برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۴۸۳۶
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۹
در حالی که از ابتدای امسال سیب‌زمینی مانند سال گذشته در کورس گرانی بوده و به کیلویی بیش از 4000 تومان در سطح شهر رسیده مسئولان وزارت جهاد کشاورزی که به تازگی تنظیم بازار محصولات را در اختیار گرفته‌اند، پاسخگو نیستند.
ایسنا: سیب‌زمینی که سرانه مصرف قابل توجهی در کشور داشته و پیش از این تا بیش از چهار میلیون تن تولید را تجربه کرده است در سال گذشته سطح زیر کشت آن کاهش یافت و حدود یک میلیون تن کمبود تولید داشت.

گرچه تولید 4.5 میلیون تنی سیب‌زمینی در سال 91 نه تنها برای سبد مصرفی خانوار کفایت می‌کرد بلکه می‌توانستیم بخشی از آن را برای صادر و بخش دیگر را به عنوان بذر کاشت آینده در نظر بگیریم اما از سال گذشته که کمبود تولید و عرضه این محصول در بازار احساس شد که مسئولان معتقد بودند " باید صادرات سیب‌زمینی را برای تعادل در بازار مصرف و قیمت این محصول ممنوع یا محدود کرد که البته علیرغم افزایش تعرفه صادرات، قاچاق آن به کشورهای همسایه مانند عراق شدت گرفته است".

سیب‌زمینی که ابتدای پارسال کیلویی هزار تومان بود تا پایان سال گذشته به بیش از 2000 تومان رسید و در اولین ماه امسال قیمت 4500 تومانی را هم تجربه کرد و رکورد تازه‌ای به ثبت رساند.

گرچه وزیر جهاد کشاورزی از تصمیم برای واردات این محصول برای ایجاد تعادل در بازار خبر داده است اما مسئولان این وزارتخانه به عنوان تنظیم‌کننده بازار محصولات کشاورزی، پاسخگوی وضعیت کنونی بازار این محصول نیستند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: