برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۲۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۴
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا هشدار داد، چنانچه اقدامات پوتین در اوکراین بی‌پاسخ بماند، ممکن است دیگر کشورهای منطقه نیز با تهاجم و تجاوزگری‌هایی از سوی کرملین مواجه شوند.
ایسنا: وزیر امور خارجه پیشین آمریکا هشدار داد، چنانچه اقدامات پوتین در اوکراین بی‌پاسخ بماند، ممکن است دیگر کشورهای منطقه نیز با تهاجم و تجاوزگری‌هایی از سوی کرملین مواجه شوند.

به گزارش پایگاه اینترنتی بوستون هرالد، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق و کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا عنوان کرد که اقدامات روسیه برای الحاق کریمه غیرقانونی است.

کلینتون این اختلافات را تقابل ارزش‌ها خواند و گفت که پوتین در تلاش است تا مرزهای تعریف شده پس از جنگ جهانی دوم را دست‌خوش تغییر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا این سخنان را در شرایطی مطرح کرد که پوتین پیمان الحاق منطقه کریمه به خاک روسیه را امضا کرد و اوکراین پس از کشته شدن سربازان دو طرف هشدار داد که این رویارویی وارد یک مرحله نظامی شده است.

امضای این پیمان به سرعت در کاخ کرملین و بدون توجه به مرزهای روسیه در دوران پس از شوروی سابق صورت گرفت که به سقوط روابط روسیه و غرب به پایین‌ترین سطح پس از جنگ سرد منجر شد.

کلینتون که یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در انتخابات سال 2016 است، گفت: ما باید در حمایت از دولت کی‌یف تلاش بیشتری انجام دهیم. باید برای کمک به اروپا در زمینه انرژی تلاش بیشتری انجام دهیم تا وابستگی آن‌ها از میان برود.

کلینتون در کنفرانسی تجاری در مونترال گفت: امیدوارم جنگ سرد دیگری رخ ندهد و واضح است که هیچ کس خواستار آن نیست و این تصمیم با پوتین است.

وی افزود: منطقی که پوتین در کریمه از آن استفاده می‌کند -این که مردم کریمه اصالتا روس هستند و همیشه بخشی از روسیه بوده‌اند- را می‌توان نه تنها به دیگر بخش‌های اوکراین بلکه به دیگر بخش‌های استونی، لیتوانی و لتونی نیز تعمیم داد. نقاط زیادی وجود دارند که مردم آن اصالتا روس و روس‌زبان هستند.

از سوی دیگر، کلینتون در پاسخ به این سوال که آیا برای ریاست‌جمهوری نامزد خواهد شد، پاسخ داد: هنوز به نتیجه نرسیده‌ام. به علاوه، احساس می‌کنم حس تعهد عمیقی به کشور و آینده آن دارم. احساس می‌کنم وظیفه دارم هرکاری که می‌توانم برای فرزندان کشورم انجام دهم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: