برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۰۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۰۶
تداخل وظایف وزارت خانه ها در آستانه نوروز
با توجه به نزدیک شدن ایام پایانی سال داغ‌تر شدن بازارهای پوشاک، میوه، آجیل و تنقلات در استان‌های مختلف کشور چندان دور از ...
هشت صبح: با توجه به نزدیک شدن ایام پایانی سال داغ‌تر شدن بازارهای پوشاک، میوه، آجیل و تنقلات در استان‌های مختلف کشور چندان دور از ذهن نیست. موضوعی که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، چرا که دود بی‌توجهی به شرایطی که معمولا آخر سال ایجاد می‌شود به چشم شهروندان و تولیدکننده‌های داخلی خواهد رفت.

در این میان اما هزینه های خورد و خوراک از همه چیز درآستانه نوروز برای افکار عمومی مهم تر ایت.هنوز از یادها نرفته است که سال گذشته به دلیل گرانی پسته و خشکبار، آجیل از سفره خانوراها حذف شد که اعتراضاتی در پی داشت.حالا اما معلوم نیست در دولت جدید وضعیت بازار چگونه کنترل خواهد شد؟

به تازگی و در آستانه عید  اما خبر رسیده است، واردات ميوه ممنوع شده است.

اين خبري است كه محمدعلي جوادي معاون وزير جهاد كشاورزي آن را اعلام كرده است. در سال‌هاي گذشته حجم عظيمي از ميوه خارجي از انگور شيليايي تا پرتقال و نارنگي پاكستاني و... به كشور وارد مي‌شد و ارز بري زيادي داشت.

اين روند در كنار خروج ارز از كشور باعث تضعيف توليد داخلي شده است. امسال دولت تصميم گرفته ميوه خارجي وارد نشود. تصميمی خوب برای میوه های ایرانی که البته ممكن است باعث گراني ميوه شب عيد شود.هر چند که کنترل واردات می تواند عاملی برای کنترل بازار شب عید نیز باشد.


طبق قانون”تمرکز وظايف بخش کشاورزي” که در فرآيند انتقال است تنظيم بازار شب عيد وظيفه مشترک دو وزارتخانه تجارت و کشاورزي اعلام شده که با توجه به سوابق بازار شب عيد و تنظيم آن در‌ سال‌هاي گذشته که به رغم داشتن يک متولي (وزارت تجارت) با حاشيه‌هايي همراه بود و نهايتا پاسخگويي نداشت، مشخص نيست بازار امسال چگونه خواهد بود و در برابر مشکل احتمالي، مسئول و پاسخگو کيست؟

در سال‌هاي گذشته که تنها متولي تنظيم بازار وزارت تجارت يا بازرگاني سابق بود عليرغم توليد مناسب ميوه، تره‌بار و محصولات پروتئيني و حتي واردات رسمي و غير رسمي، همواره مشکلاتي از جمله کمبود محصول و افزايش غيرمنطقي قيمت آن مردم را به هنگام خريد شوکه مي‌کرد و نهايتا هم همه چيز با بهانه‌جويي‌هايي مانند به مرخصي رفتن کارگران انبارها و... از سر باز مي‌شد.

به عنوان مثال نوروز گذشته مصرف‌کنندگان شاهد افزايش ناگهاني قيمت ميوه به ويژه سيب و پرتقالي بودند که رکورد توليدش شکسته شده بود و نهايتا رادمرد، معاون وزير تجارت وقت دليل اين شرايط را مسائل مربوط به حمل و نقل جاده‌اي، تعطيلي ميادين بزرگ ميوه در سراسر کشور و مرخصي کارگران در انبارها، باراندازها و سردخانه‌ها عنوان کرد.

حال که با تصويب قانون”تمرکز وظايف بخش کشاورزي” که در صورت ابلاغ از سوي دولت، تنظيم بازار محصولات کشاورزي نيز جزو وظايف وزارت جهاد کشاورزي تلقي مي‌شود اين مسئله به وجود مي‌آيد که تنظيم بازار شب عيد که هر ساله حاشيه‌دار بوده است در فرآيند انتقال وظايف، وظيفه کدام وزارتخانه دولت یازدهم است؟

البته علي‌اکبر مهرفرد – مسئول کميته تدوين و پيگيري تصويب آيين‌نامه اجرايي قانون تمرکز وظايف بخش کشاورزي – در اين باره گفته: گرچه با تصويب آيين‌نامه اجرايي قانون تمرکز وظايف بخش کشاورزي و ابلاغ آن که به زودي صورت مي‌گيرد، تنظيم بازار شب عيد به وزارت جهاد کشاورزي واگذار مي‌شود اما با توجه به اين‌که وظايف و اختيارات قانوني در فرآيند انتقال قرار دارد تنظيم بازار شب عيد نيز وظيفه‌ مشترک هر دو وزارتخانه جهاد کشاورزي و تجارت است که بايد با همکاري يکديگر آن را انجام دهند.


جالب اينکه تنظيم بازار محصولات کشاورزي از ميوه و تره بار تا گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و... که هرساله با مشکلاتي روبرو بوده است جاي سوال است امسال با توجه به اينکه دو متولي پيدا مي‌کند چگونه مديريت خواهد شد؟

از سوی دیگر، دولت باید پیش‌بینی از وضعیت بازار داشته باشد و بر اساس آن خرید و ذخیره‌سازی کالا و محصولات کشاورزی را داشته باشد تا بتواند بازار شب عید را کنترل کند.

در هر حال گزارش ها نشان می دهند گرانی ها کم و بیش آغاز شده و باید منتظر ماند و دید دولت روحانی می تواند امسال گرانی های بی حساب و کتاب در آستانه نوروز را متوقف کند یا خیر؟

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: