برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۷۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۱
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: شدت وزش باد غلظت ریزگردهای حاکم بر شهرهای منطقه سیستان را به 80 برابر حد مجاز و 24 برابر حد بحرانی رساند که در کشور بی سابقه است.

رضا آزادمنش روز یکشنبه به ایرنا اظهار کرد: بر اساس آخرین اعلام دستگاه های هواشناسی غلظت ذرات معلق در هوای شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان در 24 ساعت گذشته به 12هزار میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه استاندارد جهانی ریزگردها در هر مترمکعب هوا 150 میکروگرم تعیین شده، اظهار داشت: با افزایش شدت وزش باد در چند روز گذشته میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرهای منطقه سیستان شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز به 80 برابر حد استاندارد رسید که در کشور بی سابقه بوده است.

وی گفت: علاوه بر وزش باد شدید و توفان گرد و خاک با سرعت بیش از 90 کیلومتر بر ساعت و کاهش دید افقی به زیر 50 متر در شبانه روز گذشته،

این منطقه را با پدیده های باران، تگرگ و برف رو به رو کرده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: تا اواخر وقت امروز وزش باد، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت غبار در شهرهای شمالی و مرکزی استان ادامه خواهد داشت و از روز دوشنبه از شدت وزش باد و غلظت غبار کاسته می شود.

آزادمنش اظهار داشت: از فردا برای نواحی شمالی و مرکزی سیستان و بلوچستان آسمانی ابری و در جنوب رگبار باران انتظار می رود و از روز سه شنبه تا پنجشنبه ریزش باران برای تمام نقاط استان پیش بینی می شود.

وی گفت: نواحی شمالی و مرکزی استان از ابتدای هفته جاری در مقایسه با هفته گذشته بین 15 تا 20 درجه و نواحی جنوبی استان تا 10 درجه کاهش دما داشتند.

وی افزود: زابل و زهک در شبانه روز گذشته با حداقل پنج درجه زیر صفر سردترین و کنارک با حداکثر 26 درجه بالای صفر گرمترین شهرهای سیستان و بلوچستان بودند.

به گزارش روابط عمومی فرودگاه های سیستان و بلوچستان روز گذشته به دلیل شدت وزش باد و افزایش گرد و غبار پنج پرواز مسیرهای مشهد-زابل-مشهد، چابهار- زاهدان-مشهد، زاهدان-مشهد، زاهدان- تهران و تهران- زاهدان لغو شد.

بر اساس این گزارش، از صبح امروز تاکنون تمام پروازها از فرودگاه های سیستان و بلوچستان انجام شده است.

ˈهوشنگ ناظریˈ فرماندار زابل نیز گفت: با توجه به تدوام وزش باد و کاهش دید ناشی از افزایش گرد و غبار فقط مدارس ابتدایی نوبت صبح این شهرستان تعطیل شده است.

این در حالی است که دیروز بر اثر شدت گردوغبار تمامی مدارس و ادارات زابل و هیرمند تعطیل بود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: