسائل سال 88 اعلام می‌کرد "ساعت 9 صبح همه مقابل دانشگاه تهران بوده و به دیگران هم اطلاع دهید".

وی در ادامه اظهار کرد: باید به وزیری صالح رای داده شود که درکی از مدیریت آن مجموعه داشته باشد.

این نماینده اصولگرای مجلس در پایان با مورد خطاب قرار دادن مطهری به وی گفت: آقای مطهری شما درد یتیمی هنوز از چهره‌تان پاک نشده است، توطئه دشمن امثال مطهری‌ها را از ما گرفته، باید خیلی دقت کنیم.


مطهری: میلی منفرد نقشی در حوادث سال 88 نداشته است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: میلی منفرد نقشی در حوادث سال 88 نداشته و او یک حزب‌اللهی معتدل و روشن‌بین است.

علی مطهری در نطق خود در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت:‌ بنده به عنوان موافق وزارت دکتر میلی منفرد می‌خواهم از نگاه مخالفان وزارت ایشان صحبت کنم؛ مخالفان ابتدا ایشان را یک اصلاح‌طلب تندرو فرض کرده و بعد از آن آثاری را بر این مطلب مرتبط کردند.

وی با بیان اینکه این حساسیت مخالفان را برای انتخاب وزیر علوم ارج می‌نهیم، تصریح کرد: به طور کلی اصولگرایان در ارتباط با دانشگاه‌ها معمولا دو نگرانی از ناحیه مدیریت اصلاح‌طلبان دارند، اول تبلیغ سکولاریسم و در نتیجه ایجاد تنش در دانشگاه‌ها و دوم تسامح و تساهل فرهنگی در دانشگاه‌ها است که هر دو نگرانی به جا و درست است چرا که سابقه اصلاحات این مطلب را نشان می‌دهد که برخی اصلاح‌طلبان تندرو در آن دوره این دو کار را انجام می‌دادند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطر نشان کرد: همانطور که اصلاح‌طلبان نیز دو نگرانی از سوی اصولگرایان در این زمینه دارند، یکی محدود شدن آزادی بیان و بی‌اعتنایی به حقوق شهروندی به نام دین و اسلام و دوم سختگیری‌های فرهنگی و محدود شدن آزادی‌های اجتماعی؛ بنابراین این نگرانی‌ها طرفینی است.

مطهری با اشاره به مساله تبلیغ سکولاریسم در دانشگاه‌ها که مخالفان نگران آن هستند، اظهار کرد: در دوران اصلاحات نیز مطرح می‌شد که حکومت دینی و دموکراسی با یکدیگر سازگار نیستند و این یک تناقض و پارادوکس است و یا مناقشه در اصل ولایت فقیه که با دموکراسی سازگار نیست و از این قبیل مباحث که در آن دوران توسط برخی تندروها مطرح می‌شد.

این نماینده مجلس همچنین بیان کرد: مساله تسامح و تساهل فرهنگی نیز به معنای بی‌توجهی به فضای اخلاقی دانشگاه‌ها و به طور مثال برگزاری اردوهای مختلف دانشجویی است که گاهی توجه لازم به این مسائل نمی‌شد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: با شناختی که بنده از آقای دکتر میلی منفرد دارم، هیچیک از این دو نگرانی درباره ایشان موجه نیست.

مطهری با اشاره به تماس تلفنی خود با حجت‌الاسلام محسن قمی نماینده وقت ولایت فقیه در دانشگاه‌ها در دورانی که میلی منفرد معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم بود، گفت: من از ایشان سوال کردم که نظر شما درباره آقای منفرد چیست؟ چون ما می‌خواهیم به ایشان رای دهیم و می‌خواهیم حجت بر ما تمام شود که ایشان گفتند دکتر منفرد شخصیتی مودب، منضبط، پرکار و متدین با خانواده‌ای متدین هستند که در این دوران هیچ مشکلی با ایشان نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از روسای فعلی دانشگاه‌ها که از هواداران دولت دهم و از نظر گرایشی سیاسی نیز نزدیک به جبهه پایداری است پیامکی برای من فرستاد که در آن آمده: بنده در سه نوبت دوره‌های آمادگی و تقویتی کارشناسی ارشد در تیم اجرایی دکتر منفرد بودم و نامبرده متدین، بسیار علاقمند به انقلاب اسلامی و مددکار ارتقای ایثارگران و دانشجویان رزمنده بود و تلاش فراوانی برای حضور قانونمند این عزیزان بعمل آورد؛ خانواده‌ای متدین دارد و در بورس نمودن تعداد زیادی از رزمندگان در دوره مسوولیت خود نقش اول داشته و فارغ از اشرافی‌گری و آرام و خونسرد می‌باشد و در عین قاطعیت مدیریت می‌کند، اهل تحرک و سفر برای پیگیری امور است.

مطهری با بیان اینکه تصویری که عده‌ای از آقای دکتر منفرد ترسیم کردند تصویر درستی نیست، افزود: برخی می‌گویند اگر ایشان وزیر شود تنش‌های سیاسی و ابتذال فرهنگی در دانشگاه‌ها رواج پیدا می‌کند، در حالی که از نظر بنده دکتر منفرد یک حزب‌اللهی معتدل و روشن‌بین است.

نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: برخی می‌گویند ایشان در دوران مسوولیت خود برخی اصلاح‌طلبان تندرو را بورسیه کرده در حالی که ما تحقیق کردیم و فهمیدیم که در آن دوران بسیاری از افراد متدین و حزب‌اللهی و اصولگرا بورسیه شدند که یکی از آنها آقای دکتر توکلی و همچنین رییس بسیج اساتید فعلی هستند و این حرف که می‌زنند درست نیست.

این نماینده موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: برخی به تندرو بودن و نقش ایشان در وقایع 18 تیر سال 78 اشاره می‌کنند و می‌گویند دکتر منفرد در میان دانشجویان معترض رفت و آمد داشته است؛ اما باید بگویم بدیهی است که این کار به اقتضای سمت ایشان بوده، اگر امروز نیز اعتراض و شورشی در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی صورت بگیرد معاون دانشجویی وزارت علوم باید به آنجا مراجعه کرده، با دانشجویان صحبت کند و موضوع را مدیریت کند.

مطهری ادامه داد: گزارش شورای عالی امنیت ملی و دستگاه‌های امنیتی حاکی از نقش موثر ایشان در حل و فصل آن وقایع است، شبیه کاری که آقای محمد علی نجفی کرده و باید از آنها تشکر کنیم؛ در حالی که این‌ها را نقطه منفی می‌دانیم.

وی با بیان اینکه باید کاری کرد آسیب‌دیدگان جذب مخالفان انقلاب، سلطنت‌طلبان و منافقین نشوند، گفت: اینطور نیست که بگوییم در نظام اسلامی خطایی انجام نمی‌شود چون در دوران پیامبر اکرم نیز خطاهایی انجام می‌گرفت اما مهم نوع برخوردی است که با این مسائل می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: در خصوص نقش ایشان در حوادث سال 88 نیز باید بگویم که ایشان هیچ نقشی در آن حوادث نداشتند چرا که محل نزاع این است که اگر کسی بعد از اعلام نظر شورای نگهبان و یا بعد از خطبه رهبر انقلاب همچنان بر اعتراض‌های خیابانی پافشاری کرده باشد قطعا ما او را فتنه‌گر می‌دانیم، این حرف درست است اما ما بیش از این را قبول نداریم که بگوییم کسی به نتیجه انتخابات اعتراضی داشته و یا از جلوی ستاد آقای موسوی رد شده فتنه‌گر است و به این معنی نه تنهای آقای منفرد بلکه هیچ یک از وزرای پیشنهادی هیچ نقش منفی در حوادث سال 88 نداشتند.

مطهری با اشاره به بازداشت میلی منفرد در سال 88 گفت: آقای دکتر نجف‌قلی حبیبی که رییس انجمن اسلامی دانشگاه‌ها و همکار ما در دانشگاه تهران هستند همان زمان این موضوع را برای ما توضیح دادند و گفتند که طبق معمول جلساتی داشتند، جلسه در آن فضای هیجانی برگزار شد و آمدند و حدود 60، 70 نفر ما را یکجا بازداشت کردند و بردند بعد از آن هم از ما عذرخواهی کره و شما دادند. بنابراین مساله‌ای نبوده که شخص آقای منفرد بازداشت شده و اتهامی داشته باشد.

این نماینده اصولگرای مجلس به برخی اقدامات ویژه و خصوصیات دکتر میلی منفرد اشاره کرد و گفت: پله پله بالا آمدن مساله بسیار مهمی است که در کشور ما در بسیاری از موارد رعایت نمی‌شود اما دکتر منفرد این ویژگی‌ را دارا هستند.

مطهری در پایان یادآور شد: برنامه پیشنهادی ایشان نیز براساس بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس از 88 بند تکالیف وزارت علوم در برنامه پنجساله پنجم، بیش از 90 درصد در برنامه‌های ارایه شده دکتر منفرد پیش‌بینی شده است و یکی از برنامه‌هایی است که انطباق فوق‌العاده‌ای با اسناد بالادستی دارد.

دهقان: سوابق مدیریتی میلی منفرد التهاب و آشوب در فضای دانشگاه را نشان می‌دهد

یک نماینده مخالف وزیر پیشنهادی علوم گفت: سوابق مدیریتی آقای میلی‌منفرد التهاب‌آفرینی در فضای دانشگاه را نشان می‌دهد؛ آشوب و درگیری‌های دانشجویی و فضای ناآرام نمی‌تواند زمینه پیشرفت علمی ما را فراهم کند.

محمد دهقان پیش از مطرح کردن دلایل مخالفت خود با وزیر پیشنهادی علوم در مقدمه‌ای خاطرنشان کرد: ما باید در سال 1404 به رتبه اول علمی در منطقه دست پیدا کنیم که این امر رویکرد علمی متولیان علوم و ایجادآرامش در دانشگاه‌ها است.

او ادامه داد: ما این دغدغه را داریم که محیط‌های دانشجویی که جوانان در آن به سر می‌برند از تند‌روی‌های سیاسی و التهاب‌های اجتماعی دور شوند ما در شرایط حساسی به سر می‌بریم و در منطقه هم اتفاقات مختلفی می‌افتاد، تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی از مسائلی است که جامعه ما با آنها درگیر است اگر این مسائل با التهابات سیاسی آمیخته شود این خطر وجود دارد که ما هم دچار اتفاقاتی شویم که موجب تاسف است.ما مسائل مصر را هم دیده‌ایم که باید تجربه و عبرت باشد.

این نماینده مجلس درباره وزیر پیشنهادی علوم گفت: من سالها است که آقای میلی منفرد را از نزدیک می‌شناسم، شخصیت ایشان از نظر علمی متین و باوقار است و نقطه ضعف شخصی از ایشان سراغ نداریم.

دهقانی اضافه کرد: ایشان سیاسی‌ترین معاونت وزارت علوم را برعهده داشت ولی در آن زمان اتفاقاتی افتاد. قبل از میلی منفرد دفتر تحکیم وحدت از مدافعین نظام و انقلاب بود اما به تدریج عناصر افراطی و بی‌اعتقاد به نظام به درون آن نفوذ داده شدند و نیروهای معتدل و مذهبی به مرور اخراج شدند.

وی خاطرنشان کرد: انجمن آن زمان که تندروترین آن انجمن دانشگاه امیرکبیر بود مورد حمایت آقای میلی منفرد بود. علی افشاری دبیر آن انجمن بود، آنها و عناصر تندرو آن زمان مورد حمایت میلی منفرد بودند بعضی از آنها 9 ترم مشروطی داشتند اما از دانشگاه‌ها اخراج نمی‌شدند برخی هم در کمیته انضباطی محکوم شده بودند اما ایشان این حکم دانشگاه را لغو کرد.

این نماینده مخالف تاکید کرد: جریان سیاسی که در آن زمان حاکم بود با برنامه و تئوری از این جریان‌های افراطی حمایت می‌کرد. تئوری فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا که در 18 تیر سال 78 شاهد آن بودیم. وزیر علوم آن زمان که باید منشا آرامش بود، استعفا داد و بنزین بر آتش التهابات ریخت البته خیلی‌ها در این زمینه مقصر هستند و تنها ایشان مقصر نیست.

دهقانی ادامه داد: عناصر زیرمجموعه‌ای معاونت دانشجویی آن زمان چه نقشی ایفا کردند؟ پنج روز التهاب کشور، آشوب‌های خیابانی و سوء استفاده‌های منافقین حاصل این جریان بود. اما عناصر وزارت علوم نه تنها کمک نکرده بلکه به این التهابات افزود، تئوری فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا به کار آمد و این تئوری در آن زمان شکل گرفت. البته تئوری فتح سنگر به سنگر نیز تئوری دیگری بود که آن را محقق کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به میلی منفرد عنوان کرد: شما می‌توانستید علی افشاری و افراد دیگری مثل اورا به گونه‌ای مدیریت کنید که در این کشور بمانند و در فضای وطن تنفس کنند نه اینکه خودشان را وابسته به لجن‌زار سرویس‌های سیاسی و رسانه‌ای بیگانه کنند. کاش شما آنها را نگه می‌داشتید که دچار افراط نشوند و سرنوشت‌شان به زندان‌ها نیفتد.

این نماینده اضافه کرد: بعد از اتفاقات سال 88هم از شما انتظاراتی می‌رفت اما شما در تحصن‌ها شرکت کردید و فیلم آن هم موجود است. 150 دانشجو به دنبال این بودند که امتحانات پایان ترم سال 88 برگزار نشود. آنها تحصن کردند و شما در جمع آنها حضور پیدا کردید. اسناد رسمی هم نشان می‌دهد شما از برگزار نشدن امتحانات حمایت کردید .

او در پایان خطاب به نمایندگان مجلس گفت: سوابق مدیریتی ایشان التهاب‌آفرینی توسط مدیران ایشان است. آشوب و درگیری‌های دانشجویی در این فضای ناآرام نمی‌تواند زمینه پیشرفت علمی ما را فراهم کند.

فیاضی: دغدغه‌های دینی در برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم گنجانده نشده است
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی علوم برنامه‌هایی برای توسعه آموزش عالی ارائه کرده اظهار کرد: اما دغدغه‌های دینی و ارزشهای الهی کمترین سهم را در برنامه وی دارد.

عبدالوحید فیاضی نماینده مردم نور و محمودآباد، به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: انتقاد بنده نسبت به برنامه‌هایی است که میلی منفرد ارائه کرده است.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: از 52 بند برنامه‌ای که ارائه شده برای توسعه آموزش عالی متاسفانه دغدغه‌های دینی و ارزشهای الهی و معنویت کمترین سهم را در برنامه وزیر علوم داشته است.

وی با بیان اینکه وزیر جمهوری اسلامی ایران باید در فضای یک مملکت دینی برنامه بنویسد، گفت: بنده با برخی از حرف‌های مطهری هم موافقم، گفتند گمان، گمان درستی است.

فیاضی ادامه داد: همانطور که می‌دانید دانشگاه مبدا تحولات است و همین نکته مهمی است که در برنامه و سیاست‌گذاری‌های وزیر پیشنهادی علوم باید گنجانده شود.

وی ادامه داد: مدیریت دانشگاه و گزینش مدیریت دانشگاه باید با معیارها و هنجارهای حرفه‌ای صورت گیرد و مبانی ارزشی مردم نیز در نظر گرفته شود.

پزشکیان: زنده کردن اختلافات جز آب به آسیاب دشمن ریختن نتیجه دیگری ندارد

مسعود پزشکیان گفت: زنده کردن اختلافات گذشته جز آب به آسیاب دشمن نتیجه دیگری ندارد و این رفتار با مشی ائمه پیامبر و امام و رهبری مغایر است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: حضرت علی (ع) در عصاره زندگی خود یعنی وصیتش به فرزندانش توصیه کرد که تقوا و نظم و اصلاح ذات‌البین را از هرچیز دیگری اولاتر بداند و همه را بر وحدت و احترام توصیه کرده است و من از برخی از دوستانم سوال می‌کنم آیا رفتارهای آنان با این آموزه‌ها همسان است؟

وی افزود: ما که مدعی هستیم در سال 88 به نام فتنه یا هرچیز دیگری که آن را اسم می‌نهیم، اتفاقات ناگواری افتاده است، آیا متصوریم که همه اشکالات برای یک دسته و یا یک گروه بوده است و طرف مقابل هیچ اشکال و هیچ خطا و هیچ تقصیری نداشته است؟ اینطور نیست و باید شجاعت پذیرفتن اشتباه را داشته باشیم، چراکه همه ما اشتباه کرده‌ایم.

پزشکیان ادامه داد: امروز و در شرایط فعلی کشور وقت آن است که دست به دست هم بدهیم و در هنگامه‌ای که بیگانگان کمر همت بر تضعیف نظام ما بسته‌اند، به آنها نشان دهیم که همه با هم متحدیم و برای رسیدن به اهداف بلند نظام، تلاش می‌کنیم نه آنکه با زنده کردن اختلافات گذشته، به دنبال اتهام‌زنی به یکدیگر باشیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشی و منش پیامبر پس از فتح مکه گفت: پیامبر سال‌ها پس از شکست در جنگ احد و فجایعی که کفار مکه در آن جنگ برسر عموی پیامبر و اصحابش رقم زدند، مکه را فتح کرد و همه در تاریخ دیدند که چگونه با آن کفار رفتار کرد و به معنای واقعی کلمه رحمته اللعالمین را به منصه ظهور رساند و آنان را بخشید؛ پس چرا که ما مدعی دین هستیم، اینگونه رفتار می‌کنیم؟ قطعا نبش قبر اختلافات گذشته مغایر با منش پیامبر است، پس بیاییم از این رفتارها دست برداریم.

وی تاکید کرد: باید به جای دامن زدن به اختلافات به فکر کمک به کشور باشیم و مسائل کشور را با همدلی و اتحاد و اخلاق حل کنیم و قطعا اگر بخواهیم بی‌توجه به اخلاق باشیم و دائم بر طبل اختلاف بکوبیم، نمی‌توانیم کشور را بسازیم.

این نماینده موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، با بیان اینکه هرکسی مدیریت و ساختار را می‌شناسد، می‌داند امکان ندارد یک معاون وزیر بتواند با حرف زدن جو دانشگاه را عوض کند، خاطرنشان کرد: مگر یک مقام می‌تواند به این حد در جو و منش دانشجویان تاثیرگذار باشد که ما آقای میلی‌منفرد را به اختلاف‌افکنی متهم می‌کنیم. 10 معاون وزیر نمی‌تواند با حرف چیزی را در دانشگاه تغییر دهد و اگر نظریات علمی را نیز قبول داریم، باز این نکته در نظرات علمی نیز قابل تایید است.

پزشکیان تصریح کرد: آیا هر اتفاقی که در دور افتاده‌ترین مناطق کشور می‌افتد، تقصیر مدیریت جامعه است و آیا مدیر می‌تواند همه نقاط را متاثر از مدیریت خود قرار دهد؟ قطعا اینطور نیست و ما باید از اتهام‌زنی به افراد و مسوولان ارشد برای این نوع صحبت‌ها پرهیز کنیم و به جای اتهام‌زنی به آدم‌ها با وحدت و التزام به توصیه‌های رهبری جامعه را هدایت کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در جمع نخبگان و اساتید گفت: رهبری در آنجا تاکید داشتند که تا جایی می‌توانید بر روی اتحاد و انسجام تکیه کنید و از تفرقه و اتهام‌زنی پرهیز کنید و وظیفه نخبگان این است که از طریق نفاق و دودلی به جامعه پرهیز کنند، پس اگر به راستی و نه به ادعا متعقد به سخنان رهبری هستیم، وظیفه داریم که مقابل اختلاف‌افکنی بایستیم و ریشه تفرقه را بزنیم.

نماینده مردم تبریز خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی خود را ملتزم به ولایت فقیه و انقلاب اسلامی می‌داند و ما به زور می‌گوییم نه اینطور نیست و تو این حرف‌ها را قبول نداری و این خود اتهام‌زنی است و مغایر مشی امامان و پیامبر. ایران کشور همگان و سرزمین همه ملت است و باید دست بر دست هم دهیم و کشور را در پیشبرد اهداف خود یاری کنیم.

پزشکیان در پایان خاطرنشان کرد: حزب و دسته و گروه و جناح و دیدگاه همه و همه بت‌هایی است که ما برای خودمان ساختیم و امروز وقت آن رسیده است که بعد از حماسه‌ای که مردم خلق کرده‌اند، ما حماسه دیگری از همدلی و اتحاد خلق کنیم و این حماسه با اتهام‌زنی و اختلاف‌افکنی و عمیق کردن مشکلات گذشته حاصل نمی‌شود.

میلی‌منفرد: آمده‌ام تا ظرفیت دانشگاه را در خدمت نظام قرار دهم

وزیر پیشنهادی برای وزارت علوم از عملکرد سالهای گذشته خود در دانشگاه دفاع کرد.

میلی منفرد گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم در ابتدای اظهارات خود در مورد برنامه‌هایی که برای وزارت دارد، گفت: هدف اصلی در برنامه‌های من حرکت پرشتاب و همه‌جانبه برای تولید علم در محیطی بانشاط، باثبات، آرام، بدون تنش و حاشیه‌های غیرعلمی است.

میلی منفرد ادامه داد: ضرورت در خدمت به توسعه و گفتمان اعتدال است. تسریع روند توسعه علمی که ضرورت توسعه همه‌جانبه و پایدار کشور است تلاش وزارت در برطرف کردن چالش‌های دستیابی دانشگاه به پیشرفت پیش از پیش علم و فناوری و ایفای سهم خود برای موفقیت دولت در انجام مسئولیت‌هایش است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد برنامه خود برای وزارت علوم ادامه داد: برنامه من با تکیه به رهنمون‌های رهبری در پایه هشت سند بالادستی از جمله قانون اساسی، سند چشم‌انداز 1404،سیاست‌های کلی رشد و توسعه علمی و تحقیقاتی، سیاست‌های کلی رشد و توسعه فناوری، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون وزارت، نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی است که امیدوارم با قدرت آنها را پیش ببریم.

میلی منفرد با بیان اینکه هم‌اکنون در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم، ادامه داد: تولیدات دانش‌محور شده، صنعت و کشاورزی در پرتو دانش بازسازی شده ، بازرگانی و تجارت جهانی شده و پژوهش مبنای مدیریت علم و دانش قرار می‌گیرد. ما در چنین شرایطی با شمار دانشجویان چهارمیلیون و 400 هزار نفر دانشجویان تحصیلات تکمیلی 400هزارنفر و 45 هزار نفر دانشجوی دکترای تخصصی به دنبال ارتقای کیفیت و بهبود وضعیت در دانشگاه‌ها هستیم.

وی با اشاره به سابقه خودش در توجه به مناطق محروم گفت: در زمان مسئولین من 20دانشگاه در شهرستان‌ها ساخته شد. زیرساخت‌های بسیار زیادی شکل گرفت که تا همین الان هم مورد استفاده است.

میلی منفرد در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر 31 پارک علم و فناوری و 115 مرکز رشد در 2700 شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند که باید این تعداد به حدود 20 هزار واحد برسد تا راه حلی برای اشتغال دانشگاهیان فراهم شود.

گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم با اشاره به رشد تعداد مقالات در سالهای اخیر گفت: همان‌طور که رهبری هم اشاره کردند زیرساخت‌های این رشد علمی از 12 سال قبل آغاز شده و تا جایی رسید که در هفتمین ماه سال 2012 ایران به رتبه شانزدهم جهان دست پیدا کرد. برنامه ما در جهت افزایش کیفی مقالات و جهت‌دهی آنها برای حل مشکلات داخلی است.

وی با اشاره به آمار تعداد دانشگاه‌ها گفت که همکاری بین دانشگاه‌ها و هدایت آنها از برنامه‌های جدی‌اش در وزارت علوم است و ادامه داد: لازم است اتحاد دانشگاه و صنعت را پیش ببریم.علم در خدمت فناوری می‌تواند به قدرت منجر شود به همین دلیل توسعه علمی فناوری و سرزمینی باید مورد توجه قرار گیرد.

میلی منفرد با بیان اینکه اعتدال امروز ترجمه رای مردم است، گفت: گزینش اعتدال و عقلانیت با بالا بردن مشارکت دانشگاهیان از اهداف اساسی من است، من به دنبال اعتدال و توازن بین علم و عمل، بین همکاری و ثبات،بین ثبات و تغییر واستقلال و وابستگی هستم. بر اساس این شرایط و اهداف است که در این وضعیت قبول مسئولیت کردم چرا که می‌بینم لازم است همکاری کرد، دغدغه‌های مردم و اساتید را در خودم می‌بینم و معتقدم که توسعه علمی در خدمت اقتدار ملی از طریق دانشگاه آرام و بانشاط میسر می‌شود. مسیر جهاد علمی را هموار می‌کنیم.

گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم با اشاره به برخی مسائلی که مخالفانش در صحن علنی مجلس مطرح کردند، گفت: مخالفان به این مساله اشاره می‌کنند که من از کدام فضا در دانشگاه حمایت می‌کنم، از فضای علم‌پرور و دارای نظم علمی با منطق عقلانی، استقلال علمی با ثبات قانونمند و آرام، اختلاف سلیقه را در فضای گفت‌وگو کم می‌کند و وفاق را افزایش می‌دهد. دانشگاه محل اعمال سلیقه و محدودیت سیاسی نیست. دانشگاه جامعه دانشمندان است و نمی‌توان آن را به زور سیاسی یا غیرسیاسی کرد. دانشگاه دارالتأدیب نیست. باید بگذاریم که با زبان علمی خودش پیش برود و با منطق خودش کار کند.

میلی منفرد با تاکید بر اینکه دانشگاه خطی جناحی و ناآرام نیست، گفت: مولفه‌های علمی در اندیشه های امام(ره) و رهبری مشخص است و به باور من باید این مولفه‌ها معیار باشد. تحقیر دانشگاهیان، تحقیر مقام علم است و نگرانی از هر نوعی که باشد سبب ناتوانی علمی و ناکارآمدی آن خواهد شد. دانشگاه محل اجتماعی شدن و رشد سیاسی دانشجویان خواهد بود.

وی درباره اشاراتی که به تفکر و سابقه سیاسی او توسط منتقدانش مطرح شد، گفت: من فرزند این انقلاب هستم از سال 63تا 68 که معاون جنگ دانشگاه بودم به عنوان برترین معاون جنگ در کل کشور انتخاب شدم. بالاترین خدمات را به خانواده‌های شهدا و ایثارگران عرضه کرده‌ام و بدون شعار به دنبال تحقق اندیشه‌های رهبری در دانشگاه بوده‌ام، با این حال هیچ‌وقت عین اسلام و انقلاب ندانستم، هیچ‌وقت در هیچ حزبی عضو نبوده‌ام و هرچند که معتقدم عضویت در حزب عیب نیست اما به شما می‌گویم ظرفیت آن انقلابی که ما کردیم و آن نظامی که از آن انقلاب درآمد اینقدر کوچک و تنگ نبود که برخی امروز می‌خواهند.

میلی منفرد در ادامه با نام بردن برخی از اساتید شهید حوزه‌های دانشگاه گفت: وقتی به این شهیدان نگاه می‌کنم از محدود کردن اسلام و انقلاب به سلیقه‌های خاص تعجب می‌کنم. آیا اینکه شابلون بگذارید و هر کسی که با ما متفاوت بود را غیر مسلمان بدانیم سازگاری با آن اندیشه‌ها است؟

گزینه پیشنهادی وزارت علوم در ادامه با تاکید بر اینکه 28 سال سابقه خدمت در دانشگاه و 16سال کار در وزارت علوم بدون یک برگ اخطار یا تذکر از مراجع قضایی و امنیتی را پشت سر گذاشته است، گفت: من هر کجا که بودم با همه کار کردم هم مدیران چپ و هم مدیران راست داشته‌ام با قدیمی‌ها فراوان کار کرده‌ام و به جوان‌ترها هم بر اساس معیار تخصص و جامع‌نگری مسئولیت داده‌ام.

وی با اشاره به اینکه دکتر مجید شهریاری از شهدای هسته‌یی کشور در دوران مسئولیت او مسئول کمیته انضباطی دانشگاه بوده است، گفت: بیش از آنکه من سیاسی عمل کرده باشم مخالفان من به مسائل سیاسی اشاره می‌کنند و کار سیاسی می‌کنند. فضایی را قبل از انتخاب من و معرفی‌ام به عنوان وزیر پیشنهادی ایجاد کردند که انگار می‌خواهند کسی که همسو با رای مردم و دانشگاهی‌هاست، در این سمت قرار نگیرد. با این حال من امیدوارم که با رای قاطع شما که همان رای ملت در 24 خرداد است همراهی صادق، پیگیر، آرام و باحوصله برای رئیس دولت باشم.

میلی منفرد با اشاره به فیلمی که یکی از مخالفان او علیه وی در صحن علنی مجلس پخش کرد، گفت: این فیلم متعلق به سه روز بعد از انتخابات است که ما نگران این بودیم که حوادث 18 تیر و حمله به دانشگاه تکرار شود به همین دلیل به دانشگاه رفتیم و جلسه‌ای در این مورد تشکیل دادیم اما من نه سخنرانی کردم، نه حرفی زده‌ام، نه موضعی گرفته‌ام. جرم من نشستن در آن جمع بود که باید بگویم در جلسه مسجد دانشگاه بالاتر از همه رئیس دانشگاه تهران نشسته بود. آیا این جرم است که کسی به مسجد برود، مگر من حرفی زده‌ام. اگر باقی مسائل هم مثل این فیلم باشد که اوضاع مشخص است.

وی در بخش دیگری از توضیحات خود تاکید کرد که در طول دوران فعالیتش هیچ کلاس و امتحانی را بعد از انقلاب تعطیل نکرده است، گفت: زمانی که تهران زیر موشک‌باران بود ما فعالیت دانشگاه را در زیرزمین دانشگاه ادامه دادیم و من هیچ کلاس و امتحانی را تعطیل نکردم. در دانشگاه گفتند که دانشجویان دچار التهاب هستند شما می‌توانید امتحانات را در تیر یا شهریور برگزار کنید. اما من اصرار کردم که همه امتحانات در تیر برگزار شود و همین هم شد. من منظم‌ترین فرد در دانشگاه هستم و با همین نظم در برگزاری امتحان حساس هستم. در طول فعالیتم حتی یک کلاس را هم تعطیل نکرده‌ام.

وی با اشاره به جلسات بسیاری که در حاشیه حوادث 18 تیر 87 تشکیل شد، گفت: ما تلاشهای بسیاری برای خاموش کردن آن غائله انجام دادیم که این اتفاقا نقطه قوت من است. شما می‌توانید بروید پیگیری کنید و یک مدرک پیدا کنید که من در آن گفته باشم که حرفی زدم، چنین مدرکی وجود ندارد. من عضو هیچ حزبی نیستم البته عضویت در احزاب را جرم نمی‌دانم در هیچ ستادی هم نبوده‌ام و درگیر هیچ مساله‌ای نشدم.

میلی منفرد با اشاره به مقاومت دانشجویی‌اش در وزارت علوم گفت: تمام فعالیت‌های من بر مبنای قانون بوده است، هیچ‌وقت بازرسی هیچ پرونده‌ای را که مربوط به کار من باشد مورد سوال قرار نداده است. همه سابقه من در پرتال دانشگاه قابل دسترسی و مشاهده است . من معتقد هستم که پرتوان‌ترین رهنمودهای توسعه در بیان رهبری است و آمده‌ام که همین را محقق کنم. در این شرایط دانشگاه‌های آرام را در خدمت دولت و نظام قرار دهم و ذهن آقای روحانی را در مورد دانشگاه آرام کنم و تمام ظرفیت‌های دانشگاه را با کمک دانشگاهیان در خدمت دولت و نظام قرار دهم.

گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان با تاکید بر اینکه شرایط کشور بسیار حساس است، گفت: باید با تمام توان به روند توسعه علمی کشور جانی دوباره ببخشیم و از ظرفیت‌ها در مسیر جهاد علمی استفاده کنیم.بررسی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

کریمی قدوسی: یکی از وزارتخانه‌های مورد طمع دشمن وزارت ارشاد است

یک عضو شورای مرکز فراکسیون اصولگرایان مجلس یکی از وزارتخانه‌های مورد طمع دشمن را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواند و گفت: بازگشت به دوره اصلاحات آمریکایی و کارگزاران ضدمعنای اعتدال است.

جواد کریمی قدوسی مخالف وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی نوبت صبح امروز(پنجشنبه) با اشاره به یکی از خطبه‌های امام علی(ع) در نهج‌البلاغه گفت: امیرالمومنین در یکی از خطبه‌هایشان می‌فرماید که ننگ بر شما که این چنین خود را در تیررس دشمن قرار دادید؛ شما را غارت می‌کنند ولی حمله نمی‌کنید با شما می‌جنگند ولی با آنها پیکار نمی‌کنید خدا را معصیت می‌کنند ولی شما رضایت می‌دهید؛ ای مرد نمایان نامرد که عقل شما به سان عروسان پرده‌نشین است، ای کودک صفتان بی‌خرد کاسه‌های غم و اندوه را جرعه جرعه به من نوشانیدید و با نافرمانی و ذلت‌پذیری رای و تدبیر مرا تباه کردید.

وی افزود: آیا می‌شود این درد ودل‌های امیرالمومنین را از نهج‌البلاغه پاک کرد؟ پس در این صورت می‌شود فتنه را پاک کرد، غم‌ها و اندوه‌ها و کاسه‌های غم و اندوهی که به رهبر معظم انقلاب و این ملت نجیب در فتنه 88 نوشانیدید از تاریخ محو نمی‌شود.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس همچنین به بیانات مقام معظم رهبری اشاره و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب می ‌فرماید اگر خواص امری را که تشخیص دادند به موقع و بدون فوت وقت عمل کنند تاریخ نجات پیدا خواهد کرد و حسین‌بن‌علی‌ها به مسلخ کربلا کشیده نمی‌شوند، اگر خواص بد فهمیدند و دیر فهمیدند و با هم اختلاف کردند کربلا در تاریخ تکرار خواهد شد.

وی همچنین اظهار کرد: یکی از سران و مسوولان و افراد باسابقه‌دار صحبت از اصلاح ذات غیب می‌کند، نامه‌ای به رهبری نوشت و گفت که شما و ولایت فقیه را قبول داریم بیاییم حکم تعیین کنیم تا مسائل بررسی شود.

قدوسی ادامه داد: مقام معظم رهبری ذیل این نامه مطلبی را نوشتند و فرمودند تلفنی آن نامه را بخوانید ایشان در این نامه نوشتند که آنچه پیش آمده محصول عمل شما و دوستانتان بوده است، شما در برابر دشمن طوری عمل کردید که با آنها هم داستان شدید، راه خود را از دشمن جدا کنید، نظام در موضع انقلاب و راه امام مصر است، شما بودید که در مقابل دشمن تمکین کردید، باید اصلاح کنید.

این نماینده اصولگرای مجلس اضافه کرد: حال چرا با وجود تمامی این اتفاقات یک کلمه عذرخواهی نکردید چرا در این مدت پشت تریبون نگفتید که آن تهمت بود و تقلب نبود،‌چرا یک کلمه به صراحت آن همه فجایع را محکوم نکردید.

وی افزود: در این شرایط شما می‌گویید چیزی نگویید اینجا خانه ملت است و این‌ها همچون رییس جمهور سوگند خورده‌اند، مردم به این‌ها در سال 91 رای داده‌اند چرا نمایندگان را تهدید می‌کنید که حرف نزنند که دوباره به شما رای نمی‌دهند.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه نطق خود وارد موضوع دلایل مخالفتش با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و گفت: آنچه می‌گویم دغدغه‌های نظام،یادآوری عبرت‌ها و تاکید بر دردها است.

وی با قدردانی از صدا و سیما بخصوص شبکه خبر در پخش مستقیم جلسات علنی مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی گفت: گرچه مشکلات، عیب‌ها و ضعف‌هایی وجود داشت اما این ظرفیت نظام مردم سالاری دینی را می‌رساند که اینقدر با اعتماد به نفس مذاکرات جدی مسوولان نظام را در عرصه جهان پخش می‌کند.

کریمی قدوسی با اشاره به بیانات امام خمینی(ره) در سال 67 خطاب به مسوولان وقت گفت: امام فرمود مسوولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست، انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهانی اسلام به پرچم‌داری حضرت حجت است، امام در همین سخنان هشدار بزرگی خطاب به مسوولان دادند و فرمودند این بشارت شما را بس که در این نظام خادمید اما گر سراغ مسائل مادی رفتید این‌ها شما را از مسوولیت بزرگ دور می‌کند و اگر دور کرد بدانید خطری بزرگ و خیانتی نابخشودنی به این انقلاب کردید این صحبت‌ها را می‌توان در مورد فتنه 88 ملاک قرار داد.

وی ادامه داد: انگار برخی این بشارت بزرگ امام را یادشان رفته است؛ آنها دولت برای خدمت تشکیل دادند اما احزاب مشارکت و کارگزاران درست کرده و پایگاه‌های قدرت و ثروت به وجود آوردند و در نهایت فتنه 88 را راه انداختند.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: امام که در سال 67 این هشدار را داده بودند موضوع آینده را می‌دیدند.

کریمی قدوسی با اشاره به امام در بحث فرهنگی گفت: امام در وصیت‌نامه‌شان می‌فرمایند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توطئه‌هایی آشکار می‌شود که تبلیغات دامنه‌دار برای مریض کردن ملت‌ها به خصوص ملت فداکار ایران و اسلام است.

وی افزود: وزارت ارشاد یک قرارگاه بزرگ فرهنگی است که در زمان صلح، ‌جنگ و تهدید و شبیه‌خون باید از حقوق و دین ملت دفاع کند.

این نماینده اصولگرای مجلس با تاکید بر اینکه بازگشت به دوره اصلاحات آمریکایی و کارگزاران ضد معنای اعتدال است گفت: یکی از برجسته‌ترین جاسوس‌های آمریکایی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی می‌گوید که باید از طرفداران دموکراتی در ایران بخواهیم رژیم کنونی را سرنگون کند چون این رژیم منافع آمریکا را تهدید می‌کند، استفاده از اهرم‌های فرهنگی مهمترین وسیله‌ای است که آمریکا در مقابله با رژیم تهران در دست دارد، طرح جامع استراتژیک در مورد ایران تلاش خواهد کرد بین مردم ایران و رژیم فاصله ایجاد کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر مقام معظم رهبری فرمودند که فکر می‌کنم یک جریان لیبرالیسم قوی وجود دارد، این جریان می‌خواهد اسلام در صحنه نباشد جریانی که می‌خواهد روحانیت منزوی شود و ولایت فقیه را قبول ندارد.

کریمی قدوسی با بیان اینکه موضوع تهاجم فرهنگی در برنامه‌های جنتی به صورت پررنگ بیان نشده است افزود: باید خیلی قوی‌تر به این مسائل پرداخته می‌شد، مقام معظم رهبری می‌فرمایند تهاجم فرهنگی به آن معناست که مجموعه سیاسی یا اقتصادی برای اجرای مقاصد اقتصادی، مقاصد خاص برای اثارت یک ملت به نیازهای فرهنگی آن ملت هجوم می‌آورد. در این هجوم باورهای تازه‌ای را به زور قصد جایگزینی با فرهنگ باورهای ملی آن ملت دارد، این‌ها دغدغه‌ها مقام معظم رهبری، ملت و نتیجه در فضای فرهنگی است.

کریمی قدوسی خطاب به جنتی گفت: آقای جنتی شما باید بدانید که قرار است به کدام وزارتخانه بروید در گذشته چه فجایعی در این وزارتخانه رخ داده است، چه فیلم‌های ساخته شد و اجازه نمایش گرفت و چه کتاب‌هایی مجوز انتشار گرفت. وزیر آن دوره که آقای خاتمی او را زینت کابینه می‌نامید امروز کجاست؟ با بی‌.بی‌.سی و دولت بریتانیا و عربستان سعودی چه می‌کند؟ پیغام به مرسی می‌دهد که مواظب باشید از الگوی انقلاب اسلامی در ایران کسی پیروی نکند.

وی ادامه داد: آقای مهاجرانی در ایران چه پرونده‌ای در دادگاه و با چه اتهاماتی دارد، آقای جنتی بدانید که شما مسوولیت وزارتخانه‌ای را به عهده می‌گیرید که از چنین سابقه‌ای آسیب دیده است حواستان را جمع کنید.

کریمی قدوسی اضافه کرد: وزیر دیگر در دوره سازندگی وزیر ارشاد بود که بعد رییس جمهور شدند ایشان در پایان دوره ریاست جمهوری‌شان یعنی در سال 84 به کالجی دعوت می‌شود و می‌گوید اسلام را به گونه‌ای ببینید که با دموکراسی سازگار باشد،اگر دینی توانست آزادی را قبول کند هم به امر دموکراسی کمک می‌کند و هم خود دین تلطیف می‌شود.

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: یکی از وزارتخانه‌هایی که همیشه مورد طمع دشمنان بوده وزارت ارشاد با آن فجایعی که در گذشته پیش آمد بوده است که نمونه آن فجایع فرهنگی را می‌توان در روزنامه‌های آن دوران مشاهده کرد. روزنامه عصرآزادگان در آن دوران می‌نویسد که اگر مجوز راهپیمایی به هر گروه بر اساس قانون داده شود اشکال ندارد حتی بر علیه خدا راهپیمایی کنند.

حیدرپور: "جنتی" یک شهید زنده است

نماینده مردم شهرضا گفت: زمانی که وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی رییس صداوسیمای اهواز بود، با جسمی خون‌آلود از بمباران شهر اهواز جان سالم به در برد ولی با همان وضعیت نیز حاضر به رفتن به بیمارستان نشد، حال شهادت جنتی مثال‌زدنی است و باید به خود ببالیم که ایشان شهید زنده است.

عوض حیدرپور در دفاع از صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از کریمی قدوسی مخالف جنتی به دلیل نطق موافقش گفت: خدا را شکر که آقای کریمی در مخالفت با جنتی هیچ مطلبی بیان نکرد.

نماینده مردم شهرضا تصریح کرد: یکی از مواضع امام و رهبری که بارها توصیه کرده‌اند، انتخاب وزرای شایسته است، افرادی که صالح، با اصل و نسب، سرد و گرم چشیده و اثبات‌کننده خلق و خوی مردانگی از ویژگی‌های بارز آنان باشد.

وی با بیان اینکه شعار اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران، اسلام و فرهنگ است، گفت: سلامت اخلاقی، صالح بودن و پاکدستی از ویژگی‌های بارز وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی است، از زمانی که ایشان را می‌شناسم حالش حال انابه و بازگشت به فرامین الهی است؛ ایشان متولد 1328 در شهر قم است، در محضر شهید بهشتی و شهید قدوسی و آذری قمی و حضرت امام خارج فقه را در همه سطوح خواند و در لبنان، فلسطین و سوریه جانانه به خدمت و کار مشغول شد و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان چهره انقلابی در ایران حضور یافت.

وی با اشاره به سوابق علی جنتی در دفاع مقدس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه غرضی، جانانه در جنگ در اهواز به دفاع از این آب و خاک پرداختند، برخی از نیروهای فعلی صداوسیما نیروهای پرورش یافته توسط جنتی در اهواز و در زمان جنگ هستند، ایشان مدتی رییس صداوسیمای اهواز بود، در آن مقطع قانون و مقررات حاکم بر صداوسیما در شورای صداوسیما به همراه سایر اعضا و از جمله آقای روحانی که نماینده مجلس شورای اسلامی در آن شورا بود، تدوین کردند، جنتی نقش خود را در دفاع مقدس در جبهه خوزستان به عنوان استاندار این استان به خوبی نشان داد.

نماینده شهرضا تصریح کرد: جنتی سه، چهار سال معاون وزیر ارشاد و 5، 6 سال در امر کتاب و نشریات، تحقیق و تفحص کرد، بنده به دلیل علاقه‌مندی به شخصیت ایشان و خاندان ایشان همواره طی این سال‌ها ایشان را رصد کردم، جنتی را شهیدی زنده می‌نامم؛ امیدوارم حال انقلابی و ساده زیستی و شهادت طلبی ایشان به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیاید.

حیدرپور برنامه‌های وزیر پیشنهادی را منطق بر برنامه پنجم توسعه دانست و افزود: به دلیل سوابق حوزوی و فرهنگی، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ایشان را در سطح آیت‌اللهی می‌دانم، کمتر وزیری پس از پیروزی انقلاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود داشته است که برنامه‌محور با محوریت مراکز استان‌ها و در پی تقویت نهادهای صنفی در این حوزه بوده است.

دستغیب: برنامه‌ جنتی تغییر جهت فعالیت‌های فرهنگی از تصدی‌گری دولتی به حمایتی دولتی است

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: عقبه دینی و علمی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند عناصر فعال در حوزه فرهنگی را مجتمع و هدایت و برای برنامه‌ریزی واحد متحد کند.

احمدرضا دستغیب در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطالبات رهبری و انتظارات سال‌های اخیر حوزه فرهنگ در برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: حوزه فرهنگ نیازمند ارتباطات وسیع و گسترده‌ای با همه نهادها و سازمان‌های کشور است و عقبه دینی و علمی علی جنتی تضمین می‌کند که ایشان می‌تواند عناصر فعال در حوزه فرهنگ را مجتمع و برای برنامه‌ریزی واحد به خدمت بگیرد.

وی افزود: گسترش ارتباط و مبادلات جهانی در حوزه فرهنگ دیگر نیاز این وزارتخانه است. مرز بین تبادل فرهنگی و تهاجم فرهنگی روشن است. در تهاجم فرهنگی ریشه‌کن شدن فرهنگ‌ها توسط دشمنان دنبال می‌شود، بنابراین فهم عمیق از تبادل فرهنگی و تهاجم فرهنگی نیازمند ریشه‌یاب بودن و عمیق‌نگر بودن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های خارجی و داخلی است.

وی مهندسی فرهنگی را از دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری چند جشنواره و مراسم تقدیر نیست. در برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید شده است که فعالیت‌های فرهنگی از بخش تصدی‌گری دولتی باید به بخش حمایتی دولتی تغییر جهت دهد.

دستغیب اقتدار فرهنگی و اقتصاد فرهنگ را نیز از دیگر محورهای جدی برنامه وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد.

سبحانی‌نیا: برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ اسلامی و ایرانی است

نایب رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت که برنامه‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌های اسلامی و ایرانی به دور از تحجر و وابستگی است.

حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا موافق وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی که نوبت خود را با محمد دامادی نماینده ساری تقسیم کرده است در صحن علنی نوبت صبح امروز گفت: امیدوارم نمایندگان با رای قاطع خود به آقای جنتی از رییس جمهور برای معرفی ایشان قدردانی کنند؛ همچنین از 148 همکارم که در موافقت با وزیر پیشنهادی ثبت نام کرده بودند و فرصت برای آنها برای دفاع از ایشان پیش نیامد تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه سوابق انقلابی و مبارزاتی جنتی برای همه روشن است گفت: ایشان فرزند واقعی انقلاب و هم پرونده عزت‌شاهی اسطوره مقاومت علیه رژیم ستم‌شاهی است، کسی که رژیم منحوس پهلوی وجودش در ایران را برنتافت و ناچار شد از کشور برای ادامه مبارزه مهاجرت کند.

سبحانی‌نیا ادامه داد: آقای جنتی بسیاری از مبارزان نظام همچون شهید اندرزگو را در دمشق و بیروت آموزش داده است، ایشان بیش از یک دهه از معارف بلند حوزه آن هم در محضر نام‌آورترین اساتید بهره بردند.

این عضو مجمع نمایندگان روحانی مجلس اظهار کرد: جنتی از خانواده اصیل و بزرگوار و تربیت شده بزرگ مردم آیت‌الله جنتی است که دارای سه دهه تجربه مدیریت در عالی‌ترین سطوح در داخل و خارج را دارد، ایشان امین، پاکدست، مشورت‌پذیر، متواضع، بااخلاق و مدیری نمونه و تواناست، جهان را به خوبی می‌شناسد و در بحرانی‌ترین شرایط دو دوره استاندار بوده که کارنامه درخشانی دارد.

وی با اشاره به اظهارات مخالفان وزیر پیشنهادی گفت: ابتدا لازم است که از مخالفان تشکر کنم که نکته‌ای در باب شخصیت و توانمندی ایشان نداشتند و دغدغه‌های خود را در مورد برنامه‌های آقای جنتی مطرح کردند.

سبحانی‌نیا ادامه داد: مخالفان موضوعی در مورد برنامه‌های ایشان در خصوص تهاجم فرهنگی مطرح کردند که بنده با مطالعه برنامه ایشان متوجه شدم که برنامه‌ای در خصوص تهاجم فرهنگی و دغدغه‌های نمایندگان دارد.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه برنامه جنتی یکی از جامع‌ترین برنامه‌های پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: این برنامه یک سند فرهنگی است که برای مدیریت فرهنگی کشور بسیار مفید و ضروری است بی‌تردید این برنامه‌ها با مشورت نخبگان آماده شده که بسیار امیدبخش است.

وی با تاکید بر اینکه در برنامه‌های وزیر پیشنهادی سهم برنامه‌های دینی بسیار برجسته است گفت: در این برنامه ارزش‌مداری، ترویج فرهنگی عفاف و حجاب، تقویت بنیان خانواده، برنامه‌های قرآنی، توجه به ارزش‌های دفاع مقدس و توسعه فرهنگ وقف دیده شده است.

سبحانی‌نیا با تاکید بر اینکه در برنامه‌های پیشنهادی جنتی خبری از افراط و تفریط نیست افزود: برنامه‌های اسلامی و ایرانی و نه بوی تحجر و واپس‌گرایی می‌دهد و نه در دامان مکتب ایرانی غلطیده است، او خود نماد یک ایرانی مسلمان پایبند به ارزش‌ها است که به بهانه نوگرایی و مدرنیته سنت‌ها را فراموش نکرده است و پاسداری از ارزش‌ها و سنت‌ها در مقابل نوگرایی قرار دارد.

این عضو مجمع نمایندگان روحانی با تاکید بر اینکه اعتدال را می‌توان در نقش دولت در فرهنگ می‌توان دید توضیح داد: در برنامه‌ها نه نگاه لیبرالی دولت غیرمسوول و فرهنگ و هنر غیرمتعهد را می‌پذیرد و نه معتقد به دولت همه کاره و سوسیالیستی است، تمرکز زدایی راه میانه است و دولت مسوول مردم را در مدیریت سهیم می‌کند و در عین حال خود را از عرصه فرهنگ کنار نمی‌کشد.

وی با بیان اینکه نماد دیگر اعتدال در بخش اقتصاد فرهنگی دیده می‌شود افزود: برخی کشورهای سرمایه‌داری لیبرال نگاهشان به هنر صرفا تجاری است و هنر را صنعتی پولساز و درآمدزا می‌دانند که نتیجه این بینش تجاری شدن فرهنگ و از بین رفتن اصالت‌ها و ارزش‌ها است، متاسفانه گاهی این تفکر را در مدیریت فرهنگی کشور می‌بینیم اما این رویکرد در برنامه‌های آقای جنتی دیده نشده است.

سبحانی‌نیا افزود: آقای جنتی در برنامه‌هایش ضمن توجه به رونق اقتصاد فرهنگ حمایت دولت از تولیدات فاخر ارزشی و دینی مورد توجه قرار گرفته است.

وی عدالت فرهنگی را یک آرزو خواند و اظهار کرد: این که همه مردم بتوانند از برنامه‌های فرهنگی بهره ببرند و همچنین اینکه این موضوع به خوبی برای همه روشن شود که ایران فقط تهران نیست به درستی در برنامه‌های آقای جنتی ذکر شده و عدالت برجسته است.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه در برنامه‌های پیشنهادی وزیر بر نقش دیگر وزارتخانه‌های به عنوان معین وزارت فرهنگ تاکید شده است افزود: کلیت فرهنگی را باید یک مجموعه فرابخشی و بین وزارتخانه‌ای دید مگر می‌توان بدون وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر وزارتخانه‌ها تحول فرهنگی ایجاد کرد.

وی گفت: وزیر فرهنگ باید بتواند از امکانات همه وزارتخانه‌ها بهره گیرد تحول فرهنگی را باید به عنوان یک بسته دید که هر بخش دولت در آن سهم دارد، چه کسی بهتر از آقای جنتی است که با سوابق درخشانش می‌تواند این هماهنگی بین بخشی را ایجاد کند.

رسایی: در برنامه‌های "جنتی"، قاطعیت ندیدم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که جنس مخالفت وی در مورد وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از جنس دغدغه است.

حجت‌الاسلام حمید رسایی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن می‌گفت، اظهار کرد: من فقط برای مخالفت با برخی از همکاران ثبت‌نام نکرده بودم بلکه در مواردی موافق ثبت نام کرده بودم که در قرعه‌کشی به نام ما در نیامد. جنس مخالفتم در حوزه ارشاد از جنس دغدغه است و احساسم این است که آقای جنتی با همه فضایل و ویژگی‌هایی که دارد نمی‌تواند این را برطرف کند.

وی با بیان اینکه توضیحات جنتی بتواند دغدغه وی را برطرف کند، خاطرنشان کرد: آقای جنتی از خانواده‌ای است که در راس آن خانواده یک رجل دینی و سیاسی با بصیرت که مثل کوه در برابر دشمنان طی سال‌های بعد و قبل انقلاب ایستاده، یعنی آیت‌الله جنتی وجود دارد. اما به هر ترتیب ما به خود آقای جنتی نمی‌خواهیم رای بدهیم بلکه می‌خواهیم به فرزند ایشان رای دهیم. لذا دغدغه داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: علت نگرانی من این است که آقای جنتی در مصاحبه‌هایی گفته‌اند که به کسی ارادت فکری دارند که بسیاری از آسیب‌های فرهنگی که به آن اشاره می‌کنم، ناشی از تفکر، فکر و مدیریت همان فرد است و البته همان آسیب‌ها بعضا سبب شد که کسانی که ازشان حمایت شده بود، بدترین رفتار را با همان فرد داشته باشند.

رسایی با تاکید بر اینکه اهمیت فرهنگ نسبت به سیاست، اقتصاد، صنعت و حتی امنیت اهمیت ریشه‌ای دارد، افزود: فرهنگ زیرساخت است، شما اگر بخواهید در اقتصاد تغییر و تحول ایجاد کنید، اگر بخواهید در سیاست، صنعت و هر حوزه‌ای تحول ایجاد کنید، نیاز به فرهنگ وجود دارد. برای همین است که رهبری بارها بر این موضوع تاکید کرده و در قانون هم آمده که هر لایحه‌ای اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، علمی و امنیتی بخواهد به مجلس بیاید باید غیبت فرهنگی داشته باشد.

وی ادامه داد: وزارت ارشاد، وزارتخانه‌ای با فروعات بسیار زیاد است، خیلی‌ها فکر می‌کنند وزارت ارشاد یک وزارت دم دستی است بلکه وزارتخانه‌ای فکری و اجرایی است. محصولات این وزارتخانه غیرمحسوس است، بعضی فکر می‌کنند اگر کتابخانه، سالن نمایش و سینما ساختند کار فرهنگی انجام دادند، من بارها به آقای احمدی‌نژاد گفتم که مصوبات سفرهای استانی در این زمینه کار فرهنگی نیست بلکه کار عمرانی است، کار فرهنگی یعنی چه کتاب و فیلمی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

رسایی خاطرنشان کرد: اگر محصولات فرهنگی، کپی، ترجمه و نوش‌خوار غرب نبود، اگر باورهای دینی مردم را زنده کرد، اگر روحیه ضداستکباری، مقاومت، وطن دوستی و بغض نسبت به دشمن، تقویت خانواده و فرهنگ بومی و ملی ما را زنده کرد به آن می‌توانیم بگوییم فرهنگ؛ کار فرهنگی افزایش سرانه مطالعه، تغییر فرهنگ عمومی، بهبود وضع حجاب و خودباوری است اما آقای جنتی من این را نمی‌بینم. اینها یکسری کلمات روی کاغذ است. همت، اراده و برنامه مدون پشت آن نمی‌بینم.

رسایی به سابقه حضور خود در وزارت ارشاد اشاره کرد و افزود: آقای احمدی‌نژاد در دوره خود توانست در فرهنگ عمومی تغییراتی بدهد، فاصله بین مردم و مسوولان را کم کرد، اما وزارت ارشاد این کار را نکرد، بلکه شخصیت خود این آدم بود که این اتفاقات را ایجاد کرد. در این دولت راه درست این است که وزارت فرهنگ برای اینها برنامه داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دوره‌ای وزارت ارشاد با تفکر سکولاریسمی داشتیم و در دوره‌ای هم ارشاد ما مبتنی بر قرآن و مسجد بود. در هر دو دوره هم اشتباه داشتیم چه در دوره آقای صفار و آقای حسینی و یا در دوره‌ای که وزیرش الان در سازمان‌های جاسوسی مشاوره می‌دهد و در رسانه‌هایی که مربوط به آن است، در مورد ایران تحلیل می‌دهد، یکی از اشتباهات، تمدی و با برنامه بود و اما یکی از اشتباهات عمدی نبود و جبران شد.

رسایی تصریح کرد: در دوره‌ای وزارت ارشاد ما به جایی رسید که مراجع، وزیر را به قم راه نمی‌دادند، نگذارید این اتفاق بیفتد. دغدغه ما اینهاست. در دوره‌ای کنار مرحوم آشیخ جواد تبریزی مرجع تقلید نشسته بودم، ایشان خاطره‌ای تعریف کرد و گفت همین وزیری که الان به آنجا رفته که رییس جمهور و مجلس آن روز تمام قد از او حمایت کردند، نزد من آمد، به او تذکراتی دادم، سرش را تکان داد و گفت باشد اما وقتی از در اتاق بیرون می‌رفت با چشم باطن دیدم که این آدم عاقبت به خیر نمی‌شود.

وی ادامه داد: وی با بیان اینکه رحماندوست در دوره اصلاحات مشاور رییس جمهور بوده، گفت: همان وزیر ارشاد معتقد به دفاع مقدس نبود، ما می‌بینیم فعالیت‌هایی در حوزه فرهنگ صورت می‌گیرد و شاید خدای نکرده بخواهند شما را هم به آن سمت ببرند. در دوره‌ای رهبر انقلاب فریاد زدند تهاجم فرهنگی اما گوش نکردند و گفتند تعامل و تبادل فرهنگی و این به شبیه خون و ناتوی فرهنگی تبدیل شد.

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: در دوره‌ای گفتند «زنده باد مخالف من» و شعارشان این بود که باید معاند را به مخالف، مخالف را به منتقد و منتقد را به موافق برای توسعه سیاسی تبدیل کنیم. آنها عملا سگ‌ها را رها کردند و سنگ‌ها را بستند. ما می‌بینیم که آن آدم‌ها دارند فعال می‌شوند، برنامه شما برای عدم بازگشت آن آدم‌ها چیست؟

وی ادامه داد: می‌گفتند می‌خواهیم توسعه سیاسی دهیم. نتیجه توسعه سیاسی بالا رفتن مشارکت است اما در همان دولت انتخابات دوم شوراها با کمترین مشارکت سیاسی برگزار شد، زیرا این توسعه سیاسی دروغ بود.

رسایی در ادامه اظهاراتش از رییس جمهور خواست به حرف‌های او گوش دهد و ادامه داد: عده‌ای در نشریات زرد نفوذ کردند، یکی از همین روزنامه‌نگاران فراری می‌گفت، زمانی در نشریات آرایشی زنان فعالیت می‌کردیم دیدیم بعد از اصلاحات، روزنه‌ای باز شد به نشریات سراسری آمدیم، آقای جنتی اینها دوباره فعال شدند و تحرکاتشان افزایش یافته است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: من می‌دانم جنس آقای روحانی این است که چون کتک خورده اینهاست نمی‌خواهد به این افراد بها بدهد، اما ایشان تا وزارت ارشاد هزار کار دیگر دارد و این کار به عهده شماست. باید بگویید برنامه‌هایتان چیست.

وی همچنین گفت: قرائت‌های مختلفی از دین، تساهل، تسامح و توهم توطئه را گفتند و مردم را بین دین سخت و آسان مخیر کردند. هر نهادی مرتبط با رهبری بود، مثل سپاه، بسیج، قوه قضاییه و حتی صداوسیمای آقای لاریجانی را گفتند متولی دین سخت است، می‌گفتند سیمای لاریجانی باید تعطیل گردد. روزنامه کیهان متولی دین سخت بود و کسی که بازجو بود و دو سه روزنامه بود و رییس جنگ روانی اینها بود می‌گفتند متولی دین آسان است. مراجع قم را متولی دین سخت می‌دانستند و مرجعی که در بی‌بی‌سی ساخته شده بود، احکامش مبتنی بر دین نیست و جامعه مدرسین هم نسبت به او اعلام موضع کرده بودند را متولی دین آسان می‌دانستند.

وی ادامه داد: آقای روحانی اکنون چنین سوءاستفاده‌ای می‌شود، از این تعادل افراط درست می‌کنند. هرکس روی اصول و مبانی پافشاری کند، می‌گویند این افراطی است و هرکس دلش را به آن طرف بدهد، می‌گویند این تعادل است. انشالله آقای روحانی تعادلش این نیست و حتما از این شعار تعادل دفاع و حمایت می‌کند.

رسایی همچنین خاطرنشان کرد: در همان دوره‌ها شعار توپ، تانک بسیجی دیگر اثر ندارد، سر دادند و همان روزنامه‌ها و همان وزارت ارشاد از آنها حمایت کردند، شما باید موضع‌تان را مشخص و شفاف بگیرید. جواب آقای روحانی این است که ما دولت اعتدالیم نه دولت این افراطی‌ها ولی ما می‌بینیم همین افراطی‌ها جنب و جوش پیدا کرده و فعال شدند و دارند برمی‌گردند البته از آقای روحانی تشکر می‌کنیم که جلوی معرفی برخی از اینها را گرفته. اگرچه در مورد معاونت پارلمانی اخباری می‌شنویم ولی ان‌شاءالله که آن اتفاق نیفتد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آقای جنتی در مصاحبه‌شان می‌گویند من ارادت فکری دارم. آقای جنتی همین وزیری که الان در B.B.C و V.O.A نشسته، ایشان هم ارادت فعلی به همانجا داشت و می‌خواست قانون اساسی را عوض کند که رییس جمهورش مادام‌العمر باشد؛ آنجا آسیب‌های فرهنگی است، با ارادت فکری در حوزه فرهنگ فقط باید به رهبری باشد این باید در عمل نشان داده شود.

رسایی با بیان اینکه در برنامه‌های آقای جنتی قاطعیت ندیده است، اضافه کرد: قانون نظام جامعه رسانه مربوط به برنامه چهارم بود، اما صحبتی نشد برنامه‌تان چیست؟ ما در قانون برنامه پنجم آن را گنجانده‌ایم. برای موسسات فرهنگی که قبلا ساخته شده و هیات‌مدیرانش و یا وزیران وقت و یا معاونین وزرا بوده‌اند، چه برنامه‌ای دارید. 34 موسسه فرهنگی داریم که 50 درصد بودجه وزارتخانه‌ای که می‌خواهید به آن بروید مربوط به این موسسات است که عملکردشان مشخص نیست.

رسایی در ادامه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا برنامه‌های خود را برای کانون‌های فرهنگی مساجد، اداره سازمان حج، اوقاف، تبلیغات شهری، فرهنگ عمومی و حقوق نیروی انسانی و سازمان فرهنگ که باید تهاجم فرهنگی را در خارج از کشور و صدور فرهنگی را به عهده دارد، تبیین کند.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار کرد: یکی از سیاست‌مداران معروف آمریکا می‌گوید: «آمریکا از این جهت از مقابله با جمهوری اسلامی درمانده که نمی‌داند در ایران با چه کسی طرف است با مجلس، رییس جمهور، دولت یا رهبر اما ظاهرا روزهای تلخ سردرگمی ما با روی کار آمدن اصلاح‌طلبان (مربوط به الان نیست) سپری شده. اصلاح‌طلبانی که توانستند کرسی‌های نمایندگی مجلس ششم را که دژ تسخیرناپذیر بود، فسخ کنند. ما از این به بعد شاهد فرو ریختن این نظام سرکش خواهیم بود.»

وی اضافه کرد: اینها به این تغییر و تحولات دل بسته‌اند اما می‌دانیم آقای روحانی تو دهنشان می‌زند. مامور برجسته سی‌آی‌ای می‌گوید «مهم‌ترین حرکت در جهت براندازی جمهوری اسلامی تغییر فرهنگ جامعه فعلی ایران است»؛ می‌گویند برای براندازی باید فرهنگ را عوض کرد، اینکه هنر برای سیاست نیست، دروغ است آقای جنتی. یکی از اینها می‌گوید ما با جمهوری اسلامی کار سیاسی نخواهیم کرد. کار ما صرفا فرهنگی است. اصول و استراتژی جدید ما مبارزه فرهنگی است. ما باید بینش فرهنگی مردم را عوض کنیم. بینش با کتاب و سیاست عوض می‌شود.

رسایی ادامه داد: یکی از اینها می‌گوید با خارج از نشستن و تظاهرات کردن و اعلامیه دادن کاری از پیش نمی‌رود. ما باید برای تغییر در ایران پایگاه داشته باشیم. یکی دیگر از این عناصر می‌گوید اقشاری از مردم شعار سرنگونی رژیم را نمی‌پذیرند. اوضاع جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که امکان جدی وجود دارد جمهوری اسلامی بماند ولی حاکمیت جمهوری اسلامی یعنی ولایت فقیه برود. دیگر نباید راجع به سرنگونی جمهوری اسلامی حرف بزنیم. سیاست ما باید برای جلب نیروهایی باشد که جمهوری اسلامی را می‌خواهند ولی ولایت فقیه را نخواهند. در فتنه 88 شعار مرگ بر ولایت فقیه سر دادند. چه کسانی از اینها حمایت کردند. ما نگران برگشت اینها هستیم. اگر روی فتنه حساسیت داریم، به این خاطر است. بعضی بازی خوردند. ما نمی‌گوییم که اینها را باید از کشور بیرون کرد. بلکه می‌گوییم اینها نمی‌توانند مسوول بشوند.

این نماینده اصولگرای مجلس به اظهارات مسوول سابق شبکه جاسوسی سی‌آی‌ای اشاره کرد و گفت: او می‌گوید «کلید اصلی برای ایجاد یک تغییر بنیادین در سیاست ایران، از خصوصیت انقلابی رژیم ایران است. این فقط با تحریم اقتصادی به دست نمی‌آید. باید نفوذ روحانیون معتقد به رژیم از بین برود. عقاید انقلابی باید از درون تهی شود. اگر ما بتوانیم تحریم‌های شدیدی علیه رژیم ایران اعمال کنیم، طبیعتا سیاست فرسوده‌سازی این رژیم از لحاظ عقیدتی برای ما جذابیت پیدا می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس در خلال اظهارات خود گفت: وزارت اطلاعات جوابیه‌ای داده که قاعدتا هیات رییسه آن را می‌خواند و درباره اینکه گفتند وزارت اطلاعات استعلام شده و جواب مثبت آمده، گفتند اینطور نیست.

وی در پایان دو کتاب به علی جنتی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی هدیه کرد.

رسایی همچنین گفت که کدخدایی از شورای نگهبان پاسخی درباره وزیر پیشنهادی اطلاعات داده است.

جنتی در مجلس: مدیریت فرهنگی را به اهلش خواهم سپرد

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در نطق دفاع از خود در مجلس شورای اسلامی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی تاکید کرد و گفت: تلاش می‌کنم تصویری درست از شکوه و عظمت ایران را به جهانیان برسانم.

علی جنتی سخنان خود را با حدیثی از امام علی(ع) شروع کرد و گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند «انحراف به چپ و راست گمراهی است و مسیر درست میانه‌روی است».

آمده‌ام تا در پیشگاه شما نمایندگان مجلس برای تصدی مسئولیت دشوار اعلام آمادگی کنم.

آمده‌ام تا اعلام کنم به عنوان فرزند کوچک امام(ره) و رهبری برای رساندن پیام معنوی انقلاب اسلامی به جهان آمادگی دارم.

او ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیتی بزرگ و پرمخاطره است، من به خوبی به سختی راه آن آگاهم و می‌دانم که سخنگویی هفت هزار سال تمدن و فرهنگ کاری دشوار است، در دست داشتن وزارت فرهنگ به عنوان ام‌القرای جهان اسلام آن هم در این روزگار پرحادثه کاری آسان نیست؛ به خوبی می‌دانم فرهنگ باید در اولویت نخست باشد،‌ فرهنگ زبان انقلاب اسلامی و هنر زبان گویای مردمان پارسی است.

جنتی اضافه کرد: ایران فرهنگی مرزی نمی‌شناسند، در حال حاضر تنها دنیای شرق بلکه دنیای غرب هم که در تاریکی مغرب گرفتار شده به خورشید گرمابخش فرهنگ و هنر اسلامی چشم دوخته است.

وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: می‌دانم که فرهنگ تنها وسیله پر کردن فراغت نیست، بلکه دیپلماسی عمومی کم‌هزینه‌ترین و بهترین راه برای ایجاد تعامل سازنده با جهان غرب است، در دنیایی که هستیم همه تلاش می‌کنند تصویری زیباتر از خود به نمایش بگذارند، به عبارتی جنگ امروز جنگ تصویر است، بر همین اساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه‌ی مهم برای ارائه تصویر درست از شکوه و عظمت ایران برعهده دارد.

او خاطرنشان کرد: به رغم همه تلاشهای صادقانه دولت‌های گذشته وضعیت فرهنگی کشور همچنان نامطلوب است، تهاجم فرهنگی توطئه نیست، در شرایطی که کشورهای اروپایی نگران تهاجم فرهنگی آمریکا هستند و با بودجه‌های میلیاردی تلاش می‌کنند مقابل آمریکایی شدن فرهنگشان بایستند تکلیف ما و کشورهای دیگر آسیایی روشن است.

جنتی با بیان اینکه ایستادگی، تنها از طریق بازگشت به خویشتن خویش و ریشه‌ها ممکن است تاکید کرد: بازگشت به خویشتن یعنی بازگشت به دین، اسلام رحمانی، اسلام گذشت و عفو، اسلام کرامت انسانی که در آن افشاگری، بهتان و دنیاپرستی گناهی نابخشودنی است. بازگشت به خویشتن یعنی بازگشت به اسلام اخلاق، اسلام امانتداری، اسلامی که پیامبرش پیامبر رحمت است و اسلامی که برای همه نسلها است و بر عقلانیت پای می‌فشارد.

وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد ادامه داد: برای مقابله با تهاجم فرهنگی راهی جز بازگشت به اسلام ناب محمدی وجود ندارد، البته مسافران ایران زمین جا دارد به ایرانی بودن خودمان ببالیم و به فرهنگ و تمدن هفت هزار ساله خود افتخار کنیم، ایران همواره سرزمین توحید بوده و پیروان آسمانی همواره در آن می‌زیسته‌اند، شرکت و بت‌پرستی هیچگاه در آن جای نداشته است.

وی تصریح کرد: خدمات ایرانیان به اسلام همانگونه که شهید مطهری گفته موجب فخر ما است،. باستان‌پرستی و باستان‌زدایی هر دو با مشی اعتدال ناسازگار است، آنهایی که پرچم ایران را برابر پرچم اسلام برافراشتند و آنهایی که در ستیز با فرهنگ اسلامی هستند هر دو به بیراهه می‌روند اسلام و ایران هر دو دو روی سکه فرهنگ ایرانی هستند.

جنتی افزود: اگر رای آوردم و این مسئولیت را برعهده گرفتم خواهم کوشید چهره ایران توحیدی، معنویت‌گرا و غنایافته از اسلام ناب را به جهانیان بشناسانم؛ تلاش خواهم کرد با پاسداری از زبان فرهنگی راه را بر نفوذ فرهنگ بیگانه ببندم، تلاش خواهم کرد با تقویت اتحادیه فرهنگی فارسی‌زبانان، فارسی‌زبانان دنیا را گرد هم بیاورم و با ارسال سفیران فرهنگی شایسته و کاردان و فرهیخته راه را برای همگرایی جوامع اسلامی باز کنم.

وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد ادامه داد: تلاش خواهم کرد ازفرصت ریاست دوره‌ای جنبش عدم تعهد استفاده کنم و پیام دوستی ایران را به جهانیان برسانم و با اعزام بزرگان فرهنگی کشور به جهان آن را ارتقا بدهم، جهان کنونی تشنه شنیدن پیام اسلام، شعر و ادب فارسی و خط و نقاشی ایرانی است، هنر بهترین سفیر ایران در جهان است، می‌توان با کمک علمای آگاه و عالی فرهنگ، سینماگران متعهد،اهالی موسیقی، هنرهای تجسمی و رسانه بسیاری از درهای بسته را گشود، فرهنگ چون آبی زلال تشنگان حقیقت را سیراب خواهد نمود.

جنتی تاکید کرد: در روزگاری نامزد وزارت فرهنگ و ارشاد شدم که جمع کثیری از نخبگان و اهالی فرهنگ از دولت فاصله گرفته‌اند، در حال حاضر کشمکش‌های بی‌ثمر و تضارب آرا را گرفته، جای خالی اسلام رحمانی در برخورد با هنرمندان احساس می‌شود،. هنرمندان تشنه برخوردهای کریمانه هستند.

وی گفت: روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها نقش موثری در ساختار فرهنگی کشور دارند، من تلاش خواهم کرد بدون عدول از ارزشها،آرامش را به عرصه فرهنگ و هنر برگردانم، مدیریت فرهنگی را به اهلش خواهم سپرد و بزرگان را بزرگ خواهم داشت وسعی می‌کنم دغدغه‌های معیشتی را کاهش خواهم دهم.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد تصریح کرد: من هنر برای هنر را که از آموزه‌های لیبرالیستی گرفته شده نمی‌پسندم معتقدم هنرمند باید معتقد باشد و هنر نمی‌تواند از ارزش‌های اصیلش دور باشد.

او سپس به چند نکته از برنامه‌هایش اشاره کرد و گفت: اصول مهم برنامه‌هایم برگرفته از اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز، برنامه پنجم توسعه است. نخستین اصل برنامه‌های من ترویج برنامه‌های دینی و سبک زندگی بر اساس الگوی ایرانی اسلامی است. برای تحقق این سیاست ترویج عفاف و فرهنگ قرآنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

جنتی همچنین خاطرنشان کرد: دیدگاه‌های علما به عنوان سرمایه‌ بزرگ و ارزشمند پشتوانه فرهنگی خواهد بود، از فرهنگ دوران دفاع مقدس نیز به عنوان گنیجنه‌ای گرانبها استفاده خواهد شد، مساجد و هیات‌ها هم فرصتی استثنایی برای کمال فرهنگی هستند.

او اضافه کرد: برنامه دوم من مردمی کردن و عدالت در بخش فرهنگ است، فرهنگ برابر یعنی فرصت برابر برای همه، احترام به بزرگان و گشودن راه برای استعدادها، فرصت برابر برای لایحه‌های فرهنگی، امکان دسترسی همگان به شاهراههای علم و فرهنگ را فراهم می‌آورد.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمرکززدایی و تراکم‌زدایی در مراکز فرهنگی را از اصول مهم فرهنگی عنوان کرد و گفت: ضمن اعتماد به مدیریت محلی و منطقه‌ای باید نخبگان محلی استان‌ها و شهرستان‌ها سهمی به مراتب بیشتر داشته باشند.

جنتی شوراهای شهر و مراکز مردم‌نهاد را قلب تپنده فرهنگ عنوان کرد و افزود: باید برای احیای فرهنگ عمومی و سبک زندگی که مورد تایید مقام معظم رهبری است از مدارس آغاز کرد.

وی افزود: همچنین امیدوارم بتوانم با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ارتقای فرهنگ عمومی کشور گام‌های بلندی برداریم.

وی خود رایی را آفت فرهنگی دانست و گفت: از شهید دکتر بهشتی آموختم که مناصب و پست‌ها امانتی در دست مسئولان و فرصت‌هایی برای خدمت هستند امیدوارم اندک تجاربی که در سالهای طولانی داشته‌ام مرا یاری رساند در این مسیر چشم امیدم به علما و مراجع نیز است.بررسی وزیر پیشنهادی کشور

وزیر پیشنهادی کشور مخالفی نداشت و از این رو موافقان وی نیز اجازه نطق نداشتند و رحمانی فضلی خود پشت تریبون قرار گرفت و درباره برنامه هایش توضیح داد.

رحمانی فضلی: مسیر اعمال نفوذ در عزل و نصبها را می‌بندم

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر پیشنهادی وزرات کشور صبح امروز (پنجشنبه) در تبیین برنامه‌های خود گفت:‌ در ابتدا از آقای روحانی به خاطر اینکه بنده را در جمع کابینه انتخاب کردند تشکر می‌کنم و همچنین از نمایندگان مخالفی که برای صحبت ثبت‌نام کرده بودند و مخالفت خود را پس گرفتند و از نمایندگان موافق نیز تشکر می کنم.

وی افزود: با توجه به تنوع و گستردگی کشور لازم است به گونه‌ای عمل کنیم که در جهت تحکیم قدرت ملی گام‌های بلندی برداریم، به خصوص در شرایط کنونی کشور که دشمن با افزایش تحریم‌ها به دنبال تحت فشار قراردادن ملت است و هر روز اقدامات جدیدی را انجام می‌دهد، این وزارتخانه از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وزیر پیشنهادی وزارت کشور تاکید کرد: از طرف دیگر مطالبات مردم را نیز در جهت امید به حل مشکلات که به دولت تدبیر و امید رای داده‌اند، باید با تلاشی وافر پاسخ دهیم و مسائلی را از جمله نابرابری‌ها، عدم توازن‌ها و عقب‌ماندگی‌های تاریخی که با آن مواجه هستیم، برطرف کنیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه اولین هدف تقویت اقتدار وزارت کشور است که باید تلاش کنیم اقتدار و جایگاه وزارت کشور بازتولید شود، گفت: توسعه وفاق ملی، همبستگی اجتماعی و اهتمام به افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی و فراهم نمودن زمینه‌های رشد متوازن از اهدافی است که می‌تواند ما را در وزارت کشور یاری دهد.

وی در ادامه گفت: در مسائل مربوط به اقوام و اقلیت‌ها و نژادها باید سعی کنیم که باعث ایجاد اتحاد و همبستگی و افزایش قدرت ملی شویم.

اولین مسئله بحث توسعه اقتصادی خواهد بود که در حوزه نفت با توجه به شرایطی که الان دچار آن شده‌ایم و با عنایت به تحریم‌ها و میزان تولید، قطعاً دیگر نخواهد توانست اقتصاد ما را به آن معنایی که قبلاً پشتیبانی می‌کرد پشتیبانی کند پس ما ناگزیریم جایگزینی برای نفت در اقتصاد خود داشته باشیم و آن جایگزین حتماً منابع، امکانات، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی خواهد بود که در مناطق مختلف جغرافیایی فراهم است.

وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: ما در توسعه اقتصادی باید به مردم و تخصص‌های مختلف مناطق و نواحی تکیه کنیم که امیدواریم با ایجاد اشتغال، ثروت و تولید گام‌های مؤثری در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای برداریم چون تمام مناطق ما استعداد بالقوه‌ای برای رشد و توسعه دارند.

عبدالرضا رحمانی فضلی با تشریح برنامه‌هایش در حوزه توسعه سیاسی بیان داشت: در حوزه بعدی در توسعه سیاسی به عنوان یکی از مقوله‌های مهم وزارت کشور به این معنا که وزارت کشور باید در جایگاه توسعه مدیریت توسعه سیاسی باشد نه در جایگاه سیاسی‌کاری و کار سیاسی.

«ما مدیریت توسعه سیاسی را شفاف‌سازی، پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری و نهادینه کردن رفتارهای سیاسی احزاب و گروه‌ها و اشخاص مبتنی بر قانون به منظور تعمیق بینش سیاسی و تقویت فعالیت‌های سیاسی و رفتارهای قانونی سیاسی می‌دانیم».

رحمانی فضلی ادامه داد: تدوین منشور حقوق شهروندی، مشارکت آگاهانه، گسترش قانون و قانون‌گرایی و همچنین پشتیبانی از فعالیت‌های احزاب قانونی و تشکل‌های سیاسی در مقوله توسعه سیاسی پیگیری خواهد شد.

وزیر پیشنهادی کشور در ادامه با تأکید بر اهمیت توسعه اجتماعی به عنوان یکی از وظایف وزارت کشور افزود: در مقوله توسعه اجتماعی به دنبال مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی، تقویت مناسبات اجتماعی مبتنی بر اخلاق و قانون، ساماندهی و تقویت تشکل‌های مردم‌نهاد و تقویت و ترویج قانون‌گرایی، مناسبات اداری، وجدان کاری و خودباوری در جامعه خواهیم بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی سخنان خود را در ادامه به تشریح وظیفه وزارت کشور در حوزه توسعه امنیت اختصاص داد و افزود: در حوزه امنیتی نگاه وزارت کشور مبتنی بر امنیت پایدار همه‌جانبه خواهد بود. در مقوله امنیت پایدار همه جانبه سه رکن اصلی مردم و رضایتمندی آنها قانونمندی و اعتقادات دینی و اخلاق مبنا خواهد بود. ما باید بتوانیم با تکیه بر نیروی عظیم مردم چنان قدرتی را در حوزه امنیت برقرار کنیم که خیال دشمنان از توجه و تهدید علیه ایران کاملاً رفع شود و این اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه ما علاوه بر امنیت انتظامی و نظامی به دنبال امنیت پایدار در حوزه‌های روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز باشیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: نگاه به امنیت به عنوان یک مقوله جامع و همه‌جانبه نگر می‌تواند صیانت کننده ایران و اعتقادات ما باشد.

وزیر پیشنهادی کشور افزود: در حوزه شهر و روستا به دنبال توسعه جامعه شهری و روستایی با تدوین طرح مدل یکپارچه خواهیم بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به دغدغه مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس در جلسات کمیسیون‌ها ادامه داد یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مهم نمایندگان از نسل مدیران در استانهاست یقین بدانید با کمک، تعامل و مشورت با شما به دنبال تدوین شاخص‌هایی خواهیم بود که مبتنی بر آنها نیروهایمان را انتخاب کنیم.

نیروهایی که بر اساس آن شاخص‌ها به عنوان مدیر تعیین می‌شوند از نظر بنده باید بتوانند با ترکیب علم و عقل از آب و خاک و هوا در مناطق مختلف تولید ثروت و قدرت کنند.

رحمانی فضلی در ادامه پاسخ به دغدغه‌های نمایندگان اظهار داشت: نگرانی بعدی نمایندگان محترم این بود که در این چند مدتی که تا دولت مستقر شود بعضی از شایعات و حرف‌ها در عزل و نصب‌ها اتفاق افتاده است که بنده خدمت شما عرض می‌کنم که تا این لحظه هیچ مصداق و موردی در خصوص مدیران وزارت کشور از سوی بنده مطرح نبوده است و یقین بدانید هر چیزی که بیان می‌شود در فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی کنونی است.

وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: نگرانی بعدی این بود که آیا اعمال نفوذهایی مانند قبل در نحوه انتخابات استانداران و فرمانداران خواهد شد؟ من به شما عرض می‌کنم ما مسیر قانون را در عزل و نصب‌ها رعایت خواهیم کرد یقیناً وزیر کشور باید افرادی را تعیین کند و با توجه به شاخص‌هایی که مورد تأیید ریاست جمهوری خواهد بود آن افراد به هیأت دولت معرفی خواهند شد و هیأت دولت رأی خواهد داد و به جز این مسیر هیچ مسیری مورد تأیید بنده نخواهد بود.

رحمانی فضلی در ادامه افزود: مسئله بعدی تقسیمات کشوری است شرایط کنونی برای تقسیمات کشوری پاسخگو نیست و اتفاقاتی افتاده است که حتی قانون سال 62 که الان جاری است هم اجرا نمی‌شود یقیناً ما باید طرح جامع تقسیمات کشوری را با سرعت آماده کنیم و به استحضار شما نمایندگان برسانیم و با تأیید شما آن را عملیاتی نماییم.

وزیر پیشنهادی کشور با توضیح علیه نامه‌های دیوان محاسبات ادامه داد: می‌خواهم در مورد مسئله‌ای که در باب نامه‌های دیوان محاسبات چه در مطبوعات و چه در روزنامه‌ها تا الان مطرح شده است توضیح دهم دیوان محاسبات هر نوع گزارش و یا کشف اولیه تخلف (نه جرم) را به آن می‌رسد در مسیر رسیدگی‌های خود قرار می‌دهد. بعد از اینکه طی مراحل فنی در حوزه‌های حسابرسی و دادسرا و هیأت‌های مستشاری و محکمه به عنوان آخرین مرحله که با اعتراض و تجدیدنظر و اعاده دادرسی خواهان انجام می‌شود، صورت نگیرد از نظر دیوان مستند نیست و سندیت ندارد بنابراین از نمایندگان عزیز تقاضامندم در اظهارنظرها و تصمیم‌گیری‌ها و رأی‌هایتان حتماً به این مسئله توجه کنید.

رحمانی فضلی در پایان با آرزوی موفقیت برای دولت تدبیر و امید افزود: از خدا می‌خواهم دولت تدبیر و امید و دوستان بنده در کابینه را مصداق آیه شریفه «رب ادخلنی مدخل الصدق و اخرجنی مخرج الصدق» قرار بدهد.


بررسی وزیر پیشنهادی نفت

مقیمی: اشتیاق به شرکت‌های خارجی و تحقیر شرکت‌های داخلی از ویژگی‌های زنگنه است

احمدعلی مقیمی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت در جلسه علنی بعدازظهر امروز (پنجشنبه) مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: مخالفت من نسبت به آقای زنگنه با عنایت به فرمایشات رهبری در خطبه‌های عید فطر مبنی بر انتخاب وزرای صالح توسط نمایندگان است که راهکار راهبردی برای انتخاب وزرا ارائه کردند.

وی افزود: بدیهی‌ترین برداشت از سخنان رهبری این است که وظیفه مجلس انتخاب وزرای صالح است و الزاما رای اعتماد به همه وزرا نیست. صالح بودن هر وزیری باید برای نمایندگان احراز شود. چه در حوزه تخصصی و برنامه‌ای و چه در دوره اقتصادی و اجتماعی نه سخت‌گیرانه عمل کنیم که متهم به افراطی‌گری شویم و نه سهل‌آنگاری و ساده‌اندیشی کنیم که تفریح تلقی شود. بلکه همان شعاری که رییس جمهور در قالب اعتدال مطرح کردند را ملاک قرار دهیم.

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر مبنای نظر کارشناسی معاون نظارت مجلس، برنامه‌های آقای زنگنه از 17 مورد تنها 7 مورد شرح وظیفه وزارتخانه است و از 19 مورد، تنها سه مورد منطبق با برنامه پنجم است.

مقیمی با بیان اینکه مجلس امروز در آزمون بزرگی قرار گرفته،گفت: شما می‌خواهید برای کسی تصمیم بگیرید که 8 سال سابقه کار در وزارت نفت داشته و فارغ از سلامت شخصی او خروجی مدیریتش برای کشور خسارت‌بار است. ترغیب رشوه، زد و بند، باندبازی و رانت‌خواری افراد خاص و بعضی از آقازاده‌ها که در گزارش دادگاه خارجی به آنها نام جونیور داده‌اند و همچنین اکثر قراردادهایی که در زمان وزارت آقای زنگنه در وزارت نفت منعقد شده، همه دارای ابهام است و در دادگاه‌های بین‌المللی و داخلی دارای پرونده است مانند قرار داد کرسنت، توتال کیش و میدان‌های نفتی و همچنین قراردادهای شل، اسپات‌اویل و... و خود به عنوان متهم در دادگاه‌های داخلی و خارجی باید پاسخگو باشد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: سابقه آقای زنگنه مدیریتی آمرانه، انحصاری، بدون مشورت، ترغیب و اشتیاق به کشورهای خارجی و تحقیر شرکت‌های داخلی، بهم زدن ساختار یکپارچه نفت، افزایش شرکت‌های دولتی از 30 شرکت به 180 شرکت، تکه تکه کردن ساختار وزارت نفت است.

مقیمی یادآور شد: امروز دنیا در قالب انسجام شرکت‌ها و در قالب ایجاد شرکت‌های هولدینگ سعی می‌کند بهره‌وری را بالا ببرد. این تجربه آقای زنگنه باعث تحمیل استقراض 70 میلیارد دلاری بر کشور بوده است. عدم نظارت بر پیمانکاران خارجی نیز از مدیریت ضعیف ایشان است.

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسات رای اعتماد زنگنه در مرحله دوم وزارت وی یادآور شد: آقای کهرم که از نیروهای اصلاح‌طلب مجلس ششم بود و آقای محتشمی‌پور از شخصیت، عملکرد و مدیریت آقای زنگنه در زمانی که او قرار بود مرحله دوم از مجلس رای اعتماد بگیرد، اظهاراتی داشتند مبنی براینکه" متاسفانه مدیریت عالی وزارت نفت، عملکرد و سیاست‌هایی را دنبال کرده‌اند که پی‌آمد این نوع افراد باعث ایجاد سازمان سایه توسعه پیوندها و معادلات باندی گسترده شده و با این روند کارشناسان دلسوز با سابقه صنعت نفت در چنین فرآیندی دچار جدایی از جریان تصمیم‌سازی شده‌اند و در مقابل حدود 30 نفر از خارج از صنعت نفت در مدیریت ارشد نفت قرار می‌گیرند."

مقیمی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: آقای محتشمی‌پور در اظهاراتی نیز گفته «از همه مهم‌تر اتکاء به پیمانکاران خارجی و نادیده گرفتن پیمانکاران داخلی است. ضمن اینکه شاهد حجم قراردادها با احتساب سود زیاد به علاوه پاداش و 50 میلیارد دلار ایجاد تعهد هستیم در حالی که این موضوع با کمال تاسف این موضوع را اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی به مجلس و دولت نکرده است.»

توکلی: خلاف‌گویی قابل تحمل نیست

احمد توکلی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت سخن می‌گفت، اظهار کرد: برای من دشوار است که امروز در این باره صحبت کنم زیرا امید و همگرایی که در کشور ایجاد شده، یک سرمایه اجتماعی مغتنم است که نباید آسیب ببیند اما چه کنم به رغم علاقه خودم برای اینکه آقای زنگنه به وزارت برسد، اتفاقی افتاد که باعث شد به مخالفت گرایش یابم.

وی افزود: تقریبا همه همکاران می‌دانند که من از هفته گذشته تا پریشب تلاش داشتم آقای زنگنه مسوولیت وزارت نفت را به عهده بگیرد. این به رغم مخالفت‌های طولانی من با ایشان در صدارت وزارت نفت در دولت‌های گذشته بود.

احمد توکلی با اشاره به دلایل پیشین خود برای تلاش در جهت رای‌آوری زنگنه در وزارت نفت، گفت: یکی از دلایل وضعیت عرصه نفت و گاز در شرایط فعلی که با دشواری‌های سختی روبه‌رو بود. دیگر اینکه به دلیل اینکه چند دوره شاهد صدارت غیرنفتی‌ها بر وزارت نفت بودیم، یک نوع دلخوری و احساس سرافکندگی به طور عمومی وجود دارد که وقتی احساس کردند آقای زنگنه می‌خواهد وزیر شود، نشاطی پیدا شده زیرا ایشان را نفتی می‌دانند و این باعث می‌شود کارآیی بالا برود حتی گروه‌های وطن‌دوست استقلال طلب که معمولا با آقای زنگنه مخالف بودند اکثرشان از این موضوع استقبال کردند و بالاخره اینکه آقای زنگنه از روزی که می‌خواهد رای بگیرد، از همان لحظه وزیر بود و برای شناخت وزارتخانه و انتصاب‌ها وقتی نیاز نداشت و دیگر اینکه نفت متاسفانه همچنان منبع اصلی تامین دولت است.

نماینده مردم تهران ادامه داد: در تاریخ 18 مرداد آقای زنگنه به دفتر من آمد، مسائلی رد و بدل شد و من به صراحت به ایشان گفتم شما اگرچه فاسد نیستی اما اهتمامی برای مبارزه با فساد نداری. در به کارگیری نیروها و ظرفیت‌های داخلی هم اهتمام نداری. به رغم این همت بیشتری کن و معلوم شد نظر من مثبت است و ایشان استقبال کرد.

توکلی با اشاره به تشکیل جلساتی در کمیسیون تلفیق برای بررسی برنامه‌های زنگنه اضافه کرد: در این جلسه که 40، 50 نفر از دوستان بودند، من نظراتم را گفتم و جلسه با وجود مخالفت‌ها تعدیل شد و قرار شد کمیته 5 نفره‌ای مسائل را بررسی بیشتری کنند و برادرانی که به ایشان معترض بودند دعوت شوند، این جلسه ظهر سه‌شنبه تشکیل شد. 5 نفر از نمایندگان و آقای زنگنه و یکی از دستیارانشان حضور داشتند.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطرنشان کرد: در این جلسه ضمن بررسی مسائل، آقای امیرآبادی که عضو کمیته بود مساله‌ای مطرح کرد که من وارد محتوای آن نمی‌شوم. ایشان مطلبی را به آقای زنگنه نسبت داد و آقای زنگنه قسم جلاله خورد که این درست نیست و من از فلان موقع به بعد فلان کار را نکردم. آقای امیرآبادی گفت من سند دارم. من به ایشان رو کردم و به ایشان گفتم مسلمانی که قسم جلاله می‌خورد موضوع را تمام کن.

توکلی در بخش دیگری از مخالفت خود از زنگنه یادآور شد: فردای آن روز من تلاش کردم بعضی از موانع از جلوی پای آقای زنگنه دور شود و ملاقاتی دیگر با یکی دیگر از نمایندگان داشتم که اطلاعات تعیین‌کننده‌ای در مورد ایشان داشت تا آن مانع هم رفع شود. تا غروب سه‌شنبه سندی به دست ما رسید که نشان داد قسم ایشان کاملا غلط است. من خیلی منقلب شدم. زیرا اشتباه کردن، موضوعی را عوضی تشخیص دادن و حتی مبانی مختلف داشتن قابل پذیرش است اما کتمان حقیقت یا وارونه جلوه دادن حقیقت باعث می‌شود کار بیخ پیدا کند.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: اگر بنا بر صدق باشد، با مشاوره، کار جمعی و حتی سعی و خطا می‌شود ضعف‌ها را برطرف کرد اما اگر بنا باشد پرده پوشی در کار باشد، دیگر نمی‌شود هیچ ضعفی را جبران کرد. در همه نظام‌های مردم سالار مخصوصا در اسلام، صدق بسیار مهم است. در هر سازمانی مقام والای سازمان امضایش صحت موضوع و مقدمات را تصدیق می‌کند اما اگر خود آن صاحب امضا زیر سوال رفت، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و من و شما روی این مساله حساس هستیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: یادتان هست که در مجلس گذشته برادری که دستش کوتاه است، همین گرفتاری را پیدا کرد. همین آقای مقیمی در نصب آن برادر زحمت کشید و وقتی فهمید خلاف است، تلاش کرد تا مساله جور دیگری حل شود. وزیر دیگری هم خلافی کرد اما متاسفانه مجلس به عرض من گوش نداد و چوبش را اقتصاد ملی خورد.

توکلی با اشاره به نگارش نامه خود به رییس جمهور در این رابطه اظهار کرد: من صبح امروز نامه‌ای به آقای روحانی نوشتم، مطلب را شرح دادم و گفتم خیلی متاسفم که این وضع پیش آمده، اما خلاف‌گویی قابل تامل نیست. به خصوص که برای آن سوگند خورده شود. بعد با چند نفر از نزدیکان رییس جمهور هم صحبت کردم و با خود آقای زنگنه موضوع را مطرح کردم که ایشان گفت تکذیب نمی‌کنم ولی یادم نبود. حالا شنیدم گفته شده که قسم چیز دیگری را خورده بودم.

توکلی یادآور شد: من تمام تلاشم را کردم روی اعتقاد و به رغم عقیده قبلی خود و سخت‌گیری‌هایی که داشتم، تسامح کردم که این برادر محترم در خدمت قرار گیرد. اما این مساله با هیچ چیز درست شدنی نیست زیرا نمایندگان قرار است رای اعتماد بدهند و اگر بنا براین شد که خلاف‌گویی شود و صداقت رعایت نشود چه می‌دانید که در مورد مهم‌تری این خطا دوباره تکرار نشود. آن هم وزارت نفت که منبع درآمد ملی ماست و چون با خارج ارتباط دارد، پیچیدگی‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود به ویژه اینکه در تحریم قرار داریم.

نماینده مردم تهران در پایان با بیان اینکه مجلس در آزمون بزرگی قرار دارد، گفت که نمی‌توان به چنین فردی رای اعتماد داد.

حیدری‌طیب: زنگنه یکی از افتخارات مدیریتی کشور است

سعید حیدری‌طیب موافق وزیر پیشنهادی نفت که وقت خود را با ایرج عبدی تقسیم کرده است، در جلسه علنی نوبت عصر امروز گفت: اقبال مردم ایران در انتخابات 24 خرداد به آقای روحانی پیام‌های روشنی به مسوولان کشور به خصوص نمایندگان مجلس داشت.

به گفته وی، روحانی در انتخاب کابینه خود معیارهایی همچون فراهم کردن بستر مناسب برای تحقق خواسته‌های مردم، خارج کردن کشور از تنگ‌ناهای موجود و بهره‌گیری از توانایی و پتانسیل کشور را درنظر گرفته است.

حیدری‌طیب با بیان اینکه نمایندگان برای دادن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی باید دو موضوع را مورد توجه قرار دهند، نگاهی به آینده و برنامه‌های پیشنهادی فرد معرفی شده و توجه به گذشته عملکرد آن وزارتخانه‌ها را به عنوان این دو معیار عنوان کرد.

نماینده مردم کرمانشاه با بیان اینکه تخریب‌های بسیاری علیه زنگنه انجام شده است گفت: در این شرایط نمایندگان و مردم باید قدر آقای رییس جمهور را بدانند که این بار کابینه‌ای به دور از حب و بغض و افراط و تفریط را به مجلس باهدف ایجاد اعتدال مدیریتی معرفی کرده است و وزرا را از تمامی گروه‌های سیاسی انتخاب کرده است.

حیدری‌طیب همچنین اظهار کرد: طبق قوانین جمهوری اسلامی اگر استعلام از دستگاهی پاسخ نداشته باشد یعنی نمی‌توان به استناد مواردی افراد را متهم کرد مواردی که طبیعتا فاقد ارزش قانونی و قضایی است، حال سوال این است که چرا برخی افراد پا را فراتر از قانون گذاشته و به توهین و افترا می‌پردازند.

وی افزود: آیا این مخالفت‌ها و تقابل‌ها مقابله دربرابر اراده عمومی مردم در انتخاب رییس جمهور نیست؟ چرا به جای همراهی اینگونه رفتارها انجام می‌شود؟

نماینده مردم کرمانشاه با اشاره به دوران وزارت زنگنه در وزارت جهاد و سازندگی گفت: آقای زنگنه ازسال 62 تا 67 یعنی پنج سال وزیر جهادسازندگی بود که خدمات شایان و قابل توجهی انجام داد.

وی با اشاره به اظهارات مخالف وزیر پیشنهادی در مورد قرارداد کرسنت گفت: این اظهارات در این مدت زمان کم قابل تبیین نیست اما می‌توان گفت که فاقد توجیه و مسائل حقوقی است و وجه حقوقی ندارد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین به عملکرد زنگنه در سال‌های 67 تا 76 در وزارت نیرو اشاره و اظهار کرد: در این دوران با تلاش‌های آقای زنگنه میزان وابستگی ما به تجهیزات نیروگاه‌ها رهایی پیدا کرد و شرکت مبنا که اکنون پرچم جمهوری اسلامی ایران را در دنیا بالا برده است تاسیس نمود.

وی مهار آب‌ها و سدسازی و تاسیس نیروگاه و به دنبال آن کم شدن خاموشی‌ها در کشور را به عنوان دیگر اقدامات زنگنه در دوران تصدی وزارت نیرو برشمرد.

وی همچنین به دوران وزارت زنگنه در نفت اشاره و اظهار کرد: ایشان زمینه‌ای را فراهم کرد که بخش گاز و نفت شرایط بهتری را داشته باشد اکنون که کشور با مشکلات عدیده‌ای در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی روبرو است که مهترین آن تحریم‌ها است طبیعتا آقای زنگنه می‌تواند در جهت حل این مشکلات عملکرد مطلوبی را داشته باشد و از فرصت به وجود آمده استفاده کند.

حیدری‌طیب با بیان اینکه زنگنه در دوران وزارت نفت قراردادهای مفیدی با شرکت‌های خارجی منعقد کرده است گفت: 50 درصد قراردادهای گازی با پارس جنوبی به عنوان ذخایر گازی کشور در دوران زنگنه بسته شده است و از فاز یک تا پنج پارس جنوبی را زنگنه افتتاح کرده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر وجود تجربه بالای زنگنه در بخش سرمایه‌گذاری گازی گفت: باید از تجربه 22 آقای زنگنه به عنوان یک سرمایه استفاده کرد.

وی همچنین گفت: افراطی‌گری‌های برخی افراد که خود را نماینده‌تر از دیگران می‌دانند و به عنوان مخالفان کابینه پیشنهادی دولت صحبت کرده و یا ثبت نام نمودند موید آن است که چه هدفی دارند و شاید حتی می‌خواهند به دولت آینده ضربه بزنند.

حیدری‌طیب در پایان گفت که نمونه عملکرد زنگنه را می‌توان در توسعه صنعت نفت و پتروشیمی در مناطق محروم دید.

بخشی از صحبت‌های حیدری طیب باعث واکنش اعتراض‌آمیز نمایندگان شد که لاریجانی گفت این نکته‌ای که آقای حیدری طیب راجع به مخالفان گفت حرف درستی نبود.

زاکانی: صادرات 25 سال گاز به شارجه، یکی از چندین پرونده مفسده دوران مدیریتی زنگنه است

علیرضا زاکانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت گفت: زارعی، نادران و امیرآبادی در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، صحت گفته‌های دکتر توکلی را تایید کردند و متاسفانه در جلسه‌ای که در فراکسیون با حضور 70-80 نفر و با حضور وزیر پیشنهادی نفت برگزار شد که نوار ضبط شده آن موجود است، «بله گفتن» وزیر پیشنهادی نفت کاملا مشخص و آشکار است.

وی افزود: متاسفم آنچه که ضرورت اولیه برای قبول یک مسئولیت است، مخدوش است و دوستان به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند.

وی خطاب به موافقان و مخالفان گفت: ادب را رعایت کنیم چرا یکدیگر را متهم می‌کنید؟ این حرفهای سبک افراطی و غیر افراطی چیست که به یکدیگر نسبت می‌دهیم؟ مخلص تمام نمایندگان هستم سخنانم مستند است و اگر شما توانستید بگویید سخنانم غلط است.

وی افزود: نادران و میرکاظمی نیز وقت برای صحبت داشتند ولی وقتشان را به بنده دادنند البته میرکاظمی گفت بر اساس موضوعات اخلاقی سخن نمی‌گوید.

وی با آرزوی توفیق رئیس‌جمهور و هیات دولت گفت: سعی می‌کنم در این سخنرانی با توجه به اسناد مهم موجود و گزارش های کاملا مستند و مطابق با قوانین دستگاه‌های خارجی و داخلی نیم‌نگاهی به دوران مدیریتی زنگنه داشته باشم بی‌آنکه بخواهم اتهاماتی را اثبات کنم.

وی با بازگوکردن برخی مطالب گفت: یافته‌های مربوط به برخی از موضوعات نفتی را گوشزد می‌کنم تا فضای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی نفت مشخص شود.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: قراردادهایی که در اکثر آنها حضور نادرست و مساله‌انگیز سه نفر با هویت مشخص و معلوم آشکار است اسناد و اقرارها موجود و آماده در اختیار گذاشتن نمایندگان است، قراردادهایی چون استات‌اویل، توتال و کرسنت که پیرامون آنها 10هزار صفحه موجود است و اسنادی که سالها مورد دقت قرار گرفته ولی با کمال تاسف دردهای پنهان و پیدا تاکنون نتیجه عملی در کشور نداشته و محکمه متهمان خارجی آن در نروژ و آمریکا محکوم شده و با جرایم سنگین و بی‌آبرویی حتی دست به خودکشی زدند.

وی به واکاوی یکی از این قراردادها پرداخت و افزود:آقای روحانی در خصوص اعتراض خود به قرارداد کرسنت روز دوشنبه به خبرنگاران گفت اگر در مجلس در این‌باره صحبت شود آن را مبرهن می‌کنم.

زاکانی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: قرارداد کرسنت و صادرات 25 سال گاز به شارجه یکی از چندین پرونده مفسده دوران مدیریتی زنگنه است که در مکتوبات زنگه و در جلسات اخیر وی با نمایندگان که در فراکسیون برگزار شد به برخی از مفاسد موجود آن اذعان داشتند که شرح هر کدام آن مثنوی 70 من کاغذ است.

وی خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس‌جمهور، عدم بی‌اعتنایی زنگه به نامه آذرماه سال 81 جناب‌عالی به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، یکی از اشکال و مفسده‌های این قرارداد ننگین است، شما در این نامه خطاب به رئیس‌جمهور وقت برخی وجوه منفی این قرارداد را برشمرده و اظهارداشتید حدود یک سال قبل یعنی در سال 80 در خصوص این قرارداد از وزیر نفت سوالاتی مطرح شد ولی با وجود دستور جناب‌عالی یعنی رئیس‌جمهور وقت، پاسخی دریافت نشد و همچنین به اشکالات دیگری نیز اشاره کردید که عبارت بودند از: عمل از طریق واسطه، عقد قرارداد طولانی با شرکت غیرمعتبر که در سنوات قبل نیز عملکرد ضعیفی داشته و حق ایران را در میدان نفتی مبارک نادیده گرفته است.

زاکانی با تاکید بر اینکه قیمت وشرایط قرارداد در مقایسه با منطقه بسیار پایین و نامطلوب است، گفت: این قرارداد با توجه به برنامه‌های وزارت نفت برای ورود به بازارهای درازمدت گاز شاید سنگ‌بنای مناسبی نباشد و در شرایط فعلی هیچ منفعت سیاسی به دست نخواهد آمد.

وی افزود: بهره‌برداری از این گاز به روشهای اقتصادی‌تر نسبت به فروش غیراقتصادی آن به شرکت غیرمعتبر ترجیح دارد، پیرو نامه جناب‌عالبی و دستور رئیس جمهور وقت مقرر شد با حضور جناب‌عالی و جمعی ازوزرا مساله بررسی شود و جلسه در تاریخ 30 بهمن ماه 1381 با یک طراحی خاص و مستند به اسناد و گزارشات متعدد بدون حضور شما تشکیل و مبتنی بر نظرات زنگنه جمع‌بندی شد.

زاکانی تصریح کرد: قبل از آن نیز در تاریخ 18 دی‌ماه 1381 جلسه‌ای با حضور معاونان وزارتخانه‌های ذیربط تشکل شد لکن مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز و مدیرعامل شرکت ملی نفت به گواهی اسناد موجود و گزارش‌های رسمی کشور علیرغم دعوت قبلی به دستور زنگنه از حضور در جلسه منع شدند.

وی ادامه داد: اما جناب آقای روحانی، این همه ماجرا نیست به تعبیر زیبای یکی از همراهان رده بالای امروز جناب‌عالی که این روزها در مجلس زیارت‌شان کرده‌ام در مصاحبه با رسانه‌ها البته در گذشته، گفته‌اند «دیوار کرسنت تا ثریا کج است» و لذا اگر قصد مبرهن کردن این مساله را دارید لطفا سایر موارد از جمله این نکات را نیز شفاف کنید.

نماینده مردم تهران خطاب به رئیس‌جمهور پرسید: آیا علاوه بر موارد مهم فوق که در سالهای 80 و 81 مطرح شد از تغییرات بعدی این قرارداد از جمله شش الحاقیه پی در پی آن به ویژه الحاقیه ششم آن در سال 84 مطلع هستید؟ سوابق مدیرعامل کرسنت از هیچ کدام از مراجع امنیتی استعلام نشد؟ این شخص عراقی‌الاصل با تابیعت بریتانیایی ساکن امارات به استناد گزارشات منتشر شده برای مقابله با امکان توسعه میدان فارس جنوبی و محروم کردن ایران از حق خود شرکت نفت کرسنت «نفت الحلال» را تاسیس کرد.

زاکانی افزود: فعالیت‌های ضدایرانی حمیدجعفر بر اساس گزارش موجود در وزارت امور خارجه نیز نامبرده، دوست صمیمی عدی صدام و عضو وابسته به سرویس‌های جاسوسی یکی از کشورهای اروپایی است و در دوران دفاع مقدس به دادن اطلاعات حرکت کشتی‌ها و نفت‌کش‌های ایرانی به صدام و آمریکا اقدام می‌کرد.

وی افزود: آیا می‌دانید طبق فرمول قیمت و طبق گزارش رسمی شرکت ملی نفت قیمت هفت سال اول این قرارداد منفی 1.2 دلار و زیان نصیب شرکت ملی نفت ایران می‌شد، یعنی نه تنها رایگان نبود بلکه یارانه هنگفتی برای شیخ‌نشین شارجه در نظر گرفته شده بود.

این منتقد وزیر نفت پیشنهادی دولت یازدهم ادامه داد: فرمول قرارداد در هیچ کدام از دو نامه جناب‌عالی تجزیه و تحلیل نشده است اما آیا می‌دانید با افزایش قیمت نفت، زیان شرکت ملی نفت از این قرارداد به دلیل نوع طراحی عجیب فرمول، بیشتر می‌شود. آیا این است وظیفه حفظ و صیانت از اموال توسط وزارت نفت؟آیا می‌دانستید بر خلاف مصوبه سال 79 شورای اقتصاد گاز میدان سلمان به جای انتقال به عسلویه با تغییر مسیر خط لوله حدود 180 درجه به مقصد شارجه تغییر می‌کند، آیا می‌دانید شرایط تجدیدنظر در قیمت قرارداد به زیان جمهوری اسلامی ایران و بسیار ناعادلانه است.

این نماینده مردم تهران تاکید کرد: وزیر پیشنهادی وزارت نفت بارها تلاش کرده نقاط ناقصی از قرارداد، قیمت را قابل اصلاح بداند، آیا شروط شگفت‌آور تجدیدنظر در قرارداد را در الحاقیه شش و ماده چهار آن خوانده‌اید؟ در گزارش جناب‌عالی به نقطه‌ تحلیل نیز اشاره نشده است، چرا زنگنه بدون دریافت مجوز از مراجع رسمی اجازه داد در سکوی مبارک و درکنار همین سکو پرچم کشور بیگانه افراشته شود و حضور کارشناسان و مدیران صنعت نفت دراین سکو سالها با کسب اجازه از حاکمان شارجه انجام شد.

زاکانی افزود: از همه مهمتر آیا مستحضرید به گواه اسناد دریافت شده از دستگاه قضایی نروژ و یکی از مراکز بین‌المللی مبارزه با فساد در انگلستان دلال اول قرارداد یعنی عباس یزدان‌پناه یزدی پیش از امضا به انعقاد آن مذاکرات متععدی را با یکی از مدیران ارشد و نزدیکان زنگنه یعنی آقای«م.ه» معروف به «جونیور» و مدیرعامل کرسنت یعنی حمیدجعفر هدایت کرده است و حتی در ثبت شرکتی در برمودا برای گریز از مقررات ضد گریز اروپا مشاور حقوقی گرفته تا تجربه تلخ و آبروریزی بین‌المللی فساد شرکت نروژی استات اویل در ایران تکرار نشود.

وی با طرح این پرسش که آیا می‌دانید به اذعان زنگنه فضای این گونه قراردادها آلوده است گفت: از قضا در جریان الحاقیه شش قرارداد کرسنت دلال معروف دیگری به نام «ترقی جاه» وارد گود شده و به عنوان پیش‌دریافت که اقرارش به اسناد بانکی پورسانت 25ساله موجود است، بیش از هفت میلیون درهم از طرف شارجه گرفته و به بسیاری از افراد ذی‌نفوذ داخلی که اسامی آنها مشخص است پرداخت کرده است.

وی تصریح کرد: قرارداد اولیه که به امضای ایشان «ترقی‌جاه و حمیدجعفر» و مدیرعامل کرسنت رسیده و دادگاه لاهه صحت این توافق را تایید کرده است، موفق شده با اعمال نفوذ قراردادی را که در سال 84 در شرایط فسخ قرار داشت را زنده کند.

زاکانی در ادامه افزود: زنگنه نه تنها از فرصت فسخ قرارداد برای اصلاح آن استفاده نکرد بلکه با امتیازات ترکمن‌چای مجددا قرارداد مرده را زنده کرد که البته در حال حاضر جلسات داوری آن در دادگاه لاهه در حال برگزاری است.

نماینده مردم تهران خطاب به نمایندگان مجلس تاکید کرد: نمایندگان بدانند به گواهی اسناد رسمی و گزارشات موجود، تقریبا همه قراردادهای مهم صنعت نفت مربوط به تمام حوزه‌ها و شرکت‌ها و بسیاری از مکاتبات حساس و نتایج نفتی است و با کمال تعجب و تاسف در دفتر دلال این قرارداد یعنی عباس یزدان‌پناه یزدی که در انگلیس پیدا شده که بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی وی را شاه‌کلید مسائل نفتی دوره زنگه می‌دانند.

زنگنه: ‌سخنان مخالفان به معنای اهل کلک بودن همگان در کشور است

وزیر پیشنهادی نفت با تاکید بر اینکه نفت باید توسط خود نفتی‌ها اداره شود، گفت: نفت باید غیرسیاسی باشد چون حیات خلوت هیچ فرد و 
گروه سیاسی به جز جمهوری اسلامی نیست.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت در جلسه علنی نوبت عصر امروز(پنجشنبه) در دفاع از برنامه‌هایش گفت: در کشور ما هنگامی که از نفت صحبت می‌کنیم قطعا نفت تنها یک کالا نیست نفت و به تبع آن وزارت نفت دارای ابعاد اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی، بازرگانی خارجی، فنی و صنعتی و امنیت ملی است که حتی در مسیر توسعه اقتصاد غیرمتکی به نفت هم باز صنعت پتروشیمی نقشی تعیین کننده را برعهده دارد.

وی افزود: قریب به 98 درصد انرژی اولیه کشور از نفت و مشتقات آن تهیه می‌شود و بخش عمده منابع ریالی کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم از نفت تهیه می‌شود همچنین تراز بازرگانی کشور به شدت به صادرات نفت و فرآورده‌های آن وابسته است.

زنگنه افزود: این اهمیت عظیم نفت در کشور ما موجب شده که دشمنان ما در برخورد با جمهوری اسلامی بیش از هر کار و هر موردی به اعمال تحریم‌های تحمیلی و ظالمانه بر صنعت نفت ایران پای می‌فشارند و به این ترتیب نفت اصلی‌ترین آماج حملات و کینه‌توزی دشمنان ما است.

وزیر پیشنهادی نفت افزود: در طرف مقابل مدیران و کارکنان صنعت نفت، رزمندگان و مجاهدان خط مقدم جبهه مبارزه با دشمن می‌باشند به همین دلیل جا دارد از زحمات ارزشمند همه وزیران نفت در این سال‌ها یعنی مهندس وزیری هامانه، نوذری، دکتر میرکاظمی و مهندس قاسمی تشکر کنم که به همراه کارکنان و مدیران شهید صنعت نفت بار سنگین این تلاش و مبارزه را که هر روز هم دشوارتر از روز پیش شده به دوش کشیده‌اند.

زنگنه ادامه داد: درصورت کسب رای اعتماد از مجلس با کمال فروتنی دست خود را به سوی همه مدیران و کارکنان نفت دراز می‌کنم تا ادامه راه پیشینیان صالح گام بردارم و با به کارگیری توان و تجربه به بسیج همه ظرفیت‌ها و داشته‌ها بیفزاییم و کشور را در این مسیر دشوار یاری فرماییم.

وی در ادامه اظهار کرد: در شرایط حساس کنونی و با امید عظیمی که در دل‌های مردم به ویژه جانان و نخبگان ایجاد شده انتظار مردم از ما این است که شاهد تغییر در وضع زندگی خود باشند قطعا نفت می‌تواند در این مسیر نقش بسیار موثری داشته باشد.

زنگنه خطاب به نمایندگان گفت: شما می‌دانید که در شرایط کنونی صنعت نفت ما با دشواری‌های بسیاری روبرو است که بدون عبور از این گردنه‌های سخت نمی‌توان بخش مهمی از مشکلات عظیم کشور را حل کرد.

وی با قدردانی از مجلس برای تصویب قانون نفت به عنوان راه‌گشای مسائل و مشکلات صنعت نفت به مهمترین راهبردها و برنامه‌های صنعت نفت و یا فوری‌ترین اقداماتی که باید در این صنعت انجام شود، اشاره کرد.

وزیر پیشنهادی نفت ایجاد ثبات در مدیریت و جلب اعتماد و همراهی مجموعه مدیران و کارکنان صنعت نفت را ازمهترین اقدامات برشمرد و تاکید کرد: بدون ایجاد ثبات و اعتماد نمی‌توان کاری کرد. طبیعتا تکریم کارکنان صنعت نفت که نقشی بی‌بدیل در پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی و پس از آن داشتند امری ضروری است. آنها در این سال‌ها مورد بی‌مهری و انواع اتهام‌ها قرار گرفته‌اند.

وی افزود: کارکنان نفت انتظار دارند که با آنها برخورد حرفه‌ای شود و به مجموعه آنها احترام گذاشته شود. به اعتقاد من نفت باید توسط خود نفتی‌ها اداره شود معقتدم باید از همه ظرفیت‌های کارشناسی و با اتکا به خرد جمعی صنعت نفت اداره شود.

به گفته وی، نفت باید غیرسیاسی باشد چون این حوزه حیاط خلوت هیچ فرد و گروهی جز جمهوری اسلامی نیست و باید در آن از افراط و تفریط پرهیز کرد.

وزیر پیشنهادی نفت احیای ظرفیت و توان تولید نفت کشور به میزان سال 84 را یکی دیگر از اولویت‌هایش برشمرد و گفت: بین ظرفیت تولید و توزیع فرق است؛ باید حتما با بکارگیری همه ظرفیت‌های ملی درون صنعت نفت بخش خصوصی و حتی ایرانیان خارج از کشور میزان صادرات نفت خود را با ابتکار و خلاقیت بالا ببریم، معاملات را شفاف‌تر از گذشته انجام دهیم و پول حاصل را قابل استفاده‌تر و دسترسی ‌تر کنیم.

وی استفاده حداکثری از دیپلماسی انرژی برای کمک به تصمیم‌گیران کشور در عبور از شرایط کنونی را به عنوان سومین اقدام خود شمرد و گفت: بلاشک نفت و دستگاه مسوول دیپلماسی باید دوش به دوش هم برای عبور موفق از این شرایط عمل کنند، طبیعتا هیچ دستگاهی به اندازه نفت نمی‌تواند به خروج کشور از وضعیت فعلی به مسوولان رسمی دیپلماسی کشور کمک کند.

زنگنه، یکی دیگر از اقدامات خود را توجه به بالا بردن تولید از پارس جنوبی خواند و افزود: باید با فوریت تمرکز بر چند فاز پارس جنوبی کنیم که پیشرفت فیزیکی دارند تا بتوانیم آنها را به تولید برسانیم و ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام را بالا ببریم.

وزیر پیشنهادی نفت توجه به میادین مشترک و دوری از خام فروشی را به عنوان دو موضوع مورد اهمیت نمایندگان و کارشناسان برشمرد و اظهار کرد: مطمئنا این دو موضوع باید انجام شود، زمانی که در سال 76 وارد وزارت نفت شدم ارزش کل تولیدات پتروشیمی ایران یک میلیارد دلار بود و الحمدلله امسال به برکت آن کارهایی که در آن دوره انجام شده و بقیه کارهای نیمه تمامی که به دولت بعدی منتقل شد و فکر می‌کنم یک طرح در دولت قبلی شروع شد و به پایان رسید، امسال ارزش محصولات پتروشیمی ما به نزدیک 20 میلیارد دلار می‌رسد که این افتخاری است برای جمهوری اسلامی، فکر می‌کنم که منویات رهبری برای کاهش خام فروشی در این بخش تاحدودی تحقق پیدا کرده که البته کافی نیست.

به گفته وی باید در چارچوب سیاست‌های ابلاغی اصل 44 و مصوبات مجلس کاهش خام فروشی ادامه پیدا کند.

وزیر پیشنهادی نفت در ادامه حل مشکلات عملیاتی پالایشگاه‌های نفت و گاز و حل مشکلات عملیاتی برای صادرات نفت، فرآورده‌ و میعانات و ال.پی.جی را به عنوان ضرورت‌های فوری کشور عنوان و اظهار کرد: تمرکز بر اتمام طرح‌های تولید بنزین در پالایشگاه‌های تبریز، اصفهان، بندرعباس و به ویژه به نتیجه رساندند مرحله به مرحله پالایشگاه ستاره خلیج فارس از اولویت‌های ماست.

وی اصلاح ساختار قراردادهای نفتی به نحوی که بتوانیم سرمایه بیشتری را جذب کنیم و کار را در میدان‌های داخلی و خارجی با به کارگیری تمام ظرفیت‌ها و صاحب‌نظران داخلی و خارجی تسریع کنیم از دیگر ضرورت‌ها برشمرد و گفت که افزایش ظریب بازیافت نفت و پرهیز از تولید غیرصیانتی و توجه و تاکید بر سرمایه انسانی و ارتقای دائمی دانش و توانمندی در کنار توجه به مردم مناطق اطراف تاسیسات نفت و همچنین گازرسانی روستاها و صنایع دریایی را به عنوان دیگر اولویت‌های خود برشمرد.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: باید امید را در دل مردم با ایجاد اشتغال از طریق صنعت نفت ایجاد کنیم.

زنگنه با بیان اینکه عسلویه در دوران وزارتش در وزارتخانه نفت عسلویه شد، گفت: در زمانی که توفیق خدمت در وزارت نفت را داشتم عسلویه به عسلویه تبدیل شد و ان‌شاءالله این کار ادامه پیدا خواهد کرد. در آن زمان در بندر امام شاید بیش از هفتاد هزار نفر کار می‌کردند که این افتخاری برای جمهوری اسلامی بود.

وی گفت: نفت به شدت به سرمایه‌گذاری و تقویت سامانه مدیریت حرفه‌ای برای پیشبرد برنامه‌های سرمایه‌گذار نیاز دارد.

وزیر پیشنهادی نفت در ادامه به برخی شبهات و انتقادات مطرح شده پاسخ داد و گفت: یکی از شبهات مطرح شده این است که اگر من رای بیاورم و وزیر شوم زیان 37 میلیارد دلاری به جمهوری اسلامی وارد می‌شود و ما را در جایی در خارج از ایران به پرداخت 37 میلیارد دلار محکوم می‌کنند. این حرف از مصادیق روشن یک جنگ روانی است که از بیرون به مجلس منتقل شده است. حرفی مضحک است چون در هیچ جایی بحثی برای اینکه خسارتی پرداخت کنیم نداریم.

وی افزود: فعلا این بحث‌ها مطرح است که شرکت نفت ملزم شود که فلان قرارداد معتبر است یا نیست، بعد از آن اگر محکوم شد که معتبر است تازه بحث می‌شود که اگر گازی برای قرارداد کرسنت متصل نشد خسارتی باید پرداخت شود یا نه این مباحث بعدی است و فعلا جنگ روانی در حال انجام است.

زنگنه همچنین گفت: گفته شده فردی هستم که از موضع غرور با نمایندگان برخورد می‌کنم و اهل تعامل نیستم اگر دوستی از نمایندگان محترم از این بابت تردید دارد خواهش می‌کنم با نمایندگانی که دوره‌های متعددی با من کار کردند، سوال کنند.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: در صحبت‌های یکی از مخالفان این بود که به ساخت داخل توجه نمی‌کنم و همه نیرو را از خارج می‌گیرم اگر این موضوع صحت داشته باشد الان نباید این همه سازندگان داخلی یکپارچه از من حمایت کنند و از خدا بخواهند که برگردم باید همه اینجا نشسته بودند و به شما می‌گفتند که به این فرد رای ندهید چون ما را نابود می‌کند. این‌ها همه آمدند و می‌گویند من بیایم تا زندگی‌شان بچرخد نه اینکه من کاره‌ای هستم بلکه نماد فکری شده‌ام.

زنگنه افزود: در همین رابطه ما با عقد قراردادها با خارجی‌ها بیشترین تلاش را داشتیم تا از ظرفیت داخل بیشترین استفاده شود که به دنبال آن ظرفیت‌های ما ارتقا پیدا کرد. قطعا اگر من باشم بیش از گذشته از نیروهای داخلی استفاده می‌کنم چون ظرفیت کشور بالا رفته است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های مپنا، فرا، پتروپارس و پتروایران به عنوان افتخارات ملی در دوران وزارتم در دو وزارتخانه نیرو و نفت تشکیل شده است، گفت: در فاز 4 و 5 عسلویه 17 هزار نفر در عین واحد کار می‌کردند که کمتر از 90 نفر آنها خارجی بود. این ‌کارها توسط انجمن‌ها و پیمانکاران داخلی انجام شد.

وزیر پیشنهادی نفت اظهار کرد: در جلسه گفته شد که من آدم خوبی هستم اما اهتمام مبارزه با فساد را ندارم ولی شما نمایندگان می‌دانید که هرجا پول باشد احتمال فساد هم وجود دارد ولی این بدان معنا نیست که باید در مقابل مفسدان مماشات کنیم بلکه بدان معناست که باید دقت و توجه داشته باشیم.

وی افزود: وظیفه ما این است که در وهله اول فرایندهایی را طراحی کنیم که نگذارد فسادها پابگیرد و در وهله بعد اگر به فسادی برخورد کردیم قاطعانه بدون گذشت با آن برخورد کنیم و هیچ گذشتی در مقابله با فساد نداشته باشیم. حال سوال این است که کدام نهاد نظارتی وجود داشته که گزارشی از فساد داده و من کوتاهی کرده‌ام؟

زنگنه با بیان اینکه مهم وجود داشتن میل به مبارزه و اهتمام نسبت به آن است، گفت: آقای دکتر رحمانی فضلی رییس فعلی دیوان مبارزات دراینجا هستند که البته چند ساعت دیگر کنار می‌روند، می‌توانید از ایشان ارزیابی‌شان را در مورد عملکرد و سلامت مالی مجموعه نفت داشته باشید. ایشان در بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات حضور داشتند که می‌توانند گواه بدهند.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: برخی از دوستان صحبت‌هایی می‌کنند و می‌گویند اطلاعاتی به آنها رسیده است این اطلاعات بعد از 11 سال از عقد قرارداد توتال بوده است شما به اطلاعاتی مثلا در آذر 91 دست پیدا کردید مگر من علم غیب از این اطلاعات داشتم. طبیعتا کسی حتی دستگاه اطلاعاتی هم علم غیب نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه باید با فاسد با برخورد کرد، گفت: من خودم مدعی مبارزه با فساد هستم چون در جیب‌هایم را محکم دوختم و هیچکس هم ادعایی نداشته که من فساد کردم حتی رییس قوه قضاییه و بقیه گفته‌اند که اقدامم مایه افتخار کشور است که بعد از 22 سال همان بدبختی که از لحاظ مالی بودی همان بدبخت هستی. حال در این شرایط آیا من‌ می‌خواهم به خاطر دنیای دیگران دنیا و آخرت خود را خراب کنم؟ طبیعتا این‌ها علیه من در دنیا کاری می‌کنند که آبروریزی و فشار بر دوش من می‌افتد و سودش را کس دیگری می‌برد.

زنگنه با بیان اینکه به چه دلیل باید در برابر فساد مماشات و سکوت کند، گفت: من مظلوم این قضایا هستم وقتی که قضیه استات‌اویل افتاد از دکتر نقره‌کار شیرازی سفیرمان خواهش کردم که برود و اطلاعات را بدون رودربایستی و بدون ملاحظه‌ای کسب کند؛ هیاتی به آنجا فرستادم و با دادستان کل نروژ صحبت کردم بعضی از دوستان اطلاعات هم در آن بودند، هیات دیگری به انگلیس و دوبی نیز فرستادم و تمامی داده‌ها را به وزارت اطلاعات دادیم. طبیعتا کارهای لازم را انجام داده‌ام.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: اگر در مقابل فساد کوتاهی کردم می‌توانید صحبت کنید و از من سوال کنید اما کدام فساد است که با آن مبارزه نکرده‌ام؟ آیا باید آبرو و حیثیث شغلی خودم را بعد از 40 سال از بین ببرم که یکی دیگر از آن سود ببرد؟ من با هیچ کسی برادری و دوستی ندارم، برای خدمت به کشورم کار کردم البته اگر رای آورم از شما نمایندگان تقاضا دارم که در این راه قاطعانه به من کمک کنید چون بریدن دست‌های فاسد از بیت‌المال باعث بلند شدن صداهای بسیاری می‌شود که اگر نباشند نمی‌توانم چنین بار سنگینی را به دوش بکشم.

وی با اشاره به اظهارات مقیمی یکی از مخالفانش گفت: صحبت ایشان مستند به اظهارات آقای کهرام و محتشمی‌پور در مجلس ششم بود و یا مطالبی که همکاران من در نفت در آن دوران نظرشان را گفته بودند، خود این آقایان الان اعتقادی ندارند و معتقدند زمانه عوض شده و آنها نیز تغییر کرده و حرف‌ها را نمی‌زنند اما شما بعد از پس 12 سال حرف‌هایی که آن موقع گفتند را می‌گویید.

و.ی افزود: شما می‌گویید که 70 میلیارد دلار کشور را مقروض کردم کجا این اتفاق افتاده است! چرا نمی‌گویید سالی چند میلیارد دلار وارد کشور شد؟ اگر آن طرح‌های افزایش تولید نفت و گاز نبود الان دیگر نفت و گازی نداشتید که دیگر صادر کنید. حتی گازی نداشتید که اداره کنید، هشت فاز پارس جنوبی که در زمان من اجرا شد اگر آنها نبود چه داشتید که مصرف کنید؟ بیش از 200 میلیون متر مکعب گاز وجود دارد شما طرح‌های مختلف را نادیده می‌گیرد که در زمان من تولید شده است.

وی تاکید کرد: ما درآمد به دست آوردیم، هزینه‌ هم کردیم همان دو سه سال اول پول‌ها را دادیم و تمام شد ولی قیمت‌های آن موقع با الان خیلی فرق می‌کند برای یک فاز پارس جنوبی قرارداد بستم که اصل آن یک میلیارد دلار بود که در عرض 45 ماه تمام می‌شد اما در این‌ سال‌ها 4 میلیارد دلار قرارداد بستند و معلوم نیست کی تمام می‌شود.

وزیر پیشنهادی نفت با تاکید بر اینکه یک ریال هم از پول دولتی استفاده نکرده است گفت: همش به دولت کمک کردم تا پول‌ها برای خرج توسعه بقیه بخش‌ها شود پس اینکه از خارج پول گرفتیم آیا کار اشتباهی کردیم؟

وی در مورد بخشی از اظهارات توکلی گفت: در جلسه‌ای با آقای توکلی یکی از دوستان مطرح کرد که من در باغ فردی بعد از 29 خرداد جلسه‌ای داشتم که مهندس موسوی هم می‌آمدند گفتم که والله من نرفتم من بعد از 29 خرداد هیچ اقدامی خلاف نظر رهبری نکردم و الان هم بر این پایبندم.

وی افزود: نامه‌ای که خدمت دکتر لاریجانی نوشتیم سرتا پا وفاداری به نظام و رهبری و تاکید در جهت فرمایش رهبری است تا آب روی آتشی که برپا شده بود ریخته شود و من و دکتر آخوندی از همه حیثیت خودمان استفاده کردیم تا آب روی این آتش بریزیم ما با ایشان صحبت می‌کردیم تا مساله حل شود مسائل سیاسی را نمی‌توان با دستورات حقوقی حل کرد باید در آن اغنا و حوصله باشد.

ما در این نامه این موارد را نوشتیم ما گناه کردیم که به رییس مجلس نامه نوشتیم و گفتیم که شورای نگهبان در اجرای فرمایش رهبری گروهی خودش تهیه کنند و مسائل را بررسی کنند تا غائله ختم شود.

زنگنه گفت که حاضر نیست برای آن که وزیر شود دروغ بگوید و افزود: من اشباعم از اینکه وزیر شوم اینکه اینجا هستم هیچ منتی هم برکسی ندارم، اگر وزیر شوم تمام توان خودم و زندگی‌ام را می‌گذارم تا وظیفه‌ام را به درستی انجام دهم، سابقه گذشته‌ام این رانشان می‌دهد اما هیچوقت حاضر نیستم به خاطر چیزی که از آن اشباع هستم دروغ بگویم من می‌خواهم به کشور کمک کنم.

وزیر پیشنهادی نفت با اشاره به صحبت‌های زاکانی در مورد موضوع قراردادهای کرسنت گفت: آقای زاکانی مطرح کردند که من به مفاسد در قرارداد کرسنت اقرار کردم. این درست ولی بدان معناست که در قرارداد کرسنت افرادی در حاشیه‌اش فساد کردند که آنها بگیرید و با آنها برخورد کنید ولی اینکه بروند و یقه هیات مدیره شرکت نفت را بگیرند که افرادی شریف و صالح هستند، درست نیست. اینکه آنها بخواهند این افراد را متهم کنند برای آنکه خرابکاری خود را در جای دیگری حل کنند، دور از انصاف است. من و آقای نوذری و وزیری هامانه به مقام معظم رهبری نامه نوشتیم و تمامی موارد را شهادت دادیم. من برای اینکه کاری انجام شود، درست نمی‌دانم که خلاف اخلاق عمل کنیم. در این نامه نوشتم که این افراد بی‌گناهند، البته به خاطر منافع ملی نمی‌توانم بیش از این در مورد این قرارداد مطلبی را مطرح کنم، البته دوستان خیلی چیزها را گفتند. مواردی که گفته می‌شود قیمت قرارداد اینطور بود، درست نیست. اینها فقط برای یک کار سیاسی خوب است، چون در این شرایط تنها پرچم بیگانه برافراشته می‌شود. وزارت خارجه تمام کارهای ما را تایید کرده است و وزیر خارجه امضا کرده است.

وی اضافه کرد: گفته می‌شود که ما از فرصت ثبت قرارداد استفاده نکرده‌ایم. ما اصلا نمی‌خواستیم قرارداد را فسخ کنیم که از فرصت آن استفاده کنیم. فکر می‌کردیم که قرارداد به نفع کشور است و الان هم معتقدم که باید مسوولان آن را درست دنبال کنند. به هرحال قوه قضاییه و وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی باید اطلاعات را می‌دادند تا ما کار درست را انجام می‌دادیم.

زنگنه گفت: 15 سال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بودم که همه اتفاقات در آن دوران رخ داده است. صحبت‌های شما بدان معناست که ما در کشوری هستیم که از رییس تا پایین آن همه افراد آن اهل کلک هستند که واقعا نیستند.

وی افزود: کارم را از سال 50 در دانشکده فنی تهران آغاز کردم. بعد از پیروزی انقلاب به جهاد رفتم که بعد از آن جنگ شروع شد. مگر می‌شود وزیر جهاد 5 سال بین سال 62 تا 67 باشد ولی جنگ را حس نکند. هیچ‌وقت نگفتم رزمنده‌ام ولی خاک پای رزمنده‌های مبارزان و خانواده‌هایشان به خصوص هستم. ما در آتش و خون بودیم و بزرگ شدیم. من نه در حریر زندگی کرده‌ام و نه از لای زرورق در آمده‌ام که برخی می‌گویند نمی‌توانم مرد دوران سخت در وزارت نفت باشم.

وزیر پیشنهادی نفت اضافه کرد: جنس ما با بچه‌های انقلاب و سپاه که بودند یکی هستند و همه به دنبال توسعه کشور هستیم. برهمین اساس با هرگونه اقدام غیرقانونی هنجارشکنانه که در سال 88 از 29 خرداد به بعد مخالف بوده هستم و هر رفتار ساختارشکنانه را مردود می‌دانم و محکوم می‌کنم.

زنگنه گفت: بعد از 29 خرداد و اعمال موضع رهبری، هیچ اقدامی خلاف منویات و نظریات رهبری انجام ندادم و هر آنچه که از نظر ایشان محکوم باشد از نظر من هم محکوم است. تبعیت از رهبری را شرط لازم در این دولت می‌دانم و هیچ اقدامی هم که مورد مخالفت رهبری باشد را انجام نمی‌دهم. اگر بدانم رهبری با بودنم در وزارت نفت حتی ته ذهنشان تکدر داشته باشند لحظه‌ای درنگ نمی‌کنم که کنار روم، چون آمده‌ام کمکی به کشورم کنم.

زنگنه با بیان اینکه فرزند انقلاب است، گفت: من می‌خواهم انقلاب رشد کند. پرچم کشورم در اهتزاز باشد. ایرانیان به ایرانی بودنشان افتخار کنند و اینکه بتوانند درست زندگی کنند و عزت و سربلندی داشته باشند. بنده در آخر عمرم به دنبال این اهداف هستم. من رهبری را عمود خیمه انقلاب می‌دانم و نظام را با تمامی ساختارش قبول دارم و می‌خواهم تقویت شود و اگر کسی غیر از این چیزی را بگوید، به ما ستم کرده است.

وزیر پیشنهادی نفت در ادامه در پاسخ به یک سوال کتبی در مورد موضوع دادن رشوه در برخی قراردادها همچون استات‌اویل کرسنت گفت: وقتی موضوع رشوه را در قرارداد استات‌اویل را فهمیدم، بلافاصله برخورد کردم و پرسیدم که به چه دلیل این کار را کردید. مگر مشکلی وجود داشت و سدی جلوی راه شما ایجاد شده بود که چنین کاری کردید و او تنها گفت اشتباه کرده است. تمام تلاش خودم را کردم که بتوانم اطلاعات لازم را کسب کند و همه را به وزارت اطلاعات دادیم.

وی گفت که در مورد موضوع رشوه توتال اطلاعی ندارد و هنوز هم ندارد.

زنگنه در مورد قرارداد اورینتال کیش گفت: این موضوع را باز نکنید. شرکتی مربوط به جایی از سپاه به فردی از سپاه رشوه داده است. این شرکت برای سپاه بود که به سرداری از سپاه که در شرکت نفت کار می‌کرد، رشوه داده بود که او می‌گوید بچه‌های خودمان بودند که به من پول دادند که طرف مقابل می‌گفتند که این درست نیست و رشوه گرفته است. در حال حاضر نیز این شرکت نیمه دولتی شده است.

وی همچنین در مورد قرارداد کرسنت مجددا گفت: اگر قبل از اتفاقات کرسنت اطلاعاتی داشتم حتما برخورد می‌کردم.

زنگنه در جمع‌بندی گفت: در این شرایط بسیار سخت اگر به من رای اعتماد بدهید، شما من را به هتل 5 ستاره نفرستاده‌اید بلکه به خط مقدم برای شکستن تحریم می‌فرستید که باید در کنار وزارت خارجه کار کنم که بتوانیم امور را پیش ببریم.

وی در عین حال گفت: خوشحالم برای اولین بار در تاریخ 30 ساله که فردی که برای وزارت نفت پیشنهاد می‌شود مورد اقبال همه کارکنان وزارت نفت است و باید تلاش کنیم هرچه سریع‌تر اعتماد را به صنعت نفت برگردانیم و مطمئن باشید که از فردای بازگشت به صنعت نفت، کارم را شروع می‌کنم.

وی در پایان تاکید کرد که همیشه سرباز جمهوری اسلامی و از این به بعد هم سرباز خواهم بود.بررسی وزیر پیشنهادی نیرو


عیسی‌زاده: چه برنامه‌ای برای نجات ارومیه دارید؟

یک نماینده مخالف گزینه پیشنهادی رییس جمهور برای وزارت نیرو در اظهارات خود با اشاره به کاهش سالانه ظرفیت منابع آب کشور گفت: باید توضیح دهید که چه برنامه‌ای برای مدیریت برنامه آب دارید.

مهدی عیسی‌زاده نماینده میاندوآب خطاب به وزیر پیشنهادی نیرو گفت: ظرفیت منابع عمومی آب کشور 500 میلیارد متر مکعب است که سالانه هشت میلیارد متر مکعب از آن کم می‌شود.

عیسی‌زاده با تاکید بر اینکه تالاب‌های مهم و ملی کشور از جمله دریاچه ارومیه در حال خشک و نابود شدن است، از چیت‌چیان پرسید که چه برنامه‌ای برای حمایت از تالاب‌ها دارد و ادامه داد: از وقتی که بنا بر این شده است که من به عنوان مخالف آقای چیت‌چیان در جلسه علنی صحبت کنم، مردم بسیاری از استان آذربایجان غربی با من تماس گرفتند و از من خواستند از آقای چیت‌چیان حمایت کنم اما واقعیت این است که باید فکری به حال دریاچه ارومیه کرد.

وی با اشاره به مصوبات دولت قبلی در مورد برداشت از یک رودخانه در حوزه انتخابیه‌اش گفت: از رودخانه‌ای که تنها 120 میلیون متر مکعب آب دارد، می‌خواهند 200 میلیون متر مکعب آب برای مصارف صنعتی در استان‌های همجوار برداشت کنند.

همچنین انتقاد آب زرینه‌رود و سیمینه‌رود به بخش‌های کشاورزی و صنعتی در استان‌های همجوار آذربایجان غربی باعث شده است که دریاچه ارومیه در وضعیتی تا این حد وخیم قرار بگیرد.

وی با اشاره به مصوبه‌ای در روزهای پایانی دولت سابق گفت: متاسفانه بسیاری از کارها بدون دید کارشناسی انجام شده است. آقای چیت‌چیان باید توضیح بدهد که چه برنامه‌ای برای نجات دریاچه ارومیه دارد.

قاضی‌پور: برنامه عملیاتی چیت‌چیان برای آب‌های مرزی چیست؟

قاضی‌پور نماینده مخالف چیت‌چیان در تصدی وزارت نیرو با اشاره به اینکه جنگ آینده، جنگ آب خواهد بود، گفت: آقای چیت‌چیان باید توضیح دهد که چه برنامه‌ای برای مدیریت آب‌های مرزی دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با حمید چیت‌چیان وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای وزارت نیرو در دولت یازدهم با تاکید بر اینکه اهمیت وزیر نیرو از وزیر نفت کمتر نیست، گفت: ایران یک کشور نیمه‌خشک است که اگر مدیریت برنامه آب در آن صورت نگیرد، با احتمال وقوع خشکسالی‌های شدید، در خطر تحت سلطه‌قرار گرفتن و کاهش قدرت چانه‌زنی در سطح بین‌المللی قرار دارد.

وی با اشاره به سدسازی بر روی برخی از رودخانه‌های مشترک در کشورهای همسایه گفت: در حالی که 70 درصد آب شهر مشهد از سد دوستی که بر روی رودخانه‌ای مشترک با همسایه خارجی قرار دارد، تامین می‌شود، از هیرمند هیچ آبی به ایران نمی‌آید و این مساله باعث خشکی تالاب هامون در سیستان و بلوچستان شده است. آقای چیت‌چیان باید توضیح دهد که چه برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت وزارت امور خارجه برای حل مشکل رودخانه‌های مرزی دارد.

قاضی‌پور با بیان اینکه 70 درصد دریاچه ارومیه کاملا خشک شده و حقابه دریاچه ارومیه از زرینه‌رود و سیمینه‌رود تامین نمی‌شود، گفت: آیا باید با روی کار آمدن شما منتظر خشک شدن 30 درصد باقی دریاچه ارومیه باشیم؟ در این صورت با طوفان‌های نمک چه خواهید کرد؟ چه کاری برای نجات دریاچه‌ها و تالاب‌های ایران از جمله ارومیه، گاوخونی، شادگان، مه‌آلود و نمک بختگان و سایر تالاب‌ها دارید؟ برنامه عملیاتی شما برای مهار رودخانه‌های مرزی و استفاده از آنها چیست؟

وی با بیان اینکه تعطیلی بخشی از پروژه‌های وزارت نیرو به دلایل سیاسی و بدون کارشناسی بوده است، گفت: آیا شما می‌توانید از کارشناسان متعهد برای اجرای پروژه‌ها استفاده کنید؟ آیا شما در نظر دارید که خصوصی‌سازی انجام دهید و نیروگاه‌ها را به محل مصرف برق نزدیک کنید تا هزینه انتقال نیرو نداشته باشیم؟ برنامه شما برای تولید برق آبی چیست؟

آیا برای انتقال آب از صنایع داخلی استفاده می‌کنید یا شما هم می‌خواهید پدر تولید داخلی را در بیاورید؟

این نماینده مخالف چیت‌چیان برای تصدی وزارت نیرو در ادامه از وی پرسید: شما چه برنامه‌ای برای هدایت از اقشار آسیب‌پذیر، جانبازان و خانواده‌های شهدا دارید؟

قاضی‌پور همچنین ادامه داد: چه برنامه‌ای برای مدیریت آب زاینده‌رود دارید. شرق اصفهان در حالی که صدهاسال زکات پرداخت می‌کردند، حالا محتاج زکات هستند. ایا آب در دوران شما در زاینده‌رود جاری خواهد شد؟ یا باید با حضور شما فاتحه دریاچه‌ها و تالاب‌ها را خواند؟

نماینده لردگان:چیت‌چیان وزیری کاردان از قشر روستایی کشور است

نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مهندس چیت‌چیان وزیری است کاردان که از جمع خانواده مستضعف و روستایی برخاسته است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جلیل سرقلعه که به عنوان نماینده موافق وزیر پیشنهادی نیرو سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین حوزه مسوولیت وزارت نیرو، موضوع آب است و اگر آب باشد، سرمایه و ثروت هم هست و در سایه وجود آب و برق فاضلاب روستایی نیز قابل حل است و لذا حیطه مسوولیت وزارت نیرو بسیار مهم خواهد بود.

وی افزود: فعالیت وزارت نیرو در حوزه تامین و مدیریت آب، برق و خدمات فاضلاب شهری، ارتباط مستقیمی با زندگی مردم دارد، چراکه زندگی بدون آب و برق سخت و حتی غیرممکن است و چه بسا تامین آب و برق هم‌ردیف منافع و امنیت ملی باشد، چراکه بسیاری از بحران‌ها در کشور از بی‌آبی و بی‌برقی ایجاد می‌شود.

جلیل سرقلعه تصریح کرد: نعمت آب سالم در ارتباط مستقیم با اشتغال و سلامت، تولید و معیشت، امنیت و آرامش است و قطعا مهار و مدیریت آب بدون توان مدیریتی درست و با سابقه امکان‌پذیر نیست و توجه به زیرساخت‌ها در حوزه آب به عنوان یک استراتژی مهم در برنامه‌های جناب آقای چیت‌چیان قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه 55 درصد از آب کشور از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، گفت: متاسفانه حفر بی‌رویه چاه،‌منابع آبی زیرزمینی را تهدید می‌کند و تالاب‌ها و دریاچه‌ها را دچار مشکل کرده است و کسی که برای رفع این معضلات و مشکلات برنامه جدی و اصولی دارد، جناب آقای دکتر چیت‌چیان است.

نماینده مردم لردگان خاطرنشان کرد: آقای چیت‌چیان با سابقه مهندسی مکانیک و صنایع و نمایندگی مجلس و معاونت وزیر در وزارت نیرو بدون حاشیه سیاسی و حزبی و گروهی توانمندترین فرد برای رفع مشکلات آب در کشور است و برنامه‌های ایشان در ارتباط با اصلاح زیرساخت‌ها، استفاده از آب‌های غیر متعارف و با شناخت و آمایش درست زمینی ایشان می‌توان به آینده وزارت نیرو امیدوار بود.

رییس مجمع نمایندگان استان چهار محال و بختیاری در بخش پایانی سخنان خود، با بیان اینکه بنده به عنوان رییس مجمع نمایندگان حمایت بی‌دریغ خود را از آقای چیت‌چیان اعلام می‌کنم، گفت: مواضعی که جناب آقای بزرگواری در مجلس و در مورد اقوام لر داشتند، مواضع شخصی ایشان است و من از طرف جامعه الوار کشور، از مردم و مجلس عذرخواهی می‌کنم.

نماینده ماکو: حوزه مسوولیت وزارت نیرو حاکمیتی و تخصصی است

نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه مسوولیت وزارت نیرو حاکمیتی و تخصصی است و برای صحبت درباره آن ابتدا باید ویژگی‌های آن را شناخت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رحمانی که به عنوان نماینده موافق وزیر پیشنهادی نیرو بخشی از وقت نماینده لردگان را در اختیار داشت خاطرنشان کرد: وزارت نیرو به خاطر ویژگی‌هایی که دارد بسیار تخصصی و مهم است و همه پیچیدگی کار در این وزارتخانه می‌تواند شخصی بر صندلی این وزارتخانه تکیه بزند که توانایی مدیریت آن را دارد.

وی افزود: نمایندگان زیادی به بنده مراجعه کردند و خواستند بگویند جناب آقای چیت‌چیان مسوولیت‌های زیادی را در وزارت نیرو دارد و مورد تایید بسیاری از کارشناسان و نخبگان است و برنامه‌های ایشان طوری تنظیم شده است که کشور را می‌تواند از وضعیت بحرانی فعلی در موضوع آب و نیرو خارج کند.

چیت‌چیان: آب و برق فعالیت‌های کشاورزی را تامین می‌کنیم / برنامه کاملی برای دریاچه ارومیه دارم

وزیر پیشنهادی نیرو ضمن تشریح برنامه‌های خود برای تصدی این وزارت‌خانه، اظهار کرد: وزارت نیرو برنامه کاملی در رابطه با دریاچه ارومیه دارد که تجدید نظر درخصوص سدسازی‌ها و بازنگری در آن‌ها صورت گیرد.

حمید چیت‌چیان وزیر پیشنهادی وزارت نیرو که در دفاع از برنامه‌های خود برای رای اعتماد در صحن علنی مجلس صحبت می‌کرد با اشاره به ماموریت‌های وزارت نیرو گفت:پشتیبانی از توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، تامین آب و برق برای فعالیت‌های کشاورزی و ارائه خدمات زیرساختی به استان‌ها، سوخت‌رسانی و به کارگیری روزافزون از فناوری‌های اطلاعات می‌تواند جزو وظایف این وزارتخانه به شمار رود.

وی از صنعت برق به عنوان زیربنای حیاتی برای سایر زیرساخت‌ها نام برد و گفت: تلاش در جهت بهبود کیفیت زندگی مردم،دفاع از صیانت کار باید سرلوحه کارها قرار گیرد.

وزیر پیشنهادی نیرو، آب،‌برق و اقتصاد آب و برق را به عنوان محورهای صحبت‌هایش عنوان کرد و گفت: اینجانب برنامه‌ام را در راستا و چارچوب اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز، برنامه پنجم توسعه و ... تنظیم کرده‌ام.

چیت‌چیان در ادامه با اشاره به فعالیت‌های وزارت نیرو در زمینه آب اظهار کرد: آب محور اصلی توسعه کشور است، دسترسی و بهره‌برداری از این منبع حیاتی با مسائل گوناگون زیست‌محیطی آمیخته است؛ بر اساس نتایج تحقیقات و مدل‌سازی دوره‌ای اقلیمی پیش‌بینی شده که در دهه پیش‌رو کره زمین با نوع تغییر نظام بارش و اقلیم مواجه شود، همچنین پیش‌بینی می‌شود با توجه به رشد بی‌رویه استفاده ازمنابع آبی در سالهای آینده کشور با دشواری‌ها و چالش‌هایی مواجه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت آب کشور باید به گونه‌ای باشد که آمادگی روبرو شدن با این چالش را داشته باشد، کما اینکه در حال حاضر شاهد افت شدید تراز آب زیرزمینی نیز هستیم.

چیت‌چیان اولویت مهار آبها در چارچوب تفاهم‌نامه، تغییر رویه در تامین مالی طرح‌های اجرایی، توسعه روشهای نوین و ارزان برای تصفیه فاضلاب، تکمیل طرح‌های مکمل زنجیره تولید، مدیریت به هم پیوسته منابع آب کشور، رعایت اصول توسعه پایدار، مدیریت عرضه با تاکید بر اصلاح و هوشمندی سامانه‌های پایش آب، مدیریت تقاضا در کشاورزی، صیانت از آب‌های زیرزمینی و اجرای طرح‌های تعادل‌بخشی، توجه به تالاب‌ها به ویژه دریاچه ارومیه، جلب مشارکت مردم و هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط به منظور اثربخشی برنامه‌ها، اولویت‌بندی طرح‌ها به لحاظ تامین و تخصیص اعتبار کافی و استقرار ساختار حقوقی مناسب از حق آبه کشور را از رئوس برنامه‌های خود در زمینه آب برای تصدی وزارت نیرو برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه برق ایران در جهان گفت: ظرفیت اسمی 70 هزار مگاوات و ارائه خدمت به 29 میلیون مشترک صنعت برق را از گسترده‌ترین شبکه‌ها ساخته است و با سرمایه‌گذاری سالانه 17هزار میلیارد تومان یکی از سرمایه‌برترین صنایع کشور است.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به صادرات 11 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه گفت: با وجود موفقیت‌های بزرگی که در این صنعت به وجود آمده است اما متاسفانه از چالش‌های ریشه‌ای متعددی رنج می‌برد که پایین بودن بازده نیروگاه‌ها، عدم بهره‌گیری ازمنابع انرژی تجدید‌پذیر و الزام صنعت به استفاده از گازوئیل و مازوت برخی از این موارد است.

وی همچنین بر حمایت از ایجاد ظرفیت ساخت سالانه 500مگاوات توربین گازی و 5000 مگاوات نیروگاه خورشیدی و ... تاکید کرد و افزود:عمده‌ترین تغییری که در صنعت برق صورت می‌گیرد تغییر پارادایم صنعت برق از تمرکز بر توسعه ظرفیت‌های برق به مدیریت تامین کالا،اقتصاد با مشارکت مردم و سازگار با محیط زیست خواهد بود.

چیت‌چیان همچنین بر ضرورت توجه به مساله اقتصاد آب و برق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 676 طرح ملی واستانی در دست اجرا است که به سطح 100هزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و با ادامه این روند در صورت افزایش یافتن طرح‌های جدید و یا افزایش نداشتن تورم به طورمتوسط زمان اتمام هر طرح بیش از 30 سال طول می‌کشد هر چند بودجه شرایطی مانند فروش اوراق را پیش‌بینی کرده است اما باید تمهیدات لازم انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به راهکارهای برون‌رفت از وضعیت فعلی برای صنایع مذکور گفت: استفاده گسترده از ظرفیت بخش خصوصی، اصلاح و منطقی کردن نظام تعرفه آب وبرق، بخشی از این راهکارها می‌باشد.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به صحبت‌های قاضی‌پور گفت: این اطمینان را می‌دهم که در رابطه با دریاچه ارومیه برنامه کاملی در دست اقدام داریم که تجدیدنظر در مورد سدسازی‌ها و بازنگری آنها انجام شود و نیز انتقال آب از حوزه‌های دیگر از جمله خزر که رود ارس بخشی از آن است مدنظر وزارت نیرو خواهد بود.


بررسی وزیر پیشنهادی ورزش

کاتب: نشان افتخار سلطانی‌فر پرهیز از سیاسی کاری در مسوولیت است

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه مدیریت 20 ساله مسعود سلطانی‌فر در حوزه‌های اجرایی گفت که او در این مدت دوری از افراط‌گرایی و پرهیز از سیاسی‌کاری را مدنظر قرار داده است.

غلامرضا کاتب که در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در جلسه علنی بعدازظهر مجلس سخن می‌گفت، با بیان اینکه تصمیم‌گیری در مورد کابینه حسن روحانی برای نمایندگان سهل و آسان، خاطرنشان کرد: افراد این کابینه همه جواب پس داده‌اند و ما می‌توانیم همه آنها را امتیازبندی کنیم و به آنها نمره بدهیم.

وی افزود: کشتی مدیریت کشور در طوفان تحریم دشمنان قرار گرفته و ما اگر بخواهیم در این شرایط سخت کشور را به ساحل امن برسانیم، باید با بالاترین وفاق، عقلانیت و دانش، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

کاتب در ادامه اضافه کرد: ورزش یکی از عرصه‌هایی است که می‌تواند برای ما رشد و بالندگی کسب کند و این نشان از توان جوانان ایران اسلامی دارد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: می‌گویند آقای سلطانی‌فر کار سیاسی کرده است. کسی که 20 سال افتخار دارد در نظام جمهوری اسلامی در سطح استانداری و معاونت استانداری کار مدیریت کلان کند و دانش‌آموخته دکترای برنامه‌ریزی و توسعه است، آیا فقط کار سیاسی بلد است، آیا کسی که 20 سال افتخار مدیریت کلان کشور را دارد، نمی‌تواند برمسائل جوانان و ورزش اشراف داشته باشد؟

وی یادآور شد که سلطانی‌فر 20 ریاست کمیسیون اجتماعی استانداری‌ها را به عهده داشته و براین اساس مسائل جوانان را به خوبی رصد کرده است.

این نماینده اصولگرای مجلس به نقل قولی از رییس جمهور پرداخت و گفت: آقای روحانی گفتند که آقای سلطانی‌فر کامپیوتر سیار ورزشی است، ایشان اطلاعات ورزشی خوبی دارد، انصاف به خرج بدهید، بعد از 34 سال اگر یک مسوول ورزشی را انتخاب کردید که پیش از انتصابش در مسوولیت ورزشی دو سال سابقه قائم‌مقامی سازمان تربیت بدنی را داشته باشد، آن‌وقت به آقای سلطانی‌فرد ایراد بگیرید.

او تنها کسی است که بعد از 34 سال مسوولیت ورزش را به عهده می‌گیرد و علاوه بر داشتن سابقه علمی و مدیریتی، سابقه کلان مدیریت ورزش را در مدت دو سال را هم داشته است.

کاتب در پایان گفت: امیدوارم با فعالیت ارزشمند آقای سلطانی‌فر در طول این مدت و 20 سال سابقه مسوولیت وی که نشان پایبندی‌اش به نظام جمهوری اسلامی است و اینکه دوری از افراطی‌گری و پرهیز از سیاسی کاری از مسوولیت نشان افتخار او بوده، با یک همت عالیه به او رای بدهید.

احمدی لاشکی: مدیر ورزش باید سیاستمداری چیره‌دست باشد

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوابق سیاسی مسعود سلطانی‌فر وزیر پیشنهادی ورزش گفت: به نظر من مدیر ورزش باید سیاستمداری چیره‌دست باشد چرا که رابطه سیاست و ورزش جدایی‌ناپذیر است.

احمدی لاشکی که در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در جلسه علنی بعدازظهر امروز (پنج‌شنبه) سخن می‌گفت، با اشاره به مشکلات ایجاد شده در پی ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان گفت: بر اساس آخرین سرشماری جمعیت سنین 11 تا 15 سال 4.6 میلیون نفر و جمعیت افراد 15تا 29 سال 24 میلیون نفر است و این یعنی قریب به 28.5 میلیون نفر جمعیت جوان که ما نتوانسته‌ایم آنها را در این وزارتخانه بپذیریم زیرا آنها برادر ناتنی وزرش شده‌اند و حقی از ارث نبرده‌اند.

وی با اشاره به اعلام حمایت فراکسیون ورزش مجلس از تصدی وزارت توسط سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: ورزش جایگاه خاصی است که ایستایی در آن معنایی ندارد. در ورزش رسیدن نداریم بلکه همیشه حرکت و تلاش است و نتیجه‌اش را در ورزش قهرمانی زمانی می‌بینیم که یک ورزشکار صاحب مقامی شده و نواختن سرود و اهتزاز پرچم ایران شور و هیجان 75میلیون ایرانی را به دنبال دارد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس بابیان اینکه وزیر ورزش باید پرکار و پرتلاش باشد، خاطرنشان کرد: من تشکر می‌کنم کسی به عنوان وزیر ورزش تعریف شده که سالها تلاش ویژه داشته من به این جهت اینجا آمدم که احساس می‌کنم آقای سلطانی‌فر مظلوم واقع شده، او معاون سیاسی سه استان و استاندار سه استان بوده و این یعنی ریاست شورای ورزشی و شورای جوانان را نیز به عهده داشته و به این حوزه اشراف دارد.

وی با تاکید بر لزوم مقابله با پدیده فرار مغزها در جامعه خاطرنشان کرد: آقای سلطانی‌فر در برنامه‌اش استقلال کامل فدراسیون‌ها، توجه ویژه به ورزش بانوان، توجه به اقتصاد در کنار ورزش، تقویت جایگاه ورزش پیشکسوتان و سرمایه گذاری در تمام رشته‌های ورزشی را مورد توجه قرار داده است ما هم معترضیم که یک ورزشکار دو میلیارد تومان درآمد داشته باشد اما یک رشته ورزشی در یک شهرستان 100میلیون تومان اعتبار هم نداشته باشد.

احمدی لاشکی در ادامه به اظهارات روحانی درباره اطلاعات سلطانی‌فر در وزارت ورزش اشاره کرد و به مزاح گفت: در این چند وقتی که با ایشان صحبت کردیم به نظر می‌رسد اطلاعات ایشان از آقای فردوسی‌پور هم کمتر نباشد.

به گفته وی وزیر پیشنهادی ورزش ناکارآمدی و سلیقه‌ای عمل کردن در اعمال ورزشهای مدیریتی در سازمان‌های ورزشی، پروژه‌های عمرانی و نیمه تمام و بلاتکلیف در سطح کشور، ضعف نظام فناوری اطلاعات در ورزش و نبود اطلاعات و آمار درست را از چالش‌های این حوزه می‌داند.

نمایده در پایان با تاکید بر اینکه مدیر ورزش باید سیاستمداری چیره‌دست باشد، رابطه سیاست و ورزش را جدایی‌ناپذیر توصیف کرد وگفت: آقای سلطانی‌فر دانشجوی دکترا در مدیریت توسعه است و با توجه کار اجرایی و سابقه علمی بهترین گزینه برای تصدی وزارت ورزش و جوانان به حساب می‌آید.

احمدی لاشکی در بخش دیگری از اظهاراتش ضمن تبریک به حسن روحانی و تقدیر او از معرفی زودهنگام کابینه به مجلس از وزیر پیشین ورزش و جوانان نیز تقدیر و تشکر کرد.

رحمانی: آیا ورزش را سیاسی می‌کنید؟

نماینده مردم تاکستان با تاکید بر اهمیت وزارت ورزش و امور جوانان از سلطانی‌فر پرسید که آیا قصد دارد تمام توجهات ورزش را برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس صرف کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رجب رحمانی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان که وقت خود را با عثمان احمدی تقسیم کرده است در صحن علنی نوبت عصر امروز(پنجشنبه) گفت: آقای سلطانی‌فر از مدیران با تلاش ما در حوزه‌های مختلف هستند که بنده با برنامه‌های ایشان مخالفم که این به معنای مخالفت با برنامه‌های دولت نیست.

وی با اشاره به تشکیل وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارت ورزش و امور جوانان به دلیل حساسیت مجلس و اهمیت ورزش و جوانان تشکیل شد، اهمیتی که بخوبی می‌توان در فرمایشات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مشاهده کرد.

رحمانی خاطر نشان کرد: معقوله ورزش به دلیل اهمیت تنها از عهده یک وزیر ساخته نیست و باید شخص رییس جمهور و همه وزرا به وزیر ورزش و جوانان کمک کنند.

این نماینده مجلس نهم از سلطانی‌فر پرسید چه برنامه‌ای برای حل مشکلات حوزه ورزش و جوانان دارد و می‌خواهد که موضوع دوشغله‌ها را حل کند.

نماینده مردم تاکستان همچنین گفت: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که بازیکنان فوتبال ده برابر سایر ورزشکاران پول بگیرند چطور می‌خواهید با این موضوع برخورد کنید، از طرف دیگر سرانه ورزش جهانی برای هر فرد دو متر مربع است که در کشور ما چنین موضوعی رعایت نشده است.

وی با طرح این پرسش که سلطانی‌فر برای تامین امکانات ورزشی برای طبقات محروم چه برنامه‌ای دارد گفت: آیا برای مناطق استان‌ها تمرکز می‌کنید یا به مناطق محروم هم توجه دارید.

وی همچنین درخصوص برنامه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان درمورد ورزش بانوان سوال پرسید و گفت آیا شما می‌خواهید تمام توجهات ورزش را معطوف به دو باشگاه پرسپولیس و استقلال کنید.

رحمانی در پایان خطاب به سلطانی‌فر گفت: آیا شما می‌خواهید ورزش را سیاسی کنید؟ چه تمهیداتی برای جلوگیری از حضور سیاسیون در ورزش دارید و چه اقداماتی برای کسب مجدد کرسی‌های ورزشی در صحنه‌های بین‌المللی انجام می‌دهید.

قادرمرزی: به جز سلطانی‌فر به همه وزرای پیشنهادی رای می‌دهم

حامد قادرمرزی در مخالفت با مسعود سلطانی‌فر وزیرپیشنهادی ورزش و جوانان گفت: معتقدم امروز مجلس در موقعیت حساسی برای انتخاب وزرا قرار دارد.

این عضو کمیسیون عمران افزود:سلطانی‌فر 35 سال سابقه مدیریتی دارد ولی سوابق اجرایی و تحصیلاتی ایشان هیچ ربطی به ورزش ندارد و به نظر بنده معیار شایسته‌سالاری در خصوص وزارت ورزش و جوانان رعایت نشده است.

قادرمرزی افزود: سلطانی‌فر در کمیسیون گفت اگر توپ به دروازه برود خوب است و اگر به تیر دروازه بخورد بد است.

این نماینده اهل تسنن مجلس با اعلام اینکه با 17نفر از اعضای کابینه دولت یازدهم موافقم گفت: بنده به جز وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان که هیچ ارتباطی با ورزش ندارد با سایر وزرای دولت یازدهم موافقم.

مرادی: "سلطانی‌فر" تنها دوسال سابقه حضور در ورزش کشور را دارد

یک عضو فراکسیون و جوانان ورزش گفت: کابینه روحانی از نظر سابقه و تخصص در جایگاه خوبی است ولی طی چند روز اخیر اعتبار برخی وزرا به دلیل نگاه‌های سیاسی و فرهنگی زیر سوال رفته است که نمایندگان باید بدون توجه به این مسائل به کابینه رای دهند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سالار مرادی در مخالفت با مسعود سلطانی‌فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: توجه به زوایایی از حقوق اقوام و مذاهب که تاکنون کم‌توجهی یا بی‌توجهی نسبت به آنها شده در این دوره باید مورد توجه دولت یازدهم قرار بگیرد.

یک عضو فراکسیون جوانان و ورزش گفت: قرار ما با رئیس‌جمهور این بود که از ظرفیت نیروهای کرد و ترکمن در کابینه استفاده شود ولی امیدوارم در پست‌های دیگر اینگونه شود.

مرادی با بیان اینکه برای جوانان تحصیل، تهذیب و ورزش را خواهانم خطاب به وزیر پیشنهادی جوانان و ورزش گفت: از شما در خصوص جوانان از صنف جوانی سوالاتی دارم و مخالفت بنده با شما هیچ منافاتی با دیگر شایستگی‌های شما در سایر پست‌های اجرایی ندارد.

وی با بیان اینکه شما تنها دوسال سابقه حضور در ورزش کشور را دارید گفت: از سال 61 تا 88 در سمت‌های مختلف وزارت کشور و به یمن حضور دولت نهم و دهم نیز چند سالی در مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتید و در حوزه ورزش فقط مدت کوتاه دوساله حضور داشتید.

وی ادامه داد: آیا شما همچون روال مرسوم که برخی سیاست‌مداران و نوسیاست‌مداران از ورزش برای رسیدن به مناصب بالاتر مدیریتی استفاده می‌کنند، استفاده خواهید کرد؟ اصلا برای ورود افراد سیاسی و غیر ورزشی به هیات مدیره‌ها و هیات‌رئیسه‌های ورزشی چه تدبیری دارید؟ این مساله نه تنها در تهران بلکه در بسیاری از استان‌ها صدق می‌کند، اعضای هیات مدیره‌های ورزشی در سراسر کشور از سابقه سیاسی به جای سابقه ورزشی برخوردارند.

وی در ادامه سوالاتش از وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان گفت: ورزش در نواحی محروم روستایی چه سرانجامی خواهد داشت نابرابری برخی از استانها از نظر تجهیزات و امکانات چگونه جبران می‌شود، چند سال طول می‌کشد که عدالت جغرافیایی در حوزه ورزش روستایی به وجود آید، با پروژه‌های نیمه‌کاره ورزشی چه خواهید کرد.

نماینده مردم سنندج با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان گفت: در برنامه‌هایتان به تعیین و تکلیف باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال اشاره کرده‌اید آیا فقط این دو باشگاه جزو باشگاه‌های کشوری هستند؟آیا فقط فوتبال را ورزش این کشور می‌دانید.

مرادی تاکید کرد: برای مبارزه با بداخلاقی و بی‌اخلاقی در ورزش چه برنامه‌هایی دارید؟ با دوپینگ وتجمل‌گرایی در بدنه ورزش چه خواهید کرد، چه راهبردی برای ورزش مدارس در پیش دارید، برای معلولان جسمی و حرکتی چه برنامه‌ای دارید و برای قهرمانان ملی از نظر بیمه و امنیت شغلی چه خواهید کرد، برای احیای مسائل مربوط به جوانان چه برنامه‌ای دارید؟

این عضو فراکسیون ورزش و جوانان افزود: آیا می‌توان از جنابعالی تعهد گرفت تا کاری برای انجمن‌های خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام دهید، برای ازدواج جوانان و ایجاد مراکز ازدواج چه برنامه‌ای دارید و بالاخره اینکه برای اعطای وام اشتغال به جوانان برنامه‌ای دارید؟

احمدی: وزیر پیشنهادی ورزش برنامه مدونی برای حضور در بازی‌های آسیایی و جهانی داشته باشد

نماینده مردم مهاباد در مجلس با تاکید بر لزوم بازنگری در طرح جامع ورزش و وزیر ورزش و امور جوانان خواست تا با همکاری موثر با کمیته ملی المپیک برنامه‌ریزی مدونی برای حضور تیم‌های ورزشی در بازی‌های آسیایی و جهانی داشته باشد.

عثمان احمدی مخالف وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان که وقت خود را با رجب رحمانی دیگر مخالف وزیر پیشنهادی تقسیم کرده است در صحن علنی نوبت عصر امروز گفت: وزرایی که آقای روحانی به مجلس معرفی کرده است، از لحاظ توانمندی، ولایت‌مداری و پایندی به اصول قانون اساسی مشکلی ندارند چرا که در غیر این صورت حتما روحانی آنها را برای کابینه به مجلس معرفی نمی‌کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم تمامی اهتمام خود را برای رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم به خصوص بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی به کار گیرند.

احمدی در خصوص دلیل مخالفتش با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: من مخالفت آنچنانی با وزیر ندارم و به دلیل فشارهای منطقه کردنشین و اهل سنت در پشت تریبون قرار گرفتم.

وی گفت: با وجود حدود 5 تا 6 میلیون رای آقای روحانی از مردم کرد و اهل سنت است ولی به نخبگان کرد و اهل سنت در کابینه توجهی نشده است که امیدواریم دولت تدبیر و امید توجه بیشتری به نمایندگان ادوار داشته باشد.

نماینده مردم مهاباد با طرح این پرسش که سلطانی‌فر چه برنامه‌ای برای حضور تیم‌های ورزشی در بازی‌های آسیایی و جهانی دارد گفت: یکی از اولویت‌های شما باید بازنگری در طرح جامع ورزش کشور باشد و از طرف دیگر امیدواریم همکاری موثر با کمیته ملی المپیک جهت حضور در بازی‌های آسیایی و جهانی داشته باشید.

نماینده زاهدان: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، کامپیوتر ناطق ورزش است

ناصر کاشانی در موافقت با مسعود سلطانی‌فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: امیدوارم استفاده از پتانسیل اقوام در مناصب مدیریتی توسط رییس جمهور مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه رییس جمهور با انتخاب مسعود سلطانی‌فر سنت حسنه‌ای را در انتخاب مدیری با سابقه طولانی بنیانگذاری کرد، افزود: انتخاب فردی از خانواده ورزش برای نخستین بار در مدیریت ورزشی کشور انجام می‌شود. رییس جمهور با انتخاب سلطانی‌فر جایگاه وزارت را ارتقا داد و فردی را معرفی کرد که در سطح قابل قبولی است.

کاشانی با یادآور شدن چالش‌های ورزش شهرستان‌ها گفت: بنده به عینه از چالش‌های فراوان ورزش شهرستان‌ها مطلع هستم. بسیاری از استعدادهای این مناطق به دلیل محرومیت و بی‌توجهی به ورزش مناطق محروم ناشناخته مانده است. حضور سلطانی‌فر در راس مدیریت ورزش کشور از این ناحیه نیز غنیمت است.

وی یادآور شد: اساتید دانشگاه‌ها و اهالی ورزش انتخاب شایسته رییس جمهور برای تصدی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ایشان را تحسین می‌کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را مدیری کم هزینه دانست و افزود: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه را در پیش می‌گیرد. ایشان به معضلات مدیریتی و چالش‌های بخش ورزش اطلاعات و تسلط خوبی دارد. به نوعی می‌توان ایشان را کامپیوتر ناطق ورزش کشور دانست.

کاشانی، سلطانی‌فر را مدیری دانست که برای ارتقای سطح ورزش کشور از همه ظرفیت‌های کشور استفاده خواهد کرد.

نماینده مردم زاهدان خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برای ارتقای جایگاه ورزش قهرمانی و همگانی حرکت کرده است. ایشان اصلاح اساسنامه‌های فدراسیون‌های ورزشی را در دستور کار قرار داده است. همچنین مبارزه با فساد، دوپینگ و ناامنی‌های اخلاقی در ورزش کشور را در دست اقدام دارد.

کاشانی، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برای فوتبال و جام جهانی 2014 دارای برنامه دانست.

وی استفاده از مدیران غیر ورزشی را از جمله رویکردهای وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برشمرد و افزود: امیدوارم سلطانی‌فر در تعامل با سازمان خصوصی‌سازی، تکلیف باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس را مشخص کند.

نماینده مردم زاهدان ارتقای ورزش بانوان در همه سطوح را از برنامه‌های وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان و به معنای معرفی شدن اسلام به عنوان دینی مترقی و ارزش قائل شدن برای زنان کشور دانست.

این عضو کمیسیون اجتماعی از تلاش وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان جهت استفاده از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی سخن گفت و افزود: باید از حضور گرامی سلطانی‌فر در رأس بخش ورزش کشور، استقبال کرد.

عزیزی: تعامل مثبت با مجلس از خصوصیات سلطانی‌فر است

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه سلطانی‌فر در دو حوزه جوانان و ورزش اشراف کافی دارد، گفت: تعامل مثبت و موثر با مجلس از جمله خصوصیات وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان است.

عبدالرضا عزیزی موافق وزیر پیشنهادی وزیر ورزش و امور جوانان که وقت خود را با ناصر کاشانی نماینده زاهدان دیگر موافق وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان تقسیم کرده است، در جلسه علنی نوبت عصر امروز گفت: نیاز به تقویت فعالیت‌های آموزشی، انگیزشی،توسعه تجهیزات،تاسیسات و امکانات، شناسایی و پرورش استعدادها و نخبگان به طور مستمر، تامین و ارتقای ورزش در جامعه، سالم‌سازی محیط‌های ورزشی، تقویت ورزش بانوان در همه ابعاد آموزشگاهی همگانی قهرمانی و حرفه‌ای ،کاهش تصدی‌گری دولت در امور ورزش و جوانان ، توجه به دغدغه‌های اشتغال، ازدواج، مسکن و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی جوانان، تقویت نیروهای کارآمد درون حوزه و ورزش به معنای توجه به منابع نیروی انسانی و ساختار مدیریتی به عنوان مطالبات همگان از این وزارتخانه است.

وی اضافه کرد : از سوی دیگر در حوزه بین‌المللی احتیاج به تقویت تعامل و جایگاه‌های مدیریتی و قهرمانی و رفع مشکلات در نهادهای بین‌المللی ورزش بر اساس اصول اعتقادی، عزت، حکمت و مصلحت کشور هستیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: سلطانی فر در برنامه‌های خود افق حرکتی‌اش را در صورت تصدی وزارتخانه ترسیم کرده‌ است که با ارائه برنامه‌های کوتاه و بلندمدت همسو و منطبق با قانون برنامه پنجم توسعه، قانون بودجه 92 وسایر ارکان قانون پیش می‌رود.

به گفته عزیزی سلطانی فر در برنامه‌های خود توجهی به توسعه ورزش همگانی، ورزش بانوان، تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها، زیرسازی منابع و ساختار سازمانی در کنار اهتمام به ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در عرصه‌های بین‌المللی کرده است و در حوزه جوانان در تعمیق باورهای مذهبی و انقلابی،تعالی بخشی هویتی و شخصیتی، ترویج روحیه جوان‌گرایی و جوان‌باوری ،ارتقا مشارکت جوانان در امور ورزش و تلاش برای تحکیم نهاد خانواده و ازدواج آگاهانه به هنگام و آسان تاکید دارد.

وی با طرح این پرسش که آیا سلطانی‌فر توان پیاده‌سازی برنامه‌هایش و حرکت در مسیر و افق راهبردها و حل و فصل چالش‌ها را دارد، گفت: با مطالعه برنامه‌ها و استماع صحبت‌های ایشان در کمیسیون کشاورزی به این مهم رسیدم و به همین دلیل به عنوان موافق وزارت ایشان صحبت می‌کنم.

نماینده مردم شیروان ادامه داد: در سابقه ورزش دستگاه کشور یک نفر با سابقه قبلی و مدیریت کلان این حوزه از سوی رئیس‌جمهور انتخاب شده است. آقای سلطانی‌فر با پیمودن پله پله رده‌های مدیریتی از کارمندی به معاونت مدیر کل و مدیر کلی و در نهایت به مدت 20 سال معاونت استانداری و استانداری شش استان کشور رسیده است.

وی افزود: آقای سلطانی فر به مدت دوسال قائم مقام وقت سازمان تربیت بدنی بوده است ایشان با تجربه معاونت مالی و اداری سازمان تربیت بدنی و ریاست هیات مدیره شرکت تجهیز و توسعه اماکن ورزشی دارای شناخت دقیق و عمیق از مسائل ورزشی کشور است. به طوری که اشراف به حوزه جوانان به واسطه داشتن مسئولیت در کارگروه جوانان در مقاطع مختلف و 20 سال مسئولیت در استانداری ایشان را مدیری مطلع و کارآزموده در هر دو حوزه وزارت ورزش و جوانان کرده است.

عزیزی با باین اینکه عمق شناخت سلطانی فر از حوزه کاری‌اش باعث انتخاب کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر برای دست‌یابی به اهداف وزارتخانه می‌شود افزود: تعامل مثبت و موثر با مجلس و سایر دستگاه‌ها در تمکین از قانون از خصوصیات آقای سلطانی‌فر است.

به گفته وی توجه به اسناد بالادستی، برنامه محوری، عمق‌بخشیدن به تصمیات و پرهیز از شتاب‌زدگی در کنار تشویق جامعه ورزش به طرح نظرات و ایده‌های جدید و به کارگیری بهترین نظرات مورد توجه جدی سلطانی‌فر است.

در پایان از روحانی به دلیل انتخاب صحیح وزرا و تسریع در معرفی کابینه به مجلس و همچنین از لاریجانی برای برنامه‌ریزی سریع و پاسخ به درخواست رئیس جمهور تشکر کرد و گفت: این تصمیم به نفع ملت بزرگ ایران و تسریع در امور جاری کشور می‌شود.

سلطانی‌فر: ساختارهای مدیریت در ورزش‌های همگانی و قهرمانی باید تغییر کند

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اظهار کرد: بین مسوولان سیاسی و اجتماعی حال حاضر ورزش، ورزش و مشکلات جوانان را به خوبی می‌شناسم.

مسعود سلطانی‌فر وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان گفت: بنده به عنوان فرزند انقلاب که در کارهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در نقاط مختلف کشور افتخار خدمت‌گزاری مردم را داشتم بیش از 20سال در شش استان کشور، 12 سال عهده‌دار سمت استانداری در سه استان مرکزی، زنجان و گیلان بوده‌ام.

وی ادامه داد: بنده همچنین هشت سال به عنوان معاون استانداری‌های هرمزگان، همدان و فارس انجام وظیفه نمودم و در تمام این دوران مسوولیت امور ورزش و جوانان استان‌های مختلف را در کمیته‌های هماهنگی و نظارتی و برنامه‌ریزی داخل استان‌ها را بر عهده داشتم و اولین مسوول ورزش کشور هستم که بعد از پیروزی انقلاب در صورت کسب رای اعتماد و نظر مثبت نمایندگان به هنگام تصدی مسوولیت ورزش کشور و وزارت ورزش و جوانان دارای دو سال سابقه در این بخش بودم.

سلطانی‌فر خاطر نشان کرد: نزدیک به 20 سال است که من به دلایل شخصی و علاقه خودم با محافل ورزشی قهرمانان و فدراسیون‌ها و موضوعات ورزشی ارتباط نزدیکی داشتم.

این وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان جوانان گفت: شاید ادعای بی‌موردی نباشد که بگویم در بین مسوولین سیاسی و اداری کشور ورزش را خوب می‌شناسم و با مسائل جوانان آشنا هستم و در خصوص روند ورزش کشور قبل و بعد از پیروزی انقلاب دارای تحلیل مشخص و آسیب‌شناسی جدی بوده و ان‌شاءالله نسخه درمانی دارم.

وی با بیان اینکه مشکلات فراوانی در عرصه ورزش و جوانان وجود دارد، تصریح کرد: بر این مشکلات و تنگناها و معضلات پیش‌رو واقف هستم اما آمده‌ام تا با همت بلند ملت و بازوان فولادین ورزشکاران و تجربه گران‌سنگ پیشکسوتان و دانش و اندیشه دانشگاهیان و متخصصان درامر ورزش از همه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی برای ارتقای ورزش بهره‌برداری هوشمندانه خواهم کرد و صدای ورزش پهلوانی و اخلاق‌مدار ایران اسلامی را به گوش جهان می‌رسانم.

سلطانی‌فر یادآور شد: معتقدم با نگاه توسعه‌ای به امر ورزش همگانی، پرورشی و قهرمانی و با گام‌های بلند و موثر می‌توان وضعیت موجود را با همفکری با اصحاب اندیشه و رسانه و همچنین نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان بازوی پژوهشی به وضعیتی مطلوب تبدیل نمود و ساختار محکمی برای ورزش رقم زد.

این وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان با بیان اینکه در تلاشم به ارزش‌ها، روحیه و خصلت پهلوانی در ورزش و قانون‌گرایی به مبارزه با فساد، رانت، تبعیض و دلالی به جد بپردازم، افزود: در سطح نهادی و مدیریتی با تنظیم قواعد، مقررات و آیین‌نامه‌ها تلاش مستمری برای بازسازی اخلاقی و توسعه فضیلت‌های دینی و انقلابی در ورزش داشته باشم و در بازار غوغازده ورزش سجاده صداقت پاکی و پاکدستی را بگسترانم.

وی با اشاره به انتقاد برخی نمایندگان درخصوص بی‌عدالتی در توزیع امکانات ورزشی، منابع و دیگر امکانات خاطر نشان کرد: در این راستا اقدام جدی نموده و با گسترش امکانات ورزشی در مناطق دورافتاده به توسعه متوازن و عادلانه ورزش خواهم پرداخت.

سلطانی‌فر در ادامه با تاکید بر تعامل و هم‌فکری میان وزارتخانه با مجلس اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان از دو بخش تشکیل شده و ما در ورزش یک سری مسائل فوری و فعلی داریم که باید در اسرع وقت نسبت به این موارد رسیدگی شود که از جمله آن رسیدگی به بلاتکلیفی حدود 15 فدراسیون‌ ورزشی که دارای سرپرستند هستند و باید سریعا تعیین تکلیف شود و همچنین 4 فدراسیون که به دلیل مشکلات از سوی مجامع بین‌المللی در تعلیق هستند و به همین خاطر انتخابات کمیته ملی المپیک کشور برگزار نشده است.

وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان ادامه داد: من تلاش خواهم کرد که مدیریت تخصصی را در ورزش پررنگ کنم و از نیروهای مدیر و مدبر رشته‌های ورزشی ، قهرمانان و پیشکسوتان در شئونات و ادارات مختلف استفاده کنم و تلاش خواهم کرد جلوی دوپینگ و ناپاکی‌ها را در رشته‌ها و عرصه‌های ورزشی بگیرم و سازوکاری فراهم کنم که عرصه و صحنه ورزش از اینگونه آلودگی‌ها پاک شود.

وی همچنین بیان کرد:‌ در ورزش همگانی به عنوان محور و اساس ورزش تلاش جدی‌تر و بیشتری باید انجام گیرد، چرا که علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری بر امر گسترش ورزش همگانی و علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که در طول‌ سال‌های گذشته انجام شده امروز کمتر از ده درصد مردم ما تحت پوشش ورزش همگانی هستند در حالی که این شاخص در دنیا بالای 50 درصد است.

سلطانی‌فر با تاکید بر برنامه‌ریزی برای ورزش همگانی گفت: پرداختن به ورزش در آموزش و پرورش از مهمترین سیاست‌ها و برنامه‌های ما خواهد بود که ان‌شاءالله با کمک وزارت آموزش و پرورش به صورت گسترده و اساسی به این امر خواهیم پرداخت.

این وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان با اشاره به ورزش قهرمانی اظهار کرد: علی‌رغم موفقیت‌های خوبی که در سال‌های اخیر داشته‌ایم خصوصا در مسابقات المپیک 2012 و بازی‌های آسیایی داشته‌ایم اما هنوز اختلاف زیادی با رکوردهای سایر کشورها داریم.

وی تصریح کرد: توانمندی و ظرفیت جوانان کشور ما در این عرصه بسیار بالاتر از کارنامه‌ای است که امروزه به دست داریم که البته مقایسه بین موفقیت‌های ورزشی قبل و بعد از پیروزی انقلاب حکایت از این دارد که خوشبختانه کارنامه خوبی در دست داریم.

سلطانی‌فر با اشاره به سابقه حضور ایران در المپیک طی سال‌های گذشته گفت: از 15 مدال طلا، 20 نقره و 25 برنز، چهارتای آن قبل از انقلاب و باقی بعد از انقلاب به دست آمده است این نشان می‌دهد که ما ظرفیت‌های بسیار بالایی داریم.

وی با بیان اینکه به مدل اداره ورزش انتقاد داریم گفت: ساختارهای مدیریت در ورزش‌های همگانی و قهرمانی باید تغییر کند، این یک واقعیت است که تا زمانی که دولت همه مسوولیت‌ها را بر عهده دارد بخش خصوصی کمتر در تصمیم‌گیری‌ها وارد می‌شود.

وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان با تاکید بر اینکه لازم است تصمیم‌گیری را در فدراسیون‌ها متمرکز کنیم و به فدراسیون‌ها استقلال بدهیم گفت: ساماندهی بخش خصوصی و اجرای نظام جامع باشگاه‌داری از برنامه‌های من است.

سلطانی‌فر در ادامه با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه ورزش ابراز امیدواری کرد که با همکاری نهادهای مسوول بتواند این پروژه‌ها را تمام کند و ادامه داد: ورزش کشور درطی سال‌های اخیر صدمات بسیاری دیده است ما معتقد هستیم که ناهماهنگی‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده است و باید به این مساله رسیدگی شود.

وی در ادامه با اشاره به انتقادهایی که در مورد تاکید وی بر وضعیت مالکیت باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال وجود داشته است گفت: خصوصی‌سازی از الزامات بودجه‌ای است و این امر باید مدیریت شود.

وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان ورزش، کارگری را از مهمترین برنامه‌های خود دانست و گفت: همکاری با وزارتخانه‌ها و نیروهای مسلح می‌تواند به ما در رونق ورزش در بخش‌های مختلف کمک کند، امیدواریم که با کمک و پشتیبانی همه نهادهای مسوول بتوانیم ساختار مدیریت ورزش را اصلاح کنیم و به سمت موفقیت حرکت کنیم.

سلطانی‌فر با بیان اینکه سرانه فضای ورزشی در کشور ما طبق آمارها هفتاد سانتی‌متر و طبق بررسی‌ها 55 سانتی‌متر است در حالی که میانگین فضای ورزشی در دنیا دو متر برای هر نفر است، گفت: درمورد بودجه هم میانگین سرانه اعتبارات برای هر فرد 4 دلار است در حالی که میانگین دنیا 20 دلار و میانگین کشورهای پیشرفته 120 دلار است، باید برای بهبود این سرانه‌ها اقدامات لازم انجام شود.

وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان در پایان اظهاراتش با اشاره به وضعیت جوانان در ورزش گفت: وضعیت جوانان واقعا حساسیت زیادی دارد و یک موضوع فرابخشی است در 20 سال گذشته مشکلات جوانان نه با شورا، نه با سازمان و نه با وزارتخانه حل نشده و من امیدوارم که بتوانیم با کمک مجلس و دولت این مساله را هم حل کنیم.

وی همچنین در پاسخ به یکی از منتقدانش که او را تبعه انگلیس خواهنده بود گفت: من هیچوقت به انگلیس نرفته‌ام و اگر کسی سندی در این زمینه دارد باید ارایه کند.


روحانی: برخی از تعبیرات در مجلس کمی دلگیرکننده بود

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی گفت: لازم می‌دانم که از همه نمایندگان محترم مجلس چه آنهایی که در موافقت صحبت کردند و چه آنهایی که در مخالفت نسبت به برنامه و برخی از اعضای کابینه صحبت کردند سپاسگزاری و تشکر کنم.

وی افزود: بی‌تردید همه تلاش کردند که به وظایف قانونی، شرعی و ملی خود عمل کنند و به مردم بزرگوار ایران هم چه در داخل و چه در خارج که در طول این چهارروز از طریق رسانه‌ها این موضوع را دنبال کرده‌اند خسته نباشید می‌گویم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همین‌جا از همه رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی تشکر می‌کنم بابت اطلاع‌رسانی کامل و به هنگامی که انجام دادند.

روحانی در ادامه گفت: از وزرای پیشنهادی نیز سپاسگزاری می‌کنم که به عهده خود عمل کردند و در کمال حوصله و صبوری و رعایت ادب، اخلاق و اعتدال به نقد‌ها، سوالات‌ و مخالفت‌ها حتی مخالفت‌هایی که گاهی لحن آن تند بود پاسخ منطقی و مناسبی ارائه دادند. برخی از لحن‌ها ممکن بود که بهتر باشد اما در مجموع همه سخنان نمایندگان در چارچوب آیین‌نامه انجام شده است.

وی گفت: گرچه برخی از رسانه‌ها نسبت به نوع سوالات و انتقادات لحن انتقادانه‌ای داشتند و منتقد بودند و گاهی از اصطلاح اعتراف‌گیری استفاده کردند ولی به نظر من همه مباحث، سخنان و نقدها حق نمایندگان محترم بود و آنها باید بدانند که به چه کسی و به چه دیدگاهی رای می‌دهند.

رئیس‌جمهور کشورمان افزود: رای نمایندگان رایی قانونی، حقوقی، سیاسی و حق آنهاست و حق آنها در چارچوب قانون است و امیدوارم که همه اعضای دولت و این خدمتگزار مستظهر به حمایت مجلس محترم در طول مدت خدمت‌گذاری باشیم و همواره پشتیبانی مجلس برای دولت به عنوان یک هدیه بزرگ برای استحکام کار دولت خواهد بود.

رییس جمهور در آخرین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی خود در مجلس اظهار کرد: هرچه رای مجلس باشد، به آن احترام می‌گذاریم.

حسن روحانی درجلسه علنی مجلس اظهار کرد: برای این فرزند مجلس که منادی گفتمان اعتدال و عقلانیت است و منتخب اعتدال‌خواهی مردم است، گاهی برخی از تعبیرات در مجلس کمی دلگیرکننده بود اما چه باید کرد این شیوه مرسوم در مردم‌سالاری پارلمانی است و همه ما باید عادت کنیم تحمل‌ها را بالا ببریم. هم نمایندگان مجلس و هم اعضای دولت با بالا بردن آستانه تحمل بهتر می‌توانیم با هم تعامل کنیم و به یاری هم بشتابیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مجلس در مقام ایفای وظیفه نمایندگی و اظهارنظر کاملا آزاد است. هم در بیان و هم در رای خود. حتی من می‌خواهم به رسانه‌ها تذکر دهم که برخی از نقدها و سوالات نمایندگان برای آن بود که شبهات در ذهن مردم و در کشور برطرف شود.

وی افزود: به اعتقاد من این کار به خوبی انجام گرفت. اگر شبهه‌ای در رسانه و یا در ذهن مردم باشد، اینگونه مطرح شدن آن کمک به دولت است و بهتر برای افکار عمومی تبیین می‌شود.

روحانی با بیان اینکه برخی از نقدها و سوالات گاهی سنگین بود، افزود: اما همه انتقادات را به رسمیت می‌شناسیم، این حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. البته نظر مجلس با سخنان برخی از نمایندگان گاهی متفاوت است. مجلس یعنی 290 نفر و نظرنهایی نمایندگان محترم نسبت به کابینه در رای نهایی‌شان مشخص می‌شود.

رییس جمهور تاکید کرد: ساعاتی باید صبر کنیم و آنگاه پس از شمارش آرا رای مجلس مشخص خواهد شد. هرچه رای مجلس باشد ما بدان احترام می‌گذاریم.

هیچ‌کس نمی‌تواند نظر شخصی خود را جای اسلام یا انقلاب بنشاند
وی با بیان اینکه باید پیام انتخابات را مدنظر قرار دهیم، یادمان باشد که هیچ‌کس چه رییس جمهور چه هر فرد دیگری نمی‌تواند نظر شخصی خود را به جای اسلام یا انقلاب بنشاند. همه باید تحمل آرای مخالف را داشته باشیم.

روحانی در ادامه گفت: همانگونه که در برنامه تقدیمی خود به مجلس اعلام کردم در اینجا نیز به طور فشرده در پاسخ به نقدها و پرسش‌ها به نکاتی اشاره می‌کنم و البته می‌دانم بعد از چهار روز بحث مداوم نمایندگان خسته هستند به همین دلیل تلاش می‌کنم سخنان را کوتاه کنم و از تمام زمان خود استفاده نکنم.

وی ادامه داد: طبق قانون اساسی اصل به تفکیک قواست اما این تفکیک قوا نسبی است. توزیع و کنترل قدرت مبنای اصلی در قانون اساسی ماست. به خصوص در قوه مقننه و قوه مجریه.

روحانی تصریح کرد: بنابراین وزیران از دو طریق رای اعتماد ملت را می‌گیرند. اول از طریق رییس جمهور که منتخب مردم است و از طریق دیگر نمایندگان مجلس که باز هم منتخب مردم هستند و وزیران در برابر هر دو مسوول خواهند بود.

رییس جمهور افزود: در واقع همه وزیران باید پشتیبانی رییس جمهور و نمایندگان مجلس را احساس کنند و این پشتیبانی، دوگانه است که وزرا را برای اجرای مسوولیت سنگین آماده می‌کند.

وی با اشاره به برخی از بحث‌ها در گذشته خاطرنشان کرد: بازگشت برخی از بحث‌ها به این دلیل بوده که در فهم قانون اساسی اختلاف نظر وجود داشته است اما به نظر من بیان قانون اساسی بسیار روشن است.

روحانی اظهار کرد: کابینه‌ای که به شما معرفی کرده‌ام یک منظومه یکپارچه، منسجم و واحد است و همه بخش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن به صورت هماهنگ انتخاب شده‌ است تا در کنار هم بتوانند خدمتگزار مردم باشند.

رییس جمهور تصریح کرد: دولت مدیریت آینده‌نگر و پویا را در کنار هم قرار داده تا انسجام مدیریت فراهم شود. دستیابی به چنین مدیریتی نیازمند نگاه استراتژیک بوده است، به همین دلیل افرادی را برگزیدم تا در بخش‌های خود همه جوانب و آثار فرابخشی را مدنظر قرار دهند.

رئیس‌جمهور افزود: لازمه چنین کاری انتخاب وزیرانی بود که از دانش، تخصص و تجربه بالایی برای مدیریت در شرایط پیچیده کنونی کشور برخوردار باشند.

روحانی با بیان اینکه پیری، جوانی و میانسالی وزرا برای من فرقی نمی‌کرد و یا فرقی نمی‌کند، افزود: امروز شرایط کشور به گونه‌ای است که دیگر نمی‌توانستیم ما آزمون و خطا را تجربه کنیم. من در حقیقت به ملت برای پاسخ گفتن به مطالبات آنان و برنامه‌هایی که در طول فعالیت‌های انتخاباتی‌ام مطرح کرده‌ام، متعهدم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این دولت برای پاسخگویی به همان مطالبات و در چارچوب گفتمان اعتدال که برآمده از آرای ملت است، معرفی شده است. این کابینه ،کابینه پاکی است که با پشتوانه بیش از سه دهه خدمت و مسئولیت و تجربه در سطوح مختلف نظام و رای قاطع و معنادار مردم به رئیس‌جمهور در مسئولیت ریاست‌جمهوری قرار گرفته است.

روحانی با بیان اینکه بدیهی است که کابینه باید متناسب با دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و تعهداتم به ملت باشد، خاطرنشان کرد: با حمایت مجلس شورای اسلامی و سایر ارکان نظام فرصت برای خدمت به مردم بزرگوار کشور را در این شرایط دشوار مغتنم می‌شمارم.

رعایت حقوق شهروندی و حاکم شدن فضای نشاط و امید از خواسته‌های مردم است
رئیس‌جمهور مطالبات مردم در شرایط فعلی در مباحث اقتصادی را کاهش تورم، ثبات و آرامش در فضای کسب و کار و رونق اقتصادی که منجر به افزایش سطح اشتغال و بهبود معیشت مردم می‌شود،دانست و گفت: مردم در عرصه سیاست‌های داخلی نیز خواسته‌هایی دارند. آنها خواستار رعایت حقوق شهروندی و رعایت حقوق همه اقلیت‌ها، حفظ حریم خصوصی مردم، حفظ آزادی‌های مشروع و قانونی شهروندان، احزاب و گروه‌ها و حاکم شدن فضای نشاط، امید و اعتماد هستند.

وی با بیان اینکه مردم در عرصه سیاست‌های خارجی به دنبال منزلت بیشتر ایران و ایرانیان هستند، گفت: مردم تمایل دارند که زیست بهتر همه ایرانیان را شاهد باشند و نام ایران را مترادف با ایستادگی در حقوق و منافع ملی و مطابق با صلح‌دوستی و احترام متقابل باشد.

روحانی با بیان اینکه مردم در عرصه فرهنگ و اجتماع خواستار فضایی فرهنگی‌تر هستند، ادامه داد: توجه به اخلاق، ادب و کرامت انسانی و اعتدال علوی در جهت ساماندهی فضای عمومی کشور از خواسته‌هایی است که مردم به دنبال آنها هستند.

روحانی در ادامه سخنان خود در صحن علنی مجلس گفت: همه می‌دانیم که دولت در چه شرایطی فعالیت خود را آغاز می‌کند، پاسخگویی به مطالبات مردم بدون توجه به وضعیتی که جامعه، نظام و کشور در آن قرار دارد، دور از واقع‌گرایی است و ناممکن است.

وی افزود: وضعیت فعلی کشور در تمام زمینه‌ها وضعیت دشوار و پیچیده‌ای است، در عرصه اقتصادی با تورم بالا، نرخ سرمایه‌گذاری پایین، رکودبنگاه‌های تولیدی و نقدینگی بالا و... مواجه هستیم که خلاصه آن را برای مردم تشریح کرده‌ام.

روحانی در ادامه به وضعیت کشور در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: در عرصه سیاست خارجی نیز با تمرین‌های ظالمانه، چالش‌های منطقه‌ای و تنش‌های حاد سیاسی در خاورمیانه مواجه هستیم و در اینجا لازم می‌دانم که به ملت بزرگ مصر به خاطر بی‌رحمی‌هایی که این روزها به آنها وارد شده است، تسلیت می‌گویم و با آنها ابراز همدردی می‌کنم.

وی خطاب به نظامیان مصر نیز گفت: تذکر می‌دهم که ملت بزرگ مصر، ملتی بزرگ و آزادیخواه است، آنها را سرکوب نکنید، راه مردم راه دموکراسی و اسلام است و همه جهانیان باید به درخواست مردم مصر احترام بگذارند و ما نیز با مردم مصر در چنین شرایطی اظهار همدردی می‌کنیم.

روحانی در ادامه به وضعیت منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: امروز منطقه ما با تهدیدهای قدرت‌های خارجی مواجه است.

رییس جمهور همچنین به وضعیت فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: در عرصه فرهنگی و اجتماعی نیز با آسیب‌های اجتماعی و شکاف‌ها مواجه هستیم، هرگونه قضاوتی در کابینه باید بر مبنای لحاظ کردن توانایی وزرا برای پاسخگویی به مطالبات مردم و عبور از شرایط دشوار کشور صورت بگیرد.

روحانی افزود: به صراحت خدمت نمایندگان مردم و ملت ایران می‌گویم که تک تک اعضای کابینه متناسب و با اندازه و شدت چالش‌های پیش رو و انتظار مردم و نخبگان و شرایط وزارتخانه‌های مربوطه انتخاب شده‌اند و این را هم می‌گویم که موفقیت دولت و انجام تعهدات دولت در برابر مردم نیازمند اراده ملی است و باید همه قوا با هدایت و حمایت مقام معظم رهبری به یاری دولت بشتابند.

رییس جمهور ادامه داد: دولت نیز خود را موظف می‌داند با برنامه‌ریزی منسجم، سخت‌کوشی و پایبندی به قانون، در اولویت قراردادن منافع ملی و عملکرد فراجناحی و استواری بر مشی اعتدال تمام تلاش خویش را برای گذر از شرایط فعلی و حل مشکلات و دستیابی به آینده بهتر به کار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های دولت را شنیده‌اید و من نیز در چهار روز صحبت‌ها و نظرات نمایندگان را دنبال کرده‌ام و به صراحت عرض می‌کنم یکایک وزرای پیشنهادی بر اساس ضرورت‌های پیش گفته، مشورت نخبگان و مطالعه ظرفیت‌های کشور برگزیده شده‌اند و نگاه من در انتخاب همکارانم نگاه حرفه‌ای و تخصصی بوده است.

رییس جمهور تاکید کرد: بنده هیچگاه به دنبال سهم‌دهی و مصلحت بیرونی به هیچ جناح و هیچ حزب و هیچ شخصیتی نبوده‌ام حدس و گمان درباره سهم دادن به گروه‌ها، جناح‌ها و حتی شخصیت‌های سیاسی بدانید از واقعیت دور است و اگر کسی چنین تصوری داشته باشد جز همان ظن و گمانی است که قرآن آن را اثم و گناه می‌داند و وزیران این کابینه هم هیچ کدام حرص و ولوی برای وزارت نداشته و ندارند اما انگیزه کافی را دارند.

وی با بیان اینکه کابینه دولت تدبیر و امید کابینه‌ای فراجناحی است گفت: فراجناحی بودن به معنای نداشتن گرایش سیاسی نیست اعضای کابینه چهره‌های شناخته شده‌ای هستند که در مراحل مختلف انقلاب و در دولت‌های مختلف و یا در مسوولیت‌های مختلف حضور داشتند. بدیهی است که این افراد تفکرات مشخص سیاسی و حتی متفاوت با یکدیگر داشته باشند آنچه اهمیت دارد این است که در کار دولت و در دعوت افراد به همکاری فراجناحی عمل کنیم.

روحانی تصریح کرد: من با اصطلاحات مشکلی ندارم ولی وزیر باید کل ملت را ببیند نه منافع یک جناح. همکاران من در دولت از نسل انقلاب متدین، متخصص و پاکدستند و همه آنها را به این نیت انتخاب کردم که ان‌شاءالله از رای اعتماد شما برخوردار شوند و مرا در عمل به تعهدی که با خدا و مردم بسته‌ام کمک کنند.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به حوادث تلخ سال 88 خاطرنشان کرد: چند سال پیش اتفاقات تلخی رخ داد و عده‌ای اردوکشی خیابانی کردند و عده‌ای کهریزک را درست کردند. همه می‌دانیم کارهای بسیار ناپسندیدی صورت گرفته و همه باید تلاش کنیم آتش‌ها با تدبیر خاموش شود، ضمن آنکه ما به دستگاه قضایی اعتماد داریم؛ عده‌ای احضار شدند، عده‌ای متهم بودند، عده‌ای محکوم شدند و همه آنها مشخص است اما بعد از چهار سال باز هم نباید از کوچه‌های باریک دنبال اهدافی بگردیم که منافع آن برای کشور نامشخص است.

وی ادامه داد: شخصی خود می‌گوید من نبوده‌ام و نیستم دیگری اصرار دارد که بگوید تو بودی. دستگاه‌های قضایی و امنیتی می‌گویند نبوده است آن یکی می‌گوید باید ثابت کنی که نبوده‌ای. من می‌پرسم آیا این به نفع کشور است؟ فراموش نکنیم یک بار ما مساله‌ای را پیگیری می‌کنیم به خاطر مسائل ملی و امنیت ملی و گاهی برای منافع جناحی و حزبی این دو با هم متفاوت است اما آنچه مهم است همه باید تلاش کنیم جلوی تکرار تخلفات را بگیریم و نگذاریم دیگر تکرار شود و باید توجه داشته باشیم آنچه فتنه‌ها را خاموش و از تکرار آن جلوگیری می‌کند همین حماسه حضور مردم در انتخابات است و بازگشت اعتماد همه مردم به صندوق آرا اصلاح شیوه‌ها در اجرا و نظارت، توازن در رسانه‌های خبری و صدا و سیما عقلانیت و اعتدال و بالاخره جایگزینی فضایی اعتماد و نشاط به جای فضای تردید و اختلاف.

رییس جمهور منتخب خطاب به نمایندگان مجلس گفت: افرادی را که برای همکاری دعوت مرا پذیرفته‌اند نیت و انگیزه‌ای جز خدمت صادقانه به نظام و مردم ندارند و عمل به تعهدات دینی و ملی را وظیفه می‌دانند و متوازعانه پذیرفته‌اند بنده خادم ملت را هم‌سو با تقدیر الهی و رای و امید مردم یاری و همراهی کنند و همه آنان وفادار و پایبند به آرمان‌های انقلاب، اندیشه‌های امام راحل، قانون اساسی و ولایت فقیه هستند و من به عنوان رییس جمهور به دستگاه امنیتی کشورم اعتماد دارم و آنها هم به خود من و هم به نمایندگان ویژه من اطمینان دادند که هیچ یک از وزیران پیشنهادی نه فقط از نظر امنیتی بلکه از نظر اخلاقی و مالی هم هیچ مساله قابل ذکری ندارند.

وی گفت: البته می‌دانید من نیز به دلیل مسوولیت‌هایی که در بالاترین سطوح کشور در حوزه امنیت ملی داشته‌ام حتی به این استعلام‌ها هم اکتفا نکرده‌ام و فراتر از روال معمول همه دولت‌های گذشته مشورت و رایزنی را نسبت به همه وزیران در بالاترین سطح دنبال کرده‌ام.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: با اطمینان کامل وزرا را به مجلس شورای اسلامی معرفی کردم و خواهش می‌کنم افرادی اگر از بیرون مجلس با اهدافی خاص، مسائلی را دنبال می‌کنند به آنها توجه نکنید، با مصالح ملی و شرایط کشور در این مقطع حساس توجه داشته باشید.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش افزود: این همکاران گرامی، منشور اخلاقی دولت که مبنای آن اعتدال است را از جان و دل قبول کردند که برای اجرای آن نیز همدل ومتفق‌القول هستند.

روحانی با بیان اینکه وزیران من شناخته شده هستند، گفت: با برخی از آنان در سالهای جنگ و جهاد و زیر بمباران دشمن هم‌رزم بوده‌ام و با برخی دیگر در مسئولیت‌های دیگر همکار بوده‌ام، باید قدر این عزیزان و یا جانبازان را بدانیم و قدردان تخصص‌ها و تجربه‌های طولانی‌شان باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد: باید به این نکته اشاره کنم که در بحث متوسط سنی کابینه نسبت به برخی گاهی تعبیرات نازیبایی هم به کار رفت، من جوانگرایی را می‌پسندم ولی در مدیریت‌های کلان تجربه، تعهد، دانش و آمادگی برای ایثار و فداکاری را مقدم بر مساله سنی می‌دانم.

مدیران ارشد ستادی را به مجلس شورای اسلامی معرفی کردم
رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر دو فرد از همه نظر مشابه هم بودند هم حتما جوان‌تر ترجیح داشت،در واقع معدل کابینه من در دهه سنی 50 است و این دهه یعنی دهه پختگی.

روحانی خاطرنشان کرد:آنچه برای من تعیین کننده است عشق به خدمت، توان، مدیریت، دانش، تجربه، انضباط کاری و تجربه کار گروهی بوده است و من مدیر برای پروژه انتخاب نکردم، من مدیران ارشد ستادی را به مجلس شورای اسلامی معرفی کردم.

وی ادامه داد: همه ما می‌دانیم فرماندهان کهنه‌کار اتاق فرماندهی جنگ را اداره می‌کنند و افسران جوان میدان نبرد را، البته به همه وزیران توصیه کرده‌ام که در رده‌های بعدی از متخصصین جوان استفاده و بهره‌برداری کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش اظهارداشت: در مباحث مربوط به بانوان، قومیت‌ها و اقلیت‌ها نیز باید اشاره کنم که اولا کابینه بزرگتر از هیات وزیران است و بی‌تردید بانوان محترم در کابینه حضور خواهند داشت ثانیا از وزرا خواسته‌ام که از بانوان شایسته در معاونت‌ها و مدیریت‌ها بهره‌گیری کنند و همه باید در ارتقا جایگاه بانوان در مشاغل کارشناسی، مدیریتی بکوشیم.

روحانی خاطرنشان کرد: همچنین از اقلیت‌های قومی، دینی، مذهبی در سطوح مختلف مدیریتی، سطوح ملی و محلی و حتی در مسئولیت‌هایی در ریاست‌جمهوری دعوت به همکاری خواهد شد.

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه با بیان اینکه درمورد وزرا به بیان چند جمله بسنده می‌کنم اما نسبت به چند وزیر کمی با تفصیل سخن می‌گویم تا بر سختی چند روزه شما نمایندگان نیفزایم، در رابطه با وزیر پیشنهادی‌اش در وزارت اقتصاد گفت: آقای دکتر طیب‌نیا با توجه به تجربه کافی و هماهنگی وی در فعالیت اقتصادی برای این وزارت معرفی شده است.

رییس جمهور در مورد واعظی وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات تصریح کرد: دکتر واعظی تخصص دانشگاهی در همین رشته را دارد و در شرایط فعلی که نیاز به ارتباط بین‌المللی داریم، ایشان توانایی کافی را دارند.

روحانی درخصوص حجت‌الاسلام والسلمین علوی وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات نیز افزود: آشنایی من با ایشان در مجلس شورای اسلامی در دو دوره و مجلس خبرگان بوده است و ایشان دارای قدرت مدیریتی کافی و توانایی بالایی در این امر مهم است.

رییس‌جمهور درخصوص وزیر پیشنهادی‌اش در وزارت بهداشت نیز بیان کرد: آقای دکتر هاشمی را با اصرار دعوت کردیم. ایشان مسوولیت‌های سنگینی برعهده داشته و خدمات بسیاری را در امر پزشکی داشته و دارند و سابقه جبهه و جهادی ایشان مورد استقبال بزرگان جامعه پزشکی بوده است.

وی همچنین در مورد وزیر پیشنهادی‌اش در وزارت دادگستری خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی را برای وزارت دادگستری انتخاب کردم و همچنین از پذیرش ایشان خوشحال شدم. ایشان توانمند برای تصدی بر این وزارت است و می‌تواند به خوبی هماهنگی لازم بین قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه را به وجود بیاورد. لذا مطمئن بودم ایشان در زمینه تامین عدالت و مبارزه با فساد کمک خوبی برای دولت خواهند بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در ادامه با اشاره به معرفی حسین دهقان به عنوان وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مجلس گفت: سابقه آشنایی من با ایشان مربوط به دوران دفاع مقدس است. ایشان در بخش جبهه و جنگ سابقه ارزشمندی دارند. آشنایی و تجربه‌ ایشان به این بخش و حضورش در وزارت دفاع و نگاه استراتژیک وی به این بخش از مواردی است که حائز اهمیت است.

وی با اشاره به انتخاب محمدرضا نعمت‌زاده به عنوان وزیر وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: به حق مهندس نعمت‌زاده فردی شایسته و جزو افراد کم‌نظیر در بخش صنعت است. ایشان در این بخش می‌توانند نشاط جدیدی را به وجود بیاورند. ان‌شاءالله شاهد شکوفایی این وزارتخانه در دوران حضور آقای نعمت‌زاده در این وزارتخانه باشیم.

روحانی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان یکی از فعالان انقلاب نام برد وگفت: آقای جنتی در دوران بعد از انقلاب مسئولیت‌های فراوانی داشته‌اند و کاملا به فرهنگ ایرانی اسلامی اشراف دارند و به ابعاد مهم فرهنگ از لحاظ بین‌المللی توجه کامل دارد.

رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به انتخاب عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور اظهار کرد: من نیازی به معرفی ایشان نمی‌بینم چرا که همه شما نمایندگان مجلس با ایشان آشنایی کامل دارید.

روحانی با اشاره به سوابق رحمانی فضلی ادامه داد: وی با فرهنگ کشور آشنا است و من می‌خواهم که ایشان با دید اقتصادی به استان‌ها توجه کنند. ایشان آشنایی عمیقی با اقوام مختلف ایرانی دارند و وزیری هستند که به خوبی به زبانهای کردی و آذری صحبت می‌کنند.

وی با اشاره به معرفی حمید چیت‌چیان به عنوان وزیر نیرو به مجلس شورای اسلامی به بیان سابقه آشنایی خود با چیت‌چیان پرداخت و گفت: چیت‌چیان وزیری است که هم دارای تخصص و هم تجربیات زیادی است. وی ابتکارات زیادی در بخش‌های انرژی‌های نوین دارد و توجه ویژه به مساله آب در شرایط فعلی کشور از اولویت‌های مورد نظر ایشان است.

روحانی در ادامه با بیان اینکه بهترین شخصیتی که می‌تواند به خوبی مسئولیت وزارت خارجه را برعهده بگیرد، انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: من سالیان درازی با محمدجواد ظریف آشنایی دارم، مهارت ایشان در مذاکرات بین‌المللی و آشنایی ایشان به مسائل مختلف جهانی و همچنین اطاعت از خط رهبری در مقاطع مختلف از ویژگی‌های آقای ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه است.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به انتخاب محمود حجتی به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: من در جمع‌بندی‌هایی که در مورد وزیر جهاد کشاورزی داشتم همه بخش‌های جهادی اتفاق نظر داشتند که آقای حجتی این وظیفه را بپذیرند، از روز اولی که من از ایشان درخواست کردم که سکان این وزارت را بر عهده بگیرند ایشان متواضعانه فرد دیگری را معرفی کردند.

روحانی با بیان اینکه برای وزارت آموزش و پرورش شخصیتی اجرایی، علمی و برنامه‌ریز مورد نظر قرار داده است، گفت: دکتر نجفی فردی است که نسبت به مسائل آموزش و پرورش دارای نظرات راهبردی هستند. وی دارای محبوبیت بالایی در میان فرهنگیان است و درک عمیقی از آموزش و پرورش و از در ک عمیقی از مسائل عمومی کشور دارد.

وی افزود: نجفی دغدغه فرهنگیان را به خوبی می‌داند و می‌داند که معلم دلخسته نمی‌تواند آینده‌سازان بانشاطی را تحویل جامعه بدهد. من مطمئنم که ایشان می‌توانند نشاط علمی، اخلاقی و فرهنگی بهتری را پیدا کنند ایشان تجربه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان کشور را داشته و کاملا به انقلاب و نظام و رهبر معظم انقلاب متعهد هستند.

روحانی تاکید کرد: شرط اولیه همه وزرا تخصص، اعتدال‌گرایی و اطاعت از ولایت امر بوده و است.

روحانی در مورد انتخاب وزیر علوم توضیح داد: وزیر علوم دغدغه شخصی من بود. چراکه ما نیازمند دانشگاه‌های با نشاط هستیم و باید مطالبات به حق دانشجویان را مدنظر قرار دهیم. برای همین وزیر علوم باید فردی باشد مورد احترام دانشگاهیان و دارای سوابق علمی و مدیریتی متعادل باشد تا فضای دانشگاه را در شرایط حساس فعلی به سمت آرامش پیش ببرد.

وی با اشاره به سابقه آشنایی‌اش با میلی‌منفرد گفت: من در همان سال‌های دهه 70 که در شورای امنیت ملی مسوولیت داشتم، در جریان حوادث آن روز دانشگاه‌ها آقای دکتر میلی‌منفرد را فردی معتدل شناختم که جزء افرادی است که تفکر اصلاح‌طلبی دارد اما در اجرا مستقل و فراجناحی است و طبق چارچوب‌های نظام و ولی فقیه حرکت می‌کند.

رییس جمهور ادامه داد: من بارها قبل از این گفته‌ام که با اصولگرا یا اصلاح‌طلب بودن افراد مشکلی ندارم بلکه معتقدم هر دوی این گروه‌ها باید در دولت آینده اعتدال داشته باشند.

روحانی در توضیحات خودش در مورد علی ربیعی گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به دست کسی اداره شود که هم اقتصاددان باشد و هم جامعه‌شناس و هم فضای کارگری را بشناسد و هم فقر را احساس کرده باشد و هم سال‌ها در فضای امنیت ملی سابقه داشته باشد و پیوندها را به خوبی درک کند.

وی با بیان اینکه علی ربیعی تمام ویژگی‌های گفته شده را دارد، گفت: آقای ربیعی برای اداره وزارتخانه‌ای که هم اقتصادی، هم اجتماعی و هم کارگری است، مناسب است و با توجه به ویژگی‌هایش برای این مسوولیت انتخاب شده است و می‌تواند این وزارتخانه را اداره کند.

رییس جمهور در توضیحات خودش در مورد گزینه پیشنهادی وزارت راه، مسکن و شهرسازی گفت: آقای آخوندی هم دانش مهندسی و اقتصادی دارد و هم به توسعه اجتماعی معتقد است. با توجه به اینکه ما باید تمام کشور را در نظر داشته باشیم، ایشان مساله آمایش سرزمینی را مدنظر دارد و همواره تمرکززدایی و پایتخت‌سالاری را مدنظر داشته است.

روحانی با بیان اینکه راه و شهرسازی یک ماموریت استراتژیک است، گفت: آقای آخوندی با انجمن‌های حرفه‌ای و تخصصی در این زمینه هماهنگ است و به همین دلیل از انتخاب او استقبال فراوانی شده است.

وی با اشاره به سابقه فعالیت آقای آخوندی گفت: او جهادگر و با سابقه جهاد سنگرسازان بی‌سنگر است و این شهامت را داشته است که در حضور رهبری بگوید که تقلبی در انتخابات نشده و امکان تقلب وجود ندارد که من این موضوع را که او در هرکجا اعتقاد خودش را بیان می‌کند، به او تبریک می‌گویم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در ادامه دفاع پایانی خود از وزرای پیشنهادی‌اش با اشاره به ویژگی‌ها و خصوصیات زنگنه و همچنین اهمیت وزارت نفت گفت: وزارت نفت از حساسیت بالایی برخوردار است و امروز شرایط کشور ما به گونه‌ای است که منابع مالی ما و به تعبیری دیگر زندگی مردم امروز به این وزارتخانه اتصال دارد.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت بین‌المللی و سیاسی این وزارتخانه و تحریم‌های دشمنان در ارتباط با نفت کشورمان گفت: جایگاه این جایگاهی یگانه است بنابراین باید نگاه ما نیز یگانه باشد.

وی با اشاره به اهمیت داخلی این وزارتخانه و همچنین بعد بین‌المللی و اقتصادی آن گفت: بحث سیاست خارجی و اقتصادی ما نیز در کنار مسائل داخلی به این وزاتخانه وابسته است و ما نیازمند فردی باتجربه و کهنه‌کار جهت تصدی این وزارتخانه هستیم و من خودم در این زمینه وسواس زیادی به خرج دادم، با افراد زیادی صحبت کردم و حتی دو نفر را برگزیدم و خود آنها اصرار و تاکید کردند که در شرایط فعلی بهترین گزینه دکتر زنگنه است. با متخصصین و صاحب‌نظران صحبت کردم،‌گروه‌های کاری ما بررسی کرد و تاکید بر این بود که آقای زنگنه شایسته‌ترین فرد برای این سمت است.

روحانی خطاب به نمایندگان گفت: شما اگر دوره مسوولیت ایشان در وزارت نفت را با دوره‌های دیگر مقایسه کنید، می‌بینید که در دوره خود چه نشاطی را وارد این صنعت کردند و ما در چه شرایطی قرار گرفتیم.

وی گفت: شما وضعیت پارس جنوبی را در دوره ایشان با دوره کنونی مقایسه کنید، پارس جنوبی از زمانی که ایشان از وزارت نفت رفتند تا به امروز چقدر پیشرفت داشته است؟ البته می‌دانم شرایط ما در این سال‌ها شرایط سختی بوده و این را می‌پذیرم ولی باید توجه داشت که کار ایشان نیز در زمانی که مسوولیت وزارت نفت را برعهده داشتند بسیار ارزشمند بود و به صراحت می‌گویم که بنده فردی بهتر از ایشان را برای وزارتخانه نمی‌شناسم و سراغ ندارم.

رییس جمهور ادامه داد: این وزارتخانه، وزارتخانه حساسی است و حتی اگر بخواهد این وزارتخانه دو هفته با سرپرست اداره شود بنده به عنوان خدمت شما نمایندگان عرض می‌کنم، برای من این موضوع بسیار سخت است و برای منافع ملی مضر است.

روحانی با اشاره به سابقه آشنایی خود با زنگنه گفت: ایشان شخصیتی است که من در جبهه‌های جنگ با ایشان آشنا شدم، جهادگری هستند که در میدان‌های رزم در کنار ایشان بودم، در مسوولیت‌های مختلف حضور داشتند و به شما می‌گویم که پرونده ایشان در بخش‌های مختلف دنبال کردم، ایشان فردی پاکدست است.

وی با اشاره به بحث قرارداد کرسنت و مباحث مطرح شده در ارتباط با آن با بیان اینکه خود کسی بوده که به این موضوع اشکال گرفته است گفت: بنده در جریان تمام مراحل این موضوع هستم.

رییس جمهور با بیان اینکه زنگنه فردی متخصص، پاکدست است گفت: در شرایط فعلی ایشان بهترین گزینه برای اداره این وزارتخانه مهم و استراتژیک است.

روحانی همچنین در دفاع از وزیر ورزش و جوانان نیز گفت: ایشان (سلطانی‌فر) سابقه مدیریتی طولانی در عرصه‌های مختلف دارد.

وی با اشاره به سوابق سلطانی‌فر گفت: ایشان فردی شایسته برای برعهده گرفتن مسوولیت ورزش و جوانان است.

روحانی همچنین به اهمیت ملی و دیپلماسی این وزارتخانه از جمله بحث دیپلماسی ورزش و همچنین توجه به ورزش همگانی اشاره کرد.این مطلب در حال تکمیل است/
منبع: هشت صبح
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: