برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۲۱۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۱
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده 58 درصد از فوت‌های ثبت شده در سال 1391 به علت بیمارهای قلبی و عروقی بوده است.
 علی‌اکبر محزون اظهار داشت: از دیدگاه آمار حیاتی، در صورتی که دو یا چند وضعیت در بروز مرگ سهیم بوده و باید در گواهی فوت ثبت شوند، باید یک علت مرگ را انتخاب می‌کند و طبقه‌بندی کرد که به آن علت اولیه می‌گویند.
 
وی تصریح کرد: علت اولیه، شرایط و یا واقعه‌ای است که بدون وجود آن برای بیمار مرگ اتفاق نمی‌افتد.
 
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی با بیان اینکه بیماریهای قلبی و عروق رتبه اول مرگ و میر  در کشور را داراست گفت: سرطان و تومورها، حوادث غیر عمد، بیماری‌های دستگاه تنفسی و بیماری‌های عصبی در رتبه‌های بعدی علل فوت سال 91 در کشور هستند.
 
محزون افزود: بیماری ایسکمیک قلبی، بیماری سکته مغزی، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، بیماری انسدادی مزمن ریه، بیماری اسهالی، ایدزHIV، سل، سرطان نای، برونش و ریه، حوادث ترافیکی و نوزادان نارس و کم وزنی هنگام تولد بیشترین علت فوت در جهان هستند.
 
وی با بیان اینکه بر اساس تعداد فوت‌های جاری ثبت شده به علت بیماری قلبی و عروقی در سال 91 استان‌های تهران با 19266 مورد، خراسان رضوی8827 مورد و فارس 8820 مورد در رده‌های اول تا سوم هستند افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد با 775 مورد کمترین کمترین میزان فوت در این زمینه را داشته است.
 
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی در خصوص تعداد فوت های جاری ثبت شده براساس سرطان‌ها و تومورها سال 91 در کشور گفت: استانهای تهران، خراسان رضوی و اصفهان رتبه‌های اول و استانهای کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و ایلام کمترین تعدا فوت شده در خصوص سرطان و تومورها را داشته‌اند.
 
محزون همچنین استانهای خراسان رضوی، فارس و خوزستان را بیشترین و استانهای ایلام، سمنان و البرز را کمترین در تعداد فوت‌های جاری  ثبت شده براساس حوادث غیرعمدی در سال 91 عنوان کرد که شامل حوادث ترافیکی و سایر حوادث نیز می‌شود.

منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: