برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۰۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۹
چشم بادامی ها و بازار ایران
واردات در طی 8 سال گذشته همواره مورد انتقاد اقتصادی ها بوده است.به روایت بازار از صنایع دستی گرفته تا میوه و برنج و گوشت همه و همه از کشورهای دیگر ...
هشت صبح: واردات در طی 8 سال گذشته همواره مورد انتقاد  اقتصادی ها بوده است.به روایت بازار از صنایع دستی گرفته تا میوه و برنج و گوشت  همه و همه از کشورهای دیگر وارد می شوند و کشاورزان و تولید کنندگان ایرانی را کلافه کرده اند .

طی این 8 سال بسیاری از کارخانه های تولید کوچک بسته شد و کارخانه های بزرگ رو به ورشکستگی هستند و کشاورزان نیز در فکر فروش زمین ها و کوچ به شهرها هستند.

بر اساس آمار سازمان گمرک در سال ۹۱، بیشترین واردات کالا از امارات و چین صورت گرفته که سهم چین در این بازار حدود ۷ میلیارد و ۱۵۵ میلیون دلار (۶ میلیارد یورو) با سه میلیون و ۵۳۹ تن کالا بوده است که البته این رقم تنها واردات رسمی و قانونی کالای چینی به کشوررا نشان می دهد.

دراین میان درحالی که بعد از روی کار آمدن دولتروحانی امید بر این بود که سهم کشور از واردات قانونی کم شود  و کشور به سوی ارتقاء تولید و صنعت گام بردارد آمارها  همچنان از افزایش واردات خبر می دهند.بنا بر آخرین آمار،حجم واردات كالاهاي اساسي در مهرماه سال جاري 73 درصد نسبت به مدت مشابه ماه قبل افزايش يافته است.
 
گمرك جمهوري اسلامي ايران در حالي حجم واردات كالاهاي اساسي را اندكي بيش از يك ميليارد دلار اعلام كرد كه در شهريور ماه سال جاري حدود 841 ميليون دلار اقلام اساسي غذايي وارد كشور شده بود.

 بر اين اساس گمرك 12 كالا را جزو اقلام اساسي غذايي اعلام كرده است كه گوشت و مرغ و تخم‌مرغ و گندم و برنج نيز جزو آنها هستند.

به این ترتیب است که کالاهای وارداتی حتی با روی کار آمدن دولت یازدهم کشور را قبضه کرده اند و چین سهم به سزایی در این بازارها دارد.

بنا بر روایت آمار، چشم بادامی‌ها، در سال ۹۱ در حالی ۷میلیارد و ۱۵۵میلیون دلار کالا به ایران وارد کرده اند که در سال ۱۳۸۴، که مصادف با آغاز به کار دولت نهم بود، تفاوت زیادی با جایگاه کنونی‌شان در بازار ایران داشتند.

 امروزاما  در حالی چین تبدیل به دومین صادرکننده بزرگ كالا به ایران شده است که ۸سال پیش، پنجمین رتبه را در بین صادرکننده های کالا به ایران داشت.

به این ترتیب است که  تحریم های ایران برای هیچ کشوری  سود نداشته باشد برای چینی ها همواره سودآور بوده است. بیشترین کالایی که از لحاظ تعداد از چین وارد خاک ایران شده، تخته های MDF است.

 در سال ۹۱، ۱۶۰میلیون کیلوگرم تخته MDF به ارزش ۷۳میلیون و ۶۲۳هزار دلار از چین وارد ایران شده است. از نظر ارزش نیز، لوله های جداره‌سازی استخراج نفت در رتبه نخست واردات از چین است.

 در سالی که گذشت، ۱۰۴میلیون کیلوگرم از این نوع لوله‌ها به ارزش ۱۷۱میلیون دلار به ایران وارد شده است. تراکتورهای جاده‌ای، پلی استایرن و الکترودهای ذغالی نیز از بیشترین کالاهای چینی است که در سال ۹۱ واردات آنها انجام گرفته است.

 همچنین بیشترین کالای صادراتی ایران به چین نیز،متانول بوده است. در سال گذشته ۷۳۳میلیون و ۴۵۰هزار دلار متانول به وزن۱میلیارد و ۹۴۶کیلوگرم از ایران به چین صادر شده است.

در این میان اما واردات برخی كالاها از چین آن هم در شرایط بد اقتصادی  بسیار جای  تعجب دارد.
در ان روزهایی که کشور با مشکلات ارزی دست و پنجه نرم می کرد و با نوسان‌های ارزی شدید روبرو بود، واردكنندگان از كشور چین كالاهایی وارد كردند كه قطعا امكان تولید آنها در داخل وجود دارد. بخش قابل توجهی از این كالاهای وارداتی شامل: رب گوجه‌فرنگی، سیر،‌ شلنگ پلاستیكی، دكمه لباس و مسواك است.


در واقع ساید بتوان تخصیص ارز به این نوع کالا ها را یکی از عوامل مشکلات اقتصادی آن روزها و امروز دانست.

با این وجود ،هر چند همواره چین به عنوان کشوری که بیشترین واردات را به ایران دارد موردلعن و نفرین تولید کننده گان قرار گرفته اما نکته اینجاست که مهم نیست کالاهای اساسی از کجا واد کشور می شود مهم این است چرا کار ما به جایی رسیده است که واردات تنها راه تامین نیازهای اساسی مردم شده در حالیکه خاک ایران حاصلخیز است و دستهای صنعت گران ایرانی پر مهارت!و چرا سرمایه های کشور اینگونه بر باد می روند؟

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی