برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۴۰۲۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۶
شایعات گرانی قوت گرفت
نان قوت و غذای اصلی مردم ایران است که در باورهای مردم قداست و حرمت این برکت عظیم از سایر خوردنی ها بالاتر و بیشتر است...
هشت صبح: نان قوت و غذای اصلی مردم ایران  است که در باورهای مردم قداست و حرمت این برکت عظیم از سایر خوردنی ها بالاتر و بیشتر است.

حتی در اشعار محلی، دو بیتی های روستایی، قسم ها و دعاها، مقام و منزلتی که برای نان و جود دارد که  واضح و چشم گیر است وبه همین جهت است که نان یکی از موضوعات مورد توجه و دقت محققان فرهنگ عامه است و گرانی ان تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد.

هنوز از یادها نرفته است که در اردیبهشت ماه سال 91 ، دولت دهم  نرخ خرید تضمینی گندم را بالا برد و این وعده را به کشاورزان داد که گندم با کیفیت آنها را با قیمتی بالاتر از سال قبل از آن خریداری می‌کند.

در همان زمان بود که زمزمه های گرانی نان در جامعه پیچید و سرانجام با اعلام رسمی قیمت نان به حقیقت بدل شد.

به این ترتیب بود که بر اساس مصوبه جدید کارگروه تعیین قیمت آرد و نان، برای تهران قیمت هر قرص نان سنگک 600 تومان، بربری 500 تومان، تافتون 300 تومان و لواش 160 تومان تعیین شد.حالا اما زمزمه های گرانی نان در سال جدید و در دولت جدید همزمان با اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها در جامعه پیچیده است و افکار عمومی را نگران کرده است چرا که در روزهای گرانی، گرانی نان می تواند فشار مضاعفی را بر خانوارها وارد کند.

البته دولتی ها این شایعه را تکذیب می کنند و در آخرین اخبار نانی، مدیرکل بودجه امور تولیدی معاونت برنامه ریزی، از عدم تصمیم‌گیری برای افزایش قیمت نان در سال ۹۳ خبر داده و گفته: تا زمان اتخاذ تصمیم ستاد کارگروه‌های هدفمندی یارانه‌ها برای نان، قیمت‌ها همانند سال ۹۲ خواهد بود.

محمود ملکوتی در مورد تعیین تکلیف قیمت نان در سال 93 اظهار داشته: در حال حاضر کارگروه‌هایی که هدفمندی یارانه‌ها را پیگیری می‌کنند، موضوع قیمت حامل‌های انرژی را در دستور کار دارند و هنوز مسئله افزایش یا عدم افزایش قیمت نان تصمیم گیری نشده است، بنابراین تا زمان تصمیم گیری جدید، قیمت‌ها همانند سال 92 ادامه خواهد یافت.

این سخنان در حالی که گران شدن نان را فعلا تکذیب می کند اما تضمینی برای عدم گرانی آن در ماه های آیندهنمی دهد.

گفتنی است،  در قانون بودجه سال 93 رقم 8800 میلیارد تومان برای نان و گندم و یارانه نقدی نان که به خانوار‌ها پرداخت می شود تصویب شده و پیش از تصویب این بودجه، پیش بینی می شد که اگر 8800 میلیارد تومان به تصویب مجلس برسد، قیمت نان در سال 93 افزایش پیدا نخواهد کرد، اما پس از مطرح شدن اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال 93، افزایش قیمت نان به تصمیم‌گیری و برنامه ریزی برای اجرای فاز دوم هدفمندی موکول شده است و باید منتظر ماند و دید نان گران خواهد شد یا خیر؟


روی خط سایتها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
شهروند تهرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
0
0
کیفیت نان فرقی نداره اطراف تهران نان بی کیفیت در حال پخت است چه کسانی پی گیر هستند شهرکهای بومهن رودهن پاکدشت قیامدشت پاکدشت از همکاری نا فر جام شما متشکریم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: