برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۴۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۱
صبح امروز پل تقاطع بزرگراه فتح با رودخانه کن با حضور اقبال شاکری رئیس کمیته فنی و عمران شورای اسلامی شهر تهران، شهرداران مناطق 9،21،18 و ناصحی عضو شورای شهر تهران به بهره برداری رسید.
 پل 20 ساله تقاطع بزرگراه فتح با رودخانه کن که در روز 23 آبانماه 1391 در پی آبشکستگی بستر این رودخانه زیر یکی از دهانه های پل در دست احداث راه آهن جمهوری اسلامی ایران و گسترش این پدیده به سمت بالادست مورد تهدید قرار گرفت.

پروژه کن نمادی کوچک از تحقق شعار مقام معظم رهبری در سال93 است
در ابتدای این مراسم رئیس کمیته فنی و عمران شورای اسلامی شهر تهران گفت: به دلیل تخریب پل کن که چندماه پیش در جریان طغیان رودخانه کن اتفاق افتاد، مشکلات زیادی برای مردم دو منطقه 9 و 21 به وجود آمد و کارکرد ترافیکی این بزرگراه که از جمله خطوط مواصلاتی صنعتی و حمل و نقلی تهران است، دچار کندی شد اما به همت معاونت فنی و عمرانی شهر تهران بالاخره خواست مردم منطقه به منصه ظهور رسید تا این پل امروز به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به شعار مقام معظم رهبری به عنوان فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است، افزود: این برنامه نشان کوچکی از این شعار است که ما با سرلوحه قرار دادن این شعار می توانیم پروژه ها را آغاز و به اتمام برسانیم.

این عضو شورای شهر افزود:  باید دست اندرکاران با یک عزم جدی و یک مدیریت جهادگونه ، سعی کنند پروژه های بعدی را در زمان کمتری به بهره برداری برسانند تا در وضعیت زندگی مردم بهبودی و رفاه ایجاد کنیم.

شاکری ضمن تبریک به معاونت فنی و عمرانی و مشاوران این پروژه که توانستند دغدغه مردم را در این خصوص برطرف کنند، گفت: امروز راجع به برترین نوع فعالیت علمی،  اکنون صنایع فناوری خود را به جهانیان هدیه می دهیم و بنده مطمئن هستم که آینده بهتر و نظامی قدرتمندتر با عزم ملی و فعالیت های جهادی خواهیم داشت.

سخنران بعدی این مراسم علی امام مدیر عامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران بود که در توضیح پروژه پل تقاطع بزرگراه فتح با رودخانه کن گفت: 23 آبان ماه سال پیش 91 بود که در طی آب شستگی بستر رودخانه کن که به دلیل بارندگی شدید و طغیان رودخانه ایجاد شده بود زیر یکی از دهانه های پل در دست احداث راه آهن جمهوری اسلامی ایران دچار آبشستگی شد و آن آبشستگی به بالا دست به روی پل های فتح منتقل شد.

وی افزود: این سانحه با آسیب دیدن پایه های کندروی جنوبی این تقاطع آغاز و در نهایت به آسیب دیدن پایه های پل های تندرو و گسسته عرشه در این سازه های ترافیکی منجر شد. عمق آبشستگی به قدری بود که زیر پایه های پل را ظرف سه شب خالی کرد و همین امر موجب شد که چندین عملیات برای مدیریت بحران شکل بگیرد.

این مقام شهری با اشاره به اینکه اجرای تدابیر کنترلی به منظور کاهش سطح آبشستگی خاک زیرپایه های پل از لحظات اولیه بروز حادثه آغاز شد؛ گفت: حجم وسیعی از سنگ های درشت دانه و قطعات بتنی به سرعت به محل حادثه انتقال یافت تا با حفظ پایه های موجود از گسترش دامنه های آبشستگی ها پیشگیری شود.

وی در ادامه افزود: این اقدامات درنهایت از فروریختن عرشه پل دربخش تندروی تقاطع جلوگیری کرد و موجب شد تا خسارت کندروی جنوبی محدود به تعدادی از پایه ها شود.

مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران گفت: کندروی شمالی نیز که از خطر آبشستگی در امان مانده بود درشرایط سرویس دهی باقی ماند تا مسیر مناسبی برای عبور و مرور ماشین های سنگین و خودروهای امدادی باشد.

امام در ادامه با بیان اینکه غیرقابل استفاده شدن تندروهای پل کن سبب انسداد مسیر بزرگراه فتح و تحمیل بار ترافیک آن به بزرگراه آزادگان شده بود، گفت: در ابتدا ایجاد مسیرهای جایگزین ترافیکی در دستور کار قرار گرفت و همزمان مطالعه و بررسی جهت احداث پل های موقت فلزی در محل این تقاطع آغاز شد و به موازات تلاش برای تخریب تندروهای آسیب دیده کار مقاوم سازی کوله های موجود آغاز و در فواصل 5 متری تندروها از کندروهای شمالی و جنوبی دو پل فلزی موقت نصب شد.

وی در ادامه اضافه کرد: امروز پل اصلی تقاطع بزرگراه فتح با روخانه کن با دهانه ای 52 متری و بدون پایه در بستر رودخانه به بهره رسید و با توجه به اینکه رودخانه کن تاکنون طغیان های زیادی را تجربه کرده است، بروز ابشستگی به دلیل این طراحی خاص نمی تواند آسیبی به این سازه وارد کند.
امام با اشاره به تخریب پل آسیب دیده بدون استفاده از مواد انفجاری اظهارداشت: عملیاتی بازسازی پل کن با اجرای اقداماتی که قبلا تجربه نشده بود توام شد چرا که در نهایت پل آسیب دیده در یک محیط پرتردد شهری و بدون استفاده ازمواد انفجاری تخریب شد و بر سر رودخانه مورد بهسازی و ساماندهی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه سرانجام بهره برداری از پل کندروی جنوبی در اسفند سال گذشته انجام شد،  گفت: پل کندروی جنوبی تقاطع بزرگراه فتح با رودخانه کن شامل سازه فلزی به طول 51 متر است که بدون پایه وسط ، روی عرض رودخانه کن ساخته شده است.

منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: