برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۶۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۲
سفیر ایران در آلمان با بیان اینکه اقتصاد آلمان بخاطر تحریمهای غرب امتیازات زیادی را از دست داد و صادرات این کشور به ایران در سال 2012 بین 35 تا 40 درصد کاهش داشت،گفت: باید آلمان را یکی از بازنده های بزرگ تحریمها علیه جمهوری اسلامی بدانیم.
 همایش بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی ایران و آلمان چهارشنبه شب با حضور شهردار اسبق برلین و رییس کنونی مجمع گفت و گوهای اقتصادی پایتخت آلمان و اعضای این مجمع در محل سفارت ایران برگزار شد،

علیرضا شیخ عطار سفیر ایران در آلمان در این همایش با تشریح تاریخ روابط سیاسی اقتصادی دو کشور، خاطرنشان کرد: امروز بعد از گذر از دوران سخت تحریمهای ناعادلانه غرب علیه ایران که بر سطح روابط برخی کشورها با ایران تاثیر گذاشت، پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و حاصل شدن توافق ژنو و به دنبال آن لغو تحریمها، دوباره نور امیدی شروع به تابیدن کرده است.

وی خاطرنشان کرد: دنیای تجارت ازجمله آلمان دوباره علاقه مند به ازسرگیری روابط گسترده با ایران بوده و جالب اینجاست که در همین سه ماه اخیر، صادرات آلمان به ایران هشت درصد افزایش داشته است.

سفیر ایران در آلمان با تاکید بر اینکه تحریمهای غرب با وجود سختیهایش، مزیتهای فراوانی ازجمله خودکفایی در تامین نیازها و کاهش اتکا به درآمد نفت و گاز را برای ملت ایران به همراه داشته است، گفت:بررسیهای علمی درمورد تحریم ها در جهان نشان داده که 80 درصد تحریمهای اعمال شده در دستیابی به اهداف موفق نبوده و هیچ دستاوردی برای تحریم کنندگان به دنبال نداشته و 20 درصد آنها نیز به طور کامل شکست خورده اند.

شیخ عطار تاکید کرد: ایران در تاریخ خود با چهار دور تحریم غربیها مواجه بوده است، تحریم در دوره مصدق بخاطر ملی شدن صنعت نفت، تحریم بعد از اشغال لانه جاسوسی آمریکا در تهران، تحریم ایران در دهه 90 با تصویب قانون داماتو و دور چهارم تحریمها نیز در سال 2006 به خاطرفعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران اعمال شد اما این تحریمها هیچ دستاوردی برای اعمال کنندگان آن به همراه نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: مردم ایران هرگز رنج و مشقت ناشی از تحریمها را فراموش نخواهند کرد همانطوری که تاکنون نقش آمریکا و انگلیس را در کودتا علیه دولت مصدق از یاد نبرده اند.

سفیر ایران در آلمان در بخش دیگری از سخنان خود در جمع نمایندگان شرکتهای اقتصادی آلمانی علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران، در مقایسه توسعه هسته ای در ایران با توسعه صنایع فولادی و ذوب آهن در دهه 30 کشور، گفت: فناوری صنایع ذوب آهن ایران در آن دوره از آلمان خریداری شده بود اما با اشغال ایران از سوی متفقین در جنگ جهانی دوم، این تجهیزات و صنایع توقیف شد و ما تا سالها بعد از جنگ اجازه استفاده از صنایع ذوب آهن را نداشتیم.

شیخ عطار با بیان اینکه کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس سال هاست برای جلوگیری از توسعه اقتصادی و صنعتی ایران تلاش می کنند، گفت: آلمانیها اما همیشه نگاه خوبی به روابط اقتصادی و تجاری با ایران داشته اند و بعد از وحدت دو آلمان، مرحله جدیدی آغاز شد به طوری که صدر اعظم های اسبق این کشور هلموت کهل و گرهارد شرودر، هر دو معتقد به نقش کلیدی ایران در منطقه بودند و برای توسعه روابط تلاش کردند.

سفیر ایران در آلمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری جدید گفت: پیام مردم ایران به دنبال انتخابات اخیر این بود که می خواهند با انتخاب روحانی، مسئله هسته ای را با سیاست تدبیر و امید و همچنین استفاده از ابزار دیپلماتیک و حفظ غرور و تامین منافع ملی، حل و فصل کنند.

شیخ عطار تاکید کرد: آقای روحانی نیز در همین مدت کوتاه از گذشت فعالیت دولت یازدهم نشان داده که برنامه ها و اهداف خود را عملی خواهد کرد و دیدیم که در مدت چند هفته با انجام مذاکراتی بسیار پیچیده و حساس، توافق هسته ای ژنو حاصل شد.

وی در ادامه سخنان خود ذخایر غنی انرژی اعم از نفت و گاز و نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده در کشور را از امتیازات ایران برشمرد و گفت: وقتی من در سال 2009 به عنوان سفیر در آلمان انتخاب شدم، یک هزار و 200 دانشجوی ایرانی در آلمان داشتیم اما امروز بیش از شش هزار دانشجوی ایرانی در این کشور شاغل به تحصیل هستند که دو سوم آنها در مقطع فوق لیسانس و دکترا تحصیل می کنند.

شیخ عطار بابیان اینکه مردم ایران علاقه دارند بهترین چیزها را استفاده کنند، گفت: نگاه ایرانیها به توسعه کشور با آن چیزی که کشورهای عربی به آن فکر می کنند تفاوت دارد، ایرانیها توسعه را به معنای عاملی برای بقای کشور می دانند نه خوشیهای زودگذر.

سفیر ایران در برلین از بازرگانان و فعالان اقتصادی آلمان خواست فرصت استفاده از بازار ایران را از دست ندهند و با سفر به این کشور،تنوع افکار در بین مردم و زیباییها و امتیازات آن را از نزدیک لمس کنند.

در ادامه این نشست اقتصادی، والتر مومپر رییس مجمع گفت و گوهای اقتصادی برلین و علیرضا شیخ عطار به سوالات بازرگانان و نمایندگان شرکتهای اقتصادی آلمانی پاسخ دادند.

یکی از چهره های دانشگاهی فعال در حوزه اقتصاد از سفیر ایران سوال کرد که در شرایط فعلی چه صنایعی از آلمان برای سرمایه گذاری از جذابیت بیشتری برخوردار است که شیخ عطار در پاسخ گفت:فعالیت در صنایع خودرو سازی آلمان در ایران بسیار مورد توجه قرار دارد زیرا تاکنون جزو تحریمها بود اما از روز 20 ژانویه ( 30 دیماه) این تحریمها لغو شده است.

شیخ عطار افزود:ما در گذشته سالیانه یک میلیون 200 هزار دستگاه خودرو در داخل کشور تولید می کردیم که به خاطر تحریم صنایع خودروسازی به 600 هزار دستگاه کاهش یافته است و نکته جالب در صنایع خودروسازی ما این است که در ایران از دستگاهها و تجهیزات آلمانی برای ساخت خودروهای فرانسوی مانند پژو استفاده می شود درحالی که مردم ما خواهان ماشینهای آلمانی هستند.

سفیر ایران در آلمان از بخش پتروشیمی و انرژی های بازیافتی به عنوان دیگر حوزه هایی که آلمانی ها می توانند در ایران سرمایه گذاری کرده و همکاری خود را در آن بخش توسعه دهند، نام برد و افزود: بخش مسکن و ساخت خانه های ارزان و با کیفیت نیز می تواند ازجمله حیطه های خوب همکاری بین دو کشور باشد.

در ادامه این نشست، یکی دیگر از چهره های دانشگاهی شرکت کننده به مسئله حقوق بشر اشاره کرد و گفت: آیا در شرایط جدید می توان به از سرگیری گفت و گوهای دو کشور در زمینه حقوق بشر نیز امیدوار بود؟

شیخ عطار با استقبال از انجام چنین گفت و گوهایی،گفت: هر کشوری اشتباهاتی دارد و در آلمان نیز شاهد این گونه اشتباهات بوده ایم پس نباید فقط انگشت اتهام را به طرف مقابل نشان دهیم زیرا در این حالت با واکنش متقابل مواجه خواهیم شد.

وی افزود: ایرانیها در قانون اساسی و دین خود به رعایت موازین حقوق بشر متعهد هستند و من طرف آلمانی را تشویق می کنم که چنین گفت و گو های حقوق بشری را دوباره احیا کنند، گفت و گو هایی که چهره دانشگاهی همچون پروفسور ˈاشتاین باخˈ در دهه 90 آن را آغاز کرد که منجر به یک تاثیر مثبت در نظام دادگاههای کیفری ایران شد.

یکی از تجار آلمانی نیز از وضعیت همکاری شرکتهای اقتصادی کوچک در بازار ایران سوال کرد که شیخ عطار در پاسخ با اشاره به اینکه 90 درصد ابزارهای مورد استفاده در شرکت زیمنس توسط شرکتهای کوچک و میان رده تولید می شود، گفت: ایران از همکاری با شرکتهای میان رده آلمانی نیز استقبال می کند و ما می توانیم در زمینه آموزش و تحقیقات هم همکاریهایی داشته باشیم.

در ادامه، یکی از شرکت کنندگان به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه برلین، راههای تقویت همکاریهای علمی و آموزشی دو کشور را جویا شد که شیخ عطار در پاسخ گفت: ایران در پیشبرد برنامه تبادل هیاتها اعم از سیاسی، اقتصادی و بویژه هیاتهای دانشگاهی میان دو کشور بسیار جدی است اما نباید تنها از دولتها انتظار داشته باشیم که برای تبادل این هیاتها اقدام کند، بلکه این خود شرکتها، تجار و اعضای هیات علمی دانشگاهها هستند که باید در این راه پیشقدم شوند.
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی