برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۵۵۴۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۵
جلسه علنی امروز مجلس در حالی به اتمام رسید که بهارستانی‌ها به چهارمین وزیر دولت تدبیر و امید کارت زرد دادند.
 جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به‌ ریاست ریاست مجلس با حضور 195 تن از وکلای ملت برگزار شد.

پیش از قرائت قرآن کریم محمدحسین فرهنگی منشی هیئت رئیسه دستور کار امروز مجلس را بدین شرح اعلام کرد: گزارش وزیر صنعت و معدن و تجارت در مورد اقتصاد مقاومتی، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی وحقوقی درمورد طرح دائمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب 1387، گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد رد طرح تعیین تکلیف دوره‌های آموزشی تربیت بهورز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی درمورد طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی و دو فقره سؤال نمایندگان از وزیر آموزش و پرورش.

در ادامه آیاتی از قرآن کریم و ترجمه آن تلاوت شد؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)‌و امام خمینی(ره) نطقی ارائه کرد.

**لاریجانی: زن در نظام اسلامی نه پرده‌نشینی و نه اختلاط با دیگران را به‌شیوه غربی می‌پذیرد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در نطق پیش از دستور در صحن علنی مجلس با اشاره به میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار داشت: میلاد باسعادت دختر گرامی رسول الله فاطمه زهرا(س) و میلاد امام خمینی(ره) را به ملت و نمایندگان و بانوان جامعه تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: امام حسن عسکری(ع) کلامی بلند درباره حضرت فاطمه زهرا(س) دارند، در روایتی می‌فرماید: ما حجت‌های خدا بر مخلوقات هستیم و مادر ما فاطمه(س) حجت خدا برما است. در این روایت جایگاه مهم حضرت فاطمه زهرا(س) به‌خوبی روشن می‌شود که در رأس هدایت و رشد امت اسلامی این شخصیت بزرگ قرار دارد. به همین جهت در قرآن از ایشان به کوثر به‌معنای خیر کثیر نام برده شده است چرا که خیری عظیم‌تر از هدایت امت نداریم. اصل و حیات واقعی انسان‌ها بر توحید، رشد و تکامل معنوی است که در تمسک به ولایت محقق می‌شود و فاطمه زهرا(س) اساس و رکن ولایت است.

رئیس مجلس افزود: در کلام نورانی امام حسن عسکری(ع) حضرت فاطمه(س) به‌عنوان حجت خدا بر ائمه نام برده شده است و این فخری برای امت مسلمان به‌خصوص جامعه زنان است که میلاد چنین شخصیت ممتازی به‌عنوان روز زن و روز مادر نام‌گذاری شده است که الگوی بی‌همتایی در تاریخ است و از هر جهت کامل و برای همه زنان نمونه برتر است.

"باید تلاش کرد تا سبک زندگی فاطمی را فهم و آن را ترویج کرد نه شیوه‌هایی که امروز با تبلیغات زیاد می‌خواهند در اذهان جوامع برجسته کنند و به‌درستی رهبر معظم انقلاب در سخنان روز گذشته خود بدان متذکر شدند که جایگاه زن و سبک زندگی زنان باید منبعث از سنت فکری اسلامی باشد نه کپی‌برداری تقلیدی از شیوه‌های غربی که در درون خود آسیب‌های زیادی را ایجاد کرده است".

لاریجانی با اشاره به سخنان شهید مطهری گفت: استاد شهید مرتضی مطهری در این زمینه با تحقیقات خود مسیر روشنی را مشخص کرد که در جمهوری اسلامی این نگاه تا حدود زیادی مورد توجه قرار گرفته است. استاد مطهری از یک سو می‌پذیرد که در طول تاریخ به زنان ظلم شده و تفکرات متحجرانه در برخی از مسلمانان را که با ارائه چهره منفی، به نظام حقوق زن صدمه زده‌اند رد می‌کند و از جانب دیگر موقف متحجرانه اما متجددانه امروز را نوع دیگری از نادیده انگاری شخصیت و حقوق زن می‌داند که ظلم جدیدی است، لذا می‌گوید موضع اسلام موضع اعتدالی در این میانه افراط و تفریط است.

وی با بیان اینکه زن در نظام اسلامی نه پرده‌نشین است و نه اختلاط با دیگران را به‌شیوه و مدل غرب می‌پذیرد، تصریح کرد: اساس تفکر اسلامی بر این است که جامعه اسلامی نهاد خانواده را رکن مهم نظام اجتماعی می‌داند که شخصیت افراد در آن تکوین پیدا می‌کند. خانواده صرفاً محل تولید نسل و استراحت نیست بلکه پایگاه اصلی رشد اجتماعی است. اینجا محل اختلاف مهم تفکر اسلامی با بعضی از مکاتب دیگر است.

رئیس مجلس افزود: خانواده یک امر موقت و گذرا در تکوین جامعه نیست بلکه جامعه سازی در نگاه اسلامی از خانواده آغاز می‌شود، به همین جهت حریم خانواده و صیانت از آن فوق‌العاده پراهمیت است همان‌گونه که عدالت اجتماعی بدون تجلی حقیقی، تولید تصنعی است. نظام اجتماعی، پویا و سالم بدون رکن خانواده مستحکم و پرعاطفه ناممکن و ناپایدار است. بسیاری از نابسامانی‌های جهان امروز حتی در جامعه ما به‌دلیل سست شدن خانواده و یا عدم توجه لازم به همه قابلیت‌های آن است.

لاریجانی ادامه داد: خلاصه آنکه پایه رشد اجتماعی واقعی در خانواده موفق می‌شود. زنان به‌عنوان همسر و مادر در این رکن مهم یعنی خانواده، نقش محوری دارند، یعنی خداوند عواطف بسیار رقیق و لطیف زنان را محور اصلاحات در خانواده قرار داده و اگر زن خود اهل فضیلت باشد، با این ویژگی بیشترین نقش را در رشد اجتماعی خواهد داشت. استاد شهید مطهری در این باب می‌گوید که قانون اصلی اجتماع‌های بزرگ، عدالت است و کانون اصلی اجتماع منزل، عواطف است. علایق افراد اجتماع، شبیه روابط فیزیکی و علائق خانوادگی شبیه روابط شیمیایی است.

وی افزود: در نظام‌سازی حکومتی باید به تقویت هرچه بیشتر نهاد خانواده توجه کرد و مقررات و قوانین برای حضور زنان در اجتماع باید به‌نحوی باشد که به رکن خانواده آسیب نرساند. از این جهت باید بیش از گذشته در تدوین قوانین و مقررات توجه کرد و هم رسانه‌ها در این جهت تلاش کنند که حضور زنان در فعالیت‌های مختلف باعث عدم توجه و وقت‌گذاری آنها در خانواده نشود که هیچ‌چیزی جای این خلأ را نمی‌تواند پر کند و نتیجه آن برخی آسیب‌های اجتماعی است.

رئیس مجلس گفت: ثانیاً هرچقدر نظام‌های حکومتی به تفکر دینی نزدیک باشد، باید به این امر توجه کرد که حکومت‌ها به هیچ وجه کارکرد خانوده را ندارند چرا که مبنای آنها عواطف نیست؛ اشتباه بزرگ آن است که تصور شود تربیت افراد و شکل‌یابی هویتی آنان صرفاً در اجتماع ایجاد می‌شود گرچه روابط اجتماعی اسلامی باید وجود داشته باشد ولی باید پایه‌های شخصیتی افراد در درون خانواده با مهر و محبت مادران و عواطف و دل‌بستگی درون منزل شکل بگیرد و در جامعه به بهره‌وری برسد.

لاریجانی ادامه داد: از این جهت هم باید توجه بیشتری به سلامت و استحکام محیط‌های گرم خانواده داشت. آرزوی عزت و سربلندی برای جامعه زنان و مادران به‌خصوص مادران شهدای عزیز انقلاب اسلامی داریم.

**نعمت‌زاده: ایران بزرگ‌ترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی است

پس از آن محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن حضور در جلسه علنی امروز مجلس گزارشی در مورد اقتصاد مقاومتی ارائه کرد.

نعمت‌زاده در ابتدای سخنان خود با تبریک سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار داشت: این روز را به همه ملت ایران تبریک می‌گویم و اینکه توفیق شد تا در چنین روزی در رابطه با مسئله بسیار مهم سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که دو ماه پیش توسط مقام معظم رهبری به دولت و ملت و هر سه قوه ابلاغ شد در خدمت نمایندگان مردم باشم خدا را شاکرم.  انشاءالله از نظرات، تذکرات و راهنمایی‌هایی شما عزیزان در جهت  پرمحتواتر کردن برنامه‌ اجرایی در بخش صنعت و معدن و تجارت که حدود 38 درصد کل تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد استفاده کنیم.

وی افزود: طی سالهای گذشته سیاست‌های مختلفی در موضوعات تخصصی توسط مقام معظم رهبری دریافت کرد‌ه‌ایم که یکی از آنها سیاست‌های برنامه پنجم توسعه بود که بسیار آموزنده و قوی بود و همان باعث انجام اقدامات بزرگی مانند ایجاد صندوق توسعه ملی در کشور شد.

سیاست‌های ابلاغی را 4 بار مطالعه کرده‌‌ام

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه بنده 4 بار این سیاست‌ها را مطالعه کردم تا بتوانم به خوبی آنها را درک کنم و بخش مربوط به خود را با کمک صاحب‌نظران به اجرا تبدیل کنیم، گفت: این سیاست‌ها در این بخش بسیار جامع و در برگیرنده تمام نکات مهم سیاست‌های ابلاغی قبلی به علاوه سیاست‌های کاملا جدیدی است که کاملا منسجم و یکپارچه است. امیدواریم این رهنمودها و سیاست‌ها ما را به اهداف چشم انداز 20 ساله برساند، هرچند فرصت کم است و امیدواریم در این زمینه بتوانیم ایفای نقش کنیم و ما نیز سعیمان براین خواهد بود به صورت مسائل شبانه روز این مسائل را پیگیری کنیم.

نعمت‌زاده در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ویژگی‌های سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این سیاست‌ها تکیه بر ظرفیت‌های داخلی یعنی ظرفیت‌های انسانی، طبیعی، علمی و پژوهشی دانشی و ویژگی دیگر آن تحرک و پویایی این سیاست‌هاست که باعث افزایش شاخص‌های اقتصادی، ایجاد اشتغال، رفاه و عدالت اجتماعی می‌شود.

وی مقاوم بودن در مقابل تهدیدات اقتصادی و طبیعت را از دیگر ویژگی‌های این سیاست‌ها دانست و گفت: این سیاست‌ها و اجرای آنها باعث می‌شود آسیب تهدیدهایی که امکان دارد به صورت تخاصمی از سوی کشورهای دیگر علیه اقتصاد ایران دنبال شود،کاهش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت مردم محور بودن را از دیگر ویژگی‌های این سیاست‌ها دانست و گفت: این سیاست‌ها مردم محور هستند، یعنی کارها باید توسط مردم انجام شود و حکومت مسئول ایجاد تسهیلات و پشتیبانی است. همچنین این سیاست‌ها فساد ستیز است و شفافیت و عدم تبعیض آنها باعث این ویژگی می‌شود.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه وابستگی کم به درآمد نفتی از دیگر ویژگی‌‌های این سیاست‌های ابلاغی است، گفت: در برنامه پنجم داشتیم که بودجه جاری دولت در انتهای برنامه باید از نفت بریده شود.

وی در ادامه مدیریت جهادی را در دیگر ویژگی‌های این سیاست‌ها دانست و گفت: مدیریت جهادی یعنی مدیریت عالمانه، دلسوزانه توأم با روحیه بالایی خدمت گذاری و هموار نمودن و تسهیل نمودن امور مردم، گاهی بحث مدیریت جهادی را ساده می‌انگاریم، اما رهبری هم در مقدمه این سیاست‌ها و هم در بندها در دو مورد به این حقیقت اشاره می‌کند و ما امیدواریم در این زمینه آنچه را که صحیح و درست است بفهمیم و آن را به درستی انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حدود 12 اصل از 24 اصل سیاست‌های ابلاغی مربوط به بخش صنعت، معدن و تجارت به صورت مستقیم است، یادآور شد: در قالب اصول دیگر هم بخشی از آن شامل حال ما می‌شود که من به دلیل کمی فرصت به 12 اصلی که به طور مستقیم با وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط است اشاره می‌کنم.

ایجاد ستادی با حضور مشاوران و نمایندگان بخش خصوصی در وزارت‌خانه

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: ما ستادی را در وزارت صنعت، معدن و تجارت با مسئولیت خود بنده و حضور 15 نفر تشکیل دادیم که نصف این افراد معاونان و مشاوران وزارتخانه و نیمی دیگر آنها از بخش خصوصی و از واحدهای مردم نهاد بخش خصوصی در بخش صنعت، معدن و تجارت و چند نفر از اساتید محترم دانشگاه‌ها تشکیل شده است. این ستاد مغز متفکر ماست و در حضور خود بنده جلسه آن تشکیل می‌شود که آخرین جلسه آن عصر روز گذشته بود. جلسات آن به صورت هفتگی تشکیل می‌شود و اگر لازم باشد بیشتر نیز تشکیل جلسه می‌دهد تا ما بتوانیم برنامه‌های خود را سیاستگذاری و اجرایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما هم چشم انداز 20 ساله و هم سیاست‌های مختلفی که رهبری ابلاغ نموده‌اند را داریم، گفت: جای تأسف است که در مقام اجرا و اجرایی کردن این اصول محترم کوتاهی شده است. در این مورد باید حتما دست به دست هم دهیم. اینجا دیگر یک قوه به تنهایی نمی‌تواند اقدام کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه عزم ملی یکی از شعارهای سال جاری است، گفت: هیچ کاری را نمی‌توان به تنهایی انجام داد. اگر شما در مجلس قانونی را بگذارید که جلوی سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی یا خارجی را بگیرد، قطعا این کار تحقق پیدا نخواهد کرد. امیدواریم که همانطور که رهبری فرمودند در این رابطه همه مردم و مسئولان پای کار بیایند. اصولا اقتصاد و توسعه اقتصادی را مردم باید انجام دهند و ما باید به عنوان حاکمیت پشتیبان آنها باشیم. اقتصاد پیش نمی رود مگر اینکه مقاوم و درون‌زا باشد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به رئوس برخی از برنامه‌هایی که در وزارت صنعت در حال پیگیری است ، اظهار داشت: در زمینه افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، ما معتقدیم باید به تولید و تولیدکنندگان بها دهیم و جایگاه و منزلت اجتماعی آنها را افزایش دهیم. نباید خدای ناکرده در رسانه‌های ملی اگر فرد نادرستی را می‌خواهند نشان دهند بگویند که او کارفرما است و یا اگر یک اتومبیل معیوب را می‌خواهند نشان بدهند، یک اتومبیل ایرانی را نشان دهند و اگر می‌خواهند اتومبیل تندرویی را نشان دهند یک اتومبیل خارجی را نشان دهند. این ها مسائل بسیار کوچکی است، اما بسیار مهم است. باید کلیه موانع قانونی و ذهنی در راستای تولید را از بین ببریم که ما در این زمینه پیشنهاداتی را تعیین کرده که انشاالله پس از اینکه در دولت مطرح شد اعلام می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه در همین زمینه گفت: اینها پیشنهاداتی است که دوستان و کارشناسان ما تهیه کردند و در چند بخش است؛ یکی قوانینی است که باید لغو شود. یک سری قوانینی است که باید اصلاح شود و یک سری قوانین جدیدی است که باید ایجاد شود که بعد از گذشتن مراحل استصوابی خود در دولت اعلام می‌شود.

نعمت‌زاده در ادامه گفت: تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی وهمچنین سرمایه گذاران خارجی از برنامه‌هایی است که ما دنبال می‌کنیم. من اهداف کمی را در پایان در این زمینه عنوان می‌کنم.

وی ارتقای توان رقابت‌پذیری و ارتقای کیفی محصولات تولیدی، روزامد نمودن صنایع و دانش روز، شناسایی بازارها و بازارسازی، توسعه روابط تجاری و سیاسی بین الملل و عضویت در مناسبات منطقه‌ای و جهانی و همچنین رفع موانع الحاق برای عضویت در سازمان تجارت جهانی را از دیگر برنامه های وزارت صنعت، معدن و  تجارت دانست و گفت: بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی در شرایط فعلی هستیم. در حالی که کشورهای کوچکتر از ما در این سازمان فعالیت می‌کنند، عمده موانعی را که ما در این زمینه بررسی کردیم و با مسئولان این سازمان صحبت کردیم، مسائل سیاسی است که امیدواریم با ایجاد و تعاملات بهتر و بیشتر بتوانیم در آینده هرچه زودتر به این سازمان ملحق شویم که در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه صادرات این یکی از مواردی است که به ما کمک می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بحث دیگر محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید و تقویت رقابت پذیری اقتصاد است، گفت: مسائلی که در این زمینه پیش بینی نمودیم، منعطف نمودن مقررات حاکم بر فعالیت های اقتصادی است.مهمترین مسئله در این زمینه نیروی انسانی است که ارتقای سطح دانش و مهارت‌های نیروی انسانی می‌تواند مفید واقع شود.

نعمت‌زاده توجه به تحقیق و توسعه را از دیگر برنامه های این حوزه دانست و گفت: در گذشته واحدهایی که از یک اندازه بیشتر بودند موظف به داشتن واحد تحقیق و توسعه بودند متأسفانه این مسئله کمی به فراموشی رفته است که امیدواریم همه صنایع ما حتی صنایع کوچک از امکانات تحقیق و توسعه و همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی بهره بردار شوند که این یکی از برنامه های جدی ما خواهد بود.

وی افزود:  حدود سه دهه است که  "با افزایش بهره وری" در تمام مصوبات شما امده است و حتی سازمانی را در این زمینه تشکیل دادیم که بعد ملحق به مدیریت برنامه ریزی فعلی شد که اگر آمار را نگاه کنیم می بینیم چیزی پیش نرفته است و این نشان می‌دهد که در این زمینه کار جدی و عملی صورت نگرفته است. صرفا با برگزاری همایش و سخنرانی به جایی نمی‌رسیم. خیلی از قوانین باید اصلاح شود. قوانینی که مانع رشد بهره وری شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه باید عواملی را که باعث عدم تحقق بهره وری می‌شود، شناسایی کنیم، گفت: رقابت پذیر نمودن اقتصاد با تکیه بر مزیت‌های نسبی و اصلاح فرآیندهای توسعه انسانی است.

لاریجانی: برنامه‌های عملیاتی وزارت خانه را اعلام کنید

در پایان سخنرانی نعمت‌زاده، علی لاریجانی رئیس مجلس با اشاره به اینکه بحث‌های توصیفی شما خوب است، گفت: در این جلسه بیشتر انتظار از شما این است که بگویید شما در این موارد چه اقداماتی را انجام داده اید و چه پیشنهاداتی را برای کمک در این زمینه می‌خواهید ارائه دهید. یعنی به سمت عملیاتی شدن بروید و کارهایی را که در این بخش به صورت عملیاتی در وزارت خانه را انجام داده‌اید را اعلام کنید.

نعمت‌زاده در ادامه ارائه گزارش خود تصریح کرد: در خصوص اصول اقتصاد مقاومتی از زمانی که دولت، رئیس جمهور و معاون اول آن را به ما ابلاغ کردند، اولین اقدام تشکیل ستادی در وزارت صنعت بود؛ گزارش‌های متعددی تا به حال چندین جلد در خصوص کارهایی که باید آغاز شود، تدوین شده است. آنچه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قرار دارد بخشی از آن جدید است، ولی تعدادی از این سیاست‌ها جسته و گریخته در قالب سیاست‌های گذشته و برنامه پنجم توسعه داریم که این موارد را باید به یکدیگر متصل کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که ما از جهت مقررات در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام دادیم، تشکیل کمیته‌ای بود و در این کمیته گفته‌ایم که کدام قوانین زاید است و باید برطرف شود و پیشنهادات خود را ارائه کرده‌ایم و در حال تهیه مورد به مورد این موارد هستیم.

در ادامه لاریجانی خطاب به وزیر صنعت گفت: این کار، کار بسیار مهمی است و اگر آن را سریع‌تر ادامه بدهید، خیلی خوب است.

لغو 25 مصوبه از دولت قبل با هدف تسهیل در تولید و صادرات

نعمت‌زاده گفت: ما حدود 25 مورد مصوبه دولت را که از دولت‌‌های گذشته تهیه شده بود مانع رشد تولید و صادرات دیدیم. به طور مثال ما از صادرکننده پیمان ارزی می‌گرفتیم؛ این باعث شد که در سال 91 و ابتدای سال 92 شاهد کاهش صادرات غیرنفتی بشویم. سیاست‌های مقام معظم رهبری به کرات تاکید دارد که این کار باید صورت گیرد. ما نیز در چندین جلسه و در ستاد تدابیر ویژه پیگیری کرده‌ایم و 25 مورد از مصوبات دولت یا کلا لغو شد یا اصلاح شد.

وی افزود: حدود 35 مورد اصلاحیه جدید برای مصوبات دولت و چند مورد در داخل این سیاست‌ها وجود دارد که آن را به دولت ارسال کرده‌ایم که آنها را به کمیسیون‌های مختلف ارجاع داده‌اند. انشاءالله امیدواریم این اصلاحیه‌ها هر چه سریعتر در دولت برطرف شود. در شبکه بانکی مشکلات عدیده‌ای وجود داشت که برخی را مرتفع کرده و برخی نیز باقی مانده است. همچنین در گمرکات کشور جلسات مکرری در سطوح رئیس گمرک و معاونان و کارشناسان برگزار کردیم که منجر به تدوین کتاب صادرات و واردات امسال شد و برای اولین بار در آخرین روز اسفند این کتاب به چاپ رسید و در اختیار عمومی قرار گرفت.

وزیر صنعت گفت: بسیاری از مواردی که می‌توانست میان مامور گمرک و ما قابل تفسیر باشد، به وسیله این کتاب برطرف شد و برای سال آینده نیز قصد داریم نظام جدیدی داشته باشیم تا بحث صادرات و واردات را تسهیل کنیم. برخی افراد در کمیسیون‌های مجلس از ممنوعیت طرح‌هایی مانند شبنم و ایران‌کد گلایه داشتند که باید بگوییم این طرح‌ها از موانع توسعه صادرات غیرنفتی و تجارت جهانی محسوب می‌شود.

"ثبت سفارش" شاید حذف شود

نعمت‌زاده با بیان اینکه برای کار صادرات به 8 مرحله نیاز داریم، گفت: ما هدف‌گیری کرده‌ایم که این 8 مرحله را به 3 یا 4 مرحله برسانیم که مورد به مورد آن را بررسی می‌کنیم. روز گذشته من با رئیس گمرک صحبت می‌کردم و وی گفت، که ما گروهی را برای ثبت سفارش در نظر گرفته‌ایم. ما در وزارت صنعت نیز این کار را کرده‌ایم؛ اصلا ممکن است ما اگر لازم شود ثبت‌سفارش را لغو کنیم، چرا که خاصیتی ندارد و فقط یک بوروکراسی و هزینه برای مردم است. شاید هم اصلاح شود.

وی ادامه داد: تمام این موانع چه در دستگاه‌های دولتی و چه در قالب‌های مختلف در حال برطرف شدن است.

لاریجانی رئیس مجلس در ادامه خطاب به نعمت‌زاده گفت: یکی از نکاتی که مدنظر نمایندگان است این است که بخش‌هایی از صنعت کشور در مناطق مختلف یا تعطیل هستند یا با ظرفیت بسیار پائینی کار می‌کنند که یکی از ریشه‌های آن سرمایه در گردش است که به دلیل قیمت ارز آنها نیازمند سرمایه در گردش بیشتری هستند و از طرفی بانک‌ها همراهی خوبی در این جهت نکردند. یا آنها معوقاتی دارند که جدای از سوءاستفاده برخی از آنها بخشی از آن مربوط به تولیدگران است که به خاطر نوسان قیمت ارز این معوقه را پیدا کردند. مجلس هم به دولت این اختیار را داده است که تقسیط کند یا بخشودگی مورد جرائم داشته باشند.

لاریجانی: برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی چه کرده‌اید؟

وی ادامه داد: آقای نعمت‌زاده در این زمینه توضیح دهید که چه کارهایی انجام داده‌اید، چرا که یکی از مشکلات این است که شرکت‌های اقماری برای برخی از بانکها وجود دارد که اینها بیشتر تسهیلات خود را به همان شرکت‌های خود ارائه می‌دهد و اینجا به سهم بزرگی از تولید کشور لطمه می‌خورد. شما به عنوان متولی صنعت و معدن باید در میدان باشید. بنابر این در این خصوص چه کاری انجام داده‌اید.

نعمت‌زاده در پاسخ به علی لاریجانی گفت: در این مورد خاص ما ماده 11 مصوبه دولت را داشته‌ایم که در این ماده آمده است اگر کسی 50 میلیون تومان چک برگشتی یا واخواهی یا معوقه داشته باشد، سیستم بانکی کشور مجاز نیست که هیچگونه خدماتی به این واحد ارائه دهد. من این ماده را یک ماده "ام‌الفساد" می‌دانستم و بارها آن را پیگیری کردیم که خوشبختانه در اواخر اسفند توانستیم آن را لغو کنیم. یعنی من که بدهکار بودم به جای اینکه به من کمک شود تا بدهی خود را پرداخت کنم، گفتند که این واحد را قفل کنید. لذا جریمه روی جریمه انباشته می‌شد و بالاخره این واحد مصادره می‌شد.

وی افزود: در شهرکهای صنعتی واحدهای کوچک متوسط مستقر هستند که حدود 900 واحد در دو سال اخیر توسط بانکها تملک شده است و جز 190 مورد آنها که نیمه تعطیل کار می‌کند، مابقی آنها تعطیل شده و در آن یک نگهبان گذاشته‌ایم. بانک به پول خود نرسید و کسی که می‌توانست فعالیت کند، یا در گوشه زندان به سر می‌برد و یا هر روز می‌گوید چه کنم.

وزیر صنعت گفت: این ماده 11 مصوبه دولت این مشکلات را پیش آورده بود. ما در سال گذشته پیشنهاداتی به دولت ارائه دادیم که این مورد یکی از آنها بود. در خصوص سرمایه در گردش ما تورم 30 تا 40 درصدی را تجربه کردیم، یعنی اینکه نقدینگی در مورد قبلی باید افزایش پیدا کند. ارز را از 1000 تومان به 3000 تومان رساندیم و سه برابر هزینه‌های ارزی که باید قطعات وارد کند، افزایش پیدا کرد. از آن طرف سرمایه بانکها ثابت ماده است و گفته‌اند که ما هیچ مساعدتی نمی‌توانیم بکنیم.

نعمت‌زاده با اشاره به مذاکراتی با مدیرعامل‌های بانکها اظهار داشت: من شخصا با مدیران بانک‌ها جلسه‌ای داشتم و 2 جلسه نیز آقای جهانگیری برگزار کردند که من در آن جلسات شرکت کردم و به همین دلیل پیشنهاد شد در قالب بودجه امسال سرمایه حداقلی بانک صنعت و معدن، توسعه صادرات و همچنین صندوق تضمین صادرات را افزایش دهیم که مبالغ آن عنوان شد. البته در دولت گفته شد که ما بعدها این را انجام خواهیم داد و بالاخره در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس با آن مخالفت شد.

وی ادامه داد: بانکی که می‌گوید سرمایه من منفی است، چگونه می‌تواند تسهیلات ارائه کند؟ به همین دلیل ما چاره‌ای نداشتیم و در سال گذشته صنایع بزرگ مانند خودروسازها را تشویق کردیم که هر چه مایملک غیرتولیدی دارند سهم اوراق مشارکت خریداری کنند و نمایندگی زدند و بنده هر هفته این مورد را چک می‌کنم که اگر نقدینگی به صنعت آمده است، از این طریق بوده است.

وزیر صنعت گفت: ما در مورد صندوق توسعه ملی درخواست کردیم که در قالب بودجه اجازه دهند 10 درصد از ابتدای صندوق تبدیل شود به سالانه. به طور مثال برای سال 93 شروع نکرده بودند و در سال 92 شروع کردند و نمی‌خواستند این سهم را بدهند، بعد که بنده جلسه‌ای با صندوق گذاشتم و درخواست این سهم را کردم، حدود 3 هزار میلیارد تومان بود. در حال حاضر فقط 10 درصد صندوق باقی مانده است که من خواهش دارم که اجازه دهید 10 درصدی که بانکها سرمایه ندارند، ما تا 20 درصد حداقل افزایش دهیم که حدود 3500 میلیارد تومان می‌شود که با این همه نیاز به نقدینگی، پاسخگو نیست.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه بانکهای خارجی تسهیلات ویژه‌ای به ما ارائه نمی‌کنند، افزود: در گذشته که من در پتروشیمی بودم تمام منابع مورد نیاز برای سرمایه در گردش را از خارج جذب می‌کردیم، ولی در حال حاضر این کار بسیار محدود شده است.

در ادامه لاریجانی گفت: اینطور که من از توضیحات شما متوجه شدم، شما تلاش کردید که به عنوان نقص مهم برای تولید این مسئله را حل کنید. اما یک مشکلی که شما در پیش‌رو دارید، سرمایه بانکها است که باید در خود دولت بحث کنید که هر چه زودتر صورت بگیرد.

نعمت‌زاده ادامه داد: بانک صنعت و معدن تنها بانکی است که به تولیدکنندگان سرویس می‌دهد و بیشترین عملکرد آن در ارتباط با تسهیلات سرمایه است. همچنین بانک توسعه صادرات 70 درصد خدماتش در ارتباط با توسعه صادرات است که ما هفته پیش جلسه‌ای با هیئت مدیره این بانک داشتیم، ولی سرمایه این بانک بسیار محدود است و این بانک تخصصی فقط برای 7 درصد از صادرات غیرنفتی می‌تواند وام ارائه دهد. اگر بخواهیم سهم صادرات غیرنفتی را حداقل به 100 میلیارد دلار ظرف مدت 3 تا 4 ساله برسانیم، ما سال گذشته حدود 41 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی‌مان شامل میعانات گازی 35 میلیارد بود و کل واردات کشور نیز 49 میلیارد بوده است که باید کمک کنیم صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم.

وی با اشاره به برگزاری جلساتی با مسئولان بانک ملی ادامه داد: بانک ملی می‌گوید که سرمایه من منفی است و هیچ کاری نمی‌توانم انجام دهم. بنده با بانک سپه نیز جلسه گذاشتم. اصلا بانک مرکزی گفته است که به این بانک دیگر کار ارجاع ندهید، چرا که از ظرفیت آن خارج شده است. همچنین ظرفیت بانکهای خصوصی نیز محدود است.

80 درصد معوقات بانکی مربوط به سفته بازی است، نه تولید

نعمت‌زاده در مورد معوقات بانکی گفت: گفته می‌شود که معوقات بانکی 80 هزار میلیارد تومان است. البته من از آقای سیف خواستم که این آمار را ارائه دهد، ولی ایشان آماری ارائه نداده است، اما طی برآوردی که ما انجام داده‌ایم 15 تا 20 درصد از معوقات بانکی مربوط به حوزه تولید است. یعنی 80 هزار میلیارد تومان مربوط به سفته‌بازی است. چرا که اگر تولید صورت می‌گرفت دوباره به فروش کالا بازمی‌گشت و این فروش کالا تورم را کاهش می‌داد، نه افزایش.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تمام هم و غم دولت در سال گذشته کاهش تورم بود و قرار است از ابتدای امسال بر مبنای مبارزه با رکود و کاهش رکود کار کنیم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در ادامه گفت: درباره معوقاتی که در مورد تولید است و شما تایید می‌کنید که به خاطر نوسان قیمت ارز این مشکل را پیدا کردند، این که دیگر مشکلی ندارد. بلکه براساس قانون مجلس به شما اجازه داده است که اجازه تقسیط معوقات بانکی را ارائه کنید و این به اجازه دولت نیاز دارد.

نعمت‌زاده در پاسخ به لاریجانی گفت: اگر بانکها در اختیار من بود این کار را می‌کردم.

لاریجانی نیز گفت: دولت باید این کار را انجام دهد.

نعمت‌زاده در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه معادن ادامه داد: در ماده 14 قانون معدن صراحتا گفته شده که حقوق دولتی که ما می‌گیریم 65 درصد آن باید برای ایجاد زیربنای معادن بازگردد. ما برای توسعه معادن به ایجاد زیرساخت‌ها و راه نیاز داریم تا کامیون‌هایی که سیمان را حمل و نقل می‌کنند بتوانند راحت‌تر در این زمینه کار کنند.

وی ادامه داد: این سهم 65 درصد دولت در خصوص معادن در سال 91 یک دهم درصد بود و در سال 92 با پیگیری فراوان ما نزدیک به 3 درصد رسید. این حقوق یک معدنکار است. در سال 91 سهم زیرساخت‌ها 350 تا 400 میلیارد بود که ما 500 میلیارد وصول کردیم. این سهم در سال گذشته 700 میلیارد تومان بود، اما 800 میلیارد مصوب مجلس بود. در مقابل اجازه هزینه در سال 92، 17 درصد بود. ما تقاضا می‌کنیم که نمایندگان در این زمینه کمک کنند تا اقتصاد معادن که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را کمک کنند، اجرایی کنیم.

وزیر صنعت در خصوص حوزه تجارت وزارت صنعت گفت: ما در مورد تجارت دو کار را آغاز کردیم که یکی در خصوص تجارت داخلی بود؛ 3 میلیون صنف در سراسر کشور وجود دارد که 2 میلیون آن رسمی است و یک میلیون به دلیل عدم تولید شغل مولد دکه‌ای و مغازه‌ای را خریداری کردند و شروع به کاسب‌کاری کردند که خود به خود میزان فروش این دکه‌ها زیاد نیست. لذا برای اینکه خانواده خود را اداره کنند، اقدام به افزایش قیمت کردند؛ ما این نوع مسائل را می‌خواهیم حل کنیم. البته قانون اصنافی که مجلس ارائه کرده است دارای اشکالاتی است و ما مشغول اجرای آن هستیم، اما می‌خواهیم نظرات اصلاحی را با کمک اصناف ارائه دهیم.

نعمت‌زاده در خصوص قانون تجارت تاکید کرد: از مجلس درخواست می‌کنیم که به ما فرصت دهد تا اصلاحیه‌های لازم برای قانون تجارت را ارائه دهیم. نیازی نیست که مجلس قانون جدیدی در این راستا تصویب کند. امروز بحث ماشین‌های الکترونیکی و امضاهای الکترونیکی و IT مطرح شده است؛ مواردی باید به این قانون اضافه شود و نیازی نیست که مجلس 1260 مورد و بند قانون جدید تصویب کند بلکه اگر قانون قبلی با اصلاحات ابلاغ شود بازدارنده تولید خواهد بود.

در ادامه لاریجانی خطاب به وزیر صنعت در خصوص قانون تجارت گفت: این قانون تجارت 7 تا 8 سال براساس لایحه دولت بررسی شد و هم اکنون به صورت اصل هشتاد و پنجی در کمیسیون حقوقی به صورت 100 ماده‌ای درحال بررسی است. شمااگر نظر نهایی دارید موارد خود را به آنجا منتقل کنید تا اصلاحات صورت گیرد. یعنی آمادگی برای این اصلاحات وجود دارد.

نعمت‌زاده در ادامه ضمن تشریح اهداف کمی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه وزارت صنعت اظهار داشت: افزایش نسبت ارزش افزوده بخش صنعت به تولید ناخالص ملی از 37 به 45 درصد، رسیدن ارزش افزوده صنعت به 12 درصد، افزایش سهم صادرات صنعتی و معدنی به کل صادرات به 45 درصد از اهداف کمی ما محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین رسیدن سهم صادرات محصولات با فناوری متوسط و بالا به کل صادرات به 30 درصد، افزایش سرانه صادرات صنعتی و معدنی از 340 میلیارد دلار به 500 میلیارد دلار، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به رقم متوسط سالانه 3 میلیارد دلار و مشارکت‌ برای رساندن رتبه کشور در رقابت‌پذیری جهانی به کمتر از 45 درصد و در مورد فضای کسب و کار که رتبه 152 داشتیم به رتبه 100 و کمتر از دیگر برنامه‌های وزارت صنعت در اجرای سیاست‌‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.

وزیر صنعت در پایان خاطرنشان کرد: آمار جهانی نشان می‌دهد که به ازای هر یک دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی  2 دلار صادرات به وجود آمد. اگر چین در سال 2012 اولین صادرکننده و در سال 2013 به دومین صادر کننده جهان تبدیل شده است، به این دلیل است که بین 70 تا 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را جذب می‌کند که 2 برابر این به صادرات آن اضافه می‌شود. زمان تحقق این اهداف کمی تا پایان 4 ساله این دولت محقق خواهد شد.

لاریجانی در پایان سخنان محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از وی به دلیل سخنانش تشکر کرد.

**رحمانی: نخستین کار دولت باید ارائه استراتژی و راهبرد در بخش صنعت و معدن باشد

در ادامه رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی طی سخنانی به بحث اقتصاد مقاومتی و راهکارهای تحقق آن در بخش صنعت و معدن پرداخت و اظهار داشت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یک فرصت استثنایی است که می‌تواند سبب ایجاد یک جهش بزرگ در صنعت و تولید کشور شود.

وی اضافه کرد: صنعت کشورمان متأسفانه از چند مشکل جدی رنج می‌برد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بی‌برنامگی و نداشتن استراتژی در بخش صنعت است و همانطور که ملاحظه کردید مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کردند که حرکت ما باید براساس برنامه باشد، اما متأسفانه صنعت و معدن کشورمان فاقد راهبرد و استراتژی است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: 10 سال پیش که آقای جهانگیری وزیر صنعت بود، چند روز پس از معارفه نامه‌ای به کمیسیون صنایع مجلس نوشت و استراتژی بخش صنعت را اعلام کرد. دولت بعد که سرکار آمد، آن استراتژی را به کل تغییر داد و پس از تودیع و معارفه آقای نعمت‌زاده و غضنفری دوباره به سرخط برگشتیم و استراتژی ما به‌‌ همان 10 سال قبل برگشت. بنابراین ما دوباره به اول خط برگشتیم و این نشان می‌دهد که صنعت ما استراتژی ندارد.

رحمانی با طرح این سوال که بدون استراتژی و برنامه چطور می‌توان به اهداف مدنظر در بخش صنعت رسید، گفت» صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ما بیش از 100 سال قدمت دارد اما متأسفانه تاکنون هیچ حرکت قابل توجهی در آن انجام نشده و ما فقط وارد کننده بودیم، در حالی که کشور ما دارای ظرفیت‌های بسیاری است. به عنوان مثال ما دو برابر کشورهای شرق آسیا ظرفیت تولید موتورسیکلت داریم، اما در اکثر مواقع وارد کننده هستیم که این موضوع نشان از بی‌برنامگی دارد.


نخستین کار دولت باید ارائه استراتژی و راهبرد در بخش صنعت و معدن باشد


وی ادامه داد: زنجیره تولید ما دچار نقصان است. بعنوان مثال ما توانایی تولید برخی مواد را داریم اما برای اینکه به چرخه کامل تولید یک وسیله دست پیدا کنیم، اکثر مواد مورد نیاز را باید وارد کنیم. مثلا در فولاد ما خام فروشی می‌کنیم و از آن طرف دوباره فولاد وارد می‌کنیم. یا مثلا هم در شمال کشور که جنگل دارد و هم در استان‌های مرکزی و هم در بندرعباس، کارخانه فولاد می‌زنیم که ما هیچ برنامه و استراتژی برای آن نداریم. بنابراین نخستین کار دولت باید ارائه استراتژی و راهبرد در بخش صنعت و معدن باشد.

نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به عدم اجرای درست قوانین گفت: ما در قانون معادن تأکید کردیم که 15 درصد از درآمدهای معادن که قالبا در مناطق محروم هستند، صرف آن مناطق شوند، اما درسال 91 و 92 حتی یک ریال هم به آن مناطق داده نشد و بعد انتظار داریم که مناطق محروم کشور پیشرفت کند. همچنین برای بسیاری از زیرساخت‌ها و صنایع مادر بودجه‌های کمی در نظر می‌گیریم که حتی بخش اعظمی از آن‌ها تخصیص داده نمی‌شود.

رحمانی با بیان اینکه سیاست گذاری‌ها در بخش صنعت باید اصلاح شود، یادآور شد: ما جزو 10 کشور بر‌تر جهان از لحاظ اکتشاف هستیم و مواد معدنی زیادی برای اکتشاف داریم اما تاکنون تنها 20 درصد آن‌ها را اکتشاف کرده‌ایم و در بودجه امسال نیز برای این موضوع 25 میلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم. البته اگر این بودجه تحقق یابد، باز هم کار عمده‌ای نمی‌شود انجام داد.


"ایمیدرو" را تا مرز نابودی پیش بردند


وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متأسفانه ما تنها سازمان معدنی کشور یعنی ایمیدرو را تا مرز نابودی پیش برده‌ایم چرا که واگذاری‌های ما تنها به دولتی‌ها انجام می‌شود درحالی که قرار بود واگذاری‌ها به بخش خصوصی باشد. البته این موضوع در بحث اقتصاد مقاومتی نیز مجددا مورد تأکید قرار گرفته که این نشان می‌دهد که ما در این زمینه موفق نبوده‌ایم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن با تأکید بر توجه به صنایع کوچک در کشور گفت: ما ظرفیت‌های بسیاری در کشور داریم و حتی کشور ما دارای صنعت‌های کوچک و خانگی هم هست. مانند قالی‌بافی. اما متأسفانه هیچ کار عمده‌ای برای پیشرفت این موضوع انجام نداده‌ایم درحالی که یکی از کشورهای اطراف ما که کل جمعیتش به اندازه کل فرشبافان کشور ما است. وزارت فرش بافی تشکیل داده که این نشان می‌دهد که این کشور حتی به این صنایع هم توجه نشان می‌دهند، اما ما نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستیم.

وی در ادامه سخنان خود به بودجه زیرساخت‌های معدنی و صنعتی کشور اشاره کرد و گفت: پیش رفت زیرساخت‌های معدنی و صنعتی کشور بودجه می‌خواهد و برای رسیدن به اهدافشان نیازمند برنامه هستند اما متأسفانه ما نه تنها راهبرد و برنامه‌ای نداریم بلکه بودجه‌های خوبی هم به آن‌ها اختصاص نمی‌دهیم. البته در این میان بانک‌های کشورمان نیز سرمایه چندانی ندارند به عنوان مثال بانک ملی ما یک میلیارد دلار سرمایه دارد اما حداقل سرمایه بانک‌های کشور‌های دیگر 4 تا 5 میلیارد دلار است.

رحمانی با اشاره به سخنان روز گذشته وزیر صنعت درباره عدم اختصاص یارانه نقدی به تولید گفت: وزیر روز گذشته گفت که به تولید یارانه نقدی داده نمی‌شود که باید بپرسیم مگر نمی‌خواهید که تولید پیشرفت کند؟ پس چرا چنین حرفی می‌زنید؟ در حالی که همه می‌دانیم تولید ما نیاز به تزریق پول و یارانه دارد و اگر به تولید بی‌توجه باشیم، وضع کشور بسیار بد می‌شود. بنابراین اگر رشد اقتصادی می‌خواهیم و به دنبال رفع گرانی‌ها هستیم، باید بدانیم که این موضوع راه حلی یک شبه ندارد و راهش تنها اصلاح سیاست‌ها است.

**لاریجانی: از اظهارنظر نعمت زاده درباره سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها نگرانیم

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از گزارش محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اقتصاد مقاومتی و وضعیت صنعت و تولید گفت: بحث صنعت و معدن بسیار مهم است و چند نکته را باید به آقای نعمت‌زاده بگویم.

وی خطاب به نعمت‌زاده گفت: اینکه در گزارش شما آمده بود که اهداف کمی را مشخص کردید تا در یک بازه زمانی 4 ساله به آنها دست یابید، کار بسیار درستی است و امیدواریم با توجه به نکاتی که مطرح شد، یعنی یک راهبرد روشن در صنعت و معدن همین اهداف کمی را معنا دار کنید و درخواست‌هایی را که از مجلس داشته باشید، ما به شما کمک می‌کنیم و اهداف شما منطقی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نکته دوم این است که شنیدیم شما کتاب صادرات و واردات را در اسفندماه تدوین کرده‌اید که یک کتاب راهنما برای بخش‌های تولیدی کشور است. اقدام بسیار درستی است. البته گفتید که در همه جا مورد نظر شما نبوده است، ولی طبیعتا در دولت به مساعی مشترک نیاز است و امیدواریم مبنای خوبی برای فعالیت‌های تولیدی کشور باشد.

لاریجانی ادامه داد: نکته دیگر در مورد اصلاح قوانین است که گفتید در این زمینه تاملاتی داشتید و کار کردید.  بعضی از قوانینی که در شرایط فعلی برای اقتصاد مقاومتی مناسب نمی‌دانید و باید نسخ شود و یا باید تغییر یابد را مدون کردید. ما منتظریم آنها را هر چه زودتر به مجلس بدهید و ما در اولین فرصت آن را تصویب کنیم تا راه برای تولید کشور باز شود و واقعا یکی از دغدغه‌های نمایندگان مسئله رکود در تولید است که عمدتا در صنعت و معدن وجود دارد.

وی تصریح کرد: در اصلاح قوانین قطعا توجه به بالا بردن بهره‌وری و همچنین توسعه صادرات و تقویت تحقیق و توسعه دارید که از مسائل مهم صنعتی ماست. نکته دیگر نیز سرمایه در گردش کارخانجات است که بنده از فرمایشات شما استنباط کردم در این زمینه درد را تشخیص داده‌اید و استمداد می‌کنید که سایر دوستانتان در دولت به شما مدد برسانند. انتظار ما این است که جنابعالی به عنوان وزیر صنعت و معدن دولت را مجاب کنید که اگر لازم است سرمایه بانک‌ها افزایش پیدا کند و اگر خودشان می‌توانند انجام دهند، انجام دهند، اما اگر لازم است برای تامین سرمایه لایحه به مجلس بیاورید، پس لایحه‌تان را ارائه دهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دوستان نیز پیشنهادی آماده کرده بودند که از طریق سهم دولت در سهام عدالت که در حدود 30 و اندی هزار میلیارد تومان است، به عنوان سرمایه بانک‌ها استفاده کنیم. به هر حال باید به طریقی راهی برای این مورد پیدا کرد.

لاریجانی ادامه داد: مسئله سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی یک چیز ساده در شرایط فعلی نیست و اگر شما می‌خواهید تجهیزاتی که با ارز زیاد آمده و روی زمین نشسته است و آب و برق زیادی در اختیار آن قرار گرفته، بتواند با ظرفیت کامل کار کند که عقلایی نیز هست، باید سرمایه آنها تامین شود.

وی با اشاره به اظهارات نعمت‌زاده درباره معوقات بانکی گفت: در زمینه معوقات بانکی شما گفتید بررسی کردید که بین 15 تا 20 درصد معوقات بانکی مربوط به تولید است. خوب اگر اینطور است ضوابط و مقررات مزاحم را بردارید و در قانون به شما اجازه دادیم که این معوقات را تقسیط کنید و بخشودگی جرائم داشته باشید و اگر قصد دارید رونق ایجاد شود باید این مشکلات فوری و فوتی رفع شود.

رئیس مجلس اظهار داشت: تلقی ما این است شما در یک فاصله زمانی کوتاه اینها را حل می‌کنید و یک گزارش خشنودکننده به مجلس ارائه می‌کنید چرا که یکی از معضلاتی است که سد راه رونق تولید است.

لاریجانی ادامه داد: نکته دیگر در رابطه با سهم دولت در معادن است که 65 درصد است و شما درست فرمودید که باید برای تسهیل شرایط معدن مطرح شود و در این زمینه قانون وجود دارد. گاهی در لایحه بودجه آن را 20 درصد می‌کنید و خودتان را محروم می‌کنید و نباید در موقع تنظیم بودجه اجازه دهید که این مشکلات پیش بیاید. اجازه دهید که دست بخش معدن باز باشد. علی ایحال اگر لازم است اصلاحیه بدهید، به مجلس ارائه بدهید.

وی خاطر نشان کرد: نکته آخری که به آن تاکید می‌کنم نگرانیم از مصاحبه شما درباره سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها است که گفته‌اید که سهمی به تولید نمی‌دهید در حالیکه انتظار ما این است شما قانون را رعایت کنید و ما در قانون هدفمندی یارانه‌ها بخشی را برای تولید در نظر گرفتیم که اعم از کشاورزی و صنعت بود و در حال حاضر که اولویت دولت خارج کردن کشور از رکود است، باید از هدفمندی سهمی به تولید داد، والا همان چرخه غلط و باطل گذشته تکرار خواهد شد. لذا شما فعال باشید که در دولت اصلاح کنید که در این زمینه قانون رعایت شود و سهم تولید را بگیرید که حداقل می‌تواند تسهیلات بانکی را برای بخش تولید ارزان‌تر در اختیار قرار دهد و رونقی ایجاد شود.

رئیس مجلس ادامه داد: از آنجا که ما شما را فرد حکیمی در صنعت می‌دانیم و سابقه طولانی در این زمینه دارید، انتظار داریم مشکلاتی که امروز مطرح شد و دغدغه عموم نمایندگان نیز هست، با قدرت و جدیت رفع شود و گزارش بعدی شما شامل این شود که این مشکلات مرتفع شده است و در بازار کسب و کار در حوزه تولید و صنعت شاهد رونق باشیم. همچنین تاکیدی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی درباره واردات بی‌رویه شده است باید مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی در پایان گفت: برای شما آرزوی توفیق می‌کنیم که از نقطه نظرات شما استفاده کردیم و امیدواریم خداوند به شما کمک کند و دولت نیز کمال همکاری را داشته باشد که بخش صنعت از رکود خارج شود.

**نطق 31 دقیقه‌ای ناطقان میان دستور

علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه اسامی ناطقان میان دستور امروز مجلس را قرائت کرد؛ براین اساس محمد دامادی نماینده مردم ساری،
رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود، هادی شوشتری نماینده مردم قوچان و محمدرضا خان‌محمدی نماینده مردم ابهر در مجلس شورای اسلامی به عنوان ناطقان امروز سخنرانی کردند.

**فانی: 65 درصد مدیران آموزش و پرورش را تغییر دادم

در ادامه جلسه امروز پارلمان، بررسی سوال جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفت.

سوال اول مربوط به سه نفر از نمایندگان مجلس شامل مهرداد بذرپاش و فاطمه رهبر نمایندگان تهران و نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مورد نحوه انتصابات آموزش و پرورش بود. همچنین سوال بعدی مربوط به 15 نفر از نمایندگان بود که در جلسه علنی امروز دو تن از آنها از سوال خود انصراف دادند.

این نمایندگان سوال کننده از وزیر آموزش و پرورش پرسیده بودند که علت سیاسی‌بودن انتصابات مدیران وزارت آموزش و پرورش بدون منطق کارشناسی و شایسته‌سالاری چیست.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با حضور در صحن علنی پارلمان طی سخنانی اظهار داشت: آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و ملت است و هرگونه تصمیم در آموزش و پرورش کل جامعه را متأثر می‌کند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش در حال حاضر یک میلیون معلم و کارمند در 750 منطقه آموزشی دارد که این تعداد تعلیم و تربیت 12 میلیون دانش آموز در 105 مدرسه را عهده دار هستند. البته گرچه وزارت آموزش و پرورش از لحاظ کمیت جزو بزرگترین وزارتخانه‌ها هست اما به لحاظ کیفی نیز آموزش و پرورش سرمایه انسانی را تربیت می‌کند و از این لحاظ اهمیت ویژه ای دارد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات عمده وزارت آموزش و پرورش این است که این وزارتخانه از دید برخی تصمیم‌گیران یک نهاد سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود، بلکه یک نهاد هزینه‌ای محسوب می‌شود و این نظر همواره مشکلاتی را به همراه دارد. آن روزی که بنده مسئولیت این وزارت خانه را برعهده گرفتم وزارت آموزش و پرورش با 3500 میلیارد تومان کسری مواجه بود که دولت در سال 92 با تخصیص 112.5 درصد از بودجه این وزارت خانه بخشی از مشکلات را حل کرد.

فانی درباره سیاست‌های وزارت آموزش و پروش برای حل مشکلات در این وزارتخانه گفت: ما برای حل مشکلات مبادرت به احصای مشکلات آموزش و پرورش کردیم و 750 مشکل را شناسایی و طبقه بندی کردیم و نهایتا به 4 سیاست عمده در آموزش و پرورش رسیدیم.

وی با اشاره به بودجه این وزارتخانه در سال 93 اظهار داشت: بودجه آموزش و پرورش درسال 93 نسبت به سال 92 حدود 26 درصد رشد داشته در حالی که بودجه کشور رشد 11 درصدی داشته است و این نشان می‌دهد که دولت نمایندگان مجلس در تصویب قانون بودجه عنایت خاصی به وزارت آموزش و پرورش داشته‌اند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به انتصابات در این وزارتخانه گفت: در ستاد آموزش و پرورش حدود 35 درصد از مدیران قبلی هنوز حضور دارند و ما 65 درصد از مدیران را تغییر دادیم؛ روش کار در انتصابات این بود که ما شرایطی را احراز کردیم که حداقل مدرک برای انتصاب مدیران فوق لیسانس و داشتن مسئولیت‌های مدیریتی بود. همچنین تمام انتصابات ما توسط حراست آموزش و پرورش استعلام شده‌اند و تأییدیه استعلام دارند و سوابق آنها در وزارت آموزش و پرورش موجود است.

فانی ادامه داد: مدیرانی که در استان‌ها منصوب کردیم، 19 درصد مدرک دکتری و 81 درصد مدرک فوق لیسانس دارند درحالی 4 درصد مدیران قبلی مدرک دکتری و 73 درصد فوق‌لیسانس و 23 درصد مدرک لیسانس داشتند. همچنین مدیرانی که ما منصوب کردیم همگی بالای 7 سال سابقه مدیریتی داشته‌اند درحالی که مدیران قبلی در بدو انتصاب سه سال سابقه داشتند.

وزیر آموزش و پرورش برهمین اساس خاطرنشان کرد: مدیران ما هنوز به سن بازنشستگی نرسیده اند و در زمان 30 سال خدمت خود هستند. بنابراین چنین اتهامی که آموزش وپرورش برای انتصاب مدیران به سوی افراد مسن رفته است را نفی می کنیم. مدیران ما هنوز به سن بازنشستگی نرسیده اند. همچنین 21 نفر از مدیران منصوب شده جانباز و رزمنده هستند در حالی که 13 درصد مدیران قبل جانبازان و رزمنده بودند، لذا وضعیت انتصابات ما بهتر از گذشته است.

**بذرپاش: اشتباهات گذشته توجیه تکرار آن در زمان حال نیست

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده سوال کنندگان از وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی در توضیح سوال خود گفت: از زمانی که قرار بود بنده سوال کنم از استان‌های مختلف مانند گلستان، خراسان، کرمان، تهران، مرکزی، مازندران، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی و دیگر استان ها به بنده مراجعه و ابراز نارضایتی کردند و در حال حاضر نیز استیضاح وزیر با 92 امضا در دستور کار قرار گرفت.

وی در پاسخ به اظهارات وزیر آموزش و پرورش مبنی براینکه انتصابات وی سیاسی نبوده است، گفت: برداشتی که شما گفتید نمایندگان ندارند. نمایندگان وکلای ملت هستند و با مردم سروکار دارند. بله؛ دولت تغییر کرده است. اما یکی از شعارهای دولت، اعتدال در انتصابات بود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: آقای فانی همین الآن گفت که 35 درصد از مدیران قبل باقی ماندند و 65 درصد مدیران تغییر کردند که خود آن نوعی رکورد در عزل و نصب‌هاست و می‌توان آن را در کتاب گینس نیز ثبت کرد. بنده آمار یک ماه پیش را دارم که 400 مدیر تغییر کرده ‌بودند.

وی با بیان اینکه کسی نافی این نیست که دولت عوض شده است، اظهار داشت: یکی از خرده‌هایی که به گذشته گرفته می‌شد، بازنشستگی و خانه نشینی بسیاری از کارشناسان خصوصا در حوزه تعلیم و تربیت بود. اگر در گذشته امر اشتباهی رخ داده آیا توجیحی برای تکرار این اشتباه در آینده است؟

بذرپاش تصریح کرد: بنده در زمان معرفی کابینه در مخالفت با کلیات صحبت کردم و یکی از انتقادات به کلیات کابینه این بود که کم تحرک و خسته‌است. رئیس جمهور نیز بعضی جاها را پذیرفت و قول داد در بدنه مدیران اجرایی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها جبران کنند. اما بنده از همکاران سوال می‌کنم آیا در بنده آموزش و پرورش جبران شد؟

وی خاطرنشان کرد: مجلس تشخیص داد که به وزیر پیشنهادی قبلی آقای رئیس جمهور رأی ندهد که دلایل مختلفی داشت و تشخیص داد به دو دلیل سیاسی نشدن وزارت خانه و کارا شدن آن به آقای فانی رأی بدهد، اما این درحال حاضر این وزارت خانه غیرسیاسی و کارا است؟ به نظر کم کار و کم تحرک و سیاسی می‌آید.  این حرف بنده نیست، بلکه حرف بسیاری از نماینده‌هاست.

نماینده مردم تهران ادامه داد: آقای وزیر شما مسئول تربیت نسل آینده کشور هستید و شما مسئول امور شریف‌ترین و خدوم ترین کارمندان جمهوری اسلامی و کشور به نام فرهنگیان هستید که پربازده و کم عایدی هستند و در شأن یک وزیر نیست که بگوید 100 هزار فرهنگی کارآمدی دارند. فرهنگیان از بنده و امثال بنده و از بسیاری از مدیرانی که شما استفاده کردید، قطعا کارآ تر هستند.

وی با بیان اینکه عزل و نصب‌ها آثار وضعی عملکردی خواهد داشت، گفت: مشکل ما با فرد و شخص نیست، بلکه می گوییم اگر عزل و نصب ها اینگونه باشد در عملکرد تأثیر می‌گذارد و در حال حاضر می‌بینیم که تأثیرگذاشته است.

بذرپاش اظهار داشت: در استان خراسان رضوی 90 هزار فرهنگی داریم، آیا هیچ کدام از این 90 هزار نفر صلاحیت مسئولیت استان را نداشتند که فردی سیاسی که مدتی فرماندار بوده و سوابق خاص سیاسی داشته و مدت‌ها از آموزش و پرورش دور بوده، مسئول استان شده است؟ در جلسه ای که با مجمع نمایندگان خراسان داشتید سه نفر را به عنوان مدیر استان پیشنهاد می‌کنید و از نمایندگان نظر می‌خواهید که نمایندگان یکی از‌ آنها را رد و باقی را تأیید می‌کنند و شما همان یک نفری که نمایندگان رد کرده بودند، مدیرکل استان منصوب کردید.

شعار اعتدال درباره کدام‌یک از مدیران فعلی صادق است؟

"معاون شما به استانی می رود و می گوید نمایندگان برای خودشان حرف می‌زنند. آیا این احترام به نمایندگان ملت است؟ اگر شما در 24 خرداد رأی آوردید، این نمایندگان نیز یک سال قبل تر از شما از همین ملت رأی گرفتند و از کره مریخ رأی نگرفتند. این ها نمایندگان همین مردم هستند."

ردصلاحیت شده‌های وزارت اطلاعات در آموزش و پرورش پست گرفته‌اند

وی با اشاره به سوابق مدیرکل سابق و فعلی استان خراسان رضوی گفت: اگر کلاه خود را قاضی کنیم، شعار اعتدال درباره کدام یک از این مدیران صادق است؟ بنده نمی خواهم اختیار وزیر را زیر سوال ببرم. وزیر می‌تواند و اختیار دارد طبق نظر خود عمل کند. فردی برای انتخابات شوراها طبق نظر وزارت اطلاعات رد صلاحیت می‌شود، اما رئیس یک ناحیه می‌شود. فرد دیگری در انتخابات مجلس رد صلاحیت می شود و رئیس ناحیه دیگر شده است. خانمی در انتخابات شوراها رد صلاحیت می‌شود و او نیز رئیس یک ناحیه دیگر می‌شود و همه اینها را نمی توان نادیده گرفت و گفت که انشا الله گربه بوده است و خلافی مرتکب نشده است.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: در شهر تهران بیش از 75 هزار فرهنگی وجود دارد؛ آیا در این شهر و بین این 75 هزار نفر یک فرهنگی وجود نداشت که یک فردی که چندین سال بعد بازنشسته شده است مسئول استان شود. بنده در حال حاضر کاری به فضای سیاسی این فرد ندارم و نمی خواهم به کسی توهین شود. در استان فردی ده سال پیش بازنشسته شده بود و کار اقتصادی می کرد. بنده قصد ندارم توهین کنم. انشا الله نیز همه کارهای اقتصادی سالم هستند. اما وی را مدیرکل استان منصوب کرده‌اید. آیا در تمام بیش از 70 هزار فرهنگی استان فارس یک نفر وجود نداشت که سالم و توانمند و بانشاط باشد.

وی ادامه داد: در کرمان فردی را منصوب کردید به این علت که برادر معاون اول رئیس جمهور است. شما می گویید طبق قانون عمل می کنید، اما ما بحث قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن را نداریم. بلکه بحث بر سر مدل مدیریتی است. شما برخی را از هیئت دولت مجوز می‌گیرید و برخی را به علت سابقه ایثارگری آوردید و طرف می‌آید معاون خودش را نیز فردی بازنشسته منصوب می‌کند. آیا در ده ها هزار فرهنگی استان کرمان یک فرد با صلاحیت نبود؟ در استان مازندران نیز همین طور است. در اصفهان مدیر را شبانه برمی دارند بدون اینکه خودش اطلاع داشته باشد. اگر این خرده‌ها در گذشته وارد بود و آنها را نفی می‌کردند، اینکه دوباره همان افراد این اشتباهات را تکرار کنند که بدتر است.

مدیران منصوب در وزراتخانه نگاه سیاسی دارند

بذرپاش با اشاره به انتصابات در ستاد وزارتخانه آموزش و پرورش گفت: خیلی از دوستان انسان های با تجربه ای هستند، اما فضاهای سیاسی بماند. آیا انتصاب این همه افراد بازنشسته درست است؟ این افراد سابقه سیاسی دارند. خود شما می دانید که این افراد چه سوابق سیاسی داشتند و دارند و خواهند داشت و نه با نظر شما و نه با نظر امثال بنده نظر ایشان تغییر نمی کنند و مسیر سیاسی خود را ادامه خواهند داد. مردم برای امانت 12 میلیون دانش آموز به شما اعتماد کردند. نباید اینگونه عمل شود.

وی ادامه داد: شما بسیاری از افراد بازنشسته را با عنوان مشاور خود منصوب کردید و اختیارات معاونان خود را به آنها داده اید. مثلا شما مدیر کانون پرورش فکری کشور را تغییر داده‌اید و حق شما بوده است. اما مدیر کانون پرورش فکری استان گلستان به انتخاب همین مدیری که شما منصوب کردید جزو  بهترین مدیران بوده است، اما با فشاری که از وزارتخانه به این فرد می آید، او را عوض می کند. آیا این مسیر اعتدال است و آیا این مسیر درست است؟ شما دبیرکل حزب کارگزاران را به عنوان مدیر یک استان منصوب کردید. این انتصابات بر روی عملکرد تأثیرگذار خواهد گذاشت. شما حق دارید، اما هر حقی را ندارید. همانطور که ما نمایندگان هر حقی را نداریم. مجلس و رئیس جمهور نیز به شرط ها و شروط ها به شما اعتماد کردند. مردم به شرط ها و شروط ها به دولت و مجلس رأی دادند. و ما نمی توانیم هر فردی را که دلمان خواست منصوب کنیم.

**انتقاد نماینده قوچان از انتقادها به یک مدیر استان خراسان رضوی

هادی شوشتری نماینده مردم قوچان در جریان سوال از وزیر آموزش و پرورش در اخطاری به استناد اصل 23 قانون اساسی گفت: سخنگوی کمیسیون آموزش به نقل از یکی از سوال کنندگان گفت که مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گرایش سیاسی دارد اما طبق اصل 23 قانون اساسی تفتیش عقاید ممنوع است.

وی ادامه داد: این برادر عزیز سال‌ها در آموزش و پرورش خدمت کرده و گرایش سیاسی وی ربطی به انتصابش ندارد و ما نباید عقاید آنها را تفتیش کنیم و گفته شد که تمام نمایندگان استان اعتراض دارند اما بنده می گویم اینطور نیست.

محمدحسن ابوترابی فرد در پاسخ به این اخطار اظهار داشت: بنده اخطار را وارد نمی‌دانم و خود آقای وزیر نیز در این زمینه توضیحاتی ارائه کرده اند. در آیین نامه داخلی نیز پیش بینی شده اگر نسبت به فردی که حضور ندارد، صحبتی مطرح شد می‌تواند متنی را بنویسد و هیئت رئیسه در چارچوب عمل می‌کند.

بذرپاش در همین زمینه گفت: 9 نفر از نمایندگان استان خراسان رضوی نسبت به این موضوع اعتراض داشتند و از وزیر آموزش و پرورش سوال کردند.

**فانی: از 6 صبح تا 11 شب کار می‌کنم؛ کم تحرکم؟

وزیر آموزش و پرورش در بخش دوم سخنان خود اظهار داشت: تعداد بازنشستگانی که ما در آموزش و پرورش یک میلیون نفری به کار گرفته‌ایم، 3 نفر بوده است. یعنی در میان این یک میلیون مدیری که منصوب کردیم تنها سه نفر بازنشسته بودند. و بعد هم وقتی مجلس طرح عدم بکارگیری بازنشستگان را مطرح کرد و به تصویب نرسید، باز هم ما به احترام نمایندگان مجلس بازنشسته‌ای به کار نگرفته‌ایم. بنابراین اینکه نمایندگان سوال کننده می‌فرمایند مدیرکل آموزش و پرورش تهران 10 سال پیش بازنشسته شده است، من هم گفتم که چهار سال پیش بازنشسته شده و حالا آقای بذرپاش می فرمایند که 5 سال پیش بازنشسته شده است.

فانی اضافه کرد: مدیرکلی که در استان فارس منصوب کردیم، در پایان سال 90 بازنشسته شده است. همچنین این افراد کسانی بودند که مدرک فوق لیسانس بودند و می توانند طبق قانون تا 35 سال کار کنند. اما به دلیل فضای سنگینی که در دولت قبلی وجود داشته، این مدیران خود را با 29 سال سابقه کار بازنشسته کرده‌اند. بنابراین سه مدیر بازنشسته در میان یک میلیون انتصاب رقم زیادی نیست. به خصوص که ما پس از طرح این موضوع در مجلس علی رغم داشتن اختیار قانونی، این کار را ادامه ندادیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: اینکه برخی دوستان می فرمایند کابینه دولت یازدهم کم تحرک و خسته است، باید بگویم آیا وزیری که از 6 صبح تا 11 شب کار می‌کند، خسته و کم تحرک است؟ در این دوره از آموزش و پرورش ما بیشترین تحرکات را داشته‌ایم و نشاطی که در سطح کشور و بین فرهنگیان در این دوره بوجود آمده است، بی سابقه است. این موضوع ناشی از مدیریت خردمندانه در آموزش و پرورش است.وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: من برای ادامه کارم باید بدانم که نزد یک میلیون فرهنگی جایگاه دارم و می‌دانم که این جایگاه را دارم. من در بین فرهنگیان نفوذ کلام دارم و اینگونه نیست که از سر خیابان آمده باشم و وزیر شده باشم. بنده از 15 سالگی در آموزش و پرورش هستم و تمام رتبه‌ها را پله پله طی کرده‌ام.

فانی خطاب به نمایندگان مجلس تأکید کرد: شما می‌توانید عملکرد همه مدیران کل آموزش و پرورش را بررسی کنید و اگر به خلافی رسیدید، به من بگویید که فلان مدیر خلاف کرده است؛ من در همایش مدیران کل استانی نیز گفتم که ما هر سه ماه یک بار مدیران قدیم و جدید را ارزیابی می‌کنیم و نتیجه این ارزیابی ملاک ادامه همکاری با مدیران است.

وی ادامه داد: شما نمایندگان عملکرد هر مدیر را ارزیابی کنید و تنها نگویید که فلان مدیر سیاسی است. مگر شما سیاسی نیستید؟ آموزش و پرورش با تکیه بر پژوهش و مدیریت خردمندانه اداره می‌شود و من امیدوارم و می‌دانم که در این دوره از آموزش و پرورش بیشترین میزان اجرای سند تحول نظام آموزشی کشور را خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش در پایان سخنان خود گفت: ما در آموزش و پرورش در حال تدوین سند تحول نظام آموزشی و تدوین نقشه راه این سند هستیم و به محض آماده شدن به سمت اجرای آن پیش خواهیم رفت.

**بذرپاش: آیا از وضعیت پرورشی خبر دارید؟

مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در بخش دوم از سخنان خود گفت: مشکل ما با عملکرد وزارتخانه است و می‌گوییم در عملکرد تأثیر می‌گذارد. آقای فانی وقتی سکانداری وزارتخانه به دست شما می‌افتد، نباید چند تشکل سیاسی انتصابات را مدیریت کنند. فردی از انجمن صنفی، فردی از طرف شما و یک نفر نیز از طرف انجمن اسلامی معلمان انتصابات را رقم می‌زنند و این را همه نمایندگان و فرهنگیان می دانند.

وی گفت: آیا از وضعیت پرورشی خبر دارید؟ اینکه می‌گوییم سیستم خسته است، همین طور است. از قانون پرورشی مجلس چقدر اجرا شده است؟ شما آمارهای متضاد و متعدد ارائه می‌کنید که روزی می‌گویید 50 هزار نیروی مازاد داریم و روز دیگر می گویید صد هزار نیروی مازاد داریم. همین نیروهایی که نامناسب هستند بعضا به شما اطلاعات غلط می‌دهند. البته این سخن بنده نافی از زحماتی که برخی افراد می‌کشند نیست. در برخی از استان‌ها بیش از 4 -5 نفر بازنشسته استفاده شده است و شما از قانون بازنشستگی استفاده کردید و سرکار آوردید.

بذرپاش در ادامه خاطرنشان کرد: شما فردی را به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان منصوب کردید که در گذشته در مصاحبه ای گفته بود دانشگاه فرهنگیان بی مصرف است و بعد شما همین فرد را رئیس دانشگاه فرهنگیان می‌کنید که وی بعدا می‌گوید بنده اشتباه کردم؛ دانشگاه فرهنگیان خیلی هم بی خود نیست. پس چطور توقع دارید که این فرد منویات شما را محقق کند؟

"همین فرد یک روزه 4-5 نفر از معاونین و مدیران دانشگاه را عوض می کند. همین رئیس دانشگاه در دانشگاه تربیت معلم شهید باهنر کلی از نظام تعلیم و تربیت آمریکا تعریف می کند. این اشکال که سیاسی نیست. شما در جمهوری اسلامی وزیر شدید و ما نیز در جمهوری اسلامی نماینده ایم و همان فرد نیز در جمهوری اسلامی رئیس دانشگاه است. یکی از وزرای قبل را هم می آورد که این فرد شروع می کند که از آقای موسوی و کروبی و منتظری به عنوان معلم یاد می کند. شما مقایسه کنید ببینید چقدر از امام و رهبری یاد می کنند.

وی افزود: رئیس دانشگاه در آخر سال 92 کارمندان را جمع می کند و می گوید چند کار عقب مانده از جمله تعویض شصت پردیس تعویض نشده داریم. یعنی اولویت رئیس دانشگاه در سال 93 این می شود که شصت پردیس این دانشگاه را عوض کند و بنده سوال می کنم آیا با جامعه فرهنگیان این طور برخورد می‌کنند؟ و یا انتصاباتی که از دوستان دارند و به هم ریختگی های زیادی را در دانشگاه فرهنگیان شاهد هستیم.

نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: فردی را به عنوان مسئول صندوق ذخیره فرهنگیان گذاشتید که در گذشته در جریان تحصن نمایندگان مجلس ششم دو نفر از معاونین وزارت آموزش و پرورش استعفا دادند که یکی از آنها همین مسئول صندوق ذخیره فرهنگیان است. فرد دیگر نیز وزیر ورزشی بود که ما به وی رأی ندادیم. فردی حاضر است چارچوب نظام را زیر سوال ببرد، شما او را مسئول صندوق فرهنگیان می‌گذارید که چشم امید انها برای ارتقای معیشت‌شان است و کلی آدم را به عنوان اتاق فکر و مشاور به این صندوق می فرستید. شما گفتید یک مژده رفاهی به فرهنگیان قصد دارید بدهید، اما 200 هزار تومان از بیمه طلایی فرهنگیان بابت دندان پزشکی و 50 هزار تومان بابت عینک کسر کردید، آیا مژده شما این بود؟

وی در پایان گفت: افراد می‌توانند سلایق سیاسی داشته باشند، اما باید در جای خود استفاده شوند. بنده چون به نمایندگی از 14 -15 نفر از نمایندگان صحبت کردم از پاسخ وزیر قانع نشدم.

**چهارمین وزیر دولت یازدهم از مجلس کارت زرد گرفت

نمایندگان مجلس پس از استماع سخنان وزیر و نمایندگان سؤال‌کننده، با 71 رأی موافق، 115 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 202 نماینده در صحن علنی اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده‌اند و بنابراین چهارمین کارت زرد مجلس به کابینه دولت یازدهم داده شد.

**اقدام اخیر دولت انگلیس نشانه عدم‌پایبندی اعضای 1+5 به توافق‌نامه ژنو است

پیش از پایان جلسه علنی امروز ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس بیانیه‌ای را که به امضای 200 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است در صحن علنی قرائت کرد.

متن این بیانیه به‌شرح زیر است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

دولت انگلیس که سابقه دشمنی استعماری او در جهان و با ملت ایران و دخالت‌های نابجای متعدد آنها در امور داخلی کشورمان در دهه‌های گذشته بر همگان آشکار گردیده است در روزهای اخیر در اقدامی دیگر برخی از مقامات فعلی و سابق جمهوری اسلامی از جمله دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به‌قول خود تحریم کرده است.

این اقدام هرچند تأثیری در امور داخلی کشورمان ندارد اما حکایت از عدم‌پایبندی اعضای 1+5 بر ادعاهایی دارد که در ژنو اتفاق می‌افتد و نشان می‌دهد که آنها هرگز از دشمنی با ایران اسلامی دست نخواهند کشید.

امیدواریم رفتارهایی از این دست که از سوی اعضای 1+5 به‌ویژه آمریکا و انگلیس بارها دیده شده است موجب افزایش حساسیت گروه مذاکره کننده دیپلماسی خارجی دولت محترم باشد و موجب شود تا علاوه بر تحرک بیشتر در مقابله با این دخالت‌ها تمام توان خود را در به‌کارگیری ظرفیت‌های داخلی کشور برای حل مشکلات مردم قرار دهد.

**پایان جلسه علنی/جلسه بعدی سه‌شنبه

جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی با اعلام حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاتمه یافت و وی زمان نشست علنی بعدی را سه‌شنبه 2 اردیبهشت ساعت 8 صبح اعلام کرد.

منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی