برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۳۷۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۹
شاکیان پرونده حملات تروریستی یازدهم سپتامبر به برج‌های دوقلوی "مرکز تجارت جهانی" نیویورک از جمله این افراد هستند.
هشت صبح: بر اساس رأی دادگاهی در نیویورک، آسمان‌خراش متعلق به "بنیاد علوی" در محله منهتن این شهر باید فروخته شود. عواید حاصل به افرادی پرداخت می‌شود که آمریکا ادعا کرده در ارتباط با حملات تروریستی از ایران غرامت دریافت کنند.
 
به گزارش خبرگزاری های غربی، ارزش آسمان‌خراش شماره ۶۵۰ در خیابان پنجم محله منهتن در نیویورک آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. ۴۰ درصد از آسمان‌خراش ۳۶ طبقه منهتن در مرکز نیویورک متعلق به شرکت‌های "آسا"، وابسته به بانک ملی و ۶۰ درصد دیگر متعلق به "بنیاد علوی" وابسته به بنیاد مستضعفان است. بنیاد علوی پیش از انقلاب ۵۷ "بنیاد پهلوی" نام داشت.

حال کاترین فارست، قاضی آمریکایی، حکمی صادر کرده که به موجب آن ساختمان مزبور باید فروخته شود.
 
شاکیان پرونده حملات تروریستی یازدهم سپتامبر به برج‌های دوقلوی "مرکز تجارت جهانی" نیویورک از جمله این افراد هستند.

پیش از این (۲۰۱۲) قاضی جورج دانیلز، ایران، حزب‌الله لبنان و اسامه بن‌لادن را به پرداخت ۶ میلیارد دلار غرامت به قربانیان و بازماندگان حملات تروریستی محکوم کرده بود.

دانیلز در حکم اولیه در سال ۲۰۱۱ ایران و دیگر نامبردگان را به نقش‌آفرینی در حملات ۱۱ سپتامبر متهم کرد.

روزنامه "نیویورک پست" به نقل از قاضی فارست تصریح می‌کند که فعالیت مالکان برج ۱۵۹ متری منهتن در ارتباط مستقیم با ایران بوده و سرمایه‌های شناور را بانک ملی هدایت می‌کرده است.


دادگاه فدرال آمریکا بنیاد علوی را به مبادله مالی با ایران و به‌ویژه بانک ملی متهم کرده است. 

بنیاد علوی حکم قاضی فارست را "بسیار ناامیدکننده" خوانده و اعلام کرده که فرجام‌خواهی خواهد کرد. در موضع‌گیری این بنیاد آمده است: «دادگاه در تحلیل حقایق و تفسیر قانون دچار خطای جدی شده است».

هنوز جزئیات مربوط به پرداخت عواید فروش آسمان‌خراش مشخص نیست. "نیویورک‌پست" بازماندگان چارلز هگنا را یکی از شاکیان دولت ایران معرفی می‌کند. به ادعای این روزنامه، این شهروند آمریکا در تهران به دست افراد مسلح کشته شده و خانواده او از دو دهه پیش حکمی علیه ایران در دست دارند.

به گفته وکیل این خانواده، برای بازماندگان هگنا ۴۲ میلیون دلار غرامت و ۳۰۰ میلیون دلار جریمه به اضافه بهره بانکی تعیین شده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: