برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۲۰۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۰
یکصد و شصت و چهارمین نشست اوپک پشت درهای بسته در وین از دقایقی قبل آغاز شد و در این نشست یارگیری و چانه زنی‌ها بین ایران، عراق و عربستان بر سر انتخاب دبیرکل جدید سازمان کشورهای صادرکننده نفت آغاز شده است.
  ایران در یکصد و شصت و چهارمین نشست اوپک، دو برنامه دارد مذاکره با اعضا برای کاهش صادرات نفت به منظور بازگشت ایران به بازارهای جهانی با لغو کامل تحریم‌ها و موضوع دیگر انتخاب دبیرکل جدید اوپک است.

عقب نشینی نفتی عربستان

علی النعیمی وزیر نفت عربستان در جدیدترین اظهار نظر خود در وین با بیان اینکه نگرانی درباره مازاد عرضه نفت ایران به بازار نداریم تاکید کرد: اگر قیمت‌ها کاهش یابد تنها اوپک نیست که تحت تاثیر قرار می گیرد.

این عضو کابینه دولت ریاض با تاکید بر اینکه که بازار نفت با ورود نفت ایران تطبیق خواهد یافت اظهارنظرها مبنی بر این که عراق از تحریم های غرب علیه ایران برای افزایش تولید نفت خود استفاده کرده است را رد کرد.

این در حالی است النعیمی وزیر نفت عربستان شب گذشته در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اگر تحریم نفتی ایران لغو شود آیا عربستان مجبور به کاهش صادرات خود خواهد شد گفت: شما مرتب اگر اگر می‌کنید ... وارد سناریوهای (احتمالی) نشوید.

وزیر نفت بزرگترین دارنده ذخایر متعارف نفت جهان همچنین تاکید می‌کند: کاهش تولید نفت عربستان سعودی را رد کرد. این عضو کابینه دولت ریاض، بیان کرد: بازار در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد. تقاضا عالی است، رشد اقتصادی در حال افزایش است.

زنگنه: تولید می‌کنیم حتی نفت 20 دلار شود

همزمان با این موضع جدید عربستان، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با بیان اینکه حتی اگر نفت ٢٠ دلار شود بعد از رفع تحریم ها ایران روزانه ٤ میلیون بشکه تولید می کند، گفت: ایران پس از رفع تحریم ها چهارمیلیون بشکه در روز تولید خواهد کرد.

وزیر نفت همچنین درباره پرسشی مبنی بر این که چنانچه بازار با مازارد عرضه روبرو شود قمیت ها پایین می‌آید، اعلام کرد: این مشکل آن دسته از کشورهایی است که نفت اضافی وارد بازار می کنند اما در هر حال فکر می کنم که اوپک عاقل است و در زمان های  مختلف این تدبیر و عقلانیت خود را نشان داده است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید، افزود: اوپک دراین موارد رعایت تدبیر را می کند و بازار را برای کسانی که در شرایط سخت بیرون رفته اند باز می کند تا جای مناسبی برای تولید نفت آنها باشد، ما هرگز به شرایط حاد نخواهیم رسید.

وی در واکنش به این سوال که آیا شما با وزیران نفت عربستان و عراق در این مورد خاص صحبت کرده اید، گفت: خیر لزومی ندارد در این باره صحبت کنیم، من از هیج کشور خاصی انتظاری ندارم ولی فکر می کنم طبیعی است وقتی کشوری به دلیل محدودیت های ناعادلانه از بازار بیرون می رود و بعد شرایط فراهم می شود که بازگردد همه به او کمک کنند و مطمئن هستم چنین خواهد شد.

دبیرکل جدید اوپک امروز معرفی می‌شود؟

از سوی دیگر انتخاب دبیرکل جدید اوپک دیگر موضوعی است که امروز باید بار دیگر مورد بحث و گفتگو اعضا قرار بگیرد.

بیژن زنگنه شامگاه دیشب در وین در جمع خبرنگاران درباره انتخاب دبیرکل جدید اوپک در نشست روز جاری، گفت: در نشست پشت درهای بسته بحث دبیرکلی مطرح خواهد شد که فکر نمی کنم به نتیجه برسد.

وزیر نفت ایران همچنین با اعلام اینکه دو دوره دبیرکلی عبدالله سالم البدری، دبیرکل کنونی اوپک به پایان رسیده و دیگر نمی تواند تمدید شود، تصریح کرد: بعید می دانم در مورد هیچ کدام از کاندیداها اجماعی حاصل شود.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: