برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۴۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۶
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در مقوله بانکداری اسلامی جای کار بسیاری داریم، گفت: در این زمینه برای رسیدن به بانکداری اسلامی، نقشه راهی را مدنظر داریم.
 مظاهری سیف در آیین اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان که عصر امروز شنبه در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: جناب آقای موسویان از استادانی هستند که ما به عنوان مجریان بانکداری بدون ربا وقتی مباحثی را با ایشان در میان می‌گذاریم متوجه می‌شویم که ایشان درک مستقیمی از امور اجرایی دارند.

وی گفت: در سال 62 بانکداری بدون ربا در حالی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که دارای قیدی بود که براساس آن این موضوع باید پنج سال به صورت آزمایشی انجام می‌شد و سپس بازبینی شده و تبدیل به قانون می‌شد، ولی از سال 62 تا سال 80 یعنی 18 سال تغییری در آن ایجاد نشده بود.

وی افزود: براین اساس، با توجه به اینکه ریال و پول رایج کشور ما و درهم و دینار شاید در تسری و تطبیق ربا نسبت به درهم و دینار و تفاوت آن با ریال با نظرات مختلفی همراه می‌شد، جلسه‌ای را تشکیل دادیم که به مدت پنج سال هر هفته با حضور جناب آقای موسویان تشکیل شد.در آن جلسات نکات مبهم بسیاری برطرف شد و حاصل آنها یک الگوی جدید برای تعریف بانکداری بدون ربا براساس عقود مبادله‌ای شد.

سیف با بیان اینکه من جناب آقای موسویان را از جمله صاحبنظران اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی می‌شناسم،افزود: در مقوله بانکداری اسلامی جای کار بسیاری داریم و در بانک مرکزی نقش راهی را برای رسیدن از بانکداری بدون ربای فعلی تا بانکداری اسلامی در جهت رسیدن به اهداف متعالی در نظر داریم.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: