برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۴۱۹۴
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۲
وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان برای شرکت در سومین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ درباره راه‌حل جامع لحظاتی پیش وارد وین شدند.
فارس:  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور شرکت در سومین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 (آمریکا، انگلستان، روسیه، فرانسه، چین و آلمان) درباره گام پایانی توافقنامه ژنو (راه‌حل جامع) لحظاتی پیش وارد فرودگاه وین شدند.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه،‌ مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، داود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه، محمد امیری مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی و پژمان رحیمیان مدیرکل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران را تشکیل می‌دهند.

این مذاکرات قرار است روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 19 و 20 فروردین ماه در شهر وین برگزار شود.

امشب نیز قرار است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر میز شام به رایزنی درباره مذاکرات پیش رو بپردازند.

در نشست قبلی وین (وین 2) به مباحثی چون غنی‌سازی، آب سنگین اراک، همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحریم‌ها پرداخته شد.

قرار است در این دور از مذاکرات به مباحثی چون دسترسی ایران به فناوری، بازار تجارت و منابع بانکی، نحوه نظارت و بازرسی و زمان دوره نهایی پرداخته شود.

ظریف در خصوص مذاکرات بعدی درباره راه‌حل جامع نیز عنوان کرد: قرار است در جلسه اردیبهشت کار مذاکره را شروع کنیم و اگر امکان باشد وارد تدوین سند نهایی شویم. یعنی سه ماه اول مذاکرات جامع را به بحث و سه ماه دوم را به مذاکره و تدوین بگذرانیم و در صورت وجود حسن نیت و اراده سیاسی، بتوانیم این موضوع را حل و فصل کرده و به نتیجه برسانیم و بعد وارد اجرای این تفاهم شویم.

ایران و 1+5 در نشست وین یک توافق کردند که تا تیرماه (پایان دوره زمانی گام اول توافق ژنو) پنج تا شش جلسه برگزار کنند که دور اول و دوم آن در وین برگزار شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: