برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۴۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۲
از مذاکره با امریکا تا مذاکرات هسته ای
مذاکره ایران با امریکا تابویی است که در دوران حسن روحانی به نوعی شکسته شد.گفتگوی تلفنی اوباما با روحانی در حاشیه سفر به نیویورک...
هشت صبح: مذاکره ایران با امریکا تابویی است که در دوران حسن روحانی به نوعی شکسته شد.گفتگوی تلفنی اوباما با روحانی در حاشیه سفر به نیویورک و در ادامه خوش و بش ظریف با جان کری وزیر امور خارجه امریکا بعد از توافق ژنو همه و همه نشان می دهد که این تابوی 30 و چند ساله می رود تا شکسته شود.

دراین میان اما در گیر و دار انجام مذاکرات هسته ای اما هنوز بازار روایت های گوناگون از مردان پشت پرده مذاکرات  با آمریکا و حتی مذاکرات هسته ای داغ است.مردانی که هر کدام پیش از این در مذاکرات هسته ای در طی 10 سال گذشته شرکت داشته اند.برای داغ تر شدن بازار شایعات در این خصوص اما همه چسز از یک عکس اغاز شد.عکسی از یک دیپلمات سابق که در مراسم ختم مادر محمد جواد ظریف حاضر شده بود.

آن دیپلمات هم کسی نبود جز سیروس ناصری یکی از اعضای ارشد تیم پیشین مذاکرات هسته ای ایران در دوره ای که حسن روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مسؤولیت داشت.

سفیر ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، سفیر ایران در سوئیس و نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین از جمله مسؤولیت های ناصری بوده است.


علاوه بر این او نائب رئیس هیات مدیره شرکت نفتی کیش اورینتال نیز بود.شرکتی که دردسرهای زیادی برای او ایجاد کرد و ماجرای رشوه بيش از نيم ميليون دلاري از حساب سوئيس سيروس ناصري به مشاور عالي شركت نفت و گاز پارس براي موفقيت در قراردادهاي نفتي ،  سرانجام در دوره محمود احمدی نژاد او را راهی خارج از ایران کرد.

در هر حال موافقان نظریه مرد محرمانه مذاکرات معتقدند،  ابراز نگرانی و ناراحتی سیروس ناصری از توقف روند مذاکرات محرمانه با امریکا نشان دهنده آن است که مذاکرات محرمانه و پس پرده جایگاه مهمی در راهبرد مذاکراتی دولت روحانی دارد و این دولت درصدد از سر گرفتن آن با عبور از دستور العمل های موجود است.

این عقیده هم از اینجا جان گرفته که ناصری بعد از بازگشت به ایران در مصاحبه ای گفته: شاید بزرگ‌ترین نقدی که من نسبت به این توافق دارم، این است که متاسفانه این توافق، توافق اولیه است.‌ کاش مذاکرات می‌توانست باز هم به صورت محرمانه ادامه پیدا کند تا به توافق نهایی برسیم و در آن مقطع توافق نهایی به بحث گذاشته می‌شد. چون علنی شدن این توافق، همانطور که می‌بینید تمام دشمنان را که عمدتاً دشمنان ایران هم هستند، بیدارکرده است. لذا کار خیلی سخت‌تر شده است.

همزمان اما حسین موسویان دیگر دیپلمات باسابقه ایرانی و عضو تیم پشین مذاکرات هسته ای ایران نیز پس از ۵ سال حضور در دانشگاه پرینستون آمریکا به کشور بازگشت تا شایعات درباره حضور وی در مذاکرات هسته ای نیز قوت بگیرد. او که در مراسم یادبود مادر ظریف حاضر شده بود گفت: برای عیادت مادرم به تهران بازگشته‌ام و مدت 2 هفته در ایران خواهم بود. تا شاهد حرف و حدیث ها درباره او متوقف شود.

در هر حال با وجود همه پیچ و خم ها ی مذاکرات، رسانه ها همچنان از مردان پشت پرده ای می گویند که درخفا مذاکرات هسته ای و مذاکره با امریکا را هدایت می کنند.

مردانی مانند ناصری یا موسویان که در هر حال بازگشتان به ایران تنها نمی تواند انگیزه های شخصی داشته باشد چرا که  در طول سال های گذشته خبری از انها در ایران نبوده است.


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: