برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۳۲۴۲
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۸
رئیس‌جمهوری روسیه با هدف تحکیم روند الحاق شبه جزیره کریمه به کشورش، دستور داده است که تا ۲۹ ماه مارس ساختار تمام ادارات و سازمان‌های دولتی کریمه بر اساس تشکیلات فدرال روسیه برنامه‌ریزی شوند.
  دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در حالی صادر شده است که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس به روسیه هشدار داده است که آن کشور بعد از الحاق شبه جزیره کریمه با یک دوره طولانی از انزوای سیاسی و اقتصادی روبرو خواهد شد.

در همین حال ولادیمیر چیزوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا به بی‌بی‌سی گفت که از "باز پیوست" کریمه، استقبال می‌کند. وی این ادعا را که الحاق کریمه از قبل طرح ریخته شده بود، رد کرد و گفت که الحاق کریمه به وصله ناجوری پایان داد که شصت سال بر دامان اوکراین بود.

روز ۲۲ مارس نیروهای روسیه با خودروهای زرهی وارد پایگاه هوایی بلبک در مجاورت بندر سواستوپل کریمه شدند و کنترل کامل این پایگاه را به دست گرفتند. پیش از این هم گروهی از نیروهای هوادار روسیه به پایگاه نیروی دریایی اوکراین در غرب شبه جزیره کریمه یورش برده بودند. این افراد پس از حمله به پایگاه نووفدوریفکا، آن را تحت کنترل کامل خود درآوردند.

سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفت که نیروهای اوکراینی می‌توانستند به ارتش روسیه بپیوندند، استعفا بدهند و یا با همان اونیفورم‌های نظامی خود به اوکراین بازگردند.

ولادیمیر چیزوف سپس به غرب هشدار داد که اگر کمک‌های نظامی به اوکراین ارسال کند "اشتباه سهمگینی" مرتکب می‌شود.

سفیر روسیه همچنین گفت که کشورش دولت جدید اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد و امیدوار است که حقوق اقلیت روس در آن کشور رعایت شود.

وی افزود: "ما می‌خواهیم منافع کسانی که در شرق اوکراین زندگی می‌کنند، روس تبارها، روس زبان‌ها و تمام جمعیت شرق اوکراین از طرف حاکمیت کنونی اوکراین رعایت شود."

چیزوف گفت که روسیه به هیچ وجه قصد اعزام نیرو به دیگر نقاط اوکراین یا اروپا را ندارد.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: