برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۳۱۳۹
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۳
در راستای سیاستهای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبدکالا، شامل (8/1) کیلوگرم روغن نباتی مایع، (10) کیلوگرم برنج، (4) کیلوگرم گوشت مرغ، (800) گرم پنیر بسته‌بندی (uf) و (8/1) کیلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول این تصویب‌نامه در دو نوبت تا پایان سال 1392 تحویل می‌شود.
شفاف: در راستای سیاستهای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبدکالا، شامل (8/1) کیلوگرم روغن نباتی مایع، (10) کیلوگرم برنج، (4) کیلوگرم گوشت مرغ، (800) گرم پنیر بسته‌بندی (uf) و (8/1) کیلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول این تصویب‌نامه در دو نوبت تا پایان سال 1392 تحویل می‌شود.
شفاف: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران در مورد سبد کالای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه را برای اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ابلاغ کرد.

هیئت وزیران در جلسه 20آذر 92 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:

1ـ در راستای سیاستهای حمایتی دولت از برخی اقشار جامعه، سبدکالا، شامل (8/1) کیلوگرم روغن نباتی مایع، (10) کیلوگرم برنج، (4) کیلوگرم گوشت مرغ، (800) گرم پنیر بسته‌بندی (uf) و (8/1) کیلوگرم تخم مرغ به افراد مشمول این تصویب‌نامه در دو نوبت تا پایان سال 1392 تحویل می‌شود.

2ـ افراد زیر مشمول این تصویب‌نامه می‌باشند:

الف ـ کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی و کلیه کارگران مشمول قانون کار و قانون تأمین اجتماعی.

ب ـ روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و هنرمندان (به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و دانشجویان متأهل (به تشخیص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی) و طلاب (به تشخیص مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه).

ج ـ سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور.

تبصره ـ قضات و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از شمول این تصویب‌نامه مستثنی می‌باشند.

3ـ سبد کالای موضوع این تصویب‌نامه به صورت رایگان و در ازای بن تحویل خواهدشد.

4ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجاز به انتخاب بن کاغذی یا کارت الکترونیکی برای تحویل کالا می‌باشد.

5 ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است فهرست افراد موضوع بند (2) را از دستگاههای اجرایی ذی‌ربط دریافت و پس از راستی‌آزمایی و پالایش به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نماید.

تبصره ـ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است آمار کارکنان و بازنشستگان خود را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نماید.

6 ـ دستگاه‌های اجرایی که آمار مشمولان واجد شرایط آنها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌گردد، موظفند نسبت به دریافت بن از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نمایند.

7ـ دستگاههای اجرایی موظفند در مهلت تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تسویه حساب بن‌ها با وزارت مذکور اقدام نمایند.

8 ـ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور موظف است اعتبار مورد نیاز جهت اجرای این تصویب‌نامه را تا سقف مبلغ پانزده هزار میلیارد (15.000.000.000.000) ریال از محل ردیف‌های متفرقه تأمین و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

9ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است به منظور تسریع و تسهیل در تأمین اقلام سبد کالا، نسبت به پرداخت علی‌الحساب بخشی از اعتبارات به مباشرین تأمین اقدام نماید.

10ـ انتخاب مباشرین تأمین کالا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد.

11ـ دستگاههای مباشر تأمین موظفند تا پایان اردیبهشت 1393 نسبت به ارایه اسناد و مدارک مثبته به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اقدام نمایند و سازمان مذکور نیز موظف است تا پایان تیر 1393 نسبت به محاسبه قطعی یارانه موضوع این تصویب‌نامه و تسویه حساب نهایی با مباشرین اقدام نماید.

12ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان) موظف است بر نحوه اجرای این تصویب‌نامه نظارت نماید.

کارت‌های بانکی سرپرستان خانوار، بن کارت الکترونیکی دریافت سبد کالایی

گودرزی در ادامه به تشریح رویکردهای ارایه بن کارت الکترونیکی برای توزیع این سبد کالایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت و گفت: در عصر اطلاعات، دیگر توزیع بن با رویکرد سنتی به تاریخ پیوسته است و استفاده از هرگونه روش سنتی و بن کاغذی در جامعه هدف، در حقیقت بازگشت به یک دوران تاریخی پرهزینه و بدون ارایه خدمات با کیفیت است.

وی افزود: بهره مندی از ابزار الکترونیکی در عصر ارتباطات موجب ارتقای کیفیت، قدرت، سرعت، دقت و کاهش هزینه و ارتقای رضایت مندی ذی نفعان در سطح جامعه است.

به گفته مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، با توجه به پروژه موفق کارت الکترونیکی مرزنشینان که با حمایت بخش خصوصی در معاونت توسعه فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیاده سازی شده، و همچنین کارت سوخت که یکی از بی نظیرترین پروژه های موفق کشور در حوزه الکترونیکی است، تجربه ملی ارزشمندی در حوزه فناوری اطلاعات کشور شکل گرفته و به این جهت، هم اکنون ایران آماده جهش جدی برای بهره گیری از ابزارهای الکترونیکی است.

به گفته گودرزی، براساس بررسی های انجام شده، مقرر است تا در حال حاضر برای ارایه این سبدهای کالایی به مردم، استراتژی استفاده از کارت‌های بانکی سرپرستان خانوار که به منظور دریافت یارانه های نقدی هم اکنون رایج است، در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این بار به جای توزیع وجوه نقدی میان مردم که منجر به تورم می شود، موضوع ارایه سبد کالایی در نقاط توزیع مختلف در کشور در دستور کار قرار گرفته است.

گودرزی، خاطرنشان کرد: براساس تغییرات نرم افزاری انجام شده بر روی شبکه کارت‌های بانکی مورد استفاده سرپرستان خانوار در دریافت یارانه های نقدی، شرایطی به وجود خواهد آمد که مبالغ سبدهای کالا در حساب سرپرستان خانوار شارژ شده و با تغییراتی که بر روی دستگاه‌های کارتخوان فروشگاههای منتخب توزیع کننده این کالاها به لحاظ نرم افزاری صورت خواهد گرفت، قابلیت دریافت سبد کالا بدون هیچگونه نقل و انتقال وجه دستی صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: بر اساس طراحی های انجام شده، در واقع هیچ امکانی وجود ندارد که فردی بتواند به جز بسته کالایی، پولی را دریافت کند. این کارتها در 100 هزار نقطه توزیع در کشور قابلیت اجرا خواهد داشت.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بانک مرکزی از طریق طرح شاپرک، حمایت راهبردی برای فعال کردن ایجاد اتصال میان بانکها را برقرار می سازد و مدیران این بانک نیز برای این طرح مهم ملی، همکاری فعال خود را آغاز کرده اند که بر این اساس پیش بینی می شود با وجود چالش هایی که همواره بر اجرای طرح های ملی در حوزه الکترونیک وجود دارد، اما این طرح آغازی برای تحول پی در پی برای استقرار دولت الکترونیک باشد.

وی اضافه کرد: استراتژی روشن وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از فعالان و کارآفرینان بخش خصوصی در حوزه "آی سی تی" است، ضمن اینکه برای انتخاب اپراتور و تمامی کسانی که مشتاق سرمایه گذاری در توسعه صنعت "آی تی" و حوزه های وابسته هستند، نگاه ایجاد فرصت برابر شفافیت پاسخگویی و حذف انحصار و رانت  در دستور کار قرار گرفته است.گودرزی از این طرح به عنوان "طرح امید" یاد کرد.

اهداف ارایه سبد کالایی

سرپرست معاونت توسعه فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنین اهداف جدی این طرح را برشمرد و گفت: افزایش توان خرید و رفاه اقشار مختلف مردم، رونق اقتصادی و افزایش گردش مالی و پول در جامعه، جلب رضایت نسبی جامعه، افزایش ثروت ملی و برقراری عدالت اجتماعی، اصلاح الگوی مصرف با رویکرد مصرف کالاهای داخلی، کاهش رکود ناشی از کاهش تقاضا در بازار، توسعه دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیک و نیز حمایت از کار و تولید در راستای توسعه اشتغال مطابق با فرموده مقام معظم رهبری از جمله اهداف این طرح است.

گودرزی افزود: یکی از اعتقادات جدی بنده در راستای تحقق فرمایش معظم له این است که اگر به دنبال تحقق حماسه اقتصادی هستیم باید شکاف دیجیتالی را کاهش دهیم و روز به روز سرمایه گذاری بیشتری در حوزه دولت و تجارت الکترونیک و صنعت آی تی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: کشورهایی که در مسیر توسعه یافتگی قرار گرفته اند، بدون شک مهمترین استراتژی خود در توسعه را توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار داده اند؛ لذا دولت تدبیر و امید حرکت جدی را در این زمینه آغاز کرده است.

گروه بندی افرادی که سبد کالایی می گیرند

به گفته گودرزی، در اجرای این طرح، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت دارد تمامی پالایش شده و راستی شده خانوارها را اطلاعات اقشار جامعه هدف که نزدیک به 15 میلیون نفر هستند را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

وی اظهار داشت: جامعه هدف تعیین شده مطابق با مصوبه دولت است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است فهرست افراد جامعه هدف را در اختیار معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد. این در حالی است که جامعه هدف به سه گروه تقسیم شده است.

گودرزی در توضیح این مطلب افزود: گروه اول شامل تمامی شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، تمامی کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی است.

به گفته وی، گروه دوم نیز شامل روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان است که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست آنها تعیین خواهد شد. ضمن اینکه دانشجویان متاهل به تشخیص وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب به تشخیص مرکز مدیریت حوزه های علمیه نیز در این گروه قرار می گیرند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: گروه سوم نیز شامل سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور است.

قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه محروم از سبد کالایی

گودرزی تاکید کرد: بر اساس تبصره های این مصوبه، قضات و اعضای هیات علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از شمول این تصویب نامه مستثنی هستند.

وی اظهار داشت: سبد کالای تعیین شده از سوی دولت، کاملا رایگان بوده و در ازای بن تحویل می شود، این در حالی است که مطابق با این مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت اختیار دارد با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به انتخاب بن کاغذی و یا کارت الکترونیکی برای تحویل این سبد بپردازد.

*جزئیات قیمت سبد کالایی مشخص شد

براساس ابلاغیه دولت که صبح امروز در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی منتشر شد برای دو سبد کالایی که در دهه فجر و شب عید در اختیار 15 میلیون نفر قرار خواهد گرفت، اعتباری به سقف 1500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بنابراین گزارش با یک محاسبه ساده می‌توان به این نتیجه رسید که دولت ارزش سبد کالایی برای هر یک نفر را 50 هزار تومان در نظر گرفته است.

و براساس قیمت‌های درج شده در سایت سازمان حمایت 1.8 کیلو گرم روغن به قیمت 10600 تومان ، 10 کیلوگرم برنج پرمحصول ایرانی به قیمت 30000 تومان، 4 کیلوگرم گوشت مرغ به قیمت 26 هزار تومان، 800 گرم پنیر یو‌ اف به قیمت 6400 تومان و یک شانه تخم‌مرغ 1.8 کیلویی به قیمت 8500 تومان درج شده است که مجموعه این قیمت‌ها 81500 تومان می‌شود.

بنابراین گزارش به نظر می‌رسد دولت کالاهای تهیه شده را به قیمت مصرف کننده عرضه نخواهد کرد و با حذف واسطه‌ها و با قیمت تولید و با 15 تا 20 درصد ارزان‌تر تهیه کرده و در اختیار مردم قرار می‌دهد.

*فروشگاه‌های توزیع سبد کالایی مشخص شد

این مقام مسئول در وزارت صنعت در گفت‌وگو با فارس در خصوص نحوه توزیع  دو سبد کالایی اظهار داشت: منابع مورد نیاز این دو سبد کالایی در حساب یارانه ای افراد شارژ می شود تا با مراجعه به فروشگاه های تعیین شده اقدام به دریافت سبدهای کالایی که بسته بندی شده و آماده است، کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد تا این مبالغ به اشکال دیگر مورد خرید و فروش قرار گرفته و یا قدرت نقد شوندگی داشته باشد، اظهار داشت: اعتبار این کارت‌های بانکی فقط در فروشگاه های تعیین شده و فقط برای دریافت سبد کالایی کسر می شود.

این مقام مسئول گفت: فروشگاه های تعاونی مصرف کارکنان دولت(اسکاد)، فروشگاه های تعاونی مصرف روستائیان، فروشگاه‌های تعاونی مصرف فرهنگیان، فروشگاه های زنجیره ای سپه، فروشگاه های زنجیره ای اتکا، فروشگاه های زنجیره‌ای رفاه و چند فروشگاه و مجموعه دیگر از جمله زیرساخت های توزیع سبد کالایی هستند.

*بازرگانی دولتی برنج، روغن و مرغ را تأمین می‌کند/ بخش خصوصی: تخم‌مرغ و پنیر

در بند 10 ابلاغیه دولت در خصوص سبد کالایی، نحوه تامین کالا ها و تعیین مباشرین به وزرات صنعت سپرده شده است. در این خصوص عباس قبادی به فارس گفت: ذخایر کالاهای اساسی در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد و سه قلم از 5 قلم سبد کالایی را شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین می کند.

وی افزود: شرکت بازرگانی دولتی برنج، روغن و مرغ را تأمین می‌کند و همچنین بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است تا تخم‌مرغ و پنیر را برای سبد کالایی تأمین کند.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به سوال فارس در خصوص ذخایر این سه قلم کالا اظهار داشت: تاکنون 85 هزار تن مرغ ذخیره‌سازی شده است که 80 هزار تن آن از محل تولید داخل است به نحوی که به تولید کنندگان مرغ اعلام کرده‌ایم، اگر هرکیلوگرم مرغ را به قیمت 6500 هزار تومان نخریدند ما می‌خریم و ذخیره‌سازی می‌کنیم و این اقدام در راستای حمایت از تولید داخل است.

وی افزود: علاوه بر این 2 میلیون تن روغن خام خریداری شده است که 1.9 میلیون تن آن وارد کشور شده است.

قبادی گفت: آمار واردات برنج در سال جاری 1.4 میلیون تن است که یک سوم آن را شرکت بازرگانی دولتی و مابقی توسط بخش خصوصی وارد شده است ضمن آنکه در فصل برداشت برنج مازاد مورد نیاز کشاورزان نیز توسط این شرکت خریداری شده است.
منبع: شفاف
روی خط سایتها
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
2
6
کشاورزا آدم نیستن؟
بازنشسته
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
4
5
به مستمربیگیران تامین اجتمایی چرا تعلق نمی گیرد؟
ی گیرنده سبد کالایی(از روستا)
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۷
1
3
با تشکر از این ایده جالب دولت تدبیر و امید،یه سوال؟لطفا در مورد مدت زمان استفاده از این اعتبار (بن شارژ شده )اطلاعاتی به مردم بدین تا از ازدحام جمعیت در روز های اولیه کاسته بشه،قبلنا که کمیته امداد همچین بن هایی را به مردم می دادند موج جمعیت در روز های اولیه خیلی مشکلات و بعضا دعوا و....رخ میداد،لطفا برای این مشکل تدابیری اتخاذ بفرمایید
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
0
1
رانندها هم از قلم افتاده
باز نشته تامین اجتمایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
1
0
ایا به بازنشسته های تامین اجتمایی تعلق میگرد
سارا
|
UNITED STATES
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
1
0
ای بابا دوباره مردم بیچاره باید تو صف های گولانی باید وقت تلف کنن همه طرح ها همیشه اینجوری بوده ماه رمضون گذشته مثلا مرغ دولتی می دادن تو مصلی مردم بازبون روزه تو صف های بسیار طولانی تواون گرما ایستاده بودند خیلی دلم سوخت بخدا . بعداز ماه رمضون قیمت برگشت به همون قیمت ماه مبارک وقتی دیدم کفرم دراومد
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
1
0
تحقیق بفرمائید یک عضو هیات علمی دانشگاه آزاد چقدر حقوق دریافت می کند که از شمول این مصوبه مستثنی شده اند ؟
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
1
1
مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی به دلیل اینکه از جیب آنها توسط برخی عزیزانی چون آقای ... حاتم بخشی های فراوانی صورت گرفته و ...... بنابر این از شرائط اقشار برخودار جامعه محسوب می شوند ودر نتیجه حتی نبایسنی فکرش را هم بکنند که در شمول این مصوبه قرار بگیرند ...
کشاورزز
|
UNITED STATES
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
0
1
ماکشاورزای بدبخت که تواین چندسال اخیر هرچی کاشتیم موند رودستمون همه با بدهیهای چندین میلیونی گرفتار شدیم نباید سبد کالا بگیریم احیانا کسایی که این تصمیم روگرفتن کشاورزا رو هم جز اقشار این مملکت حساب کردن یانه بازمابریم سربزاریم بمیریم
x
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
1
1
دانشجویان متاهل یعنی هر دو باید متاهل باشند؟؟؟؟؟؟؟
صفورا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۴
0
0
سلام دم دولت روحاني گرم اگر به ما هم ندن حداقل سفره يه آدماي ضعيفو رونق ميدن ... خدا حفظش كنه مرسي
عباس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۳
0
0
به نام خدا...باتشکر از دولت تدبیر وامید
من تو یه شرکت کار میکردم.سر زمستون همه رو ریخت بیرون...حالا هم بیکارم...هم بیمه ندارم...هم سبدکالا پر
یه دنیا ممنون از این همه تدبیر...ممنون
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: