برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۷
واکاوی نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی
نام گذاری هدفمند سال ها مدتی است توسط مقام معظم رهبری صورت می گیرد تا چراغ راه مسئولان 3 قوه و مردم کشور باشد.در واقع این نام....

هشت صبح: نام گذاری هدفمند سال ها مدتی است توسط مقام معظم رهبری صورت می گیرد تا چراغ راه مسئولان 3 قوه و مردم کشور باشد.در واقع این نام گذاری ها که هر کدام مفهوم خاصی دارند و بیانگر شرایط  اقتصادی و سیاسی کشور هستند می توانند به عنوان راهکار اصلی دولتمردان و سایر مسئولان کشور برای هدایت سالیانه کشور باشد.

امسال را اما مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال 1393، به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری كرده‌اند.

نگاهی به نام‌های سال‌های اخیر اما نشان دهنده حساسیت مقام معظم رهبری به مسائل اقتصادی کشور است. حساسیتی که در سال‌های اخیر رنگ هشدار به خود گرفته و حالا همه ملت به نوعی آن را با همه وجود درک می‌کنند.برخی با تحمل بار گرانی ها و برخی با ورشکستگی ها و ضرر و زیان های مالی .در هر حال از این حقیقت نمی توان ساده گذشت که  ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد ایران هرگز نتوانسته آنطور که شایسته این کشور است، به صورت بالفعل در آمده و دغدغه‌های اقتصادی را رفع کنند.

اقتصادی که با بالا و پایین شدن دلار و با افزایش و کاهش نرخ طلا زیرو رو می شود و  با افزایش قیمت حامل‌های انرژی بی‌ثبات می‌شود، تورم و بیکاری روزافزون آن جلوی هرگونه برنامه‌ریزی مالی و تجاری را می‌گیرد و اجرای فاز دوم هدفمندی که از ضروریات است نگرانی ها را برای بی ثباتی اقتصادی افزایش می دهد و افکار عمومی را با فکر گرانی مشوش می کند ، بی تردید نمی تواند نمایانگر توانایی های بالقوه کشور باشد.

به این ترتیب، سخن از عزم ملی در باب اقتصاد با تلاش و همت مضاعف برای ایفای نقش مولد در اقتصاد و به حداقل رساندن نقش واسطه‌گری، مصرف کالای داخلی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهبود بهره‌وری نیروی کار و ارتقای شاخص ساعات مفید کار اداری و غیراداری، حمایت بی‌واسطه اغنیا از فقرا به عنوان موثرترین و زیباترین چتر حمایت اجتماعی، سرمایه‌گذاری مناسب به دور از بخش‌های ملتهب اقتصاد از وظایفی است که مردم باید برای بهبود وضعیت اقتصادی همچون یک فرهنگ خود و دیگران را به اجرای آن ترغیب کنند.

اینجاست که اهمیت فرهنگ سازی نیز مشخص می شود چرا که با پیشرفت وسایل ارتباط جمعی و نفوذ ماهواره در خانواده های ایرانی ، فرهنگ سازی چه اقتصادی ، چه اجتماعی  و چه سیاسی از اهمیت ویزه ای برخوردار می شود و شاید به همین دلیل است که مقام معظم رهبری از واژه فرهنگ نیز در نامگذاری سال 93 استفاده کرده اند.

از سوی دیگر، امسال، همزمان با این شعار کشور شاهد اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و گران شدن حامل‌های انرژی است که بالطبع گران‌تر شدن کالاها و خدمات را در پی دارد.
تاکنون همواره تاکید زیادی بر فرهنگ مصرف‌کننده بوده است و به او صرفه جویی و جلوگیری از اسراف و افزایش بهره‌وری در کار توصیه می‌شده است.

این در حالی است که در بحث کار و سرمایه هم باید  به موضوعاتی چون فرهنگ کار، فرهنگ سرمایه و فرهنگ استفاده از این دو پرداخته شود و در واقع به نظر می رسد ، هدف شعار امسال این است که روی فرهنگ اقتصادی جامعه کار شود تا اقتصاد شکوفا شود.

باید منتظر ماند و دید این توصیه ارزشمند مقام معظم رهبری چگونه در سال 93 پیاده سازی خواهد شد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: