برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۹۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۳
وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بلژیک درباره توسعه مناسبات دوجانبه و هم‌چنین روابط ایران و اتحادیه اروپایی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
  وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و بلژیک درباره توسعه مناسبات دوجانبه و هم‌چنین روابط ایران و اتحادیه اروپایی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

دکتر محمد جواد ظریف و دیدیر ریندرز، روز یک‌شنبه در تهران هم‌چنین پیرامون تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی رایزنی و تبادل نظر کرده، تقویت مشورت‌ها و همکاری را در موضوعات مورد علاقه مورد تأکید قرار دادند.

او در این دیدار با اشاره به سابقه چند قرن رابطه ایران و بلژیک، ابراز امیدواری کرد با سفر وزیر امور خارجه بلژیک به تهران و مذاکرات جدی و سازنده مقامات دو طرف، مرحله جدیدی از روابط آغاز شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سابقه مثبت همکاری تجاری و اقتصادی دو کشور از جمله در حوزه‌های گمرک، راه آهن، کارخانجات قند و شکر و برنامه‌های آتی حضور و مشارکت شرکت‌های بلژیکی در ایران، اهمیت تقویت همکاری بخش‌های خصوصی و اتاق‌های بازرگانی را در ارتقای سطح مناسبات اقتصادی خاطرنشان کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تسهیل همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی اعلام کرد.

وی با توجه به دیدار آتی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپایی و مسوول سیاست خارجی این اتحادیه، گفت‌وگو و دیالوگ میان ایران و اتحادیه اروپایی درباره همکاری‌های دوجانبه و مسائل مورد علاقه دو طرف را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند درمورد بسیاری از مسائل منطقه‌یی گفت‌وگو و همکاری داشته باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اقدامات تروریستی اخیر علیه نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در لبنان، وجود افراطی‌گری و تروریسم در منطقه را نگران کننده و یک چالش امنیتی بزرگ برای منطقه و جهان خواند و تصریح کرد، با توجه به تشابه مواضع ایران و اتحادیه اروپا در این رابطه ، دو طرف می‌توانند همکاری‌های موثری داشته باشند.

ظریف هم‌چنین آینده افغانستان را برای منطقه و جهان با اهمیت خواند و با اشاره به این که تروریزم و افراط‌گرایی توامان شده‌اند، تاکید کرد: ایران و اتحادیه اروپا منافع مشترک زیادی برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و جرائم سازمان یافته دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره مساله هسته‌ای و مذاکرات اخیر ایران و 1+5 در وین با اشاره به ضرورت اجتناب از اقداماتی که بی‌اعتمادی مردم ایران را دامن می‌زند، تصریح کرد: چنانچه اراده سیاسی وجود داشته باشد، مساله هسته‌ای به‌عنوان یک بحران غیرضروری قابل حل است.

دیدیر ریندرز، وزیر امور خارجه بلژیک نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه بین بلژیک و ایران ابراز امیداواری کرد مناسبات بلژیک و اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف گسترش یافته و مکانیزم تقویت این مناسبات سازماندهی شود.

او با اشاره به زمینه‌های مساعد همکاری میان ایران با بلژیک و نیز اتحادیه اروپایی از جمله در حوزه‌های منطقه‌یی و بین‌المللی، از میزبانی چند میلیون پناهنده در ایران تقدیر کرد و علاقمندی بروکسل را برای توسعه همکاری با ایران در مبازه با قاچاق مواد مخدر، مقابله با تروریزم و افراط‌گرایی و کمک به حل و فصل بحران‌ها اعلام داشت.

وزیر امور خارجه بلژیک با اشاره به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه تصریح کرد: بلژیک معتقد است ایران می‌تواند نقشی مهم در حل و فصل بحران‌های منطقه خاورمیانه ایفاء کند.

وی با اعلام حمایت بلژیک از مذاکرات ایران و 1+5، ابراز امیداری کرد جمهوری اسلامی ایران و گروه EU3+3 بتوانند به تفاهم نهایی در زمینه هسته‌ای دست یابند.

در این دیدار دو طرف هم‌چنین پیرامون تحولات خاورمیانه، سوریه، افغانستان، لبنان و حقوق بشر رایزنی کرده، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را بیان کردند.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: