برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۳
اقتصاد ایران در بوته آزمایش
اقتصاد ایران در سال 92 پر هیجان و پر نوسان بود.نوسنات و هیجاناتی که حوزه بورس هم از آن بی‌نصیب نبوده است. پس از انتخابات با روی...
هشت صبح: اقتصاد ایران در سال 92 پر هیجان و پر نوسان بود.نوسنات و هیجاناتی که  حوزه بورس هم از آن بی‌نصیب نبوده است. پس از انتخابات با روی کار آمدن دولت روحانی و با توجه به بازگشت امید به جامعه و وعده های اقتصادی دولت روحانی،  بارقه‌هایی از رشد و شکوفایی دراقتصاد دیده شد واز سوی دیگر  با کمرنگ شدن مناقشات بین‌المللی و رفع برخی تحریم‌ها آینده روشنی فراروی فعالان اقتصادی بیش از پیش خودنمایی کرد و به تبع، بازار سرمایه نیز با دنباله‌روی از اقتصاد، دچار خوشبینی هایی شد که دربازار بی تاثیر نبودند.

به عنوان مثال، شاخص بورس که در اولین روز کاری سال معادل 38 هزار واحد بود طی سه ماه و در روز انتخابات به 46 هزار واحد و برای مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری به مرز 57 هزار واحد رسید.در این بین سازمان بورس به عنوان متولی بازار این روزهای رشد بازار را که با سرخوشی سهامداران از سودهای آنچنانی همراه بود به عملکرد خود نسبت داد و از رشد شاخص به صورت مرحله‌ای در رسانه‌ها پرده برداری کرد؛ البته ناگفته نماند که طی همان مدت سازمان ضرورت پرهیز از رفتارهای هیجانی را تذکر می‌داد، اما گوش کسی بدهکار این حرف‌ها نبود.

این روند تا رسیدن شاخص به مرز 90 هزار واحد ادامه داشت و تنها چیزی که راه به جایی نبرد زنگ‌های خطری بود که کارشناسان در خصوص این روند به صدا درآوردند.

حالا هم حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران در خصوص عملکرد بورس در سال 92 گفته: ارزش جاری بازار در سال 92 از 167 هزار میلیارد تومان به 380 هزار میلیارد تومان در 25 اسفند 1392 رسید که با رشدی 127 درصدی همراه بود.

وی در مورد ارزش اسمی بازار گفته: ارزش اسمی بازار از 50 هزار میلیارد تومان به 72 هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد 44 درصدی آن است. از 22 هزار میلیارد تومان افزایش در ارزش اسمی بازار، مبلغ 5/15 هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شرکت‌هاست که نسبت به مبلغ 7/5هزار میلیارد تومان سال 91 رشد 171 درصدی داشته است. بنابراین مبلغ 5/6 هزار میلیارد تومان از افزایش ارزش اسمی بازار از محل پذیرش شرکت‌های جدید بوده است .

مدیر عامل بورس به وضعیت شاخص بورس اشاره کرده و ادامه داده: شاخص کل در ابتدای سال 38040 واحد بود که به 78398 واحد رسید که با رشدی معادل 106 درصد همراه بوده است.

وی افزوده: ارزش کل معاملات از 6/24 هزار میلیارد تومان در سال 91 به 95 هزار میلیارد تومان رسیده است که بیانگر 286 درصد رشد است.

با این حال بسیاری از کارشناسان رشد شاخص بورس در اواخر سال 92 را ناشی از عملکرد موفق اقتصادی نمی دانند و معتقدند این تنها هیجان مربوط به انتخابات و بازار بود که روی بورس تاثیر گذاشت.

مساله‌ای که اینجا مطرح است این است که آیا سازمان در همان روزها متوجه نشد که بیشترین رشد از آن شرکت‌هایی است که سرمایه پایین و قابلیت سفته بازی بالا دارند؟ چرا بیشتر شرکت‌های بزرگ بازار از این صعود شاخص و فتح قله‌ها بی‌نصیب بودند؟ از این دست سوالات زیاد است که جواب آن را تنها مسوولان بازار می‌دانند و بس.

 متولیان بازار سرمایه طی سال جاری تصمیماتی اتخاذ کردند که برخی از آنها به عمق بازار و بزرگ شدن آن کمک کرد و برخی دیگر بازار را به بیراهه برد، در حالی‌که به عقیده فعالان بازار، سازمان شاید می‌توانست در اوج هیجان‌زدگی سهامداران تصمیمات مناسب‌تری را بگبرند.

 با توجه به جمیع شرایط و نظر فعالان بازار می‌توان گفت،  در سال 92 سازمان نمره قبولی را کسب کرده، اما با کمی ارفاق و اگر آخرین دستورالعمل سازمان در خصوص محدودیت معاملاتی نبود، نمره سازمان بالاتر از این بود، چراکه تا پیش از آن نسبتا عملکرد خوبی داشت.

حالا باید منتظر سال 93 و عملکرد سازمان بورس بود و دید چه اینده ای برای بازار سهام رقم خواهد خورد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: