برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۱۹۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۹
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران معتقد است وضعیت آلودگی صوتی پایتخت از مرز هشدار به اضطرار رسیده و دیگر وقت آن رسیده برنامه جامعی برای کاهش آلودگی صوتی تدوین و اجرایی شود.
 آرامش واژه زيبايي است که امروزه با رشد جمعیت و ماشینی شدن زندگی شهری، همگان به دنبال آن می گردند، آرامشی که در پیچیدگی آلودگی هوا، ترافیک و آلودگی صوتی به کما رفته است. آلودگي صوتي يکي از تهديد هاي جدي سلب آرامش است که شهروندان در محيط هاي شهري، خانه و محل کار تقريبا هر روز ساعت ها آن را تجربه مي کنند بی انکه بدانند آلودگی صوتی چگونه سلامت روح و روانشان را نشانه رفته است .
 
شايد آلودگي هوا و ترافيک ديگر جايي براي نگراني در زمينه آلودگي صوتي باقي نگذاشته باشد، اما کارشناسان زيست محيطي و مسئولان شهري هشدار مي دهند، اگر وضع به همين روال پيش برود، چه بخواهيم و چه نخواهيم در آينده اي نه چندان دور آلودگي صوتي نیز به مرز بحران خواهد رسید، چنانکه آلودگی هوای اکنون در صدر معضلات زیست محیطی و در شرایط بحرانی قرار گرفته است.
 
یوسف رشیدی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت و گو با شهر نوشت با بیان اینکه وضعیت آلودگی صوتی پایتخت مرز هشدار را رد کرده و اکنون در شرایط اضطراری قرار دارد، گفت: براساس آخرین بررسی ها از وضعیت آلودگی صوتی پایتخت آلوده ترين قسمت شهرها از لحاظ آلودگي صوتي، مناطق مرکزي و پرترافيک، مناطق جنوبي و پرجمعيت بويژه مناطقي که ريل راه آهن از آنها مي گذرد يا در مسير پرواز هواپيماها قرار دارند، است.
 
به گفته وی شهرونداني که ساکن مناطق مسکوني نزديک به فرودگاه ها و بزرگراه ها هستند بيش از ديگران در معرض آلودگي صوتي قرار دارند، به عنوان نمونه ساکنان اطراف فرودگاه مهرآباد تهران، در معرض اثرات زيانبار آلودگي صوتي ناشي از حرکت هواپيماها هستند.
 
وی با بیان اینکه بررسي ها نشان مي دهد مراکز آموزشي در کلانشهرها از گزينه هاي اصلي هستند که در معرض آلودگي صوتي قرار دارند، اظهار کرد: در تهران 95 درصد مراکز درماني در معرض آلودگي صوتي بيش از حد مجاز قرار دارند.
 
رشیدی تصریح کرد: صداي بوق خودروها، اگزوز موتورسيکلت ها، آژير خطر اورژانس و پليس، دزدگير ماشين ها، ساخت و سازهاي شهري، فعاليت ابزار و ماشين آلات صنعتي در خيابان ها و... همه سهمي در آلودگي صوتي شهرمان دارند، اما براساس آخرين بررسي ها منابع متحرک متهم رديف اول در پرونده آلودگي صوتي هستند. همانطور که در موضوع آلودگی هوا هم متهم ردیف اول منابع متحرک محسوب می شوند .
 
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: اندازه گيري هاي ايستگاه هاي سنجش آلودگي صوتي شرکت کنترل کيفيت هواي شهرداري تهران نشان مي دهد موتورسيکلت ها عامل 49 درصد از آلودگي هاي صوتي در شهر تهران هستند و بيشترين سهم را در ايجاد آلودگي صوتي دارند. خودورهای سواری با سهم 30 درصدی، خودروهای سنگین با سهم 20 درصدی و اتوبوس های درون شهری با سهم تقریبا یک تا 5 درصدی مهمترین عوامل آلودگی صوتی ناشی از منابع متحرک هستند.
به گفته رشیدی موتورسيکلت ها هشت برابر يک خودرو آلودگي صوتي ايجاد مي کنند و متاسفانه هر روز تعداد آنها بيشتر مي شود.
 
وی با تاکید بر اینکه مهم ترين تاثير آلودگي صوتي، سرعت گرفتن روند پيري در انسان است، گفت: وضعیت آلودگی صوتی پایتخت از مرز هشدار گذشته و اکنون در شرایط اضطرار قرار دارد و چنانچه به مانند الودگی هوا برای آن چاره اندیشی نشود در آینده ایی نزدیک به وضعیت بحران خواهد رسید .
 
به گفته رشیدی آلودگي صوتي عمر مفيد شهرنشين ها را به طور قابل ملاحظه اي کاهش مي دهد. چنانچه فردي به طور مداوم طي هشت ساعت در معرض سر و صداي بالاي 70 دسي بل قرار گيرد، فشار خون وي 5 تا 10 ميلي متر جيوه افزايش پيدا مي کند.
 
رشیدی با تاکید بر اینکه تهران در کشور رتبه اول آلودگي صوتي را از آن خود کرده است، تاکید کرد: آلودگی صوتی در شهر تهران 15 تا 25 دسیبل فراتر از حد مجاز بوده و این به معنای شرایط اضطرار آلودگی صوتی است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: در شهر تهران بالغ بر 40 بزرگراه وجود دارد که عبور و مرور خودروها در اين بزرگراه ها و صدايي که توليد مي کنند، مهم ترين عامل آلودگي صوتي است که در بسياري مواقع آلودگي صوتي در اين محل ها به 75 تا 85 دسي بل مي رسد، بنابراين مي توان گفت شهرونداني که منازل مسکوني آنها در اطراف بزرگراه هاست از لحاظ آلودگي صوتي در شرايط بحراني قرار دارند.
 
به گفته رشیدی براساس بررسي هاي صورت گرفته طي 10 سال گذشته ميزان متوسط آلودگي صوتي در تهران 8 تا 9 دسيبل افزايش پيدا کرده است .
 
 نگراني ها درخصوص افزايش آلودگي صوتي در پايتخت کار را به جايي رساند که  پروژه ديوارهاي صوتي  در تعدادي از بزرگراه هاي شهرمان به اجرا گذاشته شد، راهکاري که امتحان خود را در بسياري از شهرهاي دنيا که با معضل آلودگي صوتي دست به گريبان بوده اند پس داده، اما اجراي آن بسيار هزينه بر است.
 
به گفته رشیدی نصب هر ديوار صوتي بسته به طول آن گاه تا 1.5 ميليارد تومان هزينه مي برد این در حالیست که بزرگراه های شهر از جمله بزرگراه شهید همت نیازمند نصب دیوار صوتی است .

وی گفت: بزرگراه هاي کردستان، حکيم و چمران سه بزرگراه پايتخت هستند که در گام اول ديوار صوتي در آنها نصب شده است و با توجه به نقش 20 درصدی در کاهش آلودگی صوتی منطقه نصب دیوار صوتی در بزرگراه های در حال ساخت شکل گرفته است بطوری که اکنون بزرگراه طبقاتی صدر مجهز به دیوار صوتی شده اند.

رشیدی تاکید کرد: استاندارد آلودگی صوتی پایتخت نیازمند بازنگری است چرا که منابع انتشار آلاینده صوت و نحوه انتشار و میزان آنها به مراتب نسبت به گذشته تغییر کرده لذا باید استاندارد آلودگی صوتی بازنگری شده و برای کاهش الودگی صوتی برنامه عملی تدوین شود تا دستگاه ها براساس ضوابط تعیین شده در برنامه در جهت کاهش الودگی صوتی اقدام کنند.

وی تصریح کرد: مانند برنامه جامعی که برای کاهش الودگی هوا تدوین شده و راهکارهای کاهش الودگی هوا در ان تاکید شده برای کاهش الودگی صوتی پایتخت نیز باید برنامه جامع تدوین شود راهکارها و منابع کاهش آلودگی صوتی در آن لحاظ شود و به مرحله اجرا در آید .

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: