برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۷۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۷:۰۳
از گوشت های رادیو اکتیوی تا مرغ های سرب دار
هنوز از یادها نرفته است که خرداد ماه سال 91 همزمان با صادرات سالانه بیش از 350 هزار راس دام به کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس...
هشت صبح: هنوز از یادها نرفته است که خرداد ماه سال 91 همزمان با صادرات سالانه بیش از 350 هزار راس دام به کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس، واردات دام‌های پیر و مشکوک به بیماری از افغانستان، هند و پاکستان بر سر زبان‌ها افتاد .

بعد از آن اما ماجرا گوشت ها ی آلوده اما دوباره مطرح شد و حتی معاون اول رئیس جمهور نیز به ماجرای گوشت اشاره کرد تا کار بالا بگیرد.

هر چند که خبر واردات گوشت های آلوده تکذیب شد اما هنوز شوک خبری آلودگی گوشت‌های وارداتی فراموش نشده بود  خبری مبنی بر واردات گوشت گاو از منطقه قطب جنوب در رسانه ها پیچید که مورد تایید دامپزشکی کشور نبود.البته این اولین باری نبود که ماجرای آلودگی اقلام خوراکی در کشور مطرح می شد و پیش از آن ماجرای آلودگی آب تهران به نیترات، واردات برنج های آلوده و ممنوعیت مصرف برخی برندهای برنج خارجی از سوی مجلس و ماجرای آلودگی سبزیجات تهران   و مرغ های الوده به سرب نیز مطرح شده بود که هر کدام در زمان خود به نوعی تکذیب شد و به دست فراموشی سپرده شد.

بعد از ان اما  نوبت به مطرح شدن آلودگی ماهی قزل آلا و انواع ماهی های پرورشی رسید.ماجرا هم از این قرار بود که در سانه ها مطرح شد ،  پرورش‌دهندگان غیرمجاز ماهی قزل‌آلا، به دلیل آنکه توقف مصرف دارو در استخرها باعث تلفات جدی می‌شود تا ثانیه‌های آخر، بدون توجه به حد مجاز باقیمانده‌های دارویی، ترکیبات مختلف شیمیایی را به آب استخر اضافه می‌کنند و همین امر الودگی ماهی ها را به همراه دارد و سلامت مصرف کننده گان رابه خطر می اندازد!

خبری که باز هم بعد از مدتی بازی روانی با مردم تکلیف ان مشخص نشد و به دست فراموشی سپرده شده.حالا هم در حالی که در دولت جدید ماجرای برنج های الوده دوباره مطرح شده یک نماینده مجلس واردات گوشت آلوده به رادیواکتیو از اکراین را نیز تاسسد کرده است!

ماجرای گوشت های اکراینی اما از مهر ماه امسال مطرح شد. شنیده ها حاکی از این بود که سازمان دامپزشکی از چند ماه گذشته بر سر اعطای مجوز به واردات گوشت از اوکراین در حال مذاکره است و احتمال ورود گوشت‌هایی که این بار خطر آلوده‌بودن به رادیواکتیو را دارد مطرح شده است.

این در حالی بود که آمار گمرک نشان می‌داد؛ دولت دهم در سال 90، پس از فراگیرشدن تلاطمات قیمت در بازار مرغ، 39 تن گوشت مرغ، به ارزش 94 هزار و 552 دلار از اوکراین وارد کرده است!

  ورود احتمالی محصولات اوکراینی به کشور اما در حالی مطرح می شد  که حتی کشورهای همسایه اوکراین به دلیل باقی‌ماندن اثرات حادثه چرنوبیل حاضر به خرید هیچ محصولی از این کشور نیستند و معتقدند محصولات این کشور حاوی رادیواکتیو است.

حالا نیز یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس واردات گوشت های آلوده را تایید کرده تا شایعات به واقعیت نزدیک شوند.

علی ایرانپور با بیان اینکه مسوولان باید بیش از پیش دقت در واردات و چگونگی آن داشته باشند در غیر این صورت سلامت افراد به تاراج خواهد رفت، گفته: در راستای رفتارهای دوگانه وزارت جهادکشاورزی، ممانعت‌نکردن از قاچاق دام زنده و واردات رسمی آن باعث عدم رسیدن به خودکفایی در تولید گوشت خواهد شد.

 وی با بیان اینکه واردات دام زنده به کشور معضلاتی به همراه داشته است، ادامه داده: در چندماه گذشته کشور شاهد واردات گوشت قرمز آلوده به رادیواکتیو از اوکراین بود و در حال حاضر هم شاهد واردات دام زنده از ارمنستان است که متاسفانه این عملکردها نشان‌دهنده رفتارهای دوگانه در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است.

به این ترتیب است که هر روز اخبار جدیدی از کالاهای وارداتی و تولید داخل که الوده هستند روی خط رسانه ها می رود اما در نهایت هیچ رسیدگی جدی در این خصوص صورت نمی گیرد  و در آخر معلوم نمی شود به راستی آلودگی وجود داشته یا خیر؟!
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: