برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۳۷۲۵
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۵
رهبر کره شمالی حاضر به کوتاه آمدن نیست
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی همزمان با جشن‌های آغاز سال نو در این کشور، در پیامی از اعدام شوهر عمه خود دفاع کرد و مرگ او را تلاشی برای برچیدن "یک جرثومه نفاق" ارزیابی کرد.
هشت صبح: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی همزمان با جشن‌های آغاز سال نو در این کشور، در پیامی از اعدام شوهر عمه خود دفاع کرد و مرگ او را تلاشی برای برچیدن "یک جرثومه نفاق" ارزیابی کرد.

به گزارش هشت صبح به نقل از بی بی سی، او در پیام سال نو خود که از تلویزیون دولتی کره شمالی پخش می‌شد، اعدام جَنگ سونگ تِکرا راه حلی برای ایجاد اتحاد و یکپارچگی بیشتر در این کشور برشمرد.کلیک جَنگ سونگ تِک یکی از چهره‌های اصلی امور اقتصادی در کره شمالی بود و بطور مرتب مذاکرات با چین، نزدیک‌ترین متحد پیونگ یانگ، را به عهده داشت.

رسانه‌های دولتی کره شمالی دو هفته پیش اعلام کردند جَنگ سونگ تِک که پیش تر به اتهام اعمال مجرمانه از همه عناوین خود خلع شده بود، اعدام شده است.

اعدام این شخصیت با نفوذ و عضو برجسته خانواده رهبر کره شمالی نگرانی‌ها در باره تشدید شکاف در میان حاکمان کره شمالی را افزایش داده است.

این نگرانی‌ها به ویژه در غرب، هنگامی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که اختلافات پیونگ یانگ با همسایه جنوبی خود و ژاپن (متحد اصلی آمریکا در منطقه) در کنار بحران برنامه‌های نظامی - هسته ای این کشور با جهان غرب قرار می‌گیرد.

کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی، همچنین در گفته‌های خود شوهر عمه اش را متهم کرد که بنا داشته تا با جذب افراد و شخصیت‌ها در داخل حزب کارگر حاکم بر این کشور، برای خود پایگاه قدرت فراهم کند.

جَنگ سونگ تِک با خواهر کیم جونگ ایل، رهبر فقید کره شمالی ازدواج کرده بود و از او به عنوان راهنما و مرشد کیم جونگ اون جوان پیش از به قدرت رسیدن یاد می‌شد.

تلویزیون دولتی کره شمالی، همچنین اعلام کرد که جنگ سونگ تک در دادگاهی نظامی پذیرفته که قصد "براندازی نظام" را داشته و پس از آن فورا اعدام شده است.

با این حال، برخی تحلیلگران می‌گویند حمایت فزاینده او از اصلاحات اقتصادی در کره شمالی، زمینه ساز سقوط او شده بود.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: