برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۰۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۱
وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سنگاپور راه‌ها و زمینه‌های توسعه مناسبات دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
 وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سنگاپور راه‌ها و زمینه‌های توسعه مناسبات دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

محمدجواد ظریف و کی‌شانمو گام روز دوشنبه در تهران با توجه به فضای جدید در جامعه بین‌المللی و اراده سیاسی موجود در دو کشور، ابراز امیدواری کردند زمینه‌های همکاری دو کشور در کلیه حوزه‌ها بیش از پیش گسترش یابد.

ظریف در این دیدار با اشاره به سیاست تعامل سازنده دولت تدبیر و امید، رایزنی‌های سیاسی مستمر تهران – سنگاپور را خاطرنشان ساخت و ابراز امیدواری که سفر همتای سنگاپوری وی به ایران نتایج سازنده‌ای در جهت توسعه روابط دو کشور به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ایران و سنگاپور می‌توانند در موضوعات مختلفی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همکاری‌ها را گسترش دهند، ضرورت ایجاد تسهیلات لازم برای فعال‌تر شدن بخش‌های خصوصی دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

همکاری‌های پارلمانی و فرهنگی از دیگر محورهایی بود که مورد تاکید دکتر ظریف در این دیدار قرار گرفت و وی از افزایش سطح تبادلات و همکاری‌های فرهنگی از جمله در زمینه آموزشی، گردشگری و همکاری موزه‌های دو کشور استقبال کرد.

ظریف همچنین با اشاره به جایگاه سنگاپور در اتحادیه آ.سه.آن، آمادگی کشورمان را برای همکاری دوجانبه با آ.سه.آن اعلام و همکاری میان اکو و آ.سه.آن را نیز مهم توصیف کرد.

وزیر امور خارجه سنگاپور نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و با اشاره به همکاری‌های خوب دو کشور در عرصه‌های سیاسی و بین‌المللی، ابراز امیدواری کرد با ادامه مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 دو طرف به یک توافق جامع دست یابند.

وی با اشاره به اینکه ایران و سنگاپور از ظرفیت‌های اقتصادی بالقوه فراوانی برخوردارند که باید زمینه‌های بهره‌برداری از آنها فراهم شود، علاقه‌مندی شرکت‌های سنگاپوری برای همکاری با ایران را مورد توجه قرار داد.

کی شانمو گام با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ایران، بر علاقه‌مندی سنگاپور برای توسعه مبادلات و همکاری‌های فرهنگی و گردشگری و نیز همکاری‌های پارلمانی میان دو کشور تاکید و سفر آتی رییس پارلمان سنگاپور به ایران را خاطرنشان ساخت.

وی با اشاره به اینکه اعضای اتحادیه آ.سه.آن نیز علاقه‌مند به همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستند، آمادگی کشورش را برای ایفای نقش پل ارتباطی میان آ.سه.آن و ایران اعلام داشت.

وزیر امور خارجه سنگاپور از دکتر ظریف رسما برای سفر به کشورش دعوت به عمل آورد.

در این دیدار همچنین ضمن بررسی و تشریح آخرین تحولات جاری در مناطق خاورمیانه، خلیج فارس و شرق آسیا، نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: