برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۰۱۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۴
رئیس جمهور قول داد که یارانه هیچ نیازمندی در اجرای مرحله بعدی هدفمندی یارانه‌ها قطع نمی‌شود.
تسنیم: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع مردم استان هرمزگان در ورزشگاه تختی بندرعباس به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس‌جمهور صبح امروز در دومین سفر استانی دولت یازدهم با استقبال مردم وارد استان هرمزگان شد.

متن کامل سخنان حجت‌الاسلام روحانی در جمع مردم استان هرمزگان به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

درود و سلامم را تقدیم میکنم به همه مردم عزیز و دلاور در سراسر استان هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استان‌های بسیار مهم و استراتژیک برای ایران عزیز ماست. استانی با سابقه تاریخی و مبارزاتی علیه استعمارگران و مداخله‌گران و استانی که وسیله اتصال جهان به ایران عزیز ما و حتی به کشورهای شمالی ایران در منطقه‌ی آسیای مرکزی و قفقاز است.

امروز جمهوری اسلامی ایران در یک شرایطی است که همه باید خودمان را برای یک تحول بزرگ در اقتصاد کشور، در مسائل سیاسی و فرهنگی و در سیاست خارجی، خود را آماده کنیم. سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد؛ و دولت کاملاً خود را آماده کرده است تا به این سیاست‌ها جامه عمل بپوشاند. در این سیاست‌ها، اقتصاد ما بر مبنای علم و فناوری خواهد بود.  اقتصادی دانش بنیان. طبق این سیاست باید مسیر صادرات برای کالاهای ایرانی تسهیل شود. طبق این سیاست باید فراورده‌های نفتی، پالایش، پتروشیمی، صنعت، توسعه یابد. طبق این سیاست باید مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید برای فعالیت بیشتر اقتصادی و صادرات خود را اماده  کنند. طبق این سیاست ما باید بتوانیم با بیکاری مبارزه و برای مساله آماده‌سازی اشتغال برای مردم و بویژه جوانان عزیزمان خود را آماده کنیم.

من دو سه نکته کلی به عرض شما برسانم و بعد به استان عزیز هرمزگان بپردازم. شرایط ما امروز شرایطی است که همه‌ی بازرگانان جهان، سرمایه گذاران، مسیر ایران را اتخاذ کرده‌اند. شما روزانه می‌بینید که چه مقدار سرمایه‌گذاران خارجی، ایرانیانی که در خارج از کشور هستند و همچنین کارآفرینان عزیز داخلی ما خودشان را برای سرمایه گذاری آماده می‌کنند. ما می بایست زنجیرهای به ناحق و ظالمانه تحریم را که بر دست و پای اقتصاد کشور ما ظالمان و مداخله‌گران بسته بودند، این زنجیرها را پاره کنیم و بگشاییم. اولین قدم مهم در این مسیر برداشته شده است.

امروز در مساله خودروسازی، در مساله پتروشیمی، در مساله کشتی‌رانی، در مساله بیمه و در بخشی از مسائل بانکی، بخش بزرگی از تحریم ها برداشته شده است. مردم عزیز و دلاور ایران و همچنین مردم فهیم و بزرگوار هرمزگان بدانند که حقوق ملت ما محفوظ خواهد ماند.

روحانی افزود: دولت قدمی نسبت به حراست و حفاظت از حقوق ملت ایران عقب‌نشینی نخواهد کرد. تمامی حقوق مردم عزیزمان از جمله حقوق هسته‌ای، محفوظ خواهد ماند. ما می خواهیم آن حقوقی که به ناحق توسط دیگران می‌خواستند از ملت ما سلب کنند، مانند حق صادرات، مانند حق آزادی تجارت، مانند حق در زمینه مبادلات پولی و بانکی، مانند حق توسعه برای ملت ایران، آن حقوقی که می خواست توسط مداخله‌جویان مورد تجاوز قرار  گیرد، آن  حقوق را برای ملت بزرگمان تثبیت کنیم. انشاءالله این قدم‌ها را برخواهیم داشت.

ما مذاکرات نهایی را با قدرت های بزرگ برای حل و فصل مسائل هسته ای و مسائل مربوط به آن از جمله برداشتن همه تحریم هایی که به ناروا علیه ایران وضع شده بود، قدم نهایی را آغاز کرده ایم. دور اول مذاکرات را بخوبی مسئولان مربوطه انجام دادند و این مذاکرات را تا پیروزی نهایی مردم ایران و حقوق  ملت ایران به حول و قوه الهی و حمایت شما مردم انجام  خواهیم داد.

نکته دومی که بر او تاکید دارم این است که دولت تدبیر و امید از ابتدا به ملت ایران قول داده است که همه‌ی مردم ایران به طور مساوی از حقوق شهروندی باید برخوردار شوند. و در این راستا فرقی بین شیعیان و اهل سنت وجود ندارد. همه ی مردم عزیز ما، همه ی آنها که گوینده لا اله الا الله و محمد رسول الله، هستند، همه برادر هستیم. در کنار یکدیگر هستیم. انماالمومنون اخوه. همه آنها که به خدا و پیامبر و راه قران و مسیر رسالت و عشق اهل بیت راه خود را آغاز کرده اند همه آنها مومن هستند و برادر. و دست به دست هم باید بدهیم از مسیری که مسیر سختی است که دشمنان برای ما ایجاد کرده‌اند به حول و قوه الهی عبور کنیم.

نکته بعد آنکه در هر استانی برای اشتغال، برای حرکت اقتصادی، مردم استان حق تقدم دارند. تمام استانها اگر مسئولان معتقد هستند در برخی از تخصص ها نیازمند هستند از استانهای دیگر افراد مشغول کار شوند اشکالی ندارد  اما همزمان باید وسیله تخصص و اشتغال مردم بومی آن استان را آماده و مهیا کنیم. به گزارش تسنیم، روحانی افزود:‌تاکید می کنم باید در هر استانی از جمله هرمزگان بدانیم برای اشتغال و کار و فعالیت های گوناگون اقتصادی و فرهنگی و ... مردم آن استان دارای حق تقدم هستند.

نکته بعدی که اشاره میکنم و در فرصتهای بعدی توضیح خواهم داد، مساله مرحله بعد در هدفمندی یارانه هاست. اولا به مردم ایران به صراحت عرض میکنم که همه آنها که به یارانه نقدی در زندگی خودشان نیازمند هستند، این حق سلب نخواهد شد و برای آنها ادامه خواهد یافت. طبق قانونی که اخیرا مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است، همه آنهایی که نیازمند هستند، و متقاضی هستند، یارانه نقدی پرداخت خواهد شد. البته معیاری از دیدگاه افرادی که ممکن است نیازی به این یارانه نداشته باشند یا داشته باشند، از طرف دولت طبق قانون مشخص خواهد شد اما همه بدانید در مرحله آینده هدف دولت، عمدتا مساله رونق تولید در این کشور، اشتغال، امنیت غذایی برای مردم بویژه قشرهای آسیب پذیر و مساله سلامت برای مردم است.

انشاءالله دولت در قدمهای بعدی هم در زمینه بیمه سلامت، و هم در زمینه امنیت غذایی که اقشار آسیب پذیر جامعه نسبت به کالاهای اساسی و مواد غذایی ضروری خیال راحت تری داشته باشند و بدانند که دولت در زمینه امنیت غذایی همه توان خود را به کار خواهد گرفت، در زمینه سلامت، مردم در زمینه بهداشت و درمان مشکلات فراوانی دارند ازجمله مشکلات در همین استان هرمزگان است که انشاءالله در زمینه تجهیز و تکمیل بیمارستانها در سال آینده قدم  های موثری برداشته خواهد شد و این برنامه ها توسط همکاران من به اطلاع مردم خواهد رسید.

بنابراین در زمینه هدفمندی یارانه، قدم جدیدی برداشته خواهد شد و توسط مسئولان برای مردم عزیز ایران توضیح داده خواهد شد. اما اقشار نیازمند بدانند که هم یارانه نقدی برای آنها استمرار می یابد و  هم در کنار آن در بحث امنیت غذایی و سلامت، بهداشت و درمان قدمهای موثری برداشته خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه به مسائل استان  هرمزگان پرداخت و گفت: اولا به شما مردم عزیز اعلام کنم که یکی از هدفهای دولت تدبیر و امید، شکوفایی سواحل جنوب و جزایر جنوب در منطقه خلیج فارس و دریای عمان خواهد بود. شما می دانید همه جای دنیا سواحل دریا جزو آبادترین مناطق آن کشور است. سواحل شمالی کشور ما بحمدالله از آبادانی نسبی برخوردارند اما سواحل جنوبی کشور ما که سواحل عظیمی است حدود دوهزار کیلومتر ساحل جنوب داریم، نیازمند به برنامه ریزی و توسعه خواهد داشت. در این سفر تصمیمات مهمی برای این استان اتخاذ خواهد شد. هم برای توسعه صنعت و بنادر در این استان چه صنعت فولاد و چه کشتی سازی. استان هرمزگان یکی از قطب های بسیار مهم فولاد کشور در آینده نزدیک خواهد بود.

در ظرف چهار پنج سال آینده هم ظرفیت فولاد در این استان و هم تولید که امروز حدود 3.5 میلیون تن است به حدود 10 میلیون تن افزایش می یابد و همه تسهیلات لازم را دولت در اختیار قرار خواهد داد تا بخش های مردمی و کارآفرینان در این زمینه فعال شوند. در کنار آن صنعت کشتی سازی که بسیار مهم است توسعه خواهد یافت. البته در کنار آن مساله شیلات و صیادی و آبزیان که استعداد زیادی در این استان دارد و می تواند مایه اشتغال فراوان باشد، در این زمینه دولت قدمهای مهمی برخواهد داشت.

سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان بویژه سواحل استان هرمزگان به خصوص سواحل مکران برنامه ریزی مفصلی برایش برداشته خواهد شد. انشاءالله جاسک به یک بندر بسیار مهم در آینده نزدیک تبدیل خواهد شد. قدم های اولیه و تصمیمات لازم در همین سفر اتخاذ  خواهد شد.

بنادر این استان بخصوص در بندرعباس، شهید رجایی، شهید باهنر، باید ظرفیت آن توسعه یابد. در این سفر برنامه ریزی خواهد شد که انشاءالله ظرف همین دولت یازدهم قدمهایی برداشته شود که ظرفیتی که امروز برای حمل و نقل کالا وجود دارد از 80 میلیون به بالای 100 میلیون تن افزایش یابد. این قدمهایی که در طول سالهای امسال ، سال آینده و سالهای بعد برداشته  خواهد شد استان هرمزگان را به طور کامل متحول خواهد کرد. درست است که امروز شما مشکلاتی دارید برای اشتغال، بهداشت و درمان، آموزش عالی،  جاده و بخصوص جاده ساحلی، اما این قدمها در همین سالها قدم به قدم برداشته می شود و این دولت هر قولی که به مردم میدهد بدانید که به آن در همین دوره دولت انشاءالله عمل خواهد کرد.

یکی از تصمیمات مساله بزرگراهی است که از بندرعباس به بندرجاسک متصل خواهد شد. بخشی از این بزرگراه انجام شده و بقیه اش را بودجه اش را در سال آینده تامین می کنیم و تلاش میکنیم که در زمان مشخصی که اعلام میکنیم این بزرگراه بین بندرعباس و جاسک به اتمام برسد که خودش موجب تحول می شود.

برنامه هایی برای لوله گاز، لوله نفت و همچنین پتروشیمی در این استان برداشته خواهد شد که کاملا سواحل را آباد کرده و تبدیل می شود به صادرات کالاهای بسیار ارزشمندی که هم برای کشور و هم برای استان موجب تحول خواهد شد. البته این استان، استانی است که استعداد گردشگری دارد. اینجا باید مرکزی شود برای گردشگری دریایی، سواحلی که بتواند کشتی های مسافربری را از این طرف ساحل به آن طرف، از شمال به جنوب و از شرق به غرب خلیج فارس مردم را منتقل کند. در این زمینه برنامه هایی که هست به مردم اعلام می شود. یکی از راه های اشتغال مساله توسعه گردشگری و توریسم است. با استعدادهای این استان و مناطق آزادی مانند قشم و کیش و سایر مناطق ویژه، کاملا برای گردشگری داخلی و خارجی آمادگی وجود دارد و این گردشگری می تواند هم موجب توسعه استان شود و هم اشتغال.

اما نکته ای که امام جمعه و استاندار محترم بر آن تاکید کردند و خود شما هم در مسیر راه فرودگاه به این استادیوم و هم در شعارهای شما بود، می خواهم قول بدهم نگران اینگونه مسائل نباشید. دولت حتما در این زمینه بررسی مجدد خواهد کرد. گرچه این تصمیمات قبلاً اتخاذ شده و در مراجع قانونی اتخاذ شده اما در عین حال جا برای بحث و بررسی وجود دارد. انشاءالله دولت مساله را مورد بررسی قرار خواهد داد. مصوبه را به سمتی می برد که  کسی دل نگران و ناراحت نباشد و بداند منافع همه مردم و منافع استان هرمزگان به حول و قوه الهی انشاءالله تامین خواهد شد.

تشکر میکنم از همه مسئولان استان و همه مردم و همه عزیزانی که زحمت کشیدند در مسیر راه لطف و تفقد کردند و در اینجا اجتماع کردند. خداوند یار و پناه شما باشد. دولت خدمتگزار شما خواهد بود. والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها