برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۱۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۸
دبیرکل سازمان ملل، اعدام شوهر عمه رهبر کره‌شمالی را یک رویداد غیرمنتظره و حیرت‌آور توصیف کرد و به کشورهای همسایه تاکید کرد دست به هیچ گونه اقدام عجولانه‌ای نزنند.
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که اعدام شوهر عمه رهبر کره شمالی و دومین مرد قدرتمند این کشور باعث افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره نشود.

بان کی مون که برای نخستین بار درباره اعدام شوهر عمه رهبر کره‌شمالی به صورت علنی اظهارنظر می‌کرد به رهبران کره شمالی تاکید کرد برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره همکاری کنند.

وی تاکید کرد: کره شمالی باید بر بهبود وضعیت معیشت مردم کشور و اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت تمرکز کند.

دبیرکل سازمان ملل با این سخنان تصویر اتحاد و حمایت از این تصمیم کیم جونگ اون را که توسط رسانه‌های دولتی پیونگ یانگ به راه افتاده بود، از بین برد.

وی تاکید کرد، سازمان ملل موضع آشکاری علیه اعدام در هر شرایطی دارد.

بان کی مون از کشورهای همسایه خواست تا ضمن نظارت دقیق بر تحولات کره شمالی، دست به هیچ اقدام عجولانه‌ای نزنند.

وی افزود: دوران پیش رو باید برای اعتماد سازی در جامعه بین‌الملل و بهبود وضعیت معیشت مردم کره شمالی استفاده شود.

در همین راستا سئول نیز امروز (سه شنبه) اعلام کرد، با توجه به بی‌نظمی‌های داخلی در پیونگ یانگ در پی اعدام شوهر عمه رهبر کره‌شمالی، پیونگ‌یانگ نسبت به انجام اقدامات تحریک آمیز علیه کره جنوبی در اوایل سال 2014 میلادی ترسیده است.

کیم گوآن جین، وزیر دفاع کره‌جنوبی در کنفرانسی با فرماندهان ارشد ارتش گفت: اعدام جانگ می‌تواند به نقطه عطفی در 68 سال اخیر پس از تاسیس حکومت کره شمالی تبدیل شود.

وی افزود، این اعدام می‌تواند به طور موقت باعث تقویت ساختار یکپارچه قدرت کره شمالی شود اما بی‌نظمی‌ها و آشوب‌های داخلی در این کشور احتمالا افزیش می‌یابد.

پارک گئون های، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز نسبت به افزایش احتمال اقدامات تحریک آمیز از سوی پیونگ یانگ ابراز نگرانی کرده و گفت: رویدادهای غیر منتظره همچون اقدامات تحریک آمیز مضحک نادیده گرفته نمی‌شود.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها