برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۲۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۲
بازار مسکن در حالی هفته پایانی سال ۹۲ را سپری می‌کند که به گفته مشاوران املاک این بازار نه تنها رونق نگرفت که طبق روال عادی هر سال خبری از مراجعات پایان سال مردم به بنگاه‌‌های معاملات املاک و پرس و جوی آنان درباره وضعیت بازار در سال آینده نیست.
 فارس: اگر چه انتظار نمی رود در هفته های پایانی سال خرید و فروش مسکن رونق داشته باشد،اما مشاوران املاک معتقدند همه ساله در هفته های پایانی سال مردم برای روشن شدن وضعیت خود و جابجایی به تکاپو افتاده و در اسفند ماه با مراجعه به بنگاه‌های مسکن شرایط مالی خود را برای خرید و یا فروش واحد مسکونی ارزیابی می‌کنند.

اما این روزها مردم همچنان بر سر دو راهی کاهش و یا افزایش قیمت مسکن قرار دارند و می ترسند وارد بازار مسکن شوند. همین موضوع باعث شده حتی برای پرس و جو هم به بنگاه‌های مسکن مراجعه نکنند.

به گفته کارشناسان و مشاوران املاک ،رکود بازار مسکن در سال 92 به شکل قابل توجهی نمود یافته است و علی‌رغم کاهش قیمت‌ها خریداران و متقاضیان مسکن رغبتی برای ورود به بازار مسکن از خود نشان نمی‌دهند.

بیشترین حد رکود مسکن سال92، در هفته‌ای که امروز به پایان می‌رسد، احساس شد و مشاوران‌ املاک پیش‌بینی می کنند تا اردیبهشت ماه سال 93 نیز این رکود ادامه یابد.

هر چند تازه‌ترین آمار مربوط به ثبت معاملات مسکن در سامانه‌ «رهگیری» نیز نشان می دهد که روند معاملات در اسفند ماه سال 92 بر خلاف گرم شدن هوا رو به سردی رفته است.

حجم روزانه خرید و فروش آپارتمان در تهران و کل کشور در نیمه‌دوم اسفند امسال 50درصد نسبت به نیمه‌اول همین ماه کاهش پیدا کرده است.

در اوایل اسفند امسال، روزانه حدود 8 هزار فقره انواع معامله ملک مسکونی شامل خرید و اجاره و پیش‌فروش در کشور انجام شد اما این حجم در هفته‌ای که گذشت به کمتر از 4 هزار فقره رسید.

در تهران نیز تعداد قراردادهایی که توسط بنگاه‌های املاک برای متعاملین مسکن تنظیم شده از حدود 1100 تا 1400 فقره قرارداد در دو هفته اول اسفند92 به کمتر از 500 فقره در چند روز گذشته رسیده است.

*قدرت خرید مردم پایین است

مشاوران املاک دلیل رکود بیش از حد را اینگونه بیان می کنند: انتظار متقاضیان خرید از وضع قیمت‌های سال93 و امیدواری به افزایش وام‌خرید در سال آینده، معاملات را بیش از پیش به رکود کشانده است.

معصومیان مشاور املاک در اشرفی اصفهانی معتقد است:بازار مسکن از این هفته تا اول اردیبهشت ماه سال 93 به حالت تعطیلی کامل در می‌آید.

وی ادامه داد:پایین بودن قدرت خرید باعث شده تا مردم جرات ورود به بازار مسکن را نداشته باشند.

وی اضافه کرد:مردم می ترسند که واحد مسکونی خود را به فروش برسانند چرا که فکر می کنند اگر واحد مسکونی خود را بفروشند و به یک باره قیمت ها بالا برود ضرر کنند.

معصومیان گفت: بازار مسکن در فروردین ماه کاملا تعطیل است و از اردیبهشت ماه نیز بازار اجاره رونق می گیرد پس تصور ما از رونق بازار خرید و فروش مسکن با این قدرت خرید بسیار ساده نگری است.

وی افزایش سقف وام مسکن را نیز بی اثر دانست و گفت:سقف 35 میلیون تومان برای رونق بازار مسکن خنده دار است ،در منطقه اشرفی اصفهانی که هر متر آپارتمان نوساز 5 میلیون تومان است این میزان وام نمی تواند قدرت خرید را بالا ببرد.

*مردم بر سر دو راهی هستند

خیرخواه یکی دیگر از مشاوران املاک در ملاصدرا گفت: هر ساله اسفند ماه خرید و فروش مسکن دچار رکود می شد، اما متقاضیان مسکن برای اطلاع از  وضعیت قیمت مسکن در سال آینده و تنظیم شرایط خود برای ورود به بازار مسکن پرس و جو را سرلوحه خود قرار می دادند اما این روزها حتی برای سوال کردن هم به بنگاه مسکن نمی آیند.

وی ادامه داد: از ماه دیگر(اردیبهشت) تنور نقل‌وانتقالات بازار اجاره گرم‌ می شود و خبری از رونق بازار خرید و فروش نخواهد بود.

خیرخواه اضافه کرد: در سال‌های گذشته بازار معاملات مسکن در هفته‌های پایانی یا بهتر است گفته شود در روزهای پایانی سال از رونق چشمگیری برخوردار بود، اما امسال آنچنان استقبال نوروزی توسط خریداران از بازار مسکن صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد:گرانی بی حد قیمت مسکن ،پایین بودن قدرت خرید متقاضیان و عدم اعتماد خریداران به قیمت‌های پیشنهادی فروش باعث شده است تا رکود چند ماهه بازار مسکن هر چند با شدت کمتری نسبت به تابستان و پاییز تا به امروز ادامه‌دار شود.

خیرخواه تاکید کرد: اگرچه خرید و فروش مسکن صورت نمی‌گیرد اما فروشنده‌هایی هستند که از فروش واحد خود منصرف شده‌ و و تصمیم گرفته‌اند سال آینده واحد خود را به بازار عرضه کنند.

 وی افزود: این فروشندگان باید بدانند که اگر در سال آینده واحد خود را به فروش برسانند باید گران هم بخرند پس گران شدن هم نمی تواند آنها را به سود برساند.

وی گفت: سال‌های پیش بازار معاملات در هفته‌های آخر سال رضایت بخش بود و در روزهای پایانی اسفند نیز معامله انجام می‌شد و کارهای نقل و انتقال در اواسط فروردین و حتی اردیبهشت صورت می‌گرفت اما امسال تا در فروردین ماه متقاضی بخواهد از مسافرت بازگردد و اقدامی کند حداقل یک ماه طول می کشد.

*دلالان ،بانک ها و ارگان های دولتی و خصوصی بازار مسکن را تکان می دهند

پورابراهیمی یکی از مشاوران املاک در شیخ بهایی نیز گفت:مردم عادی نمی توانند بازار مسکن را تکان دهند،بورس و بازار طلا و سکه رونق داشته باشد این دلالان و بانک ها هستند که می توانند در بازار مسکن تاثیرگذار باشند و به قول گفتنی بازار مسکن را تکان دهند.

وی تاکید کرد: تعداد انگشت شمار معامله‌ای هم که در حال حاضر انجام می‌شود به همت و تلاش بنگاه‌های مسکن برمی گردد.

این مشاور املاک ادامه داد: برخی بنگاهی‌ها با گفتن اینکه قسمت و تقدیر خریدار و فروشنده این است که قبل از سال معامله انجام شود معامله را جوش می دهند،با اینکه در بازار فروش، مالکان پول لازم هم حضور دارند اما تعداد فروشنده‌هایی که به اصطلاح در این روزها دست به احتکار زده‌اند، بیشتر است.

وی افزود: در بین مالکان پول لازم تنها مصرف‌کننده‌های واقعی نیستند بلکه سازنده‌ها، دلالان و حتی سرمایه‌گذاران هم هستند زیرا سرمایه‌گذارها به‌دلیل اینکه سودی از سرمایه‌گذاری در بازار مسکن عایدشان نشده است تصمیم به خروج از بازار دارند و سازنده‌ها هم به‌دلیل اینکه سرمایه خود را به کالا تبدیل کرده‌اند برای خرید ملک و شروع ساخت در سال آینده نیاز به نقدینگی دارند.

سیفی یکی از مشاوران املاک فعال در مرکز تهران گفت: در حالی که قیمت هر متر مربع مسکن در شمالی‌ترین منطقه تهران به 12 میلیون تومان و در جنوبی‌ترین منطقه 2 میلیون تومان است، کارشناسان بازار مسکن معتقدند، الان بهترین زمان برای خرید است زیرا همه مردم به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت‌ها از این پایین‌تر نمی‌آید.

وی معتقد است هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید است، زیرا در 6 ماه اخیر قیمت مسکن ثابت بوده است اما نمی دانم چرا وقتی قیمت ها رشد می کند مردم به تکاپو می افتند و فرش زیر پای خود را نیز می فروشند تا مسکن مورد نظر خود را بخرند.

وی افزود: اگرچه قیمت مسکن  در 6 ماه گذشته ثابت بوده است اما خریدار هم نبوده و به نوعی بازار مسکن در رکود بسر برده است.

وی اظهار داشت: فکر می‌کنم سال آینده با توجه به تجربه‌ هر ساله افزایش قیمت 10 تا 30 درصدی قیمت مسکن متناسب با تورم را داشته باشیم، اما با این رکود که بر بازار حاکم شده نمی توان با قاطعیت در این خصوص صحبت کرد.

وی افزود: در ضمن قیمت‌ها از این که هست پایین‌تر نمی‌آید، زیرا الان قیمت‌ها در کف قرار دارد و در صورتی که قیمت از این که هست پایین‌تر بیاید معادلات بهم می‌خورد و ساخت و ساز دیگر معنی ندارد.

وی تصریح کرد: با توجه به قیمت میلگرد، آهن، سیمان ،حق انشعاب آب،برق و ...  جایی برای کاهش قیمت نمانده و قیمت‌ مسکن از این کمتر نخواهد شد.

*افزایش قیمت‌ها در سال آینده


صمیمی یک فعال دیگر بازار مسکن در منطقه ولیعصر در خصوص شرایط کنونی بازار مسکن گفت: با توجه به رکود قیمت مسکن الان بهترین زمان برای خرید مسکن است. آپارتمان نسبت به ملک کاهش قیمت بیشتری داشته ولی رفته‌رفته با نزدیک شدن به عید و سال جدید مطابق رسم هر ساله با افزایش قیمت مواجه می‌شویم و آنطرف سال حتما قیمت‌ها کمی بالاتر می‌رود.

وی خاطر نشان کرد: افزایش وام خرید مسکن که گفته می شد باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود را دیدیم و اینطور نشد، پس احتمال افزایش سقف وام خرید وجود دارد.

قیمت هر متر آپارتمان نوساز در اشرفی اصفهانی 5 میلیون تومان،قیمت هر متر آپارتمان نوساز در ملاصدرا 10 تا 11 میلیون تومان، قیمت هر متر آپارتمان نوساز در اقدسیه بلوار اوشان 6 میلیون و 800 هزار تومان، شهرک غرب بلوار دریا 7 میلیون تا 8 میلیون تومان، ولیعصر منطقه جردن 12 میلیون تومان، ستارخان 5 میلیون و 500 تا 5 میلیون 600 هزار تومان، بلوار فردوس 5 میلیون تومان، آیت‌الله کاشانی - آلاله شرقی 4 میلیون و 800 هزار تومان ، فاطمی 6 میلیون و 200 هزار تومان، گیشا 6 میلیون و 200 تا 6 میلیون و 500 هزار تومان، میدان محمدیه 2 میلیون تومان بریانک امام‌زاده معصوم 2 میلیون و 500 هزار تومان، بلوار اباذر (جنوب) 3 میلیون و 500 هزار تومان، افسریه (جنوب شرق) 2 میلیون و 400 هزار تومان، یافت آباد 2 میلیون و 100 هزار تومان و خانی آبادنو 2 میلیون و 900 هزار تومان تا 3 میلیون تومان.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: