برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۳۰۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۹
وزیر امورخارجه درباره مسئله هسته‌ای و مذاکرات اخیر ایران و 1+5 با تاکید بر ضرورت اجتناب از اقداماتی که بی‌اعتمادی مردم ایران را دامن می‌زند، تصریح کرد: چنانچه اراده سیاسی وجود داشته باشد، مسئله هسته‌ای بعنوان یک بحران غیرضروری قابل حل است.
 وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بلژیک در خصوص توسعه مناسبات دوجانبه وهمچنین روابط ایران و اتحادیه اروپایی گفتگو و تبادل نظر کردند .

محمد جواد ظریف و دیدیر ریندرز روز یکشنبه در تهران همچنین پیرامون تحولات منطقه ای و بین المللی رایزنی و تبادل نظر کرده، تقویت مشورتها و همکاری فیمابین را در موضوعات مورد علاقه مورد تأکید قرار دادند .

ظریف در این دیدار با اشاره به سابقه چند قرن رابطه ایران و بلژیک ، ابراز امیدواری کرد با سفر وزیر امور خارجه بلژیک به تهران و مذاکرات جدی و سازنده مقامات دو طرف، مرحله جدیدی از روابط آغاز شود .

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سابقه مثبت همکاری تجاری و اقتصادی دو کشور از جمله در حوزه های گمرک، راه آهن ،کارخانجات قند و شکر و برنامه های آتی حضور و مشارکت شرکتهای بلژیکی در ایران ، اهمیت تقویت همکاری بخشهای خصوصی و اتاقهای بازرگانی را در ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی خاطرنشان ساخت و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تسهیل همکاری بخشهای خصوصی و دولتی اعلام کرد .

وی با توجه به دیدار آتی خانم کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپایی و مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، گفتگو و دیالوگ میان ایران و اتحادیه اروپایی درخصوص همکاریهای دوجانبه و مسائل مورد علاقه طرفین را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: ایران و اتحادیه اروپا می توانند درمورد بسیاری از مسائل منطقه ای گفتگو و همکاری داشته باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اقدامات تروریستی اخیر علیه نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در لبنان، وجود افراطی گری و تروریسم در منطقه را نگران کننده و یک چالش امنیتی بزرگ برای منطقه و جهان خواند و تصریح کرد، با توجه به تشابه مواضع ایران و اتحادیه اروپا در این رابطه ، طرفین می توانند همکاریهای موثری داشته باشند .

دکتر ظریف همچنین آینده افغانستان را برای منطقه و جهان با اهمیت خواند و با اشاره به اینکه تروریسم و افراط گرایی توامان شده اند، تاکید کرد:ایران و اتحادیه اروپا منافع مشترک زیادی برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و جرائم سازمان یافته دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مسئله هسته ای و مذاکرات اخیر ایران و 1+5 در وین با اشاره به ضرورت اجتناب از  اقداماتی که بی اعتمادی مردم ایران را دامن می زند، تصریح کرد: چنانچه اراده سیاسی وجود داشته باشد، مسئله هسته ای بعنوان یک بحران غیر ضروری قابل حل است.

دیدیر ریندرز وزیر امور خارجه بلژیک نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه بین بلژیک و ایران ابراز امیدواری کرد مناسبات بلژیک و اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف گسترش یافته و مکانیسم تقویت این مناسبات سازماندهی شود.

وی با اشاره به زمینه های مساعد همکاری میان ایران با بلژیک و نیز اتحادیه اروپایی از جمله در حوزه های منطقه ای و بین المللی ، از میزبانی چند میلیون پناهنده در ایران تقدیر کرد و علاقمندی بروکسل را برای توسعه همکاری با ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مقابله با تروریسم و افراط گرایی و کمک به حل و فصل بحرانها اعلام  کرد.

وزیر امور خارجه بلژیک با اشاره به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه تصریح کرد: بلژیک معتقد است ایران می تواند نقشی مهم در حل وفصل بحرانهای منطقه خاورمیانه ایفا کند.

وی با اعلام حمایت بلژیک از مذاکرات ایران و 1+5،ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران و گروهEU3+3 بتوانند به تفاهم نهایی در زمینه هسته ای دست یابند.

در این دیدار طرفین همچنین پیرامون تحولات خاورمیانه، سوریه، افغانستان ، لبنان و حقوق بشر رایزنی کرده ، دیدگاهها ونقطه نظرات خود را بیان کردند.
 
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: