برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۲۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۲۸
همه چالش های اقتصادی دولت روحانی
سال 92 رو به پایان است و کارنامه اقتصادی دولت در 7 ماه گذشته مورد توجه رسانه هاست چرا ...
هشت صبح: سال 92 رو به پایان است و کارنامه اقتصادی دولت در 7 ماه گذشته مورد توجه رسانه هاست چرا که مهم ترین وعده های حسن روحانی به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم باز میگشت.

وقتی 100 روز اول دولت روحانی به پایان رسید ، افکار عمومی انتظار داشت بخشی از مشکلات اقتصادی در این 100 روز حل شود اما این اتفاق رخ نداد تا جایی که این مساله انتقاداتی را هم به همراه داشت.

در هر حال همه اتفاقاتی که در ماه های اخیر افتاد می تواند چراغ راه دولت یازدهمی ها در مسائل اقتصادی باشد.دولت يازدهم ، وقتي بودجه سال 1393 را به مجلس ارائه داد، تاكيد كرد كه قصد ندارد عيدانه‌اي را به مردم پرداخت كند و از بدهي‌هاي روي دست مانده از بابت عيدانه سال 1392 سخن گفت . با اين حال اعلام كرد هزار ميليارد تومان براي حمايت كالايي از مردم كنار گذاشته است .

 اما همين سبد كالا محلي براي انتقادات صريح به دولت شد . بسياري از كساني كه محق نبودند، مشمول دريافت سبد كالايي اعلام شدند. نماينده مجلس، عضو شوراي شهر و... .

در اولين روزهاي توزيع سبد كالا در بهمن ماه امسال نيز صف‌هاي طويلي تشكيل شد . عكس‌هاي منتشر شده نشان مي‌داد اوضاع تا چه حد نابسامان است و هشدارها و تاكيدها و وعده‌ها مبني بر اينكه سبد در آينده نيز قابل دريافت است، افاقه نكرد و صف‌ها آن قدر شلوغ ماند تا اينكه گذشت زمان دواي درد شد و صف‌ها كم كم خلوت شد و بالاخره مردم به اين نتيجه رسيدند تا پايان سال 1392 مي‌توانند سبد كالا دريافت كنند  و حالا گفته شده قرار است سال آينده هر دو ماه يكبار و در مجموع شش سبد كالايي به مردم تخصيص داده شود و این در حالی است که دولت باید از وقایعی که در توزیع سبد کالا رخ داد درس بگیرد تا اشتباهات گذشته تکرار نشود.

از سوی دیگر، درست در اولين ماه‌هاي روي كار آمدن دولت يازدهم بورس به اقتصاد ايران لبخند زد  با خروج بازار طلا و سكه و ارز از سيبل سرمايه‌گذاري‌هاي مردم، اقبال سرمايه گذاران به بورس افزايش يافت و شاخص بورس رشدي چشمگير را تجربه کرد  اما با اين حال پس از بررسي بودجه سال 1393 و افزايش نرخ خوراك پتروشيمي به 15 سنت، بورس شرايط بدي را تجربه كرد.

از آن سو اخباري مبني بر حضور بابك زنجاني، ميلياردر زنداني ، در بورس منتشر شد و تحت تاثير اين شايعه‌ها بود كه بورس فروريخت و شاخص رشد منفي را در دستور كار خود قرار داد  و حالا روحانی چالش جدیدی برای بهبود و سامان دادن بورس پیش رو خواهد داشت.

هدفمندی یارانه ها نیز چالش دیگر اقتصادی دولت در سال 93 است. هر چند دولت از ابتداي نيمه دوم سال اعلام كرد قصد دارد 30 درصد از جمعيت يارانه‌بگير را كاهش دهد، اما با اين حال اين مهم محقق نشد و ترس از عواقب بعدي سبب شد ايراني‌ها همچنان يارانه دريافت كنند . به ميزان 45 هزار و 500 تومان در هر ماه . با نزديك شدن به بهار، تلاش‌ها براي انصراف خودجوش از دريافت يارانه فزوني گرفت و نشست و برخاست‌هايي نيز در اين حوزه مشاهده شد.

با اين حال قرار است دولت از ابتداي سال آينده نسبت به توزيع فرم‌هاي جديد يارانه‌اي اقدام كند تا تنها نيازمندان و خانوارهايي كه با كمبود مالي روبه‌رو هستند نسبت به دريافت يارانه اقدام نمايند و این مساله مشغله ذهنی زیادی برای افکار عمومی انجام می دهد و باید دید دولت می تواند این کار را بدون ایجاد تنش در جامعه انجام دهد یا خیر؟

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: