برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۱۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۱
گرانی مسکن بلای جان خانواده ها
گرانی مسکن در چند سال اخیر به خصوص در اواخر حیات دولت دهم مردم را بامشکلات زیادی مواجه کرده است و بسیاری...
هشت صبح: گرانی مسکن در چند سال اخیر به خصوص در اواخر حیات دولت دهم مردم را بامشکلات زیادی مواجه کرده است و بسیاری از بی خانه ها عطای داشتن مسکن را به لقایش بخشیده اند و به اجاره نشینی و تامین هزینه های اجاره مسکن بسنده کردهاند.

حتی امارهای رسمی نیز از تمایل ایرانی ها در سال های اخیر به اجاره نشینی می گویند.

مطابق آمار بانک مرکزی در اوایل دهه هفتاد، نزدیک به 80 درصد خانوارهای ایرانی دارای منزل شخصی بودندحال آنکه در سال‌های اخیر، این نسبت به حدود 60 درصد رسیده است.

در مقابل در این سال‎ها به‌طور قابل‌توجهی بر درصد خانوارهای دارای منزل اجاره‌ای به کل خانوارها افزوده شده است؛ به‌طوری‌که درصد اجاره‌نشین‌های شهری که در 20 سال پیش، تقریبا در حدود 14 درصد بود، در سال‌های اخیر تقریبا دو برابر شده و به حدود 27 تا 28 درصد رسیده است و همین امر نشان دهنده تمایل خانوارهای ایرانی به اجاره نشینی است.

تمایلی که البته به دلیل بالا بودن نرخ مسکن و عدم  توانایی خانوارها برای خرید مسکن پدید آمده است نه به دلیل تمایل شخصی!

هنوز از یادها نرفته است که مهر ماه امسال ،   معاون وزیر راه و شهرسازی، ابوالفضل صومعلو از کاهش حدود 10 درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن و ثبات بازار در نیمه دوم سال خبر داد و گفت: اجاره بها به نسبت مدت مشابه سال قبل 25 درصد رشد را نشان می دهد اما در شهریور با کاهش دو درصدی روبرو شده است بنابراین پیش بینی ما اینست که این قیمت ها تعدیل شده و به ثبات قیمتی در بخش اجاره بها می رسیم  اما بر خلاف گفته های این مقام رسمی شاخص های بانک مرکزی نشان می دهد که قیمت اجاره بها همچنان سیر صعودی را طی می کند.

شاخص بهای اجاره مسکن در مناطق شهری در سه ماهه سوم سال 92 به عدد 140.3 رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل4.5 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 21.3 درصد رشد داشته است. بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی بانک مرکزی متوسط شاخص بهای مسکن اجاره ای در نه ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 20.4 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین در 12ماهه منتهی به آذر 92 نسبت به 12 ماه منتهی به اذر 91 معادل 19.0 درصد افزایش داشته است.

طبق این گزارش شاخص بهای مسکن اجاره ای در سه ماهه دوم سال 92 نسبت به سه ماهه قبل در کلیه استان های کشور افزایش یافته است و این یعنی اجاره نشینی هم روز به روز برای خانوارهای ایرانی سخت تر و سخت تر می شود.

شاید بتوان یکی از دلایل بالارفتن حجم معاملات اجاره مسکن را رونق بورس دانست. این اتفاق در سال 84 نیز افتاده بود. با رونق گرفتن بورس، بسیاری از افراد سرمایه های خود را از بخش مسکن به بازار سهام بردند اما بورس به یکباره افت کرد و متعاقب آن بحران سال 86 روی داد. یعنی با افزایش ناگهانی تقاضا، مسکن دچار شوک شدید قیمت شد و به همین دلیل این افزایش قیمت مردم را به سوی اجاره نشینی سوق داد.

حالا اما دولت جدید وعده زندگی اقتصادی بهتر را به مردم داده استو باید منتظر ماند و دید در زمینه مسکنی که اجاره ان هم روز به روز مشکل تر می شود، گشایشی حاصل خواهد شد یا خیر؟

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: