برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۵۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۳
تائيد و تكذيب هاي حضور سيروس ناصري
سیروس ناصری، عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ايراندر زمان حضور حسن روحانی در شوراي عالي امنيت ملي در گفت و گويي احتمال بازگشت مجدد خود به تیم مذاكره كننده هسته اي را رد کرد.
هشت صبح: سیروس ناصری، عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ايراندر زمان حضور حسن روحانی در شوراي عالي امنيت ملي در گفت و گويي احتمال بازگشت مجدد خود به تیم مذاكره كننده هسته اي را رد کرد.

اين در حالي است كه پيش از اين خبر حضور سيروس ناصري در تيم هسته اي دولت توسط برخي رسانه ها منتشر شده بود. با اين حال محمد جواد ظريف عصر يكشنبه در گفت و گو با يك خبرگزاري داخلي حضور ناصري يا حسين موسويان در مذاكرات هسته اي را به شدت تكذيب كرد.حسين موسويان و سيروس ناصري بعد از سال ها دوري از كشور هر دو در فاصله سه روز به ايران آمدند و اولين حضورشان در جلوي دوربين عكاسان در مراسم ختم مادر وزير امور خارجه بود.

احتمال حضور سيروس ناصري در  تيم هسته اي از آن جهت مهم است كه در هفته هاي گذشته انتقادات شديدي از عملكرد تيم هسته اي به رياست ظريف شده و حتي برخي نمايندگان مجلس از تصميم مقامات ارشد نظام براي تشكيل تيم ناظر بر عملكرد تيم هسته اي خبر دادند.

عملكرد تيم هسته اي دوران رياست روحاني بر شوراي عالي امنيت ملي  كه با دولت اصلاحات همزمان بود، همواره مورد انتقاد طيف گسترده اي از اصولگرايان بخصوص در هشت سال گذشته قرار گرفته و در برهه هايي تيم اسبق مذاكره كننده ايران به خيانت به كشور متهم شده است.

سیروس ناصری زمانی که به عنوان نماینده ایران در مقر سازمان ملل در ژنو بسر می‏برد؛ از اعضای تیم مذاکراتی قطعنامه 598 بود. وی عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در زمان دبیری دکتر حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و همچنین مدتی سخنگوی تیم هسته‌ای روحانی بود.

در کتاب خاطرات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت یازدهم که به نام "آقای سفیر" منتشر شده و حاوی مطالبی در مورد دوران فعالیت‌ و خاطرات سیاسی ظریف است، در مواردی نام سیروس ناصری در کنار نام سعید امامی ذکر گردیده است. مثلاً ظریف در بخشی از کتاب که به حضور در کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل می‌پردازد، گفته است: «در کمیته سوم، بحث حقوق بشر به تازگی علیه ایران مطرح شده بود. بنده مسئول این کمیته شدم و آقایان سعید امامی و سیروس ناصری نیز به عنوان همراه من در جلسات شرکت می‌کردند.»

در اوایل آذرماه 86 اخباری مبنی بر حضور سیروس ناصری در کشور منتشر گردید. در آن زمان گفته شد ناصری برای انجام یک معامله نفتی با شرکت‌های آسیای جنوب شرقی وارد تهران شده است. سیروس ناصری پس از آنکه خبر بازگشت او به تهران منتشر شد؛ به سرعت کشور را ترک کرد. 

در اوایل شهریورماه 1392 تعدادی از خبرگزاری‌ها اطلاع دادند که "اتاق فکر مذاکرات هسته‌ای" به دستور رئیس‌جمهور روحانی و به ریاست محمدجواد ظریف و با حضور غلامعلی خوشرو، امیرحسین زمانی‌نیا، سیروس ناصری، حسین موسویان، محمود سریع‌القلم، علی‌اکبر صالحی و ناصر هادیان تشکیل شده است و احتمال پیوستن اعضای دیگری نیز به این تیم مشورتی وجود دارد.

البته چندی بعد این خبر از سوی محمد جواد ظریف تکذیب شد. وزیر امور خارجه دولت یازدهم در حاشیه بدرقه سلطان قابوس، پادشاه عمان که اوایل شهریور ماه سال 92 به ایران سفر کرده بود، دراین‌باره گفت: «ما همیشه فکر می‌کنیم ولی اتاق خاصی در این زمینه درست نکرده‌ایم.»

این در حالی بود که محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه یکی از جلسات هیأت دولت درباره تشکیل این اتاق فکر گفته بود: «مشورت‌های فراوانی در خصوص مسائل حساسی مانند مسئله هسته‌ای صورت می‌گیرد به خصوص که دولت بنای کارش بر استفاده از نخبگان و مسئولان دستگاه‌های مختلف و ایجاد هماهنگی لازم برای یک حرکت ملی است تا تصمیم‌گیری متمرکز صورت بگیرد

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: